senkop-sığ su bayılması

ZIPKINLA BALIK AVI YAPARKEN KARŞILAŞILAN TEHLİKELİ DURUMLAR

Herkese merhaba. Zıpkınla balık avı yaparken karşılaşılan tehlikeli durumları tek tek inceleyeceğiz. Bu yazının konusu senkop – sığ su bayılması olacaktır. Amacım yeni başlayan arkadaşları korkutmak değil, başlamaya niyetlendiğiniz sporu tüm gerçekleriyle size tanıtabilmektir. Zıpkınla balık avı çok eğlenceli fakat içerisinde birçok tehlike barındıran bir spor dalıdır. Dalış yapmak, kısa süreli de olsa su altı yaşamının bir parçası olmak, insana inanılmaz derecede keyifli anlar yaşatıyor ve kısa zaman sonra bu spor, insanda bir tutku haline geliyor.

Ayrıca sizlere önemli bir tavsiyem olacak. Zıpkınla balık avına başlamaya niyetiniz varsa lütfen ilk iş olarak uluslararası (padi, aida,cmas vb) geçerlilikte olan ve sertifikalı eğitim sunan bir serbest dalış okulundan eğitim almaya çalışın. Kişiye özel verilen bu eğitimlerle güvenli ve doğru teknikler kullanarak serbest dalış temellerini öğrendikten sonra geriye sadece avcılık kabiliyetinizi geliştirmek kalacaktır.

Zıpkınla balık avı ile ilgili bilmeniz gereken bazı kavramlar ve ön bilgilendirme için zıpkınla balık avına başlarken isimli yazımıza göz atmanızda fayda var. Ayrıca Blog bölümümüzdeki yazılar bir çok konuda sizleri oldukça aydınlatacaktır.

SENKOP (SIĞ SU BAYILMASI)

Zıpkınla balık avı yaparken başımıza gelebilecek en büyük tehlike sığ su bayılmasıdır.  Senkop – Sığ su bayılması serbest dalış yapan yani zıpkınla avlanan kişiler için büyük bir tehlike olmuş ve olmaya devam etmektedir. Peki Nedir bu Sığ Su Bayılması ?

Senkop – Sığ Su Bayılması dalgıcın dipten yüzeye çıkarken ya da yüzeye vardıktan sonraki ilk birkaç saniye içerisinde bilincinin tamamen kapanarak baygınlık geçirmesidir. Senkop-baygınlık geçiren dalgıca o anda müdahale edilemezse malesef sonuç kesinlikle ölümdür.

Senkop – Sığ Su Bayılması Nasıl Ortaya Çıkmaktadır ?

Dalgıcımız su yüzeyinde iken derin bir nefes alıp akciğerlerini tamamen doldurdu ve nefes tutarak dalışa başladı. Bir insanın ciğer kapasitesi ortalama 4-5 litredir. Dalışa geçtikten sonra artan dış basıncın etkisiyle ciğerlerimiz, sinüsler ve kulaklarda bulunan havanın hacmi azalır. Basıncın vücudumuza etkileri, yüzerlik ve ideal ağırlık hesabı ile ilgili detaylı bilgi almak için ideal ağırlık hesabı nasıl yapılır ? isimli yazıma göz atabilirsiniz. Basıncın etkisini ortadan kaldırmak için dalış sırasında kulak ve maske eşitleme yaparız. Bu bilgi aklınızın bir köşesinde kalsın.

Dalış sırasında nefes tuttukça vücudumuz bu işin süreklilik arz edeceğini bir şekilde anlayarak (nefes tutmak, yüz bölgesinin ıslanması, dalış sırasında oluşan basınç değişimi vb.) metabolizma ve kalp atış hızını yavaşlatır. El ve ayaklar gibi hayati olmayan organlardan kan çekilir ve daha önemli organlara kan akışı artar. Buna Dalıcı Memeli Refleksi denir. Bu bilgiyi de aklımızda tutalım.

Asıl konuya dönersek, dipte geçirilen süre boyunca ciğerlerimizde bulunan havanın içerisindeki oksijen vücudumuz tarafından kullanılır. Kişiden kişiye değişmek kaydıyla belli bir süre geçtikten sonra kandaki artan karbondioksit miktarı ile birlikte beynimiz nefes al komutu verir ve diyafram kasımız kasılarak bizi uyarır ! 

Buraya dikkat ! Dalgıcın vücudu bu karşılaştığı durumla ilgili iki adet tedbir aldı. Birincisi memeli reflexi, ikincisi ise diyafram kasılmalarıyla dalgıca artık nefes almalısın şeklinde uyarıda bulundu.

Dalgıcımız dipte avlanmayı sürdürüyor. Bu sırada dalgıcın kanındaki kullanılabilir oksijen miktarı çok azaldı ve karbondioksit miktarı artmaya devam ediyor. Dalgıç diyafram kasılmalarına aldırış etmeden avlanmaya-nefes tutmaya devam ediyor. Hani birçok platformda limitleri zorlamayın, şeklinde uyarılar görmüşsünüzdür. İşte şuan dalgıcımız tam da bunu yapıyor.

Yeri gelmişken bazı arkadaşlar dipte daha uzun süre kalabilmek için çok tehlikeli olan bir şey yapıyorlar. Yüzeyde iken bir süre boyunca normalden daha derin ve sık nefes alıp veriyorlar ve sonrasında nefes tutup dalışa geçiyorlar. Bu yaptıkları ve aslında asla yapılmaması gereken şeyin ismi HİPERVENTİLASYON‘ dur.  Bu tehlikeli yöntem ne işe yarar derseniz ? Bu yöntem kandaki oksijen miktarını aşırı arttırıp karbondioksit miktarını azaltarak. Beynimizin diyaframa gönderdiği sinyalleri geciktir.

Hiperventilasyon yapmak sadece insanın kendisini kandırmasıdır. Çünkü bunu yaparak aslında dip süresi artmaz sadece diyafram kasılmaları geciktirilir. Aklınca rahat bir dalış gerçekleştiren dalgıç farkında olmadan limitlerini aşırı şekilde zorlar. Hiperventilasyon yapmak sığ su bayılmasına davetiye çıkartır!

Unutmadan belirtmek isterim çeşitli antrenmanlarla nefes tutma süresini uzatmak yani limitleri arttırmak bilimsel ve güvenilir şekillerde yapılacak fiziksel (co2 -o2 antreanmanları) ve mental (yoga) çalışmalarıyla mümkündür. Bu sporda ilerlemek için tavsiyem hello cello değil 🙂 Bu sporda kendini kanıtlamış sertifikalı ve kurumsal bazda eğitim veren  serbest dalış okullarından eğitim alınması yönünde olacaktır.

Neyse efendim biz dalgıca dönelim. Dalgıcımız kendini zorlayarak dalışa devam ediyor. 15 metre derinlikte avlanan dalgıcımızın akciğer hacmi yarıya inmiş durumda. Kendini aşırı zorladı ama 2 kiloluk bir grida vurdu. Bu sırada vurduğu balık taşa girdi ve balıkla bir süre mücadele etmek zorunda kaldı. Zaten limitlerini aşırı zorlamış birde gereksiz yere balıkla mücadele ederek aşırı şekilde oksijen ve enerji sarf etti. Yukarı yönelen dalgıç bir an önce yüzeye varmak için hızlı bir şekilde palet vurmaya başlar.

Senkop Başlıyor !

Dipteyken nabız yavaşlar, oksijen tüketimi azdır ve akciğer hacmi küçülmüştür. Ancak yukarı çıktıkça hacmi daralan akciğer eski hacmine döner yani genişler. Nabız hızlanır. Hızlı palet vuruşlarıyla ve basınç değişimiyle birlikte oksijen sarfiyatı aniden artar. Bunun sonucunda çok ani bir oksijen yetersizliği doğar. Bu sırada elinden gelen tüm tedbirleri alan ancak bu olağan üstü durumla başka bir biçimde mücadele edemeyeceğini anlayan beyin, son çare olarak şalteri kapatır. Bu yaşanan şey bilincin tamamen kaybolmasıdır. Beyin için yüzeye 5 metre yada 3 metre kalmış olması önemsizdir. O anda kendisi ve hayati organların yaşamını sürdürebilmek adına elinde kalan son silahı kullanır.

Yukarı doğru palet vuran dalgıcın palet vuruş sayısı azalır kolları yana düşer ve tamamen hareketsiz kalır. İşte senkop bu arkadaşlar. Senkop aniden gelir. Dalış derinliğine göre yüzeye 10 metre kala da gerçekleşebilir. 5 metre kala da yada satıha çıktıktan hemen sonra da olabilir. Dalgıcın bulunduğu derinliğe göre ağırlığı fazla ise hareketsiz vaziyette dibe doğru çökmeye başlar. Artık onun için yapılabilecek tek şey acil müdahale ederek yüzeye çıkarmak ve nefes almasını sağlamaktır. Eğer bu müdahale yapılamazsa malesef dalgıcımız hayatını kaybedecektir.

Ağızda Şnorkel İle Dalış Yapılmaz !

Yeri gelmişken çok sık yapılan bir hatadan bahsetmek istiyorum. Ağızda şnorkel ile dalış yapılmaz arkadaşlar. Neden mi? Dalgıcımızın senkop geçirdiği ana geri dönelim. Diyelim ki yukarıda onu takip eden badisi durumu fark etti. Normalde bu gibi durumlar hemen anlaşılmaz yukarıdaki kişinin sizin senkop geçidiğinizi fark etmesi biraz zaman alabilir. Normal şartlarda senkop geçiren bir dalgıcın burunu maske ile kapalıdır. Ayrıca boğazı ve hava yolu daralır böylece belirli bir süre ağızdan su girişi olmaz. Yukarıda bekleyen kişi (badi) dalış yaparak senkop geçiren arkadaşını yüzeye çıkartır. Gerekli müdahaleyi yaparak kısa süre içerisinde senkop geçiren arkadaşını kendine getirebilir.

Peki ya ağızda şnorkel varsa ? İşte o zaman durum vahim. Senkop geçiren dalgıcın ağzında şnorkel bulunuyorsa şnorkelden ağza su dolar, yukarı çıkana kadar bu sürekli devam eder. Bu şekilde olan bir dalgıca müdahale etmek çok zordur. Mutlaka bir tekneye alınıp acil müdahale yapılmalıdır.

Nefeslenmeyi İhmal Etmeyin !

Çoğu kişiye göre güvenli dalış süresi 60 saniye olarak kabul edilmektedir. Diyelim ki 60 saniye nefes tutarak bir dalış yaptınız. Yüzeye döndükten sonra mutlaka bu sürenin 3-4 katı kadar doğru şekilde nefeslenin. Asla yeterince nefeslenmeden ardı ardına dalışlar yapmayın.

senkop

YAŞANMIŞ BİR ÖRNEK

 

SENKOP – SIĞ SU BAYILMASI İLE İLGİLİ DİKKAT EDİLMESİ GEREKİLEN KONULAR

Para ya da Trofe Balık hırsına kapılmayın!

-Asla Hiperventilasyon yapmayın!

-Yorgun, uykusuz, alkollü ya da tıka basa dolu bir mide ile dalışa gitmeyin !

-Dalış sırasında ani çöken halsizlik, baş ağrısı-baş dönmesi, göz kararması, tuhaf bir sersemlik hali, anlam veremediğiniz her zamankinden farklı bir durum hissederseniz, mide bulantısı, karın ağrısı bazı uzuvlarda karıncalanma vb durumlar ortaya çıkarsa kendinizi zorlamadan bot-tekne varsa çıkıp dinlenin yoksa kıyıya dönün. Vücudunuzun verdiği sinyalleri sürekl takip edin!

– Bir dakikalık dalış yaptıysanız yüzeyde hareketsiz şekilde en az 3-4 dakika nefeslenin. Nabzınızı sürekli kontrol edin. Nefeslenme boyunca kalp atışlarınız normele dönmüyorsa nefeslenme süresini uzatın!

-Su geçirmez ucuz yollu bir kol saati edinin. Dip sürenizi ve yüzeydeyken nefeslenme sürenizi sürekli kontrol edin.

-Yeterince nefeslenmeden ardı ardına dalışlar asla yapmayın!

-Kenidinizi aşırı şekilde zorlamayın ! Limitlerinizi zorlayacaksanız ya da derin dalış yapacaksanız yanınızda acil müdahale bilen en az bir badiniz olsun!

Denizden boş çıkmak ayıp değil ! Bugün vuramazsan yarın vurursun. Hırs yapmadan su altının güzelliklerine odaklanın. İlerleyen günlerde zıpkınla balık avı yaparken karşılaşılan diğer tehlikeli durumlardan bahsedeceğim. Başka bir  yazıda görüşmek üzere.

Son olarak bu videoyu ingilizce bilmeseniz bile başından sonuna kadar izleyin. Kendine güvenen ve tecrübeli bir zıpkıncının bir balığın peşine nasıl derine gidip limitlerini zorladığını ve bayıldığını izleyin.

zıpkınla balık avı youtube kanalım

ZIPKIN AVI TÜRKİYE YOUTUBE KANALI

Abone Sayımız 2000’i Aştı! Kanalımıza abone olmak için Zıpkın Avı Türkiye Forum Youtube Kanalı Abone olduktan sonra bildirimleri açmayı unutmayın!

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

©2020 www.spearfishingturkey.com Tüm hakları saklıdır. Kullanım Şartları yerine getirilmeden hiçbir şekilde kopyala - yapıştır yapılamaz, yazılar ve bilgiler kullanılamaz.

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account