Bildirimler
Tümünü Sil

Samba-Motor Kontrol Kaybı Nedir ?  

  RSS
Can.A
(@can)
Kendi Halinde Bir Zıpkıncı Yönetici
motor kontrol kaybı samaba nedir

Herkese merhaba. Zıpkınla balık avı yaparken karşılaşılan tehlikeli durumları tek tek incelemeye devam ediyorum. Bu yazının konusu samba – motor kontrol kaybı olacak. Amacım yeni başlayan arkadaşları korkutmak değil, başlamaya niyetlendiğiniz sporu tüm gerçekleriyle size tanıtabilmektir. Zıpkınla balık avı çok eğlenceli fakat içerisinde birçok tehlike barındıran bir spor dalıdır.

Ayrıca sizlere önemli bir tavsiyem olacak. Zıpkınla balık avına başlamaya niyetiniz varsa lütfen ilk iş olarak uluslararası (padi, aida, ssi, cmas) sistemleri içerisinde yer alan ve sertifikalı eğitim sunan bir serbest dalış okulundan serbest dalış eğitimi almaya çalışın. Kişiye özel verilen bu eğitimlerle güvenli ve doğru teknikler kullanarak serbest dalış temellerini öğrendikten sonra geriye sadece avcılık kabiliyetinizi geliştirmek kalacaktır.

Zıpkınla balık avı ile ilgili bilmeniz gereken bazı kavramlar ve ön bilgilendirme için zıpkınla balık avı başlangıç rehberi isimli yazıma göz atmanızda fayda var. Ayrıca su altında güvenli şekilde nefes tutabilmek için forumdaki  nefeslenme teknikleri ve zıpkınla balık avı yapabilmek için mutlaka uygulamanız gereken agaşon tekniği ile ilgili faydalı yazılar bulunan bölümleri mutlaka ziyaret edin. 

SAMBA (Motor Kontrol Kaybı)

Motor kontrol kaybı yani samba, oksijen yetersizliği nedeniyle ortaya çıkan ve dalgıcın kontrolünü bir süreliğine yitirmesidir. Samba-motor kontrol kaybı yaşayan dalgıcın kasları istemsizce kasılır bu nedenle hareketlerini kontrol edemez. Nefes alıp verme düzeni bozulur. Samba için sığ su bayılmasından bir önceki evre diyebiliriz. Daha önce sığ su bayılması ile ilgili bir bilginiz yoksa Senkop-sığ su bayılması nedir ? isimli yazıma mutlaka göz atın.

Asıl konumuz olan sambaya dönersek. Samba-Motor Kontrol kaybını daha iyi anlayabilmek adına aşağıya bir video ekliyorum. Videoda yarışma sırasında samba geçiren bir sporcunun neler yaşadığını göreceksiniz.

SAMBA (Motor Kontrol Kaybı) Nasıl ve Ne Zaman Ortaya Çıkar ?

Videodaki sporcunun bilincinin tamamen kaybolmadığını yani bayılmadığını fark etmişsinizdir. Samba-motor kontrol kaybı sırasında bilinç kapanmaz yani tamamen bayılma gerçekleşmez. Sadece istemsiz kasılmalar ve kontrol kaybı meydana gelir. Samba sadece yüzeye çıktıktan sonra ilk nefeste ve ya 1-2 saniye sonra ortaya çıkmaktadır. Mesela yüzeye çıkıp 45-50 saniye nefeslendikten sonra samba geçiren olmamıştır.

Samba geçirirken gözlerinizi açıktır. Etrafta olup biteni görebilirsiniz. Geçirilen sambanın derecesine göre kaslarınız istemsizce kasılırken el, kol ve baş bölgeniz sallanır, çeneniz titrer, nefes alıp verirken düzensizlik meydana gelir.

Samba kişinin limitlerini zorlamasına ve oksijen yoksunluğunun oranına göre çok hafif ya da çok şiddetli olabilir. Yüzeye çıkar çıkar çıkmaz özellikle baş bölgesinde hafif bir sarsıntı gözlerde seğirme şeklinde olup hemen kaybolabilir. Bu tipte belkide siz de hafif sambalar yaşamış olabilirsiniz. Ancak samba-motor kontrol kaybı çok şiddetli de olabilir.

Aşağıdaki videoda çok şiddetli bir sambanın, devamında nasıl senkop-sığ su bayılmasına kadar varabildiğini göreceksiniz.

Samba ve senkop serbest dalış yapanlar için çok önemli konulardır. Özellikle senkop(sığ su bayılması) nedeniyle her yıl üzücü haberler almaktayız. Bu yazıları zıpkın avına yeni başlayan arkadaşları bilgilendirmek adına hazırlıyorum. Bu hazırladığım yazıların bana maddi açıdan hiçbir katkısı yok. Sadece yardımlaşma ve bilgi paylaşımı amacıyla emek verip bu yazıları hazırlıyorum. Lütfen bu yazıları facebook gruplarında ve kişisel facebook sayfanızda paylaşarak bu bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasını sağlayın. Ayrıca foruma üye olarak forumu canlandırmamıza yardımcı olun ve diğer zıpkıncı arkadaşların da forumda haberdar olmasını sağlayın.

Forumdaki İlginizi Çekebilecek Konu Başlıkları

 

 

Alıntı
Gönderildi : 09/03/2020 10:18
Paylaş :

©2020 www.spearfishingturkey.com Tüm hakları saklıdır. Kullanım Şartları yerine getirilmeden hiçbir şekilde kopyala - yapıştır yapılamaz, yazılar ve bilgiler kullanılamaz.

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account