ZIPKINCILAR YÜZÜNDEN BALIK KALMADI

Zıpkıncılar olarak çoğumuz deniz kenarında yaşıyoruz ve deniz kenarında yaşayan insanların hep şanslı olduklarını düşünmüşümdür. Deniz kenarında kısa bir yürüyüş yapmak insanı rahatlatır. En azından bende bu etkiyi yaratıyor sizi bilmem 🙂 Stres atmak deniz havası almak için kıyıda geziniyordum ki bir ihtiyarın kıyıdan olta attığını gördüm. Hemen yanına yaklaşıp hal hatır sorduktan sonra muhabbete başladık.

– Selamın Aleyküm Dayı.

  Aleyyyyküüüm selam.

– Var mı? Bir şeyler balık durumları nasıl ?

– “Yüzünü buruşturarak” Nasıl olsun yeğenim. Denizde balık mı kaldı ? Dört saat oldu buradayım tık yok.

-Yem olarak ne kullanıyorsun ? Diye soramadan oltacı amca başladı bombalamaya 🙂

Hep zıpkıncılar bitiriyor balığı. Eskiden ne balık alırdım buradan. Çuval balıkla dolardı, taşıyamazdık. Şimdi balık bulamıyoruz. Zıpkıncılar sürekli suda, balık nasıl olsun?

-Zıpkıncılar diyorsun ?

Hee ya zıpkıncılar talan etti buraları, yasak edecen aslında balıklar rahat kalsın biraz. Bir zıpkıncı suya girdimi balık yaklaşmaz bir daha. Balık nasıl yaklaşsın ürkütüyorlar balığı.

-Amca, zıpkıncı balığı ürkütüp kaçırıyorsa, bu zıpkıncılar nasıl balık vuruyorlar peki?

“Kısa bir sessizlik…”

-Sen demin dedin ya eskiden “çuvalla balık tutardık” diye. Sen bitirmiş olmayasın buradaki balığı sakın !!!

-“Hafifçe gülümseyerek” hee ya biz bitirdik balığı dedikten sonra hedef değiştirdi oltacı amca. Bu tekneciler gece gündüz kıyıya çok yakın ağ atıyorlar. Deniz de çok kirli  Demem o ki eskisi gibi balık kalmadı.

-Muhabbeti çok uzatmadan “rast gelsin amca, kısmetin bol olsun” diyerek oltacı amcanın yanından uzaklaştım.

Zıpkıncılar

caranx-tral balığı-zıpkıncılar

Balık kalmadığı doğru fakat bunun sebebi sadece amatör ve spor amaçlı zıpkınla balık avlayanlar mıdır? Balığın göç yollarını kapatan, deniz dip yapısını bozarak süpüren bulduğu balığın tamamını avlayan ticari balık sektörü. Akarsu ağızlarına ve kıyılara çok yakın mesafelere ağ döken balığın kıyılamasına müsade etmeyen, yasal ve vicdani limitlere uymayan ufak ticari balıkçılar. Tezgahlarında ufacık balıkları satan balıkçılar. Gece ışıkla yada tüple zıpkın avı yapanlar. Çevreyi kirletenler. Kısacası insan faktörü yüzünden denizde balık kalmadı.

Tüm bu sebeplerden ziyade spor amaçlı yapılan zıpkınla balık avı en zararsız av dallarından biridir. Çünkü balığın kaçma şansı vardır. Balık kendi dünyasında, insan ise doğal yaşantısına ters bir ortamda av yapmaya çalışmaktadır. Bu durum balığa büyük avantaj sağlamaktadır. Ayrıca zıpkıncı, isterse seçici avcılık yapabilir.

Seçici Avcılık :  Balık boyutları ve avlanması yasak balık türlerine dikkat ederek yapılan avcılıktır. Zıpkınla balık avı sporunda belli bir tecrübeye ulaşan herkes, çok rahat bir biçimde bu av türünü uygulayabilmektedir. Aşağıdaki video seçici avcılığa örnek olarak hazırlanmıştır.

Sitemize üye olarak bu platformun bir parçası olabilir, profil sayfanızda av fotoğraf ve videolarınızı paylaşabilirsiniz. Şikayet ya da önerileriniz için iletişim : destek@spearfishingturkey.com

ZIPKIN AVI TÜRKİYE YOUTUBE KANALIMIZ

Youtube Kanalımıza abone olarak yeni yayınladığımız videolardan anında haberdar olabilirsiniz. Zıpkınla balık avına yeni başlayan arkadaşlar için birbirinden faydalı içerikler yayınlamaya gayret ediyoruz.Kanalımıza abone olmak için linki tıklayabilirsiniz. Zıpkın Avı Türkiye Youtube Kanalı 

Zıpkınla balık avı ve serbest dalış ile ilgili yazılan diğer yazılarımız.

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

©2024 www.spearfishingturkey.com Tüm hakları saklıdır. Kullanım Şartları yerine getirilmeden hiçbir şekilde kopyala - yapıştır yapılamaz, yazılar ve bilgiler kullanılamaz.

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account