zıpkınla taş altı avı

zıpkınla taş altı avı

ZIPKINLA TAŞ ALTI AVI TEKNİĞİ

Herkese merhaba bu yazımızda  zıpkınla balık avı teknikleri arasında uygulaması en zor teknik olan taş altı avı ile ilgili faydalı bilgiler vermeye çalışacağım.

Zıpkınla balık avına yeni başlıyorsanız, Zıpkınla balık avı genel bilgiler konulu yazımıza göz atarak bu maceraya giriş yapabilirsiniz. Ayrıca zıpkınla balık avına yeni başlayanların kolaylıkla uygulayabilecekleri en basit teknik olan, nefes tutmadan ve dalış yapmadan zıpkınla balık avlamak isteyenler için Pusu Avı Tekniği konulu yazımıza mutlaka göz atın.

ZIPKINLA TAŞ ALTI AVI İÇİN GEREKLİ MALZEMELER

Zıpkınla taş altı avı tekniği için güçlü ışık veren bir su altı feneri, 60 cm yada 75 cm boyunda bir zıpkına ihtiyacınız var. Meranızdaki taşların altında geniş mağaralar bulunuyorsa daha uzun bir tüfek kullanabilirsiniz. Ayrıca taş altı tüfeğinde kullanacağınız şiş standart boydan kısa tüfeğin kafasına yakın ve şişin kelebeği ufak olmalıdır. Böylelikle taşa yakın bir balığa atış yaptığınızda şiş balığa daha kolay girecektir. Taş altı avı yaparken başınıza gelmesi muhtemel bir olay ise şişin sıkışmasıdır. Bu sebeple mutlaka yanınızda şiş kakıcı bulundurun.

Genel bir bilgilendirme yaptıktan sonra taş altı avı nasıl yapılır tüm detaylarıyla anlatmaya başlayalım.

TAŞ ALTI YUVALAR NASIL KONTROL EDİLMELİ

Fenerle taş altı kontrolü

Fenerle taş altı kontrolü

Taş altındaki yuvalara bakabilmek için yapılması gereken en doğru teknik baş aşağı dikey pozisyonda kalarak yuvaya fenerle bakmaktır. Böylelikle yuva içerisindeki balık fazla ürkmez balığın uygun yerine yapılan bir atışla avı sonlandırabilirsiniz. Bu şekilde en ufak taş altı yuvaları rahatlıkla kontrol edebilirsiniz. Ağırlık ayarınız bu tekniği uygulayabilmek için çok iyi ayarlanmış olması gerekiyor.

İkinci seçenek olarak yuvayı karşınıza alarak dibe yatar ve fenerle yuvanın içini kontrol edebilirsiniz. Bu yöntem genellikle mağara tarzı iç kısmı içeri doğru uzanan yuvalara bakarken yapılabilir. Bu şekilde yuva kontrolü yapılırken taş altındaki balık yuvanın ağzında sizi görünce yuva içerisine doğru kaçabilir. Böyle bir durumda balığı vurmak zorlaşacaktır.

Taş altındaki yuvayı kontrol edip balığı vurdunuz. Balığı çıkarmak için lütfen fazla uğraşıp kendinizi zorlamayın. Yukarı çıkıp nefeslenin ve balığı çıkarmak için tekrar dalış yapın. Merak etmeyin balık yuvadan bir yere ayrılmaz. Videodaki şişin ucunda balık var ve onu çıkartmak için acele etmeye gerek yok.

Taş altında vurabileceğiniz başlıca balık türleri Orfoz-Lagos(2020 yılına kadar yasak), İzbir(Şeytan), Grida, Eşkina, Çipura, Sarkoz, Kefal, Sinarit, Karagöz ve daha bir çok tür 🙂

ZIPKIN AVI TÜRKİYE YOUTUBE KANALIMIZ

Youtube Kanalımıza abone olarak yeni yayınladığımız videolardan anında haberdar olabilirsiniz. Zıpkınla balık avına yeni başlayan arkadaşlar için birbirinden faydalı içerikler yayınlamaya gayret ediyoruz.Kanalımıza abone olmak için linki tıklayabilirsiniz. Zıpkın Avı Türkiye Youtube Kanalı 

FACEBOOK GRUBUMUZA KATILMAK İTEMEZ MİSİNİZ? 

spearfishingturkey.com facebook grubu

Spearfishingturkey.com Facebook Grubu

 

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

©2024 www.spearfishingturkey.com Tüm hakları saklıdır. Kullanım Şartları yerine getirilmeden hiçbir şekilde kopyala - yapıştır yapılamaz, yazılar ve bilgiler kullanılamaz.

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account