serbest dalış malzemeleri
serbest dalış malzemeleri

 ZIPKINLA BALIK AVI – SERBEST DALIŞ MALZEMELERİ

Zıpkınla balık avına başlamak isteyenler için malzeme seçimi çok zahmetli bir süreçtir. spearfishingturkey olarak bu yazıyı, zıpkın avına yeni başlayacak arkadaşların malzeme seçimine yardımcı olmak amacıyla hazırladık. Daha önce okumadıysanız zıpkınla balık avı ile ilgili genel bilgileri paylaştığımız Zıpkın Avına Başlarken isimli yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. Ayrıca Serbest dalış ile ilgili faydalı bilgiler içeren Serbest Dalış ve Dalış Fizyolojisi isimli yazımıza bir göz atmanızda fayda görüyoruz.

Gelin ilk etapta zıpkınla balık avı için hangi malzemeler gerekli bir bakalım.

 • Zıpkın
 • Elbise
 • Palet
 • Dalış Bıçağı
 • Ağırlık Kemeri
 • Kurşun Ağırlıklar
 • Eldiven
 • Çorap
 • Balık Dizgisi
 • Şamandıra
 • Kakıç

Not : Listedeki malzemeler haricinde kullanabileceğimiz ekstra malzemeler mevcut. Bu listede başlangıç aşamasında mutlaka bulunması gerekli malzemeler yer almaktadır.

TAVSİYELER

dalış malzemeleri-zıpkınla balık avı malzemeleri
dalış malzemeleri-zıpkınla balık avı malzemeleri

Zıpkınla balık avı teferruatlı bir spordur. Eğer doğru malzemeleri seçemezseniz dalışlarınız hüsranla sonuçlanabilir.

Özellikle zıpkın türü ve boyu, uygun kalınlıkta ve kalitede elbise seçimi, ayak numaranıza ve dalış tarzınıza uygun paletler, tercih ettiğiniz paletlere uygun çoraplar, kurşun ağırlık miktarı gibi konular başlı başına birer yazı gerektiriyor. Merak etmeyin tüm malzemeleri teker teker en ufak detayına kadar inceleyeceğiz.

Alacağınız Dalış Malzemeleri Bir Süre Sonra Size Yetmemeye Başlayacaktır.

Örnek verecek olursak kurması zor diye 60 lık bir zıpkın, yüzerken yorucu olur diye kısa palalı palet ve  fiyatı uygun diye iç hacmi yüksek dalış maskesi alarak zıpkın avına başlayan birini ele alalım. Çok değil 2-3 ay içerisinde agaşon yapmayı öğrenen ve uzak atışlarda balık vuramayan bu arkadaş menzili yüksek daha uzun bir zıpkın almak zorunda kalacaktır. Yine bu arkadaş dalış derinliği arttıkça maskenin yüzüne aşırı baskı yaptığını ve maskeyi eşitlemek için burnundan sürekli hava vermek zorunda olduğunu, ayrıca kısa paletlerin dalış derinliği arttıkça inerken ve çıkarken kendisini zorladığını anlayarak uzun palalı palet ve iç hacmi küçük maske bakmaya başlayacaktır. Bu sebeple malzeme alırken ilerisini de düşünmek gerekiyor.

Dalış Malzemesi Alırken Tecrübeli Birisiyle İstişare Edin

Zıpkın avına yeni başlayanlara tavsiyemiz dalış malzemeleri alırken tecrübeli birisiyle istişare ederek almaları yönündedir. Örneğin Akdeniz bölgesinde kışlık olarak 5mm kalınlığında elbise, 3mm kalınlığında çorap ve eldiven yeterli geliyorken, Marmara ve Karadeniz bölgelerinde 5 mm elbise 3mm çorap yetersiz kalacaktır. Tecrübeli biriyle görüşerek malzeme almak, boşa harcanacak paraların cebinizde kalmasını sağlayacaktır. Eğer dalış malzemesi alırken size yol gösterecek biri yoksa endişe etmeyin biz yanınızdayız 🙂

İkinci El Malzemelerden Korkmayın

Kısıtlı bir bütçeye sahipseniz ya da zıpkınla balık avı ile ilgili kendinize pek güvenmiyorsanız  ikinci el, temiz malzemeler alarak bu spora başlamak, zıpkın avından vazgeçmeniz durumda sizi fazla zarar etme riskinden kurtarabilir. Sosyal paylaşım siteleri  ya da forumların ikince el bölümlerinde uygun fiyatlı ve temiz malzemeler bulabilirsiniz. Çok yakında spearfishingturkey forum bölümünde de bu tip ilanlara ulaşabileceksiniz.

Önemli Not : İkinci el dalış malzemesi alırken çok dikkatli olmak gerekiyor. Ömrünü tamamlamış bir malzeme dalış sırasında sizi tehlikeye sokabilir. Bizim ikinci el olarak bahsettiğimiz malzeme türü, bir hevesle alınıp zıpkın avından vazgeçen insanların sattığı sıfıra yakın durumda olan dalış malzemeleridir.

Kaliteden Ödün Vermeyin

Daha önce de belirttiğimiz gibi zıpkınla balık avı tehlikeli bir spordur. Kalitesiz malzemeler dalış sırasında başınıza olmadık dertler açabilir. Örneğin olmadık zamanda şiş kaçıran bir zıpkın ile avlanan birisi hem kendine hem de başkasına zarar verebilir. Dalış malzemeleri fiyat yönünden biraz pahalı malzemelerdir. Bu sebeple malzeme seçerken tek kriteriniz fiyat olmasın.

Genel manada dalış malzemeleri konusuna giriş yapmış olduk sıradaki yazılarımızda bu malzemeleri tek tek en ufak ayrıntısına kadar inceleyeceğiz.

Sitemize üye olarak bu platformun bir parçası olabilir, Profil sayfanızda av fotoğraf ve videolarınızı paylaşabilirsiniz. Şikayet ya da önerileriniz için iletişim : destek@spearfishingturkey.com

zıpkınla balık avı youtube kanalım

ZIPKIN AVI TÜRKİYE YOUTUBE KANALI

Abone Sayımız 2000’i Aştı! Kanalımıza abone olmak için Zıpkın Avı Türkiye Forum Youtube Kanalı Abone olduktan sonra bildirimleri açmayı unutmayın!

Zıpkınla balık avı ve serbest dalış ile ilgili yazılan diğer yazılarımız.

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

©2024 www.spearfishingturkey.com Tüm hakları saklıdır. Kullanım Şartları yerine getirilmeden hiçbir şekilde kopyala - yapıştır yapılamaz, yazılar ve bilgiler kullanılamaz.

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account