Zıpkın seçerken dikkat edilmesi gerekenler
Zıpkın seçimi ve dikkat edilmesi gerekenler

ZIPKIN SEÇİMİ İLE İLGİLİ DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Zıpkınla balık avına yeni başlayacak arkadaşlar için önemli bir konu olan zıpkın seçimi ve zıpkın türlerinden bahsedeceğiz. Zıpkın avına yeni başlayan arkadaşların kafasını karıştıran problemlerin başında zıpkın seçimi geliyor. Piyasada kafa yapısına göre Açık, Kapalı, Yarı Açık, yapıldığı malzeme cinsi bakımından Alüminyum-Karbon-Ahşap ve Yarı Ahşap,  Boy olarak 45-60-75-82-90-95-100 cm ve üzeri zıpkınlar bulunmaktadır.

Zıpkın seçimi yaparken üç önemli faktörü göz önüne almamız gerekiyor. Kafa yapısı, Tüfek Boyu, Tüfeğin Cinsi. Biraz karışık gelse de yazıyı sabırla okuyun, kafanızda hiçbir soru işareti kalmayacak.

YAPILDIĞI MALZEMEYE GÖRE ZIPKIN TÜRLERİ

Zıpkınlar yapımlarında kullanılan malzemenin türüne göre değişiklik gösterir. Alüminyum, Karbon, Ahşap ve Yarı ahşap olmak üzere tüfek türleri bulunmaktadır.

ALÜMİNYUM STANDART-ZIPKINLAR

Alüminyum borulu zıpkın resmi
Alüminyum borulu zıpkın resmi

Boruları alüminyum malzeme kullanılarak üretilmiş standart zıpkınlardır. Detaylı bir bakım istemezler. Denizden çıkınca tatlı su ile durulamak yeterlidir. Genel olarak fiyatları uygundur. Kendisini kanıtlamış markaların ürettiği kaliteli alüminyum tüfekler bulunmaktadır. Yeni başlayan kişiler için zıpkın seçimi sırasında önerilen tüfeklerdir. Alüminyum tüfek satın alırken kanallı boru olması, mekanizmalarının kuvvetli olmasına dikkat etmek gerekir.

KARBON-ZIPKINLAR

karbon zıpkın resmi
karbon zıpkın resmi

Karbon malzemeden üretilen bu tüfeklerin en önemli avantajlarından biri hafif olmalarıdır. Bu sebeple sudaki hareket kabiliyetleri çok iyidir. Hafif olan karbon tüfekler uzun süreli dalışlarda el ve bileği çok yormazlar. Karbon tüfekler yeni başlayanlara tavsiye edilmez.Bunun iki sebebi vardır. Birincisi lastik germe kuvvetine karşı gövdesi dayanıklı olan bu tüfeklerin, taşıma ve ya kullanım sırasında üzerilerine baskı yapılması durumunda gövdelerinin kırılma ihtimali olması, ikinci sebebi ise başlangıç için diğer tüfeklere göre hatırı sayılır fiyat farkıdır. Bu sebeple zıpkın avında tecrübe kazandıktan sonra bu tip tüfeklerin alınması daha uygun olacaktır. Piyasada komplesi karbon olan ya da sadece boru kısmı karbon olan iki çeşit tüfek bulunmaktadır.

AHŞAP-ZIPKINLAR

ahşap zıpkın resmi
ahşap zıpkın resmi

Komple ahşap malzemeden imal edilen tüfeklerdir. Ahşap tüfekler  su haricinde oldukça ağır ve taşıması zor tüfeklerdir. Ancak ahşap tüfeği suya soktuğunuzda karadaki ağırlığından eser kalmaz. Ahşap tüfeklerin kütleli olmaları, atış yaparken ortaya çıkan tepme olayını en az seviyeye düşürür. Bu sebeple doğru şiş, lastik ve yüzerlik ayarı bulunan bir ahşap zıpkınla, tadına doyamayacağınız nokta atışlar ile biten avlar yapabilirsiniz. Ayrıca ahşap tüfeklerin mekanizmaları kaliteli ve dayanıklı olduklarından çok rahat bir şekilde güçlü lastiklerle çift lastik kombinasyonları yapabilirsiniz. Ahşap tüfeklerin tek bir sıkıntısı var o da kolay çizilmeleri ve zamanla vernik vb. bakımlara ihtiyaç duymalarıdır. Eee ne yapalım gülü seven dikenine katlanırmış 🙂 Tabi ki yeni başlayan arkadaşlara ahşap tüfek almalarını tavsiye etmiyorum. çünkü hem pahalı hem de başlangıç aşamasında gereksiz profesyonel kaçacak bir tüfek olur.

YARI AHŞAP-ZIPKINLAR

yarı ahşap zıpkın resmi
yarı ahşap zıpkın resmi

Yarı ahşap zıpkınlar sağlam mekanizmalı normal bir kabza ile ahşap bir gövdenin birleştirilmesi sonucu ortaya çıkan bir tüfek türüdür. Alüminyum borular zamanla esneme yaparlar. Yarı ahşap bir tüfek, standart bir tüfeğe göre biraz daha kullanışlı olabilir. En azından mekanizması ve kabzası dayanırsa güçlü lastik kombinasyonları kullanabileceğiniz bir tüfek haline gelebilir.

KAFA TÜRLERİNE GÖRE ZIPKINLAR

AÇIK KAFALI ZIPKINLAR

Açık Kafalı Zıpkın
Açık Kafa Zıpkın Resmi

Açık kafalı tüfekler, en çok kullanılan zıpkın türüdür. Tecrübeli avcıların tamamına yakını açık kafa zıpkın kullanırlar. Açık kafalı tüfeklerde şişin ucunu (kelebekli sivri kısım) sabit tutan herhangi bir parça bulunmamaktadır. Yandaki resme dikkat ederseniz, tüfeğin ucundan şişin üzerine doğru geçiş yapan bir misina bulunmaktadır.Bu misinanın ismi kalama misinasıdır. Şişin tamamı lastiğin içerisinden geçerek mekanizmaya oturtulur. Şişin en arka kısmındaki deliğe takılmış olan kalama misinası şiş ile birlikte tüfeğin kafa kısmına doğru getirilir. Tüfeğin kafasında bulunan küçük parça yardımıyla şişin üzerinden geçirilerek misina kafadan atlatılır. (Zıpkın kurulumunu ilerleyen yazılarda görsel destekli olarak anlatacağız) Böylelikle şişin boşta olan uç kısmı tüfeğe sabitlenmiş olur.

AÇIK KAFA TÜFEĞİN ARTI VE EKSİ YÖNLERİ

-Açık Kafa tüfeklerin tercih edilme sebeplerinin başında nişan alma sırasında sağladığı görüş alanı gelir. Açık kafalı bir zıpkınla, balığı çok rahat bir şekilde görüp ona nişan alabilirsiniz.

-Ayrıca açık kafalı tüfeklerle Shark Fin (şarkfin) ya da güldiken şişler kullanabilir, tüfeğiniz için çevirme-boğma lastik hazırlayıp ip palamut kullanabilirsiniz. İp palamut kullanmak, metal palamut kullanırken yaşanabilecek el yaralanmalarının önüne geçer. Tecrübeli avcıların çoğu ip palamut kullanmaktadır.

-Tüfeğinizi performansını istediğiniz gibi ayarlayın. Boğma-Çevirme lastik kullanmak tüfeğinizi istediğiniz kombinasyonda hazırlamaya imkan tanır.(Detaylı bilgilendirme sonraki yazılarda verilecektir.)

Tek Olumsuz Yanı 🙂

Yeni başlayanlar için Açık kafa tüfeklerin kurulumları biraz zahmetlidir. Bu sebeple yeni başlayanlara önerilmez. Ben buna katılmıyorum çünkü açık kafa zıpkın kurmak ilk başlarda zor gelebilir fakat bir iki dalış sonra kuruluma alışmış olacaksınız.

KAPALI KAFA ZIPKINLAR

Kapalı kafa zıpkın resmi
Kapalı kafa zıpkın resmi

Genellikle zıpkınla balık avına yeni başlayacaklara tavsiye edilen tüfek eşitidir. Tecrübeli avcılar kapalı kafa tüfeği pek tercih etmezler. Başlangıç olarak kapalı kafa tüfek tavsiye edilmesinin nedeni, bu tüfekleri kurmanın açık kafalı tüfeklere göre daha kolay olmasıdır. Kafa kısmında bir adet delik bulunan bu zıpkınlarda şiş, kafadaki delikten geçirilir ve şişin arkası mekanizmaya yerleştirilir. Kafadaki delik sayesinde şişin uç kısmı sağa sola hareket etmez. Kapalı kafa tüfeklerde çentikli şiş ve kaplinli lastik kullanılır. Ben açık kafa tüfekle bu spora başladım. Bu spor, zorluklarla mücadele edebilenlerin sporudur. Kendinize güvenin ve başlangıçta zor olanı seçin. Açık kafa tüfekle başlarsanız ilk başlarda biraz zorlanırsınız fakat sonrasında kesinlikle faydasını göreceksiniz.

BOY UZUNLUKLARINA GÖRE ZIPKIN TÜRLERİ VE ZIPKIN SEÇİMİ

Zıpkınlar boy olarak 45-60-75-82-90-95-100cm ve üzeri boylarda satılmaktadırlar. Genellikle yeni başlayanlara boy olarak 75 cm boyunda bir tüfek almaları tavsiye edilir. Zıpkınla balık avına yeni başlayanların en çok zorlandığı konu lastik kurmaktır. 90cm ve üzeri boylardaki tüfekleri kurmak ilk başlarda zor gelecektir. Özellikle 100 cm ve üzeri tüfekleri kurmak için kol uzunluğu, lastiği tutmak için kısa geleceğinden uzun tüfek ile uğraşmak bir eziyete dönüşecektir. Ayrıca kısa tüfek hafif ve manevrası (sağa sola hareketi) kolay olur.

Sen kaçlık bir zıpkın ile bu spora başladın diye soracak olursanız?

Ben 90cm boyunda bir tüfekle bu spora başladım. Boy 1.84 Kilo 100 civarında olduğundan, ayrıca kendime güvendiğimden ötürü zıpkın seçimi yaparken biraz cesaretli davranarak direkt 90cm lik bir tüfek alıp kendimi suya attım. Lastik gererken biraz zorlansam da kısa süre içerisinde tüfeği kullanmaya alıştım.

Not : Tecrübe edindikçe, 75cm boyunda bir tüfek size kısa gelmeye başlayacak ve daha uzun bir tüfeğe ihtiyaç duyacaksınız. Direkt 90 cm bir zıpkınla başlayarak bu külfetten kurtulabilirsiniz tercih size kalmış 🙂

Gelelim kuru fasulyenin faydasına 🙂 Bir sürü bilgi verdik ayrıca tüm zıpkın çeşitlerinin artı ve eksi yönlerini masaya yatırmış olduk. Zıpkınla balık avına yeni başlayacak birisi hangi türde ve boyda bir zıpkın tercih etmeli? Sorusu için hala bir yanıt bulamadıysanız 🙂 benim önerim açık kafa, 75 ya da 82 cm boy, standart-alüminyum ve mekanizması sorunsuz bir tüfek almanızdır. Daha önce de belirttiğim gibi ben zıpkın avına 90 cm lik bir tüfekle başladım. Kendinize güveniyorsanız 90 cm boyunda bir zıpkın alabilirsiniz. Ayrıca açık kafa tüfeklerden korkmayın birkaç dalış sonra alışırsınız. Zıpkın seçimi ile ilgili her konu üzerinde detaylı bir şekilde durduk. Sırada diğer malzemeler var. Başka yazılarda görüşmek üzere.

Sitemize üye olarak bu platformun bir parçası olabilir, Profil sayfanızda av fotoğraf ve videolarınızı paylaşabilirsiniz. Şikayet ya da önerileriniz için iletişim : destek@spearfishingturkey.com

ZIPKIN AVI TÜRKİYE FACEBOOK GRUBU

 
🇹🇷 Zıpkın Avı Türkiye 🇹🇷 (spearfishingturkey.com)
Herkese Açık grup · 1.372 üye
Gruba Katıl
Üye sayımız 1300 Ü Aştı! Zıpkın Avı Türkiye Facebook Grubumuzda sizleri de aramızda görmek isteriz.
 

ZIPKIN AVI TÜRKİYE YOUTUBE KANALI

zıpkınla balık avı youtube kanalım

Kanalımıza abone olmak için linki tıklayabilirsiniz. Zıpkın Avı Türkiye Youtube Kanalı Abone olduktan sonra bildirimleri açmayı unutmayın!

Zıpkınla balık avı ve serbest dalış ile ilgili yazılan diğer yazılarımız.

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

©2019 www.sperfishingturkey.com Serbest Dalış ve Zıpkınla Balık Avı Topluluğu. Tüm Hakları Saklıdır.

Kullanım Şartları yerine getirilmeden hiçbir şekilde kopyala - yapıştır yapılamaz, yazılar ve bilgiler kullanılamaz.

veya

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

veya

Create Account