Bildirimler
Tümünü Sil

Lütfen Forum Kılavuzunu okuyunuz. Ayrıca forumu cep telefonu ekranınıza kısayol olarak ayarlamanızı rica ediyoruz. Bu şekilde forumu bir mobil uygulama gibi kullanabilirsiniz  Kısayol Ayarı Resimli Anlatım

[Sabit] Zıpkın Seçimi ve Zıpkın Çeşitleri-Tek Yazıda Kesin Çözüm  

  RSS
Barracuda
(@can)

zıpkın seçimi nasıl yapılır

ZIPKIN SEÇİMİ İLE İLGİLİ DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Herkese merhaba. Zıpkınla balık avına yeni başlayanların dikkat etmesi gereken bir konu olan dalış paleti seçimi ve palet çeşitleri ile ilgili bilgiler vermeye çalışacağım. Serbest Dalış ve Zıpkın Avı Malzemeleri Bölümünde diğer zıpkın avı malzemeleri ile ilgili faydalı bilgiler bulabilirsiniz. Eğer zıpkınla balık avına yeni başlıyorsanız Zıpkınla Balık Avı Nasıl Yapılır ? konulu yazıya göz atmayı unutmayın.

Zıpkınla balık avına yeni başlayacak kişiler için önemli bir konu olan zıpkın seçimi ve zıpkın türlerinden bahsedeceğiz. Zıpkın avına yeni başlayan arkadaşların kafasını karıştıran problemlerin başında zıpkın seçimi geliyor. Piyasada kafa yapısına göre Açık, Kapalı, Yarı Açık, gövde cinsi bakımından Alüminyum-Karbon-Ahşap,  Boy olarak 45-60-75-82-90-95-100 cm ve üzeri zıpkınlar bulunmaktadır.

Zıpkın seçimi yaparken üç önemli faktörü göz önüne almamız gerekiyor. Kafa yapısı, Tüfek Boyu, Tüfeğin Cinsi. Biraz karışık gelse de yazıyı sabırla okuyun, kafanızda hiçbir soru işareti kalmayacak. Zıpkın seçiminden sonra zıpkınla balık avı ile ilgili tehlikeli konuları anlattığım bu yazıya mutlaka göz atmanızı tavsiye ederim. Sessiz katil senkop-sığ su bayılması.

YAPILDIĞI MALZEME TÜRÜNE GÖRE ZIPKIN ÇEŞİTLERİ

Zıpkınlar gövde (boru) türüne göre değişiklik gösterir. Alüminyum, Karbon, Ahşap olmak üzere tüfek türleri bulunmaktadır. Şimdi sırayla bu tüfekleri yakından tanıyalım ve başlangıç aşamasında hangi tüfeği seçmeniz gerektiğini belirleyelim.

ALÜMİNYUM BORULU (STANDART) ZIPKINLAR

Apnea Rebel Alümnyum

Boruları alüminyum malzeme kullanılarak üretilmiş standart zıpkınlardır. Detaylı bir bakım istemezler. Denizden çıkınca tatlı su ile durulamak yeterlidir. Genel olarak fiyatları uygundur. Kendisini kanıtlamış markaların ürettiği kaliteli alüminyum tüfekler bulunmaktadır. Yeni başlayan kişiler için zıpkın seçimi sırasında önerilen tüfeklerdir. Alüminyum tüfek satın alırken kanallı boru olması, metal tetik mekanizmalı tüfeklerin tercih edilmesi gerekir. Şu anda piyasada başlangıç için alıp zıpkınla balık avında ilerledikten sonra bile kullanabileceğiniz kalitede alüminyum kanallı boru ve metal tetik mekanizmalı tüfekler bulunmaktadır. Bu tipte bir yerli zıpkını makarası, makara ipi dahil ortalama 500 lira bandında bulabilirsiniz.

KARBON-ZIPKINLAR

karbon zıpkın resmi

Karbon malzemeden üretilen bu tüfeklerin en önemli avantajlarından biri hafif olmalarıdır. Bu sebeple sudaki hareket kabiliyetleri çok iyidir. Hafif olan karbon tüfekler uzun süreli dalışlarda el ve bileği çok yormazlar. Karbon tüfekler yeni başlayanlara tavsiye edilmez. Bunun iki sebebi vardır. Birincisi lastik germe kuvvetine karşı gövdesi dayanıklı olan bu tüfeklerin, taşıma veya kullanım sırasında üzerilerine baskı yapılması durumunda gövdelerinin kırılma ihtimali olması, ikinci sebebi ise başlangıç için diğer tüfeklere göre hatırı sayılır fiyat farkıdır. Bu sebeple zıpkın avında tecrübe kazandıktan sonra bu tip tüfeklerin alınması daha uygun olacaktır. Piyasada komplesi karbon olan ya da sadece boru kısmı karbon olan iki çeşit tüfek bulunmaktadır.

AHŞAP-ZIPKINLAR

ahiap zıpkın resmi

Komple ahşap malzemeden imal edilen tüfeklerdir. Ahşap tüfekler  su haricinde oldukça ağır ve taşıması zor tüfeklerdir. Ancak ahşap tüfeği suya soktuğunuzda karadaki ağırlığından eser kalmaz. Ahşap tüfeklerin kütleli olmaları, atış yaparken ortaya çıkan tepme olayını en az seviyeye düşürür. Bu sebeple doğru şiş, lastik ve yüzerlik ayarı bulunan bir ahşap zıpkınla, tadına doyamayacağınız nokta atışlar ile biten avlar yapabilirsiniz. Ayrıca ahşap tüfeklerin mekanizmaları kaliteli ve çok kuvvetli olduklarından dolayı rahat bir şekilde güçlü lastiklerle çift lastik kombinasyonları yapabilirsiniz. Ahşap tüfeklerin tek bir sıkıntısı var o da kolay çizilmeleri ve zamanla vernik vb. bakımlara ihtiyaç duymalarıdır. Eee ne yapalım gülü seven dikenine katlanırmış ? Tabi ki yeni başlayan arkadaşlara ahşap tüfek almalarını tavsiye etmiyorum. Çünkü hem pahalı hem de başlangıç aşamasında gereksiz profesyonel kaçacak bir tüfek olur.

KAFA TÜRLERİNE GÖRE ZIPKINLAR

AÇIK KAFALI ZIPKINLAR

açık kafalı zıpkın

Açık kafalı tüfekler, en çok kullanılan zıpkın türüdür. Tecrübeli avcıların tamamına yakını açık kafa zıpkın kullanırlar. Açık kafalı tüfeklerde şişin ucunu (kelebekli sivri kısım) sabit tutan herhangi bir parça bulunmamaktadır. Yandaki resme dikkat ederseniz, tüfeğin ucundan şişin üzerine doğru geçiş yapan bir misina bulunmaktadır.Bu misinanın ismi kalama misinasıdır. Şişin tamamı lastiğin içerisinden geçerek mekanizmaya oturtulur. Şişin en arka kısmındaki deliğe takılmış olan kalama misinası şiş ile birlikte tüfeğin kafa kısmına doğru getirilir. Tüfeğin kafasında bulunan küçük parça yardımıyla şişin üzerinden geçirilerek misina kafadan atlatılır. (Zıpkın kurulumunu ilerleyen yazılarda görsel destekli olarak anlatacağız) Böylelikle şişin boşta olan uç kısmı tüfeğe sabitlenmiş olur.

AÇIK KAFA TÜFEĞİN ARTI VE EKSİ YÖNLERİ-KAFA TÜRÜNE GÖRE ZIPKIN SEÇİMİ

-Açık Kafa tüfeklerin tercih edilme sebeplerinin başında nişan alma sırasında sağladığı görüş alanı gelir. Açık kafalı bir zıpkınla, balığı çok rahat bir şekilde görüp ona nişan alabilirsiniz.

-Ayrıca açık kafalı tüfeklerle Shark Fin (şarkfin) ya da güldiken şişler kullanabilir, tüfeğiniz için çevirme-boğma lastik hazırlayıp ip palamut kullanabilirsiniz. İp palamut kullanmak, metal palamut kullanırken yaşanabilecek el yaralanmalarının önüne geçer. Tecrübeli avcıların çoğu ip palamut kullanmaktadır.

-Tüfeğinizi performansını istediğiniz gibi ayarlayın. Boğma-Çevirme lastik kullanmak tüfeğinizi istediğiniz kombinasyonda hazırlamaya imkan tanır.(Detaylı bilgilendirme sonraki yazılarda verilecektir.)

Tek Olumsuz Yanı ?

Yeni başlayanlar için Açık kafa tüfeklerin kurulumları biraz zahmetlidir. Bu sebeple yeni başlayanlara önerilmez. Ben buna katılmıyorum çünkü açık kafa zıpkın kurmak ilk başlarda zor gelebilir fakat bir iki dalış sonra kuruluma alışmış olacaksınız.

KAPALI KAFA ZIPKINLAR

Kapalı kafa zıpkın resmi

Genellikle zıpkınla balık avına yeni başlayacaklara tavsiye edilen tüfek eşitidir. Tecrübeli avcılar kapalı kafa tüfeği pek tercih etmezler. Başlangıç olarak kapalı kafa tüfek tavsiye edilmesinin nedeni, bu tüfekleri kurmanın açık kafalı tüfeklere göre daha kolay olmasıdır. Kafa kısmında bir adet delik bulunan bu zıpkınlarda şiş, kafadaki delikten geçirilir ve şişin arkası mekanizmaya yerleştirilir. Kafadaki delik sayesinde şişin uç kısmı sağa sola hareket etmez. Kapalı kafa tüfeklerde çentikli şiş ve kaplinli lastik kullanılır. Ben açık kafa tüfekle bu spora başladım. Bu spor, zorluklarla mücadele edebilenlerin sporudur. Kendinize güvenin ve başlangıçta zor olanı seçin. Açık kafa tüfekle başlarsanız ilk başlarda biraz zorlanırsınız fakat sonrasında kesinlikle faydasını göreceksiniz.

Başlangıç aşaması için nasıl bir zıpkın almalı sorusunun büyük bölümünü cevaplamış olduk. Başlangıç için alüminyum şiş kanallı bir boru kullanılan, metal tetik mekanizmalı ve kafa yapısı bakımından benim önerim açık kafa olması yönünde olacaktır. Ancak siz kapalı kafa tercih edebilirsiniz. Bu konuları geride bıraktık fakat değerlendirmemiz gereken tek ve çok önemli bir konu daha var. O da zıpkının boyu meselesi.

BOY UZUNLUKLARINA GÖRE ZIPKIN TÜRLERİ VE ZIPKIN SEÇİMİ

Zıpkınlar boy olarak 45-60-75-82-90-95-100 cm ve üzeri boylarda satılmaktadırlar. Genellikle yeni başlayanlara boy olarak 75 cm boyunda bir tüfek almaları tavsiye edilir. Zıpkınla balık avına yeni başlayanların en çok zorlandığı konu lastik kurmaktır. 90cm ve üzeri boylardaki tüfekleri kurmak ilk başlarda zor gelecektir. Özellikle 100 cm ve üzeri tüfekleri kurmak için kol uzunluğu, lastiği tutmak için kısa geleceğinden uzun tüfek ile uğraşmak bir eziyete dönüşecektir. Ayrıca kısa tüfek başlangıç aşamasında biri için hafif ve manevrası (sağa sola hareketi) kolay olur.

Sen kaçlık bir zıpkın ile bu spora başladın diye soracak olursanız?

Ben 90 cm boyunda açık kafa bir tüfekle bu spora başladım. Boy 1.84, Kilo 100 civarında olduğundan ayrıca kendime güvendiğimden ötürü zıpkın seçimi yaparken biraz cesaretli davranarak direkt 90 cm boyunda bir tüfek alıp kendimi suya attım. İlk başlarda lastik gererken zorlansam da lastik germe tekniğini kavradıktan sonra oldukça rahat ettim. En kolay lastik germe yöntemini öğrenmek için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Not : Tecrübe edindikçe, 75cm boyunda bir tüfek size kısa gelmeye başlayacak ve daha uzun bir tüfeğe ihtiyaç duyacaksınız. Direkt 90 cm bir zıpkınla başlayarak bu külfetten kurtulabilirsiniz tercih size kalmış ?

Başlangıç İçin Zıpkın Seçimi Sonuç

Gelelim kuru fasulyenin faydasına ? Bir sürü bilgi verdik ayrıca tüm zıpkın çeşitlerini, artı ve eksi yönlerini masaya yatırmış olduk. Zıpkınla balık avına yeni başlayacak birisi hangi türde ve boyda bir zıpkın tercih etmeli? Sorusu için hala bir yanıt bulamadıysanız ? benim önerim açık kafa, 75 ya da 82 cm boy, standart-alüminyumkendinden şiş kanallı ve metal tetik mekanizmalı bir tüfek almanızdır. Daha önce de belirttiğim gibi ben zıpkın avına 90 cm lik bir tüfekle başladım. Kendinize güveniyorsanız 90 cm boyunda bir zıpkın alabilirsiniz. Ayrıca açık kafa tüfeklerden korkmayın bir kaç dalış sonra tüfeği atış sonrası toplamaya 1-2 hafta içinde de lastik kurmaya alışırsınız. Zıpkın seçimi ile ilgili her konu üzerinde detaylı bir şekilde durduk. Sırada diğer malzemeler var. Başka yazılarda görüşmek üzere.

Bu yazıyı faydalı bulduysanız lütfen Zıpkın Avı Türkiye Forumu kişisel facebook sayfanızda ve üye olduğunuz gruplarda paylaşın. Böylelikle diğer zıpkıncı dostların forumdan haberdar olmasını sağlamış olursunuz.

Forumdaki İlginizi Çekebilecek Konu Başlıkları

YanıtAlıntı
Gönderildi : 03/12/2019 20:25
Hasn35, erenoz5735 ve Fatih beğendi
ufuqarslan
(@ufuqarslan)

Merhaba.. Rope açık kafalar için ne dusunuyorsunuz?

YanıtAlıntı
Gönderildi : 10/03/2020 14:38
Barracuda beğenme
Barracuda
(@can)
Gönderen: @ufuqarslan

Merhaba.. Rope açık kafalar için ne dusunuyorsunuz?

Bu kafa çeşidi ile ilgili tecrübem yok. Klasik açık kafa harici kullanmadım. Ancak yeniliğe her zaman açığım 🙂 Bu bahsettiğiniz rope kafa lastiğin tüfeğe ip yardımıyla tutunduğu bir kafa tipi olduğunu tahmin ediyorum. Yani kafadaki delikten lastik yerine ip geçiyor.

Eğer doğru kafa tipinden bahsediyorsak, lastiklerin tüfeğe iple tutunması, atış sırasında ortaya çıkan titreşimi ve şişteki vibrasyonu azaltıyor ve böylelikle daha isabetli ve uzak atışlar yapılması sağlanıyor şeklinde duymuştum. Yani bildiklerim duyumlardan ibaret 🙂 Keşke deneme imkanım olsa

YanıtAlıntı
Gönderildi : 10/03/2020 15:10
Rıdvan (scotchsoda)
(@ridvan)
Forum Yönetimi

Banada güzel bir zıpkın lazım şöyle eskisi gibi 60 lık 75 -82-90 lık serim olsa 🙂 

YanıtAlıntı
Gönderildi : 10/03/2020 15:15
Barracuda beğenme
Barracuda
(@can)

@scotchsoda

Abi bence sen en yakın zamanda Hakan Gencerin mekana uğra 😀 Gözünün gördüğü ne varsa al çık 😀 

 

YanıtAlıntı
Gönderildi : 10/03/2020 17:17
 Sefa
(@sefa)

@canaktas hocam 90 lık ila 100 lük zipkin arasinda kaldim 0.8 mt lerde levrek vb avlar yapacagim tek lastikli bir sekilde menzil ônemli bir husus 90 lık 100 lük arasinda menzil farki ne kadar olur sizce ..

YanıtAlıntı
Gönderildi : 08/04/2020 17:41
zencuk
(@zencuk)
Forum Yönetimi

@sefa

Seçim yaparken daldığınız meradaki genel görüş durumu, av tekniğiniz(100lük zıpkın ile taş altı yapılamıyor, plakaya bile atış yaparken zorluyor), uzak ve isabetli atışalar yapıp yapamamanız vs etkenlerinide göz önünde bulundurmalısınız. Bence yeni başlıyorsanız en son aradığınız özellik menzil olması lazım.

YanıtAlıntı
Gönderildi : 08/04/2020 17:46
Barracuda beğenme
Barracuda
(@can)

@sefa öncelikle aramıza hoş geldin. Normalde bu tip konularda tavsiye vermek için detaylı bilgiye ihtiyaç duyarım. Örneğin :

  1. Zıpkınla balık avı tecrüben nedir ?
  2. Dalış yapacağın meradaki görüş durumu nedir ?
  3. Genellikle hangi teknik üzerine yoğunlaşıp avlanıyorsun yada avlanmayı planlıyorsun? 

Zıpkınların etkili mesafeleri tüfeğin türüne, tüfeğin üzerindeki şiş ve lastik kombinasyonuna, mekanizma tipine göre  değişebiliyor. Yaklaşık olarak;

90 cm, tek lastikli bir zıpkının etkili menzili 3-3.5 m.

100 cm, tek lastikli bir zıpkının etkili menzili ise 4-4,5m arasındadır diyebilirim.

Tüfeğin boyu uzadıkça menzil artar ancak manevra kabiliyeti azalır. Ayrıca tüfek kurmak, lastik germek vs yeni başlayanlar için zorlaşır. Bunları da bir kenara not etmekte fayda var. 

Sonuç olarak zıpkın avının en temelinde balığı kendine yaklaştırmak yattığına göre. En güzeli agaşon tekniğini hakkıyla yaparak menzili olabildiğince kısaltmak olacaktır. Böylelikle riskli ve ıska atmaya oldukça elverişli olan "uzak atışlardan" kurtuluruz.

Eğer biraz tecrübeniz varsa, meradaki görüş çok net ve agaşonda bile balıklara uzak atışlar yapmak zorunda kalınıyorsa 100 cm. Aksi takdirde ve özellikle yeni başlıyorsanız kesinlikle 90 cm öneririm. Çünkü 90 lık tüfekle hem agaşon yaparsınız hem de manevra isteyen durumlarda avantajlı olursunuz. 

 

 

YanıtAlıntı
Gönderildi : 08/04/2020 23:43
zencuk beğenme
Paylaş :

©2020 www.spearfishingturkey.com Tüm hakları saklıdır. Kullanım Şartları yerine getirilmeden hiçbir şekilde kopyala - yapıştır yapılamaz, yazılar ve bilgiler kullanılamaz.

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account