Bildirimler
Tümünü Sil

Lütfen Forum Kılavuzunu okuyunuz. Ayrıca forumu cep telefonu ekranınıza kısayol olarak ayarlamanızı rica ediyoruz. Bu şekilde forumu bir mobil uygulama gibi kullanabilirsiniz  Kısayol Ayarı Resimli Anlatım

[Sabit] Açık Kafa Zıpkın Nasıl Hazırlanır ? Zıpkın Kurulumu  

  RSS
Barracuda
(@can)
açık kafa zıpkın nasıl hazırlanır

AÇIK KAFA ZIPKIN NASIL HAZIRLANIR? MAKARALI ZIPKIN KURULUMU VE FAYDALI BİLGİLER

Herkese merhaba. Bu yazımda açık kafa zıpkın nasıl hazırlanır? Tüm detaylarıyla anlatmaya çalışacağım. Öncelikle belirtmek isterim ki, kendim uygulamadığım hiçbir konuya yazılarımda yer vermiyorum. Yazılarımda anlattığım tüm detaylar bizzat yaşayarak tecrübe ettiğim, deneme yanılma yoluyla öğrendiğim ya da güvenilir kaynaklardan araştırarak edindiğim bilgilerden oluşmaktadır.

Eğer zıpkınla balık avına yeni başlıyorsanız Forumdaki Serbest Dalış ve Zıpkın Avı Malzemeleri bölümünde diğer zıpkın avı malzemeleri ile ilgili faydalı bilgiler bulabilirsiniz. Ayrıca Zıpkınla Balık Avı Nasıl Yapılır? konulu yazıya göz atmayı unutmayın.

Daha önce eski nesil yüzüklü şişlerin kapalı kafa bir tüfeğe nasıl bağlandığını videolu bir şekilde anlatmıştım. Kapalı kafa zıpkın nasıl hazırlanır? Göz atmak isterseniz linki tıklayarak sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

ZIPKIN KURULUMU İÇİN KULLANILACAK ANA MALZEMELER

Zıpkın Malzemeleri

Elimde Alüminyum gövdeli standart açık kafa bir tüfek bulunmadığından emektar tüfeğim atisub deryabeyi ahşap zıpkınım üzerinden anlatımı yapacağım. Merak etmeyin, kurulum diğer tüfeklerle aynı şekilde yapılıyor. Mesela Apnea Rebel Açık Kafa tüfeğiniz mi var? Bu yazıdaki anlatılan gibi tüfeğinizin kurulumunu yapabilirsiniz. Yaşanabilecek tek fark, kafa yapısına bağlı olarak kafaya gelen misinanın şiş üzerinden atlatılması sırasında oluşabilir. Mantığını bildikten sonra bunu yapmak çok basit. Videolu anlatımı izledikten sonra ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız.

KALAMA MİSİNASI (1.7mm)

Kaliteli Kalama Misinası

Şişi bağlamak için kullanacağım misina bu. 1.7 mm olması sizi tedirgin etmesin, gayet yumuşak, kullanışlı ve bir o kadar da sağlam bir misinadır. İnternet üzerinden bu misinayı sipariş edebilirsiniz. Balık dizgisi nasıl yapılır? isimli videolu anlatımlı yazımda bu misina ile ilgili tüm detaylardan bahsetmiştim.

Bu misina kalın olmasının yanı sıra yumuşak ve gam yapmayan bir misinadır. Dayanıklık oranı oldukça yüksek olan misina diğer misinalara nazaran oldukça uzun süreler kullanılabilmektedir. Apnea firmasına ait 1.5 mm siyah misina 2 hafta dayanıyorsa bu misina 2 ay dayanıyor. Dip Not: Kullanmadığım, tecrübe etmediğim hiç bir ürünü sizinle paylaşmıyorum.

KLİPS SIKMA PENSESİ

klips sıkma pensesi

Klips sıkma pensesi; piyasada çeşidi bol olan, üzerinde değişik ebatlarda yuvalar bulunan ve klipsleri misinaya zarar vermeden sıkıştırmamıza yarayan faydalı bir alettir. Eskiden normal pense kullanarak klipsleri sıkıştırıyordum. Pensenin keskin bölümlerinin, klipsi sıkıştırırken misinaya zarar verme ihtimali bulunuyor. En sağlıklı ve sağlam yöntem klipsler için özel olarak üretilmiş olan bu penseleri kullanmak olacaktır.

AĞIR YÜK ÇEKEBİLEN FIRDÖNDÜ

Fırdöndünün ne işe yaradığını kısaca anlatayım. Bazen öyle avlar yaparız ki şiş balığa diklemesine girer. Hadi gel de koca şişi balıktan çıkar. Kelebek takılır ve çıkarırken balığı parçalar, balık mundar olur ya da zıpkınla balık avına yeni başlayan arkadaşların başına çok sık gelen misina dolanması yada düğüm olması durumunda koca şişi düğümün içerisinden geçirerek düğümü çözmek tam manasıyla bir işkence olacaktır. Ancak fırdöndü kullanırsanız tek yapmanız gereken, misinayı fırdöndüden çıkartarak kolaylıkla balığın içinden ya da düğümün içinden çekerek şişi kurtarabilirsiniz. Fırdöndüyü ihmal etmeyin bana dua edersiniz.

TÜFEĞİN HAZIRLANMASI

Açık kafa tüfek kurulumunun nasıl yapıldığını uzun uzadıya yazmak yerine sizin için videolu bir anlatım hazırladım. Yazı okumak yerine görsel olarak takip ederek tüfeğinizi çok kolay bir şekilde hazırlayabilirsiniz. Bu tip videoları hazırlamaya devam edeceğim. Sizden ricam youtube üzerinden kanalımıza abone olmanız ve videolarımızı beğenerek altlarına kısa da olsa bir yorum yapmanızdır.

Bu yazıyı faydalı bulduysanız lütfen Zıpkın Avı Türkiye Forumu kişisel facebook sayfanızda ve üye olduğunuz gruplarda paylaşın. Böylelikle diğer zıpkıncı dostların forumdan haberdar olmasını sağlamış olursunuz.

Forumdaki İlginizi Çekebilecek Konu Başlıkları

YanıtAlıntı
Gönderildi : 03/12/2019 21:45
Paylaş :

©2020 www.spearfishingturkey.com Tüm hakları saklıdır. Kullanım Şartları yerine getirilmeden hiçbir şekilde kopyala - yapıştır yapılamaz, yazılar ve bilgiler kullanılamaz.

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account