KAPALI KAFA ZIPKIN YÜZÜKLÜ ŞİŞ İLE NASIL HAZIRLANIR ?

Herkese merhaba. Bu yazıda kapalı kafa zıpkın nasıl hazırlanır? Yüzüklü şiş zıpkına nasıl bağlanır ? En detaylı şekilde anlatmaya çalışacağım. Konuk tüfeğimiz 60 cm boyunda aleminyum gövdeli Apnea Hydra.  Neden tüfek 60 cm boyunda ? Bu tüfek çok kısa değil mi ? Dediğinizi duyar gibiyim 🙂 Bu tüfeği taş altı avlarında kullanmak için satın aldım. Eğer daha önce okumadıysanız taş altı avı tekniği ile ilgili yazımızı okumanızda fayda görüyorum. Kullanmadığım-tecrübe etmediğim hiçbir malzeme ya da konuda paylaşım yapmadığımı bilmenizi istiyorum.

Kapalı Kafa Zıpkın

APNEA HYDRA 60cm İNCELEME

Tüfeğin kurulumuna geçmeden önce bu tüfek ile ilgili izlenimlerimi sizlere aktarmak istiyorum. Tüfek Decathlon da 120 tl civarında satılmaktadır. Standart olarak üzerindeki lastik taş altı avı için uygun hatta dipteyken yakından geçen birkaç sargozu sanki agaşondaymışım gibi vurmamı sağladı. Tüfek tel palamutla satılıyor. Tel palamutla satılmasına bir anlam veremedim aldıktan sonra ilk yaptığım şey, tel palamudu çıkartıp yerine daha sağlam olan metal palamut takmak oldu. Tüfeğin üzerindeki şiş 7 mm vidalı uç takılabilen yüzüklü şişlerden. İp bırakma dili sol tarafta ayrıca tüfeğin göğüs dayama parçası bulunuyor bu yönden güzel. Kabzesi ele uygun, tetik mekanizması güçlü kombinasyonları kaldırmaz zaten 60 cm boyunda bir tüfekten taş altı avı haricinde bir şey beklemek hata olur. İşin özü uygun fiyatlı ve sadece taş altı avı için kullanılabilir bir tüfek olduğunu söyleyebilirim.

KAPALI KAFA ZIPKIN KURULUMU

Yüzüklü şişin tüfeğe nasıl bağlandığı ile ilgili uzun uzadıya yazı yazmak yerine sizler için anlatımlı bir video hazırladım.Videoda kalama ipi olarak 1.5 mm dynema ip kullandım. Ben bu şekilde taş altı avı yaparken hiçbir sıkıntı yaşamadım. Siz misina kullanmak isterseniz şişi misina ile tüfeğe bağlayabilirsiniz.

ÖNEMLİ NOKTALAR

Ben dalış şamandıramın ipini, taş altı tüfeğimin kabzasıne bağlayarak dalış yaptığım için makara kullanmak zorunda kalmıyorum. Siz tüfeği bu şekilde kullanmayacaksanız lütfen tüfeğinize makara takın. Makara hayati öneme sahiptir. İhmal etmeye gelmez.

Videoda kalama ipini direkt tüfeğin kafasına bağladım. İstenirse araya şok lastiği bağlanabilir. Ufak boyutlu taş altı tüfeği hazırladığım için ben şok lastiği kullanmayı tercih etmedim. Siz isterseniz kullanabilirsiniz.

Tüfeğinizi hazırlarken çift kalama olarak hazırlamaya gayret edin. Kalamanın uzun olması ilk başlarda tüfeği atış sonrası kurarken sizi zorlasa da sonraları pratik yaptıkça faydasını görmeye başlayacaksınız.

 

ZIPKIN AVI TÜRKİYE YOUTUBE KANALIMIZ

Youtube Kanalımıza abone olarak yeni yayınladığımız videolardan anında haberdar olabilirsiniz. Zıpkınla balık avına yeni başlayan arkadaşlar için birbirinden faydalı içerikler yayınlamaya gayret ediyoruz.Kanalımıza abone olmak için linki tıklayabilirsiniz. Zıpkın Avı Türkiye Youtube Kanalı 

FACEBOOK GRUBUMUZA KATILMAK İSTEMEZ MİSİNİZ? 

spearfishingturkey.com facebook grubu

Spearfishingturkey.com Facebook Grubu

 

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

©2019 www.sperfishingturkey.com Tüm hakları saklıdır. Kullanım Şartları yerine getirilmeden hiçbir şekilde kopyala - yapıştır yapılamaz, yazılar ve bilgiler kullanılamaz.

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account