Bildirimler
Tümünü Sil

Lütfen Forum Kılavuzunu okuyunuz. Ayrıca forumu cep telefonu ekranınıza kısayol olarak ayarlamanızı rica ediyoruz. Bu şekilde forumu bir mobil uygulama gibi kullanabilirsiniz  Kısayol Ayarı Resimli Anlatım

[Sabit] Kapalı Kafa Zıpkın Yüzüklü Şişle Nasıl Hazırlanır- Zıpkın Kurulumu  

  RSS
Barracuda
(@can)

KAPALI KAFA ZIPKIN YÜZÜKLÜ ŞİŞ İLE NASIL HAZIRLANIR ?

Herkese merhaba. Bu yazıda kapalı kafa zıpkın nasıl hazırlanır? Yüzüklü şiş zıpkına nasıl bağlanır ? En detaylı şekilde anlatmaya çalışacağım. Eğer zıpkınla balık avına yeni başlıyorsanız Forumdaki Serbest Dalış ve Zıpkın Avı Malzemeleri bölümünde diğer zıpkın avı malzemeleri ile ilgili faydalı bilgiler bulabilirsiniz. Ayrıca Zıpkınla Balık Avı Nasıl Başlanır? konulu yazıya göz atmayı unutmayın.

Konuk tüfeğimiz 60 cm boyunda alüminyum gövdeli Apnea Hydra.  Neden tüfek 60 cm boyunda ? Bu tüfek çok kısa değil mi ? Dediğinizi duyar gibiyim ? Bu tüfeği taş altı avlarında kullanmak için satın aldım. Eğer daha önce okumadıysanız taş altı avı tekniği ile ilgili yazımızı okumanızda fayda görüyorum. Kullanmadığım-tecrübe etmediğim hiçbir malzeme ya da konuda paylaşım yapmadığımı bilmenizi istiyorum.

kapalı kafa zıpkın kurulumu

APNEA HYDRA 60cm İNCELEME

Tüfeğin kurulumuna geçmeden önce bu tüfek ile ilgili izlenimlerimi sizlere aktarmak istiyorum. Tüfek Decathlon da 120 tl civarında satılmaktadır. Standart olarak üzerindeki lastik taş altı avı için uygun hatta dipteyken yakından geçen birkaç sargozu sanki agaşondaymışım gibi vurmamı sağladı. Tüfek tel palamutla satılıyor. Tel palamutla satılmasına bir anlam veremedim aldıktan sonra ilk yaptığım şey, tel palamudu çıkartıp yerine daha sağlam olan metal palamut takmak oldu. Tüfeğin üzerindeki şiş 7 mm vidalı uç takılabilen yüzüklü şişlerden. İp bırakma dili sol tarafta ayrıca tüfeğin göğüs dayama parçası bulunuyor bu yönden güzel. Kabzesi ele uygun, tetik mekanizması güçlü kombinasyonları kaldırmaz zaten 60 cm boyunda bir tüfekten taş altı avı haricinde bir şey beklemek hata olur. İşin özü uygun fiyatlı ve sadece taş altı avı için kullanılabilir bir tüfek olduğunu söyleyebilirim.

KAPALI KAFA ZIPKIN KURULUMU

Yüzüklü şişin tüfeğe nasıl bağlandığı ile ilgili uzun uzadıya yazı yazmak yerine sizler için anlatımlı bir video hazırladım.Videoda kalama ipi olarak 1.5 mm dynema ip kullandım. Ben bu şekilde taş altı avı yaparken hiçbir sıkıntı yaşamadım. Siz misina kullanmak isterseniz şişi misina ile tüfeğe bağlayabilirsiniz.

ÖNEMLİ NOKTALAR

Ben dalış şamandıramın ipini, taş altı tüfeğimin kabzesine bağlayarak dalış yaptığım için makara kullanmak zorunda kalmıyorum. Siz tüfeği bu şekilde kullanmayacaksanız lütfen tüfeğinize makara takın. Makara hayati öneme sahiptir. İhmal etmeye gelmez.

Videoda kalama ipini direkt tüfeğin kafasına bağladım. İstenirse araya şok lastiği bağlanabilir. Ufak boyutlu taş altı tüfeği hazırladığım için ben şok lastiği kullanmayı tercih etmedim. Siz isterseniz kullanabilirsiniz.

Tüfeğinizi hazırlarken çift kalama olarak hazırlamaya gayret edin. Kalamanın uzun olması ilk başlarda tüfeği atış sonrası kurarken sizi zorlasa da sonraları pratik yaptıkça faydasını görmeye başlayacaksınız.

Bu yazıyı faydalı bulduysanız lütfen Zıpkın Avı Türkiye Forumu kişisel facebook sayfanızda ve üye olduğunuz gruplarda paylaşın. Böylelikle diğer zıpkıncı dostların forumdan haberdar olmasını sağlamış olursunuz.

Forumdaki İlginizi Çekebilecek Konu Başlıkları

YanıtAlıntı
Gönderildi : 05/12/2019 08:21
Paylaş :

©2020 www.spearfishingturkey.com Tüm hakları saklıdır. Kullanım Şartları yerine getirilmeden hiçbir şekilde kopyala - yapıştır yapılamaz, yazılar ve bilgiler kullanılamaz.

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account