İdeal ağırlık hesabı
İdeal ağırlık hesabı ve yüzerlik

Serbest Dalış ve Zıpkınla Balık Avı İdeal Ağırlık Hesabı ve Yüzerlik Ayarı Nasıl Yapılır?

İdeal ağırlık hesabı ve yüzerlik, serbest dalış ve zıpkınla balık avı yapabilmek için hayati bir öneme sahiptir. Gelin bu konuyu en ince detaylarına varana kadar masaya yatıralım. Çocukken hepimiz  havuz, deniz tabanına dalıp taş yada dipteki bir nesneyi çıkarmaya çalışmışızdır. O zamanları aklınıza getirin. Derin bir nefes alır, ciğerlerimizi doldurur ve dalışa başlarız. Kimimiz dibe bile varamadan, yarı yolda duba misali su yüzüne çıkarken 🙂 kimileri ise rahatlıkla dibe inip taşları yukarı çıkartabilirdi. Dalış yapabilen ve yapamayan arasındaki fark nedir?

Bu fark; vücut yapısı, yağ oranı ve ciğerlerimize hapsettiğimiz hava miktarından dolayı oluşan yüzerlik farkından kaynaklanmaktadır. Yüzerlik meselesini iyi kavrayabilmek için biraz daha detaya inmekte fayda var.

İdeal Ağırlık Hesabı ve Yüzerlik

suyun kaldırma kuvveti ve yüzerlik
ideal ağırlık hesabı suyun kaldırma kuvveti ve yüzerlik

İdeal ağırlık hesabı yapmadan önce iyi bilmemiz gereken bir konu olan yüzerliğe bir göz atmakta fayda var. Plastik bir futbol topunu suya batırmaya çalıştığınızı düşünelim. Uyguladığınız kuvvete bağlı olarak futbol topunu bir süre su içerisinde tutsanız bile bıraktığınız an hızlı bir şekilde su yüzüne çıkacaktır. Bunun sebebi suyun kaldırma kuvveti ile futbol topunun içerisinde bulunan hava sebebiyle oluşan yüzerliktir. İki farklı türü vardır. Pozitif ve negatif yüzerlik.

Pozitif Yüzerlik : Batmadan su üzerinde kalma haline denir. Futbol topunun doğal hali pozitif yüzerliktedir. Bu sebeple futbol topu, bir kuvvet uygulanmadığı sürece su üzerinde kalır. Vücudumuz da kısmen bir yüzerliğe sahiptir. Yüzerliğimize etki eden en büyük faktör akciğerlerimizdeki havadır. Derin bir nefes alıp ciğerlerimizi hava ile doldurursak yüzerliğimiz pozitif olur ve su üzerinde kalırız.

Negatif Yüzerlik :  İçi hava dolu olan futbol topunun havasını indirip suya bırakırsanız. Su üzerinde duramaz ve batmaya başlar. Çünkü içerisindeki hava miktarı azaldığından yüzerliği azalmıştır. Aynı şey vücudumuz için de geçerlidir. Nasıl ki derin bir nefes alıp ciğerleri doldurunca su üzerinde kalıyorsak nefes verince de batmaya başlarız.

YÜZERLİK VE BASINÇ İLİŞKİSİ

Daha önce artan basınç ve etkilerini incelemiştik. Artan basınçla gazların hacimlerinin küçüldüğünü biliyoruz. Yüzeyde iken derin bir nefes alıp ciğerleri doldurduk diyelim. (Akciğerler kişiden kişiye değişmekle birlikte yaklaşık 4-6 litre hava alabiliyor) Yüzeyde iken 4 litre olan hava hacmi 10 metre derinliğe inilince 2 litreye düşecektir. Böylelikle akciğerimizdeki havanın yüzerliğimize olan etkisi 10 metre derinliğe inince yarı oranda azalmış oluyor.

Örnek : Diyelim ki üzerinizde palet, maske ve şnorkel haricinde hiçbir malzeme yok. Derin bir nefes alıp dalışa başladınız. İlk metrelerde yüzerliğiniz pozitif yani fazla olduğundan dolayı bir süre palet vurarak ilerlemeniz gerekecektir. Bu arada derine inildikçe su üzerinde kalmanızı sağlayan ciğerlerinizdeki havanın hacmi küçülmeye başladı. Bu sayede yüzerlik durumunuz pozitiften negatife doğru değişiyor. Yeterli derinliğe indiğinizde yüzerliğiniz negatif olur ve artık palet vurmaya gerek olmadan düşmeye başlarsınız. Bizim asıl ulaşmak istediğimiz şey de bu. Çok derine inmeden yüzerliğimizi negatif olacak şekilde ayarlayabilmektir.

DALIŞ MALZEMELERİNİN YÜZERLİĞE ETKİLERİ

İnsan vücudunun kısmi bir yüzerliği olduğunu belirtmiştim. Bunun yanı sıra zıpkınla balık avı için kullandığımız bazı malzemeler de yüzerliğimizi etkiler. Örnek vermek gerekirse neopren malzemeden üretilmiş dalış kıyafetlerinin kumaşlarında hava kabarcıkları bulunur ve bu sebeple dalış kıyafeti bize ekstra yüzerlik sağlar. Bu demek oluyor ki bedenimizin zaten bir yüzerlik oranı var ve ekstra yüzerlik sağlayan dalış malzemeleri ile birlikte dibe dalıp orada kalmak imkansız bir hal alacaktır. Ağırlık kemerleri ise işte tam burada devreye giriyor.

İDEAL AĞIRLIK HESABI NASIL YAPILIR ?

Sonuç olarak zıpkınla balık avı yapmak istediğimiz derinliğe uygun yüzerlikte olmamız için en ideal ağırlık hesabını bulmamız gerekiyor. İdeal ağırlık hesabı yapabilmek için üç temel bilgiye ihtiyacımız var. Dalış Derinliği, Elbise Kalınlığı ve Vücut Ağırlığı.

0-10 metre derinlikte av yapacak olan 100 kilo ağırlığındaki birisi 5 mm elbiseyle vücut yapısına göre  9-10 kg arası ağırlık takması yeterli olacaktır. Elbise kalınlığı değişince kullanılacak ağırlıkta değişir. 3-5-7 mm elbiselerin arasındaki fark yaklaşık 2 kg kadardır. Yani 3 mm elbiseyle 8 kg ağırlık kullanılıyorsa, 5 mm elbiseyle 10 kg, 7 mm elbiseyle 12 kg takılabilir. 0-10 metre derinlik için kabaca ağırlık hesabını vücut ağırlığının her 10 kilosuna 1 kilo gelecek şekilde ayarlayabilirsiniz.    Örneğin : 100 kg vücut ağırlığına = 10 kg kurşun ağırlık. Daha önce de belirttiğim gibi ideal ağırlık hesabı kişiden kişiye değişir. 100 kilo olan birisi 10 kg ağırlık kullanırken aynı kiloda olan başka biri 12 kilo kullanabilir.

Peki Ortalama Bir Ağırlık Hesabı Yapıp Kemeri Hazırladık. Peki ideal ağırlık hesabını nasıl yapmalıyız?

kurşun dalış ağırlığı

Tüm malzememizle denize girip boy verecek derinliğe kadar yüzüyoruz, derin bir nefes alarak ciğerleri şişirip nefes tutuyor ve hazır ol da durur gibi dik bir pozisyonda duruyoruz. Gözümüzle su seviyesini kontrol ediyoruz. Su seviyesi, maskenizin alt hizasında kalıyorsa, yaklaşık olarak ağırlığınız tamamdır. Eğer dik dururken su seviyesi, maskenizin üst kısmına kadar  geliyor yani batıyorsanız ağırlık fazla gelmiştir. Eğer su seviyesi, maske hizasının çok altında neredeyse çene civarına geliyorsa ağırlık kemeri hafif kalmış demektir. Aşağıdaki videoyu izleyerek yapmanız gereken kontrolü daha iyi anlayabilirsiniz.

İdeal ağırlık hesabı Çok Önemlidir.

Marsilya tokalı kauçuk dalış kemeri

Eğer ağırlık kemerinizde gerektiğinden fazla ağırlık varsa yüzerken çok yorulursunuz. Dibe inerken rahat olsa da yukarı çıkışlarda ekstra efor sarf etmenize neden olur. Ağırlık gerektiğinden az olursa dalış sırasında dibe inerken zorlanır, ayrıca dipte durmakta güçlük çeker boşuna yorulursunuz.

Kurşun ağırlıkları kemer üzerinde mümkün olduğu kadar çok parça olacak şekilde dağıtın. Örneğin 10 kilo ağırlık takacaksanız  5 parça 2 kg kurşun ağırlık kullanın.

Kurşun ağırlıkları, belinizin etrafına dengeli olarak dağıtın. Kurşun ağırlıklar mümkün olduğunca  vücudumuzun arka kısmında toplanmalıdır.

Marsilya tokalı kauçuk kemer kullanmanızı öneririm. Bu kemerler esnek olduklarından nefeslenirken problem yaratmazlar. Ayrıca sağa sola kaymaz sizi rahatsız etmezler. Acil bir durumda çıkartılmaları kolaydır.

İdeal ağırlık hesabı ve yüzerlik konularını en ufak ayrıntılarına kadar incelemiş oldu. yeni yazılarda görüşmek üzere.

Sitemize üye olarak bu platformun bir parçası olabilir, profil sayfanızda av fotoğraf ve videolarınızı paylaşabilirsiniz. Şikayet ya da önerileriniz için iletişim : destek@spearfishingturkey.com

ZIPKIN AVI TÜRKİYE FACEBOOK GRUBU

🇹🇷 Zıpkın Avı Türkiye 🇹🇷 (spearfishingturkey.com)
Herkese Açık grup · 2.297 üye
Gruba Katıl
Üye sayımız 2000 i Aştı! Zıpkın Avı Türkiye Facebook Grubumuzda sizleri de aramızda görmek isteriz.
 

ZIPKIN AVI TÜRKİYE YOUTUBE KANALI

zıpkınla balık avı youtube kanalım

Abone Sayımız 2000’i Aştı! Kanalımıza abone olmak için Zıpkın Avı Türkiye Youtube Kanalı Abone olduktan sonra bildirimleri açmayı unutmayın!

Zıpkınla balık avı ve serbest dalış ile ilgili yazılan diğer yazılarımız.

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

©2019 www.sperfishingturkey.com Serbest Dalış ve Zıpkınla Balık Avı Topluluğu. Tüm Hakları Saklıdır.

Kullanım Şartları yerine getirilmeden hiçbir şekilde kopyala - yapıştır yapılamaz, yazılar ve bilgiler kullanılamaz.

veya

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

veya

Create Account