zıpkın dalış elbisesi resmi

ZIPKINLA BALIK AVI İÇİN DALIŞ ELBİSESİ SEÇİMİ

Serbest dalış ve zıpkınla balık avı için gerekli en önemli malzemelerin başında Dalış Elbisesi seçimi geliyor. Bu yazımızda, zıpkınla balık avı için en uygun elbise olan neopren malzemeden üretilmiş ıslak elbise (wet suit) türündeki elbiseler olacaktır.

Dalış Elbisesi Üşümeyi Engeller

Bu tip elbiseler suya ilk girdiğinizde vücudumuz ve elbise arasına bir miktar su alır. Elbise vücuda tam oturduysa su sirkülasyonu olmayacağından, elbise içerisine hapis olan suyu vücut ısımız sayesinde ısıtmış oluruz.  Böylelikle üşümeden uzun bir süre boyunca dalış yapabiliriz.

Dalış Elbisesi Vücudunuzu Dış Etkenlere Karşı Korur

Zıpkınla balık avı yaparken kayalara ya da deniz canlılarına temas edebiliriz. Zehirli bir deniz anasının bacağınıza yapıştığını hayal edin 🙂 Bunun haricinde deniz kabukları, kaya parçalarına sürtünmek ufak yaralanmalara sebebiyet verebilir. Dalış elbisesi bizi bu tip olaylardan koruyan önemli bir malzemedir. Ayrıca güneşin zararlı etkilerinden korunmamızı da sağladığı unutulmamalıdır.

Dalış elbisesi alırken bütçemizin elverdiği ölçüde en kaliteli markaları tercih etmeliyiz. Çünkü dalış elbisesi sürekli cildimize temas eder ve elbisenin yapımında kullanılan malzemelerin insan sağlığı açısından bazı etkileri olduğu aşikardır. İşin içine sağlık girdiğinde masraftan kaçınmamamız en doğrusu olacaktır. Çin den getirdikleri kalitesiz neopren kumaşlarla merdiven altı üretim yapan kişilerin ürettikleri fiyat olarak uygun gibi görünen lakin sıkıntıları kullandıkça ortaya çıkan elbiselerden uzak durmakta fayda var.

Zıpkınla Balık Avı İçin Dalış Elbisesi Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

  • Alt kısım (Pantolon) ve üst kısım (Gövde) olmak üzere iki parçadan oluşmalı.
  • Dalış Elbisenin iç bölümü kaliteli neopren malzemeden üretilmiş olmalı. Piyasadaki en kaliteli markaları  Yamamoto ve Sheico dur. Elbise alırken kullanılan neopren markasına lütfen dikkat edelim.
  • Dış kısmı kamuflaj desenli, uv. ışınlarına ve deniz tuzuna dayanıklı ve esnek bir kumaştan üretilmiş olmalı.
  • Dalış Elbisesinin bedeni boy ve kilonuza uygun olmalı.
  • Dalış yapacağınız mevsimdeki su sıcaklıklarını öğrenip, uygun kalınlıkta bir elbise seçilmelidir. Elbise kalınlıkları milimetre ölçüsüyle birbirinden ayrılır. Piyasada yazlık olarak 2mm-3mm kışlık olarak ise 5mm-7mm kalınlıkta elbiseler bulunmaktadır.
  • Dalış elbiselerinde en çok yıpranan bölümler dirsekler ve bacaklarda dizden aşağıda kalan kısımlardır. Bu bölümlerde ekstra koruma parçaları bulunması kullanışlı olacaktır. Ancak bazı elbiselerde bu bölgeler esneme kabiliyetlerini yitirebilir. Bu durum elbiseyi giyip çıkartırken sizi zorlayabilir.
  • Elbisenin dikişleri incelenmeli, el ile esneterek dikişlerin sağlamlığı kontrol edilmeli.
  • Satıcıların ellerinde yıllarca beklemiş elbiseleri almayın. Alacağınız dalış elbisesi mümkünse yeni üretim yani taze olmalı.

Bu yazıda serbest dalış ve zıpkınla balık avı malzemelerinden dalış elbisesi ile ilgili önemli detaylara değinmiş olduk.

Sitemize üye olarak bu platformun bir parçası olabilir, Profil sayfanızda av fotoğraf ve videolarınızı paylaşabilirsiniz. Şikayet ya da önerileriniz için iletişim : destek@spearfishingturkey.com

ZIPKIN AVI TÜRKİYE YOUTUBE KANALIMIZ

Youtube Kanalımıza abone olarak yeni yayınladığımız videolardan anında haberdar olabilirsiniz. Zıpkınla balık avına yeni başlayan arkadaşlar için birbirinden faydalı içerikler yayınlamaya gayret ediyoruz.Kanalımıza abone olmak için linki tıklayabilirsiniz. Zıpkın Avı Türkiye Youtube Kanalı 

FACEBOOK GRUBUMUZA KATILMAK İTEMEZ MİSİNİZ? 

spearfishingturkey.com facebook grubu

Spearfishingturkey.com Facebook Grubu

 

Zıpkınla balık avı ve serbest dalış ile ilgili yazılan diğer yazılarımız.

 

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

©2019 www.sperfishingturkey.com Serbest Dalış ve Zıpkınla Balık Avı Topluluğu. Tüm Hakları Saklıdır.

Kullanım Şartları yerine getirilmeden hiçbir şekilde kopyala - yapıştır yapılamaz, yazılar ve bilgiler kullanılamaz.

veya

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

veya

Create Account