Bildirimler
Tümünü Sil

[Sabit] Dalış Elbisesi Almadan Önce Mutlaka Kontrol Edin  

 
Barracuda
(@can)

NEOPREN DALIŞ ELBİSESİ SATIN ALIRKEN YAPILMASI GEREKEN KONTROLLER

Neopren dalış elbisesi kontolü

Herkese merhaba. Bu yazımda sizlere ülke çapında yaygın olan ve spor malzemeleri satan bir mağazada neopren dalış elbisesi bakarken karşılaştığım ilginç bir olaydan bahsetmek istiyorum. Konuya girmeden önce zıpkınla balık avı yapabilmek için gerekli ve en önemli malzemelerden birisi olan neopren dalış elbisesi ile ilgili faydalı bilgiler içeren Dalış Elbisesi Seçimi ve Dikkat Edilmesi Gerekenler isimli yazımıza göz atmanızda fayda görüyorum.

Eğer zıpkınla balık avına yeni başlıyorsanız Forumdaki Serbest Dalış ve Zıpkın Avı Malzemeleri bölümünde diğer zıpkın avı malzemeleri ile ilgili faydalı bilgiler bulabilirsiniz. Ayrıca Zıpkınla Balık Avı Nasıl Başlanır? konulu yazıya göz atmayı unutmayın.

Konumuza dönecek olursak mağazanın dalış bölümündeki malzemeler arasında bulunan dalış elbiselerinden birisine elimi attım. Alışkanlıktan olsa gerek hemen elbisenin bir kolunu kavrayıp içini dışına çıkardım. Amacım dalış elbisesinin siyah renkli neopren yüzeyinin durumuna bakmaktı. Bir de ne göreyim. Elbisenin kol kısmının neopreninde tırnak izi var. Hemen diğer kola baktım ve daha derin izler olduğunu gördüm.

Zıpkıncı dalış elbisesi

Benim gibi elbiseyi kontrol edenlerin tırnaklamış olabileceğini düşündüm. Ancak bu çok zayıf bir ihtimaldi ? Çünkü elbiseyi böyle tırnaklayabilmek için aşırı güç uygulayarak  giymeye ya da soymaya çalışmak gerekirdi. İşin sonunda satışta olan bazı elbiselerin dalış elbisesi giymeyi bilmeyen birileri tarafından denenmiş olabileceği kanaatine vardım.

Neopren Dalış Elbisesi almaya karar verdiniz ve elbiseyi satın almaya gittiğinizde yapılması gereken birkaç kontrolü yapmadan dalış elbisesi almayın.

  1. Elbisenin jarse (dış) kısımında tahribat olup olmadığını ve görünen dikişlerin sağlamlığını kontrol edin.
  2. Bazı elbiseler esneyince kamuflajları bozulabiliyor. Özellikle giyince esneme yapabilecek yerleri, iki elinizle esneterek  jarsedeki kamuflajın bozulup bozulmadığını kontrol edin. Elbisenin alt ve üst kısımlarının dış yüzeyini incelemeyi bitirdikten sonra en önemli kontrole geçelim.
  3. Elbisenin içini dışına çıkartarak iç kısımdaki neopren yüzeyi kontrol edin. İç kısım diri olmalı, neopren yüzeyde çatlak, yıpranma ve tırnak izi olmamalı. Yapıştırma yerleri sağlam olmalı ayrıca elbisede neopren kokusu dışında başka bir koku olmamalı. Özellikle kol ve bacaklarda tırnak izi olup olmadığını kontrol edin
  4. Alacağınız elbise yeni üretim olmalı. Rafta uzun süre bekleyen elbiseleri almaktan kaçının.

Dalış elbisesi alırken dikkat edilmesi gereken bazı konulardan bahsetmiş olduk. Benim aklıma gelmeyen ve eksik kalan noktalar olabilir. Ekleme yapmak istediğiniz bir şey olursa lütfen çekinmeyin.

Bu yazıyı faydalı bulduysanız lütfen Zıpkın Avı Türkiye Forumu kişisel facebook sayfanızda ve üye olduğunuz gruplarda paylaşın. Böylelikle diğer zıpkıncı dostların forumdan haberdar olmasını sağlamış olursunuz.

Forumdaki İlginizi Çekebilecek Konu Başlıkları

YanıtAlıntı
Gönderildi : 05/12/2019 10:36
Paylaş :

©2020 www.spearfishingturkey.com Tüm hakları saklıdır. Kullanım Şartları yerine getirilmeden hiçbir şekilde kopyala - yapıştır yapılamaz, yazılar ve bilgiler kullanılamaz.

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account