[Sabit] Dalış Elbisesi Seçimi ve Dikkat Edilmesi Gerekenler-Zıpkıncı Elbiseleri  

  RSS

Can Aktaş
(@yuzarsif)
Kendi Halinde Bir Zıpkıncı Yönetici
Katılım : 2 sene önce
Gönderiler: 322
03/12/2019 22:02  

zıpkın dalış elbisesi resmi

ZIPKINLA BALIK AVI İÇİN DALIŞ ELBİSESİ SEÇİMİ

Herkese merhaba. Bu yazımda zıpkınla balık avı yapabilmek için kullanılması gerekn en önemli malzemelerden birisi olan dalış elbisesleri ile ilgili bilgiler vermeye çalışacağım. Öncelikle belirtmek isterim ki, kendim uygulamadığım hiçbir konuya yazılarımda yer vermiyorum. Yazılarımda anlattığım tüm detaylar bizzat yaşayarak tecrübe ettiğim, deneme yanılma yoluyla öğrendiğim ya da güvenilir kaynaklardan araştırarak edindiğim bilgilerden oluşmaktadır.

Eğer zıpkınla balık avına yeni başlıyorsanız Forumdaki Serbest Dalış ve Zıpkın Avı Malzemeleri bölümünde diğer zıpkın avı malzemeleri ile ilgili faydalı bilgiler bulabilirsiniz. Ayrıca Zıpkınla Balık Avı Nasıl Başlanır? konulu yazıya göz atmayı unutmayın.

Serbest dalış ve zıpkınla balık avı için gerekli en önemli malzemelerin başında Dalış Elbisesi seçimi geliyor. Bu yazımızda, zıpkınla balık avı için en uygun elbise olan neopren malzemeden üretilmiş ıslak elbise (wet suit) türündeki elbiseler olacaktır.

Dalış Elbisesi Vücut Isısını Korur ve Üşümeyi Engeller

Bu tip elbiseler suya ilk girdiğinizde vücudumuz ve elbise arasına bir miktar su alır. Elbise vücuda tam oturduysa, su sirkülasyonu olmayacağından, elbise içerisine hapis olan suyu vücut ısımız sayesinde ısıtmış oluruz. Bu şekilde deniz suyunun soğuk etkisini yok etmiş oluruz. Denizdeyken insan vücudu karada olduğundan 25 kat daha hızlı ısı kaybeder. Uygun bir dalış elbisesi seçilmediği takdirde, dalış yapanlar için tehlikeli bir durum olan hipotermi ortaya çıkabilir. 

Hipotermi : Normal vücut sıcaklığının, 35 °C’nin altına düşmesi halinde meydana gelen şok durumudur. Vücut ısısının korunması hayati bir öneme sahiptir. Yaz mevsimi bile olsa su sıcaklığı düşük bölgelerde dalış yapacak kişilerin uygun kalınlıkta elbise kullanmaları gerekmektedir.

Dalış Elbisesi Vücudunuzu Dış Etkenlere Karşı Korur

Zıpkınla balık avı yaparken kayalara ya da deniz canlılarına temas edebiliriz. Zehirli bir deniz anasının bacağınıza yapıştığını hayal edin ? Bunun haricinde deniz kabukları, kaya parçalarına sürtünmek ufak yaralanmalara sebebiyet verebilir. Dalış elbisesi bizi bu tip olaylardan koruyan önemli bir malzemedir. Ayrıca güneşin zararlı etkilerinden korunmamızı da sağladığı unutulmamalıdır.

Dalış elbisesi alırken bütçemizin elverdiği ölçüde en kaliteli markaları tercih etmeliyiz. Çünkü dalış elbisesi sürekli cildimize temas eder ve elbisenin yapımında kullanılan malzemelerin insan sağlığı açısından bazı etkileri olduğu aşikardır. İşin içine sağlık girdiğinde masraftan kaçınmamamız en doğrusu olacaktır. Çin den getirdikleri kalitesiz neopren kumaşlarla merdiven altı üretim yapan firmaların ürettikleri fiyat olarak uygun gibi görünen lakin sıkıntıları kullandıkça ortaya çıkan elbiselerden uzak durmakta fayda var.

Zıpkınla Balık Avı İçin Dalış Elbisesi Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

  • Alt kısım (Pantolon) ve üst kısım (Gövde) olmak üzere iki parçadan oluşmalı.
  • Dalış Elbisenin iç bölümü kaliteli neopren malzemeden üretilmiş olmalı. Piyasadaki en kaliteli markaları  Yamamoto, Sheico ve Heiwa dır. Elbise alırken kullanılan neopren markasına lütfen dikkat edelim.
  • Dış kısmı kamuflaj desenli, uv. ışınlarına ve deniz tuzuna dayanıklı ve esnek bir kumaştan üretilmiş olmalı.
  • Dalış Elbisesinin bedeni boy ve kilonuza uygun olmalı.
  • Dalış yapacağınız mevsimdeki su sıcaklıklarını öğrenip, uygun kalınlıkta bir elbise seçilmelidir. Elbise kalınlıkları milimetre ölçüsüyle birbirinden ayrılır. Piyasada yazlık olarak 2mm-3mm kışlık olarak ise 5mm-7mm kalınlıkta elbiseler bulunmaktadır. Hangi kalınlıkta elbise kullanmanız gerektiğini Dalış Elbisesi Kalınlık Seçimi isimli yazımı okuyarak kolaylıkla belirleyebilirsiniz.
  • Dalış elbiselerinde en çok yıpranan bölümler dirsekler ve bacaklarda dizden aşağıda kalan kısımlardır. Bu bölümlerde ekstra koruma parçaları bulunması kullanışlı olacaktır. Ancak bazı elbiselerde bu bölgeler esneme kabiliyetlerini yitirebilir. Bu durum elbiseyi giyip çıkartırken sizi zorlayabilir.
  • Elbisenin dikişleri incelenmeli, el ile esneterek dikişlerin sağlamlığı kontrol edilmeli.
  • Satıcıların ellerinde yıllarca beklemiş elbiseleri almayın. Alacağınız dalış elbisesi mümkünse yeni üretim yani taze olmalı.

Bu yazıda serbest dalış ve zıpkınla balık avı malzemelerinden dalış elbisesi ile ilgili önemli detaylara değinmiş olduk. Bu yazıyı faydalı bulduysanız lütfen Zıpkın Avı Türkiye Forumu kişisel facebook sayfanızda ve üye olduğunuz gruplarda paylaşın. Böylelikle diğer zıpkıncı dostların forumdan haberdar olmasını sağlamış olursunuz.

Forumdaki İlginizi Çekebilecek Konu Başlıkları

Can Aktaş-1984-Hatay
Site Kurucusu
Lütfen Zıpkın Avı Türkiye Forumu Facebook sayfanızda paylaşın. Serbest Dalış ve Zıpkınla balık avı yapan herkesi foruma davet ediyorum. Kazasız bol avlı dalışlar dilerim.


Alıntı
Paylaş :

©2020 www.spearfishingturkey.com Tüm hakları saklıdır. Kullanım Şartları yerine getirilmeden hiçbir şekilde kopyala - yapıştır yapılamaz, yazılar ve bilgiler kullanılamaz.

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account

Lütfen Giriş yap yada Kayıt ol