[Sabit] Dalış Elbisesi Kalınlık Seçimi Nasıl Yapılmalı ?  

  RSS

Can Aktaş
(@yuzarsif)
Yönetici
Katılım : 2 sene önce
Gönderiler: 180
20/10/2019 14:45  
  

 
Herkese merhaba. Bu yazımda zıpkınla balık avı sporuna başlamak isteyenlerin kafasını karıştıran bir konu olan dalış elbisesi kalınlık seçimi ile ilgili bilgiler vermeye çalışacağım. Daha önce okumadıysanız Dalış elbisesi seçimi ve önemli konular isimli yazıma ve Neopren dalış elbisesi satın alırken yapılması gereken kontrolleri anlattığım bu yazıya göz atmanızı tavsiye ederim.
 
Zıpkınla balık avı yaparken neden dalış elbisesi kullanılması gerektiğini önceki yazılarda anlattığım için bu konuları atlayarak dalış elbise kalınlığı seçimi konusuna giriş yapıyoruz.
 
Deniz Suyu Sıcaklığı ve Elbise Kalınlığı
 
Dalış elbisesi, zıpkınla balık avı yaparken vücut ısımızı muhafaza eder. Dalış yapılacak meradaki deniz suyu sıcaklığına uygun dalış kıyafeti kullanmak hem sağlık açısından hem de dalış konforu bakımından çok büyük bir önem taşımaktadır. Bu nedenle elbise kalınlığı seçimi yaparken dikkat edilecek en önemli konu deniz suyu sıcaklığı olacaktır. Dalış yapacağınız bölgedeki deniz suyu sıcaklığını bu linkten takip edebilirsiniz. https://www.mgm.gov.tr/deniz/deniz-suyu-sicakligi.aspx
 
Dalış elbisesi alırken kalınlık seçimi ile ilgili kolaylık sağlaması açısından bir tablo oluşturdum. Bu tablodan faydalanarak alacağınız elbisenin kalınlığını kolaylıkla belirleyebilirsiniz.
 
 
 
Yukarıdaki tablo ortalama değerler baz alınarak bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Dalış elbisesi marka ve modeline ya da kişinin vücut yapısına göre değişiklikler olabilir.
 
Kışlık-Yazlık elbise gibi ifadeleri yazımda özellikle kullanmadım. Bence en güzeli mevsim farkı gözetmeden deniz suyu sıcaklığına uygun kıyafet kullanmak olacaktır. Örnek vermek gerekirse Temmuz ayında Hatay 'da 1 mm kıyafetle dalış yaparken, yaz tatili sırasında 1 mm dalış elbisesiyle Muğla-Marmaris'te adeta dondum 🙂 Neyse ki Marmaris'e kışın Hatay'da kullandığım biraz incelmiş olan 5 mm kıyafetimi getirmiştim. Sonuçta çözüm olarak üst 5 mm alt 1 mm giyerek çok rahat bir şekilde saatlerce dalış yaptım.
 
 

Tavsiyeler

 
  • Soğuk suya uygun kalınlıkta kıyafet kullanmayan bir dalıcı dalışa başladıktan bir süre sonra üşümeye başlar. Soğuk nedeniyle agaşon süresi kısalır, konsantrasyon bozulur. Soğuğa aldırış etmeyerek dalışa devam edilmesi halinde çeşitli sağlık problemleri ile karşılaşılması muhtemeldir.
  • Dalış kıyafetleri genel manada soğuktan korunmak için kullanılıyor. Ancak su sıcaklığının yükseldiği ve elbise kalınlığının inceltilmesi gerektiği yaz aylarında kalın kıyafet kullanmak aşırı su kaybına ve çeşitli sağlık problemlerine ve hatta suda bayılmaya bile neden olabilir.
  • Yaz aylarında deniz suyu sıcaklıklarının çok yüksek olduğu özellikle Doğu Akdeniz'de 3 mm kalınlığında dalış kıyafeti bile kullanılamazken, aynı mevsimde Ege, Marmara ve Karadeniz de daha kalın kıyafetler kullanılabilmektedir. Özellikle tatile çıktığınızda dalış yapacağınız bölgenin su sıcaklıklarını kontrol ederek yanınıza uygun kalınlıkta kıyafet almanız iyi olacaktır.
  • Neopren dalış elbiseleri, kullanım sıklığına bağlı olarak bir süre sonra incelmektedir. Bu sebeple ikinci el elbise alırken ne kadar süre kullanıldığını ve elbisede incelme olup olmadığını mutlaka sorarak alın.
 
Bir yazının daha sonuna geldik. Yazıda anlattığım konular ile ilgili aklınıza takılan bir şey olursa soru sormaktan çekinmeyin. Forum kullanımı ile ilgili bir sorun yaşarsanız özel mesaj yoluyla benimle iletişime geçebilirsiniz. Dalın sağlıcakla. 

Can Aktaş-Hatay
Site Kurucusu
Lütfen Zıpkın Avı Türkiye Forumu Facebook sayfanızda paylaşın. Serbest Dalış ve Zıpkınla balık avı yapan herkesi foruma davet ediyorum. Kazasız bol avlı dalışlar dilerim.


Cüneyt beğenme
CevapAlıntı
Paylaş :

©2019 www.sperfishingturkey.com Tüm hakları saklıdır. Kullanım Şartları yerine getirilmeden hiçbir şekilde kopyala - yapıştır yapılamaz, yazılar ve bilgiler kullanılamaz.

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account

Lütfen Giriş yap yada Kayıt ol