agaşon fotografı

AGAŞON -BALIK ÇAĞIRMA TEKNİĞİ NEDİR ?

Agaşon, zıpkınla balık avı yapanların en çok kullandıkları tekniklerden birisidir. Balık çağırma sanatı olarak bilinir. Doğru bir şekilde uygulandığında ve merada balık varsa mutlaka sonuç verecektir. Agaşon tekniği : Güzel bir şekilde nefeslenen dalgıç nefesini tutar ve dalışa başlar. Dibe vardığında yüz üstü yatar ve balık gelmesini bekler. O bölgede balık varsa mutlaka bakmak için dalgıcın yattığı yere doğru gelir uygun menzile girince dalgıç nişan alır ve atış yapar.

Agaşon Tekniğinin Uygulandığı Bir Av Videosu

Agaşon tekniğinin nasıl uygulanacağını kendi tecrübelerime göre bir kaç başlık halinde anlatmaya çalışacağım.

DOĞRU NEFESLENME

Agaşon yapabilmek için dalış yapmak, dalış yapmak için ise nefes tutmak gerekir. Çok teferruatlı bir konu olan doğru nefeslenmeye ayrı bir yazıda değineceğim. Kısaca bahsedecek olursak bir elinizi karnınızın üstüne koyun, nefes alırken göbeğinizi şişirerek ciğerlerin alt kısımlarından dolmasını sağlayın. Göğüs kısmınız nefes alırken hareket etmeyecek. Eğer doğru yapıyorsanız diyaframınızı kullanarak nefes alıyorsunuz demektir. Tam kapasite ile ciğerleri doldurmak ise ciğerlerin alt ve üst bölümlerini tamamen doldurmak demektir. Ciğerleri doldurmakla iş bitmiyor bir de ciğerlere dolan bu nefesin tutulması var 🙂

Ciğerlerimizi doldurduktan sonra diyaframla işimiz bitti bu sebeple kendinizi sıkmayın karın bölgenizi rahat bırakın. Aldığımız nefesi tutmak için diyafram kasını asla kullanmayın. Bu sizin apnea – dip sürenizi çok kısaltacaktır. Nefesinizi gırtlak yardımıyla tutmaya çalışın. Birkaç deneme yapın farkı göreceksiniz.

Aşağıdaki videoda Şahika Ercümen diyafram kullanarak nefes almayı anlatıyor.

Ciğerlerimizi doldurduk ve nefes tuttuk. Şimdi sıra geldi agaşon yapmak için ikinci aşamaya.

ÖRDEK DALIŞI

Agaşon tekniğinin olmazsa olmazlarından biridir ördek dalışı. Tam manasıyla yapılan bir ördek dalışı bize birçok fayda sağlar. Paldır küldür yapılan bir dalış çevredeki balıkların kaçmasına hemde gereksiz efor sarf ederek dip sürenizin kısalmasına yol açar. Ağırlığınızı dalış yapacağınız derinliğe göre iyi ayarlayın. Az ağırlık takarsanız dibe varana kadar palet vurmak zorunda kalırsınız. Ayrıca dipte yüz üstü sabit bir şekilde yatamaz bu sebeple bir yerlere tutunmak için fazladan efor sarf edip dip sürenizi azaltırsınız.

Fazla ağırlık takarsanız hem dalış sırasında kulak eşitleme yaparken sorun olabilir hem de dipten yüzeye çıkarken fazla ağırlık sizi zorlar. Yüzeye çıkarken zaten en az seviyedeki oksijeni ekstra efor sarf ederek harcamak çok tehlikelidir. İdeal ağırlık hesabı nasıl yapılır ? Bu konu ile ilgili yazımızı mutlaka inceleyin.

Aşağıdaki videoda zıpkınla ördek dalışı nasıl yapılır detaylı bir şekilde anlatılmıştır.

AGAŞON

Neyse efendim. Güzelce ciğerleri doldurduk, paletleri şapırdatmadan ve fazla efor sarf etmeden sessiz bir biçimde dalışa başladık. Kendinizi suya atılan bir taş misali dibe çökerken hayal edin. Ani hareketler yapmadan özellikle dibe yaklaşırken yüzerliğimiz pozitiften negatif duruma geçince palet vurmadan sadece düşerek dibe varmak en güzel dalış biçimidir. Bu şekilde bir dalış ile dipte bulunan bir balığa agaşon yapmadan yukarıdan yaklaşıp atış yapabiliriz.(Kule Tekniği)

Agaşona yatmak için en uygun yer en iyi gizlenebileceğiniz yerlerdir. Eriştelik, gölgelik ya da gizlenebileceğiniz kayalık bir bölge agaşona yatmak için uygun yerlerden bazılarıdır. Özellikle kara kıyı avlar için kıyıya paralel yatmak güzel sonuçlar verebilir.

Dipte yatarken gırtlağınızdan kalp atışına benzer sesler çıkartabilirsiniz.Ayrıca tüfeğin kabzasını 3-4 kez taşa vurarak ses çıkartabilirsiniz. Kumluk bir bölgede iseniz el parmaklarnızı kumda oynatabilirsiniz. Balıkların dikkatini çekmek için bu yöntemler uygulanabilir.

Agaşonda paletleriniz yerde olsun dizlerinizi kırıp paletlerin havaya kalkmasına izin vermeyin. Ayrıca agaşon yaparken çok sakin olun ve kendinizi sıkmayın.

Zıpkınla balık avına yeni başlayanların çok sık yaptığı bir hata balığı görür görmez iyi nişan almadan acele edip tetik düşürmektir. Balığın yaklaşmasına izin verin. Balığı şişin ucunda izleyin güzelce nişan alın ve en uygun zamanda sakince atışınızı yapın.

Dip sürenizi yukarı çıkacak şekilde ayarlayın. Kendinizi fazla zorlamayın. 0-10 metre derinlik için 1.10 saniye civarı çok güzel sürelerdir. 1 dakikalık bir dalıştan sonra en az 2 dk nefeslenin. Kalp atışlarınızı kontrol edin. Nabzınız yüksekse hareket etmeden normal biçimde bir süre daha nefeslenin.

Bir başka yazıda görüşmek üzere.

1200’ü geçen üye sayısıyla FORUM bölümümüz aktif durumdadır.

Serbest Dalış ve Zıpkınla Balık Avı konularında bölümlere (başlıklara) ayrılmış en güncel bilgilere, zıpkın avı ve dalış malzemeleri tanıtımları ve kullanıcı yorumlarına kadar bir çok şeye Forum bölümümüz üzerinden ulaşabilirsiniz. Zıpkın Avı Türkiye Foruma üye olmak için yukarıdaki menüden “Kayıt Ol” isimli sayfaya ulaşmanızı tavsiye ederiz.

Zıpkın Avı Türkiye Forumdaki İlginizi Çekebilecek Konu Başlıkları

zıpkınla balık avı youtube kanalım

ZIPKIN AVI TÜRKİYE YOUTUBE KANALI

Abone Sayımız 2000’i Aştı! Kanalımıza abone olmak için Zıpkın Avı Türkiye Forum Youtube Kanalı Abone olduktan sonra bildirimleri açmayı unutmayın!

2 Yorum
 1. Cozer 3 sene önce

  ustadim selam agason teknigi tamam fakat merada yuzerken guzel bir sargoz gorduk fakat temkinli mesafeli yuzuyor ve biz ustune hafif hareketlenince o mesafeyi acmaya yelteniyor, agason yapmak icin ordek dalisi yapsak direk panik olup hizlica uzaklasiyor ve geriye donmuyor, bu durumda nasil bir av teknigi izlemek lazim, ne baliga yuzerek yaklasabiliyoruz ne de urkutmeden agason yapabiliyoruz… yardimci olur musun lutfen?

  • Yazar
   Barracuda 3 sene önce

   Merhaba. Malesef bu şekilde av yapabilmek imkansıza yakındır. Eğer meranızda gizlenerek balıklara yaklaşmaya izin verebilecek bir kayalık yapısı varsa balığa gizlenerek yaklaşmaya çalışmak en güzeli olacaktır. Sargoz tipi balıklara yaklaşıp atış yapabilmek için en uygun zaman balıkların yemlendikleri anlardır. Size tavsiyem bu yazının konusu olan agaşon tekniğine odaklanmanız olacaktır. Agaşonu hakkıyla yaptığınızda o cin gibi atış fırsatı vermeyen sargozların tüfeğin ucuna kadar geldiklerine şahit olacaksınız. Forum bölümümüzdeki başlıklara da göz atmanızı tavsiye ederim.

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

©2024 www.spearfishingturkey.com Tüm hakları saklıdır. Kullanım Şartları yerine getirilmeden hiçbir şekilde kopyala - yapıştır yapılamaz, yazılar ve bilgiler kullanılamaz.

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account