agaşon fotografı

AGAŞON -BALIK ÇAĞIRMA TEKNİĞİ NEDİR ?

Agaşon, zıpkınla balık avı yapanların en çok kullandıkları tekniklerden birisidir. Balık çağırma sanatı olarak bilinir. Doğru bir şekilde uygulandığında ve merada balık varsa mutlaka sonuç verecektir. Agaşon tekniği : Güzel bir şekilde nefeslenen dalgıç nefesini tutar ve dalışa başlar. Dibe vardığında yüz üstü yatar ve balık gelmesini bekler. O bölgede balık varsa mutlaka bakmak için dalgıcın yattığı yere doğru gelir uygun menzile girince dalgıç nişan alır ve atış yapar.

Agaşon Tekniğinin Uygulandığı Bir Av Videosu

Agaşon tekniğinin nasıl uygulanacağını kendi tecrübelerime göre bir kaç başlık halinde anlatmaya çalışacağım.

DOĞRU NEFESLENME

Agaşon yapabilmek için dalış yapmak, dalış yapmak için ise nefes tutmak gerekir. Çok teferruatlı bir konu olan doğru nefeslenmeye ayrı bir yazıda değineceğim. Kısaca bahsedecek olursak bir elinizi karnınızın üstüne koyun, nefes alırken göbeğinizi şişirerek ciğerlerin alt kısımlarından dolmasını sağlayın. Göğüs kısmınız nefes alırken hareket etmeyecek. Eğer doğru yapıyorsanız diyaframınızı kullanarak nefes alıyorsunuz demektir. Tam kapasite ile ciğerleri doldurmak ise ciğerlerin alt ve üst bölümlerini tamamen doldurmak demektir. Ciğerleri doldurmakla iş bitmiyor bir de ciğerlere dolan bu nefesin tutulması var 🙂

Ciğerlerimizi doldurduktan sonra diyaframla işimiz bitti bu sebeple kendinizi sıkmayın karın bölgenizi rahat bırakın. Aldığımız nefesi tutmak için diyafram kasını asla kullanmayın. Bu sizin apnea – dip sürenizi çok kısaltacaktır. Nefesinizi gırtlak yardımıyla tutmaya çalışın. Birkaç deneme yapın farkı göreceksiniz.

Aşağıdaki videoda Şahika Ercümen diyafram kullanarak nefes almayı anlatıyor.

Ciğerlerimizi doldurduk ve nefes tuttuk. Şimdi sıra geldi agaşon yapmak için ikinci aşamaya.

ÖRDEK DALIŞI

Agaşon tekniğinin olmazsa olmazlarından biridir ördek dalışı. Tam manasıyla yapılan bir ördek dalışı bize birçok fayda sağlar. Paldır küldür yapılan bir dalış çevredeki balıkların kaçmasına hemde gereksiz efor sarf ederek dip sürenizin kısalmasına yol açar. Ağırlığınızı dalış yapacağınız derinliğe göre iyi ayarlayın. Az ağırlık takarsanız dibe varana kadar palet vurmak zorunda kalırsınız. Ayrıca dipte yüz üstü sabit bir şekilde yatamaz bu sebeple bir yerlere tutunmak için fazladan efor sarf edip dip sürenizi azaltırsınız.

Fazla ağırlık takarsanız hem dalış sırasında kulak eşitleme yaparken sorun olabilir hem de dipten yüzeye çıkarken fazla ağırlık sizi zorlar. Yüzeye çıkarken zaten en az seviyedeki oksijeni ekstra efor sarf ederek harcamak çok tehlikelidir. İdeal ağırlık hesabı nasıl yapılır ? Bu konu ile ilgili yazımızı mutlaka inceleyin.

Aşağıdaki videoda zıpkınla ördek dalışı nasıl yapılır detaylı bir şekilde anlatılmıştır.

AGAŞON

Neyse efendim. Güzelce ciğerleri doldurduk, paletleri şapırdatmadan ve fazla efor sarf etmeden sessiz bir biçimde dalışa başladık. Kendinizi suya atılan bir taş misali dibe çökerken hayal edin. Ani hareketler yapmadan özellikle dibe yaklaşırken yüzerliğimiz pozitiften negatif duruma geçince palet vurmadan sadece düşerek dibe varmak en güzel dalış biçimidir. Bu şekilde bir dalış ile dipte bulunan bir balığa agaşon yapmadan yukarıdan yaklaşıp atış yapabiliriz.(Kule Tekniği)

Agaşona yatmak için en uygun yer en iyi gizlenebileceğiniz yerlerdir. Eriştelik, gölgelik ya da gizlenebileceğiniz kayalık bir bölge agaşona yatmak için uygun yerlerden bazılarıdır. Özellikle kara kıyı avlar için kıyıya paralel yatmak güzel sonuçlar verebilir.

Dipte yatarken gırtlağınızdan kalp atışına benzer sesler çıkartabilirsiniz.Ayrıca tüfeğin kabzasını 3-4 kez taşa vurarak ses çıkartabilirsiniz. Kumluk bir bölgede iseniz el parmaklarnızı kumda oynatabilirsiniz. Balıkların dikkatini çekmek için bu yöntemler uygulanabilir.

Agaşonda paletleriniz yerde olsun dizlerinizi kırıp paletlerin havaya kalkmasına izin vermeyin. Ayrıca agaşon yaparken çok sakin olun ve kendinizi sıkmayın.

Zıpkınla balık avına yeni başlayanların çok sık yaptığı bir hata balığı görür görmez iyi nişan almadan acele edip tetik düşürmektir. Balığın yaklaşmasına izin verin. Balığı şişin ucunda izleyin güzelce nişan alın ve en uygun zamanda sakince atışınızı yapın.

Dip sürenizi yukarı çıkacak şekilde ayarlayın. Kendinizi fazla zorlamayın. 0-10 metre derinlik için 1.10 saniye civarı çok güzel sürelerdir. 1 dakikalık bir dalıştan sonra en az 2 dk nefeslenin. Kalp atışlarınızı kontrol edin. Nabzınız yüksekse hareket etmeden normal biçimde bir süre daha nefeslenin.

Bir başka yazıda görüşmek üzere.

Zıpkın avı ve serbest dalış ile ilgili teknik konular ya da av anıları gibi yazılar yazmak isterseniz benimle irtibata geçebilirsiniz.

Şikayet ya da önerileriniz için iletişim :  Facebook ya da destek@spearfishingturkey.com

Sitemize üye olarak bu platformun bir parçası olabilir, profil sayfanızda av fotoğraf ve videolarınızı paylaşabilirsiniz.

ZIPKIN AVI TÜRKİYE YOUTUBE KANALIMIZ

Youtube Kanalımıza abone olarak yeni yayınladığımız videolardan anında haberdar olabilirsiniz. Zıpkınla balık avına yeni başlayan arkadaşlar için birbirinden faydalı içerikler yayınlamaya gayret ediyoruz.Kanalımıza abone olmak için linki tıklayabilirsiniz. Zıpkın Avı Türkiye Youtube Kanalı 

FACEBOOK GRUBUMUZA KATILMAK İSTEMEZ MİSİNİZ? 

spearfishingturkey.com facebook grubu

Spearfishingturkey.com Facebook Grubu

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

©2020 www.spearfishingturkey.com Tüm hakları saklıdır. Kullanım Şartları yerine getirilmeden hiçbir şekilde kopyala - yapıştır yapılamaz, yazılar ve bilgiler kullanılamaz.

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account