5/2 Numaralı Amatör...
 
Bildirimler
Tümünü Sil

[Sabit] 5/2 Numaralı Amatör Amaçlı Su Ürünleri Avcılığı Tebliğ (2020-2024)  

 
Barracuda
(@can)

Forumdaki herkese selam. 22.08.2020 tarihi itibariyle Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren ve biz zıpkıncıları doğrudan ilgilendiren yeni tebliğ olan 5/2 Numaralı Amatör Amaçlı Su Ürünleri Avcılığının Düzenlenmesi Hakkında Tebliğ (2020-2024) ile ortaya çıkan bazı değişiklikleri sizlerle paylaşmak ve forum üyelerimizi bu tebliğden haberdar etmek istedim. 

5 2 Numaralı Amatör Tebliğ

 

5/2 Numaralı (Yeni) Tebliğdeki Değişikliğe Göre Artık Cezalar Çok Can Yakacak !

Tebliğe göz attığımda ilk dikkatimi çeken bence en önemli değişiklik yasak ihlali gibi bazı durumlarda kolluk görevlilerinin işlemi/para cezasını amatörden mi yoksa ticariden mi yapacaklarının eski tebliğlere nazaran artık kesin bir şekilde belirtilmiş olmasıdır!

Yani bundan sonra görevlinin takdiri yerine tebliğde yazan maddelere göre işlem yapılacağı açıktır. Aşağıdaki resimdeki altı çizili yerlere lütfen dikkat edin. 

 

5 2 Numaralı Yeni Tebliğ

 

Mesela artık 5/2 numaralı yeni tebliğ gereği Sarıkuyruk-Kuzu balığı için alıkonulabilir miktar yani avlayabileceğiniz miktar 1 adet. Siz dalış yaptınız ve belinizde 3 adet kuzu-sarı kuyruk var. Normalde 1 adet vurmanız gereken sarı kuyruktan 3 tane vurmuşsunuz tebliğe göre bu durum limit aşımına girer ve eskiden bu durumda amatör tebliğden ceza yazarlardı. Ancak bundan böyle tartışmasız olarak ticari avcı kapsamında değerlendirileceksiniz ! Neden mi ?

5/2 numaralı yeni tebliğe göre artık alıkonulabilir balık miktarının 3 katı ve fazlasını avlayan kişi amatör değil ticari olarak değerlendirilip buna göre işlem yapılacak. Peki ticari olarak işlem görürseniz ne olur ? Uçuk miktarlarda para cezaları ile karşılaşabilir ayrıca tüm malzemelerinize (bot-tekne dahil) el konulabilir. 

 

5/2 Yeni Amatör Tebliğe Göre Orfoz (Epinephelus marginatus) Avı Süresiz Yasaklandı

Avlanması bir önceki tebliğe göre 2020 yılı Ağustos Ayına kadar yasaklanmış olan Orfoz (Epinephelus marginatus) türü avlanması tamamen (süresiz) yasak olan türler listesine alınmış. 

avlanması yasak türler yeni tebliğ

 

5/2 Yeni Amatör Tebliğe Göre Dalış Şamandırası Kullanmak Artık Zorunlu Oldu !

4/2 numaralı tebliğ ve önceki mevzuatta dalış şamandırası kullanımı zorunlu değilken yeni tebliğ ile artık zıpkınla balık avı yaparken dalış şamandırası kullanımı zorunlu hale getirilmiş oldu. Açık su avı yapan zıpkıncılar için tamam ancak mendirek avı yapan zıpkıncılar için bu bence çok kötü oldu. Mendirekten en fazla 5-6 metre uzaklaşabilen mendirek avcıları için şamandıra tam bir eziyet olacak gibi. Mendirekte avlanırken şamandıra kullanmıyorsunuz diye artık ceza yazılabilir.

Zıpkın avı yeni tebliğ yasaklar

 

Sarı Kuyruk/Kuzu Balığı (Seriola dumerili) Türü için Zaman, Boy ve Adet Sınırı Getirildi !

4/2 Numaralı eski tebliğe göre avcılığı açısından herhangi bir sınır bulunmayan Sarı Kuyruk-Kuzu Balığı artık 15 Nisan-15 Mayıs tarihleri arasında avlanması yasaklandı. Bu tarihler dışında ise 1 adet ve 30 cm den ufak olanların avlanması yasaklandı !

 

yeni tebliğ avlanabilir balık türleri
yeni tebliğ avlanabilir balık türleri2

 

 

Tebliğin tamamına aşağıdaki linkten göz atabilirsiniz.

 

Sosyal Medyada Yeni Tebliğlerle Lagos Avının Tamamen Yasaklandığı Şeklinde Bir Haber Dolaşıyor İtibar Etmeyin !

Konuya önemli bir ekleme yapma gereği duydum. Sosyal medyada yeni tebliğlerle lagos avı tamamen yasaklandı şeklinde bir paylaşım gördüm. Maalesef her zamanki gibi sosyal medyada bilgi kirliği devam ediyor. 

5/2 (yeni) tebliğe göre Lahoz/Lagos (Epinephelus aeneus) 1 Haziran-31 Ağustos tarihleri haricinde 1 adet ve en az 50 cm boyunda olmak kaydıyla amatör balıkçılar yani bizler için SERBESTTİR.

5/1 Numaralı Ticari Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen Tebliğde geçen "Dalarak zıpkın ve ya su altı tüfeği ile lahoz-Lagos avcılığı yasaktır" ibaresi bizler (Amatör Avcılar) için değil Su Ürünleri Ruhsat Tezkeresi almış olan ticari olarak su ürünleri avcılığı yapanlar şahıslar için geçerlidir. 5/1 Numaralı tebliğde anlatılmak istenen şey ticari olarak su ürünleri avcılığı yapıyorsan zıpkınla dalarak lahoz-lagos vuramzasın demektir.
 

Aşağıdaki tabloda amatör avcılar (bizler) için Denizlerde avlanılabilecek türler isimli tablonun içerisinde Lahoz balığını görebilirsiniz. 

 

lahoz lagos avı serbest

 

Zıpkınla balık avı yapan hobidaşlar için sosyal medyadan bağımsız güncel bilgiler içeren seviyeli bir ortam kurduk. Bu ortamı yaşatmak hobidaşlar olarak bizlere düşüyor. Forumda yeni konu açarak açan, açılan konulara erinmeden cevap yazan tüm dostlara teşekkür ederim.

YanıtAlıntı
Gönderildi : 22/08/2020 10:59
mehmet, Ganos, 2000watt ve 4 kişi beğendi
moguzcan
(@moguzcan)
Aktif Üye

Paylaştım ve açıklayıcı bilgiler için teşekkürler. Sanki daha önce Fener kullanımı yasaktı şimdi oda serbest görünüyor. 

YanıtAlıntı
Gönderildi : 22/08/2020 11:10
Barracuda beğenme
Barracuda
(@can)

@moguzcan fener yasağı halen devam ediyor. Bir önceki tebliğden farklı olan yerleri yazı içerisinde belirttim. Bunlar haricinde bir değişiklik yok. 

YanıtAlıntı
Gönderildi : 22/08/2020 11:22
Ganos ve moguzcan beğendi
Barracuda
(@can)

5/2 numaralı tebliğ ile ilgili yaptığım incelemeler pek ilgi görmedi galiba 🙂 Başınıza istenmeyen durumlar gelmemesi için lütfen yeni tebliği iyice okuyun.

Konu içeriğinde Lahoz-Lagos Balığı ile ilgili bir güncelleme yaptım. Umarım faydalı olur.

YanıtAlıntı
Gönderildi : 23/08/2020 19:56
2000watt beğenme
Mehmet Reyhanoğlu
(@sarimehmet)
Kıdemli Üye

Bilgilendirme için teşekürler can

YanıtAlıntı
Gönderildi : 23/08/2020 22:56
Barracuda beğenme
Barracuda
(@can)

@sarimehmet rica ederim abi

YanıtAlıntı
Gönderildi : 23/08/2020 22:57
İlker İnal
(@devrencik)
Aktif Üye

@can Şeriatın kestiği parmak acımaz, şimdiden tüm arkadaşlara hayırlı olsun. Umarım hakkaniyetle uygulanır ve amacına ulaşır.

YanıtAlıntı
Gönderildi : 23/08/2020 23:42
Barracuda beğenme
(@gkhnkck1990)
Üye

gelecek nesli düşünüyorsak aslında kurallara gerek yok vicdanımızın sesi yeterli fakat bazen vicdan değil kural bile engel olmuyo. o yüzden insanın için de olsun gerisi gelir. 

YanıtAlıntı
Gönderildi : 24/08/2020 10:26
Barracuda beğenme
Abit Ayan
(@abit-ayan)
Aktif Üye

@can bilgilendirmeler için teşekkür ederim çok yerinde oldu bende orfoz yasağı kalksın diye bekliyordum kısmet artık görüp görmemezlikten gelmeye devam edeceğiz 😎 

YanıtAlıntı
Gönderildi : 25/08/2020 13:17
Barracuda beğenme
(@ganos)
Üye

Güzel olmuş, Marmara eşkina kaynıyor ama 3 adet sınırı var yine de iyi eşkina merasına pek gitmiyoruz gitsek sıkıntı😏. Ahtapot yasağına uymayan çok kişi var. Kalkan da 1 adet 45 cm uymayan çok, fener desen zaten yasak uymayan taş altına devam eder . Şamandıra kullanımı benim bildiğim çok önceden beri zorunluydu ama takan yoktu ve bilinmiyordu, öyle hatırlıyorum yani değişmemiş olabilir.

YanıtAlıntı
Gönderildi : 27/08/2020 17:40
Barracuda beğenme
Barracuda
(@can)

@ganos dalış şamandırası daha önceki tebliğlerde ve son tebliğ olan 4/2 numaralı tebliğde yoktu 5/2 numaralı (yeni) tebliğde ilk defa su altı avcıları için mecburi kılındı.

YanıtAlıntı
Gönderildi : 27/08/2020 18:56
2000watt ve Ganos beğendi
ONR6NKOC
(@onr6nkoc)
Forum Yönetimi

Ben dalislarimi tekneyle yapıyorum ve mavi beyaz alfa bayrak kullanıyorum. Ve teknenin etrafında dalış yapıyorum bunun içinde Samandıra gerekli midir acaba??

YanıtAlıntı
Gönderildi : 28/08/2020 09:46
Barracuda beğenme
2000watt
(@2000watt)
Üye

@can

Ben dalış şamandırasını bilmiyordum. Hatta bu gönderiyi okumadan önce tebliğin bile değiştiğini bilmiyordum. Benim açımdan çok faydalı oldu.

YanıtAlıntı
Gönderildi : 28/08/2020 15:19
Barracuda
(@can)

@onr6nkoc malesef gerekli 🙂 bundan artık kaçış yok ister botla ister tekneyle git kolluk bende kıllık bende denirse şamandıra aranır 

YanıtAlıntı
Gönderildi : 28/08/2020 15:20
2000watt beğenme
Mystii
(@mystii)
Yeni Üye

Şamandıra olayı gayet iyi olmuş ama gel gelelim dalış yaptığımız yerlerdeki tekneciler şamandırayı görünce deniz topu veya farklı birşey varmış gibi almaya geliyorlar bu bence daha büyük bir risk taşıyor.

 

YanıtAlıntı
Gönderildi : 28/08/2020 15:26
Paylaş :

©2020 www.spearfishingturkey.com Tüm hakları saklıdır. Kullanım Şartları yerine getirilmeden hiçbir şekilde kopyala - yapıştır yapılamaz, yazılar ve bilgiler kullanılamaz.

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account