5/2 Numaralı Amatör...

Bildirimler
Tümünü Sil

Foruma Üye olduktan sonra "Aktivasyon-Şifre Belirleme Aşamasında Sorun Yaşayan Üyelerimiz

Foruma üye olurken "hotmail, outlook, msn" uzantılı bir mail adresi kullandıysanız size gönderdiğimiz aktivasyon-şifre belirleme e postası hesabınızdaki "gereksiz-spam" klasörüne düşmüş olabilir. Lütfen "gereksiz-spam" klasörünü kontrol ediniz. Destek için instagramdan @spearfishingturkey bize ulaşabilirsiniz.

[Sabit] 5/2 Numaralı Amatör Amaçlı Su Ürünleri Avcılığı Tebliğ (2020-2024)

26 Mesajlar
18 Üyeler
38 Beğeniler
9,433 Görüntüleme
Barracuda
(@can)
Yönetici
Konuyu Başlatan

Forumdaki herkese selam. 22.08.2020 tarihi itibariyle Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren ve biz zıpkıncıları doğrudan ilgilendiren yeni tebliğ olan 5/2 Numaralı Amatör Amaçlı Su Ürünleri Avcılığının Düzenlenmesi Hakkında Tebliğ (2020-2024) ile ortaya çıkan bazı değişiklikleri sizlerle paylaşmak ve forum üyelerimizi bu tebliğden haberdar etmek istedim.

5 2 Numaralı Amatör Tebliğ

5/2 Numaralı (Yeni) Tebliğdeki Değişikliğe Göre Artık Cezalar Çok Can Yakacak !

Tebliğe göz attığımda ilk dikkatimi çeken bence en önemli değişiklik yasak ihlali gibi bazı durumlarda kolluk görevlilerinin işlemi/para cezasını amatörden mi yoksa ticariden mi yapacaklarının eski tebliğlere nazaran artık kesin bir şekilde belirtilmiş olmasıdır!

Yani bundan sonra görevlinin takdiri yerine tebliğde yazan maddelere göre işlem yapılacağı açıktır. Aşağıdaki resimdeki altı çizili yerlere lütfen dikkat edin.

5 2 Numaralı Yeni Tebliğ

Mesela artık 5/2 numaralı yeni tebliğ gereği Sarıkuyruk-Kuzu balığı için alıkonulabilir miktar yani avlayabileceğiniz miktar 1 adet. Siz dalış yaptınız ve belinizde 3 adet kuzu-sarı kuyruk var. Normalde 1 adet vurmanız gereken sarı kuyruktan 3 tane vurmuşsunuz tebliğe göre bu durum limit aşımına girer ve eskiden bu durumda amatör tebliğden ceza yazarlardı. Ancak bundan böyle tartışmasız olarak ticari avcı kapsamında değerlendirileceksiniz ! Neden mi ?

5/2 numaralı yeni tebliğe göre artık alıkonulabilir balık miktarının 3 katı ve fazlasını avlayan kişi amatör değil ticari olarak değerlendirilip buna göre işlem yapılacak. Peki ticari olarak işlem görürseniz ne olur ? Uçuk miktarlarda para cezaları ile karşılaşabilir ayrıca tüm malzemelerinize (bot-tekne dahil) el konulabilir.

5/2 Yeni Amatör Tebliğe Göre Orfoz (Epinephelus marginatus) Avı Süresiz Yasaklandı

Avlanması bir önceki tebliğe göre 2020 yılı Ağustos Ayına kadar yasaklanmış olan Orfoz (Epinephelus marginatus) türü avlanması tamamen (süresiz) yasak olan türler listesine alınmış. 

avlanması yasak türler yeni tebliğ

5/2 Yeni Amatör Tebliğe Göre Dalış Şamandırası Kullanmak Artık Zorunlu Oldu !

4/2 numaralı tebliğ ve önceki mevzuatta dalış şamandırası kullanımı zorunlu değilken yeni tebliğ ile artık zıpkınla balık avı yaparken dalış şamandırası kullanımı zorunlu hale getirilmiş oldu. Açık su avı yapan zıpkıncılar için tamam ancak mendirek avı yapan zıpkıncılar için bu bence çok kötü oldu. Mendirekten en fazla 5-6 metre uzaklaşabilen mendirek avcıları için şamandıra tam bir eziyet olacak gibi. Mendirekte avlanırken şamandıra kullanmıyorsunuz diye artık ceza yazılabilir.

Zıpkın avı yeni tebliğ yasaklar

Sarı Kuyruk/Kuzu Balığı (Seriola dumerili) Türü için Zaman, Boy ve Adet Sınırı Getirildi !

4/2 Numaralı eski tebliğe göre avcılığı açısından herhangi bir sınır bulunmayan Sarı Kuyruk-Kuzu Balığı artık 15 Nisan-15 Mayıs tarihleri arasında avlanması yasaklandı. Bu tarihler dışında ise 1 adet ve 30 cm den ufak olanların avlanması yasaklandı !

yeni tebliğ avlanabilir balık türleri
yeni tebliğ avlanabilir balık türleri2

Tebliğin tamamına aşağıdaki linkten göz atabilirsiniz.

Sosyal Medyada Yeni Tebliğlerle Lagos Avının Tamamen Yasaklandığı Şeklinde Bir Haber Dolaşıyor İtibar Etmeyin !

Konuya önemli bir ekleme yapma gereği duydum. Sosyal medyada yeni tebliğlerle lagos avı tamamen yasaklandı şeklinde bir paylaşım gördüm. Maalesef her zamanki gibi sosyal medyada bilgi kirliği devam ediyor.

5/2 (yeni) tebliğe göre Lahoz/Lagos (Epinephelus aeneus) 1 Haziran-31 Ağustos tarihleri haricinde 1 adet ve en az 50 cm boyunda olmak kaydıyla amatör balıkçılar yani bizler için SERBESTTİR.

5/1 Numaralı Ticari Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen Tebliğde geçen "Dalarak zıpkın ve ya su altı tüfeği ile lahoz-Lagos avcılığı yasaktır" ibaresi bizler (Amatör Avcılar) için değil Su Ürünleri Ruhsat Tezkeresi almış olan ticari olarak su ürünleri avcılığı yapanlar şahıslar için geçerlidir. 5/1 Numaralı tebliğde anlatılmak istenen şey ticari olarak su ürünleri avcılığı yapıyorsan zıpkınla dalarak lahoz-lagos vuramzasın demektir.

Aşağıdaki tabloda amatör avcılar (bizler) için Denizlerde avlanılabilecek türler isimli tablonun içerisinde Lahoz balığını görebilirsiniz.

lahoz lagos avı serbest

Zıpkınla balık avı yapan hobidaşlar için sosyal medyadan bağımsız güncel bilgiler içeren seviyeli bir ortam kurduk. Bu ortamı yaşatmak hobidaşlar olarak bizlere düşüyor. Forumda yeni konu açarak açan, açılan konulara erinmeden cevap yazan tüm dostlara teşekkür ederim.

Gönderildi : 22/08/2020 10:59
Murinos, kaanc, Metehan and 9 people reacted
moguzcan
(@moguzcan)
Üye

Paylaştım ve açıklayıcı bilgiler için teşekkürler. Sanki daha önce Fener kullanımı yasaktı şimdi oda serbest görünüyor.

Gönderildi : 22/08/2020 11:10
Barracuda reacted
Barracuda
(@can)
Yönetici
Konuyu Başlatan

@moguzcan fener yasağı halen devam ediyor. Bir önceki tebliğden farklı olan yerleri yazı içerisinde belirttim. Bunlar haricinde bir değişiklik yok.

Gönderildi : 22/08/2020 11:22
Ganos and moguzcan reacted
Barracuda
(@can)
Yönetici
Konuyu Başlatan

5/2 numaralı tebliğ ile ilgili yaptığım incelemeler pek ilgi görmedi galiba 🙂 Başınıza istenmeyen durumlar gelmemesi için lütfen yeni tebliği iyice okuyun.

Konu içeriğinde Lahoz-Lagos Balığı ile ilgili bir güncelleme yaptım. Umarım faydalı olur.

Gönderildi : 23/08/2020 19:56
2000watt reacted
Mehmet Reyhanoğlu
(@sarimehmet)
Üye

Bilgilendirme için teşekürler can

Gönderildi : 23/08/2020 22:56
Barracuda reacted
Barracuda
(@can)
Yönetici
Konuyu Başlatan

@sarimehmet rica ederim abi

Gönderildi : 23/08/2020 22:57
İlker İnal
(@devrencik)
Üye Palazı

@can Şeriatın kestiği parmak acımaz, şimdiden tüm arkadaşlara hayırlı olsun. Umarım hakkaniyetle uygulanır ve amacına ulaşır.

Gönderildi : 23/08/2020 23:42
Barracuda reacted
gkhnkck1990
(@gkhnkck1990)
Üye Palazı

gelecek nesli düşünüyorsak aslında kurallara gerek yok vicdanımızın sesi yeterli fakat bazen vicdan değil kural bile engel olmuyo. o yüzden insanın için de olsun gerisi gelir.

Gönderildi : 24/08/2020 10:26
Barracuda reacted
Abit Ayan
(@abit-ayan)
Üye Palazı

@can bilgilendirmeler için teşekkür ederim çok yerinde oldu bende orfoz yasağı kalksın diye bekliyordum kısmet artık görüp görmemezlikten gelmeye devam edeceğiz 😎

Gönderildi : 25/08/2020 13:17
Barracuda reacted
(@ganos)
Üye Palazı

Güzel olmuş, Marmara eşkina kaynıyor ama 3 adet sınırı var yine de iyi eşkina merasına pek gitmiyoruz gitsek sıkıntı😏. Ahtapot yasağına uymayan çok kişi var. Kalkan da 1 adet 45 cm uymayan çok, fener desen zaten yasak uymayan taş altına devam eder . Şamandıra kullanımı benim bildiğim çok önceden beri zorunluydu ama takan yoktu ve bilinmiyordu, öyle hatırlıyorum yani değişmemiş olabilir.

Gönderildi : 27/08/2020 17:40
Barracuda reacted
Barracuda
(@can)
Yönetici
Konuyu Başlatan

@ganos dalış şamandırası daha önceki tebliğlerde ve son tebliğ olan 4/2 numaralı tebliğde yoktu 5/2 numaralı (yeni) tebliğde ilk defa su altı avcıları için mecburi kılındı.

Gönderildi : 27/08/2020 18:56
2000watt and Ganos reacted
ONR6NKOC
(@onr6nkoc)
Başımı o denizden çıkarayım desem! Balığım ya; nefesim kesilir.... Forum Yönetimi

Ben dalislarimi tekneyle yapıyorum ve mavi beyaz alfa bayrak kullanıyorum. Ve teknenin etrafında dalış yapıyorum bunun içinde Samandıra gerekli midir acaba??

Gönderildi : 28/08/2020 09:46
Barracuda reacted
2000watt
(@2000watt)
Üye Palazı

@can

Ben dalış şamandırasını bilmiyordum. Hatta bu gönderiyi okumadan önce tebliğin bile değiştiğini bilmiyordum. Benim açımdan çok faydalı oldu.

Gönderildi : 28/08/2020 15:19
Barracuda
(@can)
Yönetici
Konuyu Başlatan

@onr6nkoc malesef gerekli 🙂 bundan artık kaçış yok ister botla ister tekneyle git kolluk bende kıllık bende denirse şamandıra aranır

Gönderildi : 28/08/2020 15:20
2000watt reacted
Mystii
(@mystii)
Yeni Üye

Şamandıra olayı gayet iyi olmuş ama gel gelelim dalış yaptığımız yerlerdeki tekneciler şamandırayı görünce deniz topu veya farklı birşey varmış gibi almaya geliyorlar bu bence daha büyük bir risk taşıyor.

Gönderildi : 28/08/2020 15:26
Akgün, 2000watt, gkhnkck1990 and 1 people reacted
(@ugurinann94)
Yeni Üye

Halen vatoz ile ilgili bir bilgi yok değil mi, ben mi göremedim yoksa

Gönderildi : 01/10/2020 01:36
mutlufethiye
(@mutlufethiye)
Yeni Üye

Merhaba, bir ihlale şahit olduğumuzda şikayet için nereyi arıyoruz?

Gönderildi : 01/10/2020 15:23
(@zipkin33)
Yeni Üye

Grida, plaka olarak adlandırdığımız balık için bir limit göremiyorum bu balık lahoz da değildir.
Hükmü nedir acaba ?

Gönderildi : 19/10/2020 18:47
Atmaca210
(@atmaca210)
Yeni Üye

@mutlufethiye 158 deniz sahil guvenlik komutanligi.ben de dun aradim ag ile ilgili bilgi aldim kiyiya min. kac metreye kadar ag serilebilir diye, 0'a kadar ag serilebilir kanun disi bir durum yok dediler.

Gönderildi : 19/10/2020 20:58
2000watt and Barracuda reacted
Rıdvan (scotchsoda)
(@ridvan)
Sığ su avcisi Forum Yönetimi

Tebliğ önemli tabikide 😀

Gönderildi : 20/10/2020 10:07
Barracuda
(@can)
Yönetici
Konuyu Başlatan

Gönderen: @zipkin33

Grida, plaka olarak adlandırdığımız balık için bir limit göremiyorum bu balık lahoz da değildir.
Hükmü nedir acaba ?

Forumdaki Balık Türleri isimli bölümdeki yazılara bakmanızı tavsiye ederim. Orada grida balığı ile ilgili detaylı bilgiler mevcut.

Gönderildi : 20/10/2020 13:43
(@mehmet79)
Yeni Üye

istanbul için dalışa yasak yerler belirtilmemiş ?

kaldırıldımı acaba ?

Gönderildi : 31/10/2020 23:17
dgn
 dgn
(@dgn)
Yeni Üye

Bu pandemi ve kapanma dönemi ile ilgili bilginiz var mı arkadaşlar? Dalış gözümde tütüyor ama kimseyle de muhattap olmak istemiyorum. Siz neler yapıyorsunuz?Rahat dalabiliyor msuunuz? Bu engellemeler lisanslı sporcular için de geçerli mi acaba? Kafamda deli sorular, saygılar selamlar...

Gönderildi : 18/05/2021 01:13
2000watt
(@2000watt)
Üye Palazı

Ben dün tam kapanmadan sonra ilk defa dalış yaptım. Motosikletli jandarma ekipleri geçti ben arabanın henüz yanındayken. Bir şey sormadılar.

Bizim buralarda insan kaçakçısı vs gibi sorunlar var. Zorunlu olmamasına karşın sene başında bir Jandarma ekibiyle yaptığım konuşna sonucu amatör balıkçı belgesi aldım. Aslında dediğim gibi bir zorunluluk değil ama yönetmelikler konusunda hemen herkesin kafası karışık. Ben de derdimi anlatmak için zorluk yaşamanak için belge aldım. Ama dediğim gibi henüz soran olmadı. Belgeyi Tarım İlçe Müdürlüğünden alabilirsiniz, bir lisans falan gerekmiyor.

Yalnız farklı bir konu olacak belki ama dikkatimi çeken bir şey var. Pek çok zıpkıncı arkadaşa rastgeliyorum ve diyebilirim ki 10 kişiden 1 veya 2 tanesi dalış şamandırası kullanıyor.

Bunların dışında resmi olarak dalışa yasak olan bölgeler dışında herhangi bir kısıtlama yok biliyorum.

Gönderildi : 18/05/2021 11:49
dgn reacted
Barracuda
(@can)
Yönetici
Konuyu Başlatan

Gönderen: @dgn

Bu pandemi ve kapanma dönemi ile ilgili bilginiz var mı arkadaşlar? Dalış gözümde tütüyor ama kimseyle de muhattap olmak istemiyorum. Siz neler yapıyorsunuz?Rahat dalabiliyor msuunuz? Bu engellemeler lisanslı sporcular için de geçerli mi acaba? Kafamda deli sorular, saygılar selamlar...

Pandemi ile ilgili illerin ve ilçelerde kaymakamlıkların aldığı bazı kararlar oluyor. Şuan için haberlede gördüğüm kadarıyla çanakkalede sahil şeridi dolaşıma kapatıldı.

Sportif amaçlı su ürünleri avcılığı (zıpkın-olta vb) ile ilgili denk geldiğim bir yasaklama yok. Yaşadığınız yerde pandemi nedeniyle alınmış bir karar yoksa gidip dalış yapabilirsiniz.

Ayrıca Mevzuat Bölümü içerisindeki pandemi yasakları isimli konuya göz atmanızı tavsiye ederim.

Gönderildi : 18/05/2021 13:18
dgn and 2000watt reacted
kaanc
(@kaanc)
Yeni Üye

Merhaba,

Güncel olarak Avlanmanın yasak olduğu bölgeler (şurada koordinatları ile bildirilmiş https://www.mevzuat.gov.tr/mevzuat?MevzuatNo=34822&MevzuatTur=9&MevzuatTertip=5 ) için daha anlaşılabilir bir harita çalışması var mı?

Navionics gibi uygulamalarda bu alanlar işaretli mi hiç karşılaşan oldu mu?

Gönderildi : 26/07/2021 16:22
dgn, Barracuda and 2000watt reacted
Paylaş :

©2024 www.spearfishingturkey.com Tüm hakları saklıdır. Kullanım Şartları yerine getirilmeden hiçbir şekilde kopyala - yapıştır yapılamaz, yazılar ve bilgiler kullanılamaz.

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account