balık vurmadan ceza...
 
Bildirimler
Tümünü Sil

Foruma Üye olduktan sonra "Aktivasyon-Şifre Belirleme Aşamasında Sorun Yaşayan Üyelerimiz

Foruma üye olurken "hotmail, outlook, msn" uzantılı bir mail adresi kullandıysanız size gönderdiğimiz aktivasyon-şifre belirleme e postası hesabınızdaki "gereksiz-spam" klasörüne düşmüş olabilir. Lütfen "gereksiz-spam" klasörünü kontrol ediniz. Destek için instagramdan @spearfishingturkey bize ulaşabilirsiniz.

balık vurmadan ceza yazılır mı?

 
turkork
(@turkork)
Yeni Üye

merhaba arkadaşlar geçen gün datçada zıpkınla dalış girdim 5 dkka Sonra sahil güvenlik gelip çıkardı ve ceza yazacaklarını söyledi. yasak bölgede giriyormuş ben bilmiyordum benden başkada kimse yoktu koyda ama üzerimde hiç balık yoktu. sorum şu mevzuata baktığımda avlanmak olarak geçiyor yani ortada bir av olması gerekiyor ceza için avlanmaya teşebbüs diye bir kanun maddesi göremedim sizce ceza yazılabilir mi? 

YanıtAlıntı
Konuyu Başlatan Gönderildi : 21/05/2022 13:45
kaanc, Barracuda ve ONR6NKOC beğendi
ONR6NKOC
(@onr6nkoc)
Prof Üye Forum Yönetimi

Merhaba. Ceza yazılması için balık olmasına gerek yok.  Fakat konum itibari ile yasak bölge ise yazabilir. Ceza yazıldi ise. Daldiginiz bölge yasak değilse itiraz edebilirsiniz. Eğer yasak bölge olmadığını düşünüyorsaniz sahil güvenlik komutanlığından detaylı bir bilgi alabilirsiniz. Sağlıcakla Dalin .

YanıtAlıntı
Gönderildi : 21/05/2022 14:50
2000watt beğenme
turkork
(@turkork)
Yeni Üye

fakat ilgili mevzuatta yasak bölgelerde avlanmak ceza gerektirir diye yazıyor avlanmak birşey avlamak anlamında yani eğer av yok ise olay suça dönüşmemiş tir diye düşünüyorum. yasak bölgelerde zıpkınla dalış yapmak diye bir ceza yok mevzuatta bu yüzden sahil güvenlik yazamaz diye biliyorum ben. sizin bildiğiniz konuyla ilgili hangi maddeden yazılabilir? 

YanıtAlıntı
Konuyu Başlatan Gönderildi : 21/05/2022 15:20
Alper, ONR6NKOC ve Barracuda beğendi
Barracuda
(@can)
Yönetici

merhaba foruma hoşgeldiniz. forum anasayfasından zıpkın mevzuatı isimli bölümdeki konuları incelemenizi tavsiye ederim.

gördüğüm kadarıyla bir kavram karmaşası yaşıyorsunuz. mevzuatta geçen ve hepimiz için geçerli olan şey "dalışa yasak" kavramıdır. 

dalışa yasak olan bir bölgede ister zıpkınla ister zıpkınsız ister scuba (tüple) dalış yapın ceza yazılabilir. 

hobidaşlarımın mevzuat açısından bilinçlenmesi için özenle hazırladığım aşağıdaki bu konuyu lütfen dikkatlice okuyun. 

Zıpkınla Balık Avı Yasaklar

Umarım faydalı olur. Geçmiş olsun. İyi forumlar.

YanıtAlıntı
Gönderildi : 21/05/2022 17:36
Alper ve ONR6NKOC beğendi
ONR6NKOC
(@onr6nkoc)
Prof Üye Forum Yönetimi

@can a katılıyorum. Elinize bir silah alıp bankaya girmeye kalkarsanız (belinizde değil) banka soymaya teşebbüsten yine mahkemeye çıkarsınız. Ben bankayı soymaya gelmedim desenizde.  Askerlikte teşebbüste suçtur. Sizin orda olmanız elinizde zıpkın olması yeterli. Ceza yazmadılarsa sıkıntı yok ama ceza yazdılarsa üzücü bir durum

YanıtAlıntı
Gönderildi : 21/05/2022 20:11
Alper beğenme
turkork
(@turkork)
Yeni Üye

@can anladım.. ceza yazacağız dediler seni tutanağı imzalamaya çağırırız dediler üç gün sonra arayıp gel imza at dediler bende ben imzalamam siz cezayı yazın ben itiraz edicwm zaten dedim. bakalım nasıl ilerliyecek.. teşekkürler ilgilendiğiniz için arkadaşlar

YanıtAlıntı
Konuyu Başlatan Gönderildi : 21/05/2022 23:43
Barracuda beğenme
Barracuda
(@can)
Yönetici

@turkork rica ederim. gelişmelerden bizi haberdar edin lütfen.

YanıtAlıntı
Gönderildi : 22/05/2022 17:37
kaanc
(@kaanc)
Üye Palazı 🙂

Merhaba, datça yarımadasının nerdeyse tamamı (datça merkezden itibaren knidos'tan mersincik'e kadar) dalışa yasak bölge olarak geçiyor, koruma altında.

bu yüzden zıpkınsız da olsa dalış malzemeleri ile dalış yapıldığında çevredeki işletmeler hemen ihbar ediyorlar.

kendileri denizde sepetle avcılık vb işler yapabiliyorlar ama dışarıdan gelenlere dalış yaptırtmıyorlar.

YanıtAlıntı
Gönderildi : 24/05/2022 11:09
Barracuda beğenme
Rıdvan (scotchsoda)
(@ridvan)
Master Üye Forum Yönetimi

Yakalanmamaya bakın mevzuatta dalışa yasak ise zaten yasak tüplü tüpsüz yasaktır biraz ikili diyaloglarada dayalı olabilir kanuna ve kanun uyguluyacılara biraz sıcak davranırsak belki yaptırımdan geri adım atarlar suçlu dahi olsak biraz alttan alan biz olmalıyız diye düşünüyorum 👍👍

YanıtAlıntı
Gönderildi : 20/06/2022 19:12
Gokmen Elgun
(@gkmn)
Üye

Mevzu av değil dalış yasağı. Elinizde zıpkın vs. olmadan da dalsanız ceza yersiniz yasak bölgede. tavsiyem navionics uygulamasını telefonunuza indirin ve Türkiye denizlerini içeren paketi satın alın. (200-300 TL civarı bir şey olması lazım) Program güncel olarak dalışa yasak bölgeleri göstermekte. Sahil güvenlik de zaten kullanır bu programı (kendi beyanları). Bilmediğiniz bölgelerde sıkıntı yaşamamak için tavsiye olunur. 

YanıtAlıntı
Gönderildi : 25/06/2022 14:08

©2022 www.spearfishingturkey.com Tüm hakları saklıdır. Kullanım Şartları yerine getirilmeden hiçbir şekilde kopyala - yapıştır yapılamaz, yazılar ve bilgiler kullanılamaz.

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account