Zıpkınla Balık Avı ...
 
Bildirimler
Tümünü Sil

Ramazan Bayramınız Kutlu Olsun

 

Yeni üyelerimiz lütfen Forum Kılavuzunu okuyunuz. Ayrıca tüm üyelerimizden ricamızdır. Lütfen forumu cep telefonu ekranınıza kısayol olarak ayarlayın. Bu şekilde forumu bir mobil uygulama gibi kullanabilirsiniz

Forum Kısayol Ayarı Resimli Anlatım

[Sabit] Zıpkınla Balık Avı Yasaklar ve Güncel Para Cezaları  

  RSS
Barracuda
(@can)

 

zıpkınla balık avı yasaklar

ZIPKINLA BALIK AVI YASAKLAR-GÜNCEL CEZA MİKTARLARI

Zıpkıncı dostlarım merhaba. Zıpkınla balık avı ile ilgili uymamız gereken bir takım kurallar bulunmaktadır. Zıpkınla balık avına yeni başlayan ve bu kuralları bilmeden zıpkınla balık avı yapan arkadaşlar zaman zaman idari para cezaları ve üzücü durumlarla karşı karşıya kalmaktadırlar. Bu tip sorunların yaşanmaması nedeniyle elimden geldiğince bizi ilgilendiren konulara değinmeye çalıştım.

Not : Zıpkınla balık avına yeni başlıyorsanız Zıpkınla Balık Avı Rehberi-Başlangıç  ve Zıpkınla Balık Avı Tehlikeli Konular-Senkop Sığ Su Bayılması isimli yazılarımıza göz atmanız oldukça faydalı olacaktır.

Bu yazıda zıpkınla balık avı yapanları ilgilendiren yasal mevzuatta olan 4/2 Numaralı Amatör Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen Tebliğ 'de bulunan yasaklara göz atacağız. Görevliler bu yasak ve limitler doğrultusunda denetim yapmaktalar. Yapılan denetimler sırasında bu tebliğe uymayanların tespiti halinde idari para cezası uygulanmaktadır. 

Mevzuata göre ticari balıkçılık faaliyeti dışında su ürünleri avcılığı yapan herkes amatör balıkçıdır. Zıpkıncı ya da oltacı fark etmez. Spor-hobi amaçlı av yapan herkes için bu tebliğ geçerlidir. Ticari balıkçılar bu iş için "Ruhsat Tezkeresi" yada ilgili kurumdan "Ticari Balıkçılık Belgesi" alarak vergi istemi içerisinde mesleki faaliyet yapan ticari avcılardır. Bu nedenle ticari avcılık faaliyeti için geçerli olan mevzuat farklıdır. 

Avlanması Yasak Olan Türler (Madde 7)

avlanması yasak balıklar

Bu listede bulunan türlerin avlanması kesinlikle yasaktır. Nesli tükenmekte olan ve koruma altına alınan bu deniz canlıları için lütfen duyarlı olalım.Yapılan denetimlerde bu balıklardan avladığınız tespit edilirse ve av türünüz görevlilerce ticari balıkçılık faaliyeti olarak değerlendirilirse vay halinize ! Güncel rakam olan 1.635 TL idari para cezası ile karşılaşırsınız. Para cezası yanında bütün malzemelerinize de el konuluyor. Aman dikkat!!!

Avlanması yasak olan ve en çok üzerinde durulan tür orfoz balığıdır. Bu tebliğ ile 2020 yılına kadar av yasağı getirilen Orfoz Balığının resmini aşağı kısımda paylaşıyorum. Özellikle orfoz balığı insanlardan kaçmadığı için vurulması çok kolay bir balıktır. Ayrıca çift cinsiyetli olup üremesi ve büyümesi oldukça zahmetlidir. Orfoz balığı ile ilgili faydalı bilgiler bulabileceğiniz forumdaki Balık Türleri isimli bölüme bakmanızı öneririm.

Denetim yapan görevlilerce en çok karıştırılan ve zıpkıncı arkadaşlarımızın başını ağrıtan türler arasında olan Taş Hanisi ve Orfoz arasındaki farkları resimli şekilde açıklayan bu konuya göz atmanızı tavsiye ederim.

orfoz

Lagos Balığı İçin Önemli Uyarı !

Lagos Balığı

9 Ekim 2018 Tarihli ve 30560 Sayılı Resmî Gazetede yayınlanan değişikliğe göre; daha önce avlanması yasak olan Lagosun (Epinephelus Aeneus), 01 Haziran-31 Ağustos tarihleri dışında, 1 adet ve en az 50 cm boyunda olmak üzere av yasağı kaldırılmıştır. 

Gece Zıpkınla Balık Avlamak Yasaktır ! (Madde 17 )

gece zıpkınla balık avı

Denizlerde gün batımından gün doğumuna kadar olan sürede su altı tüfeği ile avcılık yapılamaz. Gece zıpkınla balık avının neden yasaklandığını aşağıdaki videoyu izleyerek anlayabilirsiniz. (Aşağıdaki video, gece balıkların nasıl savunmasız olduğunu ortaya koymak amacıyla paylaşılmıştır.) Gece uyuyan balığın kafasına sıkmak ne kadar eğlenceli olabilir? Bu durumun spor ya da avcılıkla hiçbir bağlantısı yoktur !

Gece zıpkınla balık avı yapmak görevlilerce "Ticari Avcılık Faaliyeti" olarak değerlendirilmektedir. Bu nedenle hem yazılan ceza miktarı artmakta hem de tüm malzemelere el konmaktadır. 

Amatör balıkçılıkla avlanmış olan her türlü su ürününün satışı, canlı olarak nakledilmesi ve başka kaynaklara bırakılması yasaktır. (Madde 9)

zıpkınla balık satışı

Bu maddeye göre zıpkınla, oltayla ya da başka bir yöntemle yapılması önemli değil. Amatör balıkçılıkla avlanmış su ürünlerinin satılması kesinlikle yasaklanmıştır!  Zıpkınla balık avı ticari bir faaliyet değildir ve kesinlikle “meslek” olarak görülmemelidir. Bu sporun içerisine “PARA” girince maalesef insanlar daha çok kazanmak için gereksiz risklere girmekteler. Herkes kendinden sorumludur ancak benim naçizane tavsiyem lütfen para kazanmak, ailenizin geçimini sağlamak için daha tehlikesiz yollara başvurun.

Zıpkınla Balık Avı Yaparken Işık (Fener), Tüp,Nargile Kullanmak Yasaktır (Madde 17)

zıpkınla balık avı fener yasak

Tüple dalıp zıpkın avı yapmak, gece zıpkınla balık avlamak gibi konuların yasak olduğunu önceden de biliyordum. Ancak zıpkınla balık avı yaparken ışık kaynağı (dalış feneri) kullanmanın yasak olduğunu bu tebliği detaylı bir şekilde incelerken öğrendim. Özellikle taş altı avında kullanılan dalış fenerlerinin yasak olması nedeniyle, taş altı avı tekniği ile ilgili konulara artık içeriklerimde yer vermeme kararı aldım.

Tüple dalıp zıpkın avı yapanlar özellikle bu işi gece yaparlar. Dalış yaptıkları bölgede ne kadar yuva varsa hepsini talan ederler. Gececi ve tüpçülerin talan ettiği bir meraya sabah spor amaçlı gelen zıpkıncı yada oltacılar büyük ihtimalle balık avlayamadan geri dönerler.  Gece tüple yada tüpsüz zıpkınla balık avlayan kişiler zıpkıncı değil bohçacı-çuvalcı diye tabir edilen, amaçları sadece para olan, merhametsiz ve vicdansız katliamcılardır. Gece Tüple-Tüpsüz zıpkın avı yapanlara denk gelirseniz mutlaka Alo 158 sahil güvenlik ihbar hattına bildirin.

İç sularımızda (göl, gölet, nehir ve barajlarda) zıpkınla balık avı yapmak yasaktır. (Madde 14)

iç sularda zıpkınla av yasağı

Forumda daha önce sorulmuştu. Göl, gölet, baraj ve nehir gibi iç sularımızda zıpkınla balık avı yasaklanmıştır. Buralarda zıpkınla avlanmak neden yasaklanmış çok araştırmama rağmen bulamadım. Bilen arkadaşlardan ricam konuya yorum olarak katkıda bulunmaları yönündedir.

Zıpkınla Balık Avı Yapmanın Yasak Olduğu Yerler (Madde 18)

liman
dalışa yasak yer barınak

Zıpkınla balık avı yapanların bilmesi gereken önemli bir konu da dalışa yasak bölgelerdir. Özellikle yasak olduğunu bilmeden bu yerlerde dalış yapan arkadaşlarımızın zaman zaman başı ağrımaktadır.

Akdeniz Fokunun yaşadıkları su altı veya su üstü girişli kıyı mağaralarında ışık kullanmak, her türlü vasıta ile dalış yapmak, yüzerek veya herhangi bir deniz vasıtasıyla girmek, mağara girişlerinde beklemek, demirlemek ve avlanmak yasaktır.

Kültür ve tabiat varlıklarını korumak amacıyla belirlenen ve 5/4/2016 tarihli ve 2016/8743 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan su altında korunması gerekli kültür ve tabiat varlıklarının bulunduğu bölgelerde dalış yasağı uygulanmasına dair Karar’da koordinatları ilan edilen bölgelerde dalış yapılarak su ürünleri avcılığı yasaktır.

Limanlarda, balıkçı barınak, barınma ve çekek yerlerinde dalış yapılarak su ürünleri avcılığı yasaktır.

Deniz Askeri Yasak Bölgelerinde ve Özel Güvenlik Bölgesi İlan Edilmiş Alanlarda su ürünleri avcılığı yapmak yasaktır.

Yasak bir bölgede zıpkın avı yaparken yakalanan bir dalgıca uygulanacak ceza yasak yerin statüsüne, avlanılan balık miktarına ve diğer bazı kriterlere göre değerlendirilir.

  • Görevlilerin değerlendirmesi sonucu yasak yerde av yapan zıpkıncı eğer sportif amaçlı avcılık faaliyet kapsamında kabul edilirse 2019 yılı için 480 Tl para cezası kesilir ve avlanılan balıklara el konur.
  • Görevlilerin değerlendirmesi sonucu yasak yerde av yapan zıpkıncı eğer ticari avcılık faaliyeti kapsamında değerlendirilirse 2019 yılı için 1635 Tl para cezası kesilir, avlanılan balıklara ve tüm dalış malzemelerine el konur.

Avlanılan bölge askeri yasak bölge ya da özel güvenlik bölgesi ilan edilen bir yerse durum daha vahim. Para cezası bir yana bir de mahkeme süreciyle karşı karşıya kalabilirsiniz.

Bu yazıda zıpkınla balık avı ile ilgili yasak konuları ele aldım.Bundan sonraki yazılarda Mevzuatta avlanması serbest olan ancak belirli sınırlamalar getirilen balık türleri ve bu türler ile ilgili limitler ve cezaların neler olduğunu ve mevzuatta yer alan diğer konuları ele alacağım.

Bu yazıyı faydalı bulduysanız lütfen Zıpkın Avı Türkiye Forumu kişisel facebook sayfanızda ve üye olduğunuz gruplarda paylaşın. Böylelikle diğer zıpkıncı dostların forumdan haberdar olmasını sağlamış olursunuz.

Forumdaki Faydalı Konu Başlıkları

Alıntı
Gönderildi : 09/11/2019 15:45
murad_unal
(@murad_unal)

Merhabalar,

çok güzel bir yazı olmuş. teşekkürler. Işık kaynağı ile ilgili bir noktayı düzeltmek isterim. Aşağıda güncel tebliğdeki ışık kaynağının geçtiği madde mevcut. Yanlış anlaşılmaya müsait fakat ben ışık kaynağı ve fener hariç diğerleri yasak anlıyorum bu maddeden. İncelerseniz sevinirim.

 

Madde 17 (4b)

b) Sualtı tüfeği ile yapılacak avcılıkta ışık kaynağı, şnorkel hariç yapay hava kaynağı, tüp, nargile, her türlü soluma cihazı ve yedek hava kaynağı kullanılamaz. 

 

YanıtAlıntı
Gönderildi : 21/01/2020 16:41
Barracuda beğenme
Barracuda
(@can)
Gönderen: @murad_unal

Merhabalar

çok güzel bir yazı olmuş. teşekkürler. Işık kaynağı ile ilgili bir noktayı düzeltmek isterim. Aşağıda güncel tebliğdeki ışık kaynağının geçtiği madde mevcut. Yanlış anlaşılmaya müsait fakat ben ışık kaynağı ve fener hariç diğerleri yasak anlıyorum bu maddeden. İncelerseniz sevinirim.

Madde 17 (4b)

b) Sualtı tüfeği ile yapılacak avcılıkta ışık kaynağı, şnorkel hariç yapay hava kaynağı, tüp, nargile, her türlü soluma cihazı ve yedek hava kaynağı kullanılamaz. 

Ben de önceden bu şekilde okuyarak fener-ışık kaynağı kullanmak serbest zannetmiştim 🙂 Ancak cümledeki virgüllere dikkat edecek olursanız su altı tüfeği ile yapılacak avcılıkta kullanılamayacak malzemeler sayılıyor. Maddede ilk malzeme olan ışık kaynağı sayılıp virgül atılıyor. İkinci olarak yasak hava kaynağı geçiyor ancak burada şnorkeli hariç tutarak belirtiyor.Sonra tüp, nargile şeklinde sayarak devam ediyor. Biraz karışık oldu umarım açıklığa kavuşmuştur

YanıtAlıntı
Gönderildi : 21/01/2020 16:51
Rıdvan (scotchsoda)
(@ridvan)
Forum Yönetimi

Fenermi ? yok ben Fenere karşıyım 😀 

YanıtAlıntı
Gönderildi : 21/01/2020 17:09
Barracuda beğenme
draunlu
(@draunlu)

Anladığım kadarıyla zıpkın avı yapılamayacak yerler; limanlar, mendirekler ve duba ile çevrili plajlar. Doğru mudur? Mesela Antalya ilçelerinde küçük küçük, insanların da denize girdiği plaj olarak çevrilmemiş koylar var. Buralarda  kıyıdan girerek (tabi insanların yanıbaşında değil) avlanmak yasak değildir? 

YanıtAlıntı
Gönderildi : 22/05/2020 04:18
Barracuda
(@can)

@draunlu bahsettiğiniz koylar şamandıralarla çevrilmemişse ve özellikle dalışa yasak bölge olarak ilan edilmemişse (askeri bölge-özel güvenlik bölgesi-arkeolojik alan vb) zıpkınla balık avı yapmak yasak değil 👍 

YanıtAlıntı
Gönderildi : 22/05/2020 08:16
draunlu beğenme
draunlu
(@draunlu)

@can 👍 teşekkürler 

YanıtAlıntı
Gönderildi : 22/05/2020 11:20
Barracuda beğenme
Barracuda
(@can)

@draunlu rica ederim 👍 

YanıtAlıntı
Gönderildi : 22/05/2020 11:20
Yigit
(@yigitt)

geçen sene gösterdiğim alanda dalış yaparken kıyıda bulunan biri "geçen hafta burada dalış yapan biri ceza yedi" dedi ve çıkmam gerektiğini söyledi. şimdi ölçtüğümde 100 metreden fazla gözüküyor mendirek ağzından. sanırım orada bulunan adam zıpkıncıları pek sevmiyor. çünkü girdiğim kısımda plaj dubaları da yoktu.. bu sene tekrar uğradığımda sorun yaratacak bi kısım var mı sizce?

11

 

YanıtAlıntı
Gönderildi : 23/05/2020 14:05
Barracuda beğenme
Barracuda
(@can)

@yigitt resimde belirtmiş olduğun alan yasaklı yerler çerisinde değil. Barınak ağzına yaklaşmadığın sürece bir sorun yok. Ben mendireklerde çok dalış yaptım. Birçok arkadaşım da yapıyor. Oltacılar pek zıpkıncı sevmiyor 🙂 muhabbetin özü bu olabilir 

YanıtAlıntı
Gönderildi : 23/05/2020 16:29
Yigit beğenme
Yigit
(@yigitt)

@can işin garip yanı oltacı değildi bana bu uyarıyı yapan. plajın bitişiğinde olan otel görevlisiydi. büyük ihtimalle müşteriler rahatsız oluyor ya da olur diye uyardı. açıklama için teşekkür ederim. bu sefer daha rahat olacağım 😀 

YanıtAlıntı
Gönderildi : 23/05/2020 16:36
Barracuda
(@can)

@yigitt oltacı mera derdine, otelci müşteri derdine, tekneci attığı ağların derdine 😀 bizim bizden başka dostumuz yok gibi görünüyor 😀 Yaz sezonunda insanların yüzdüğü bir yerden denize giriyorsan bu durum biraz tedirginlik yaratabilir. Ancak ben mevzuat açısından sıkıntılı bir durum göremiyorum. 

YanıtAlıntı
Gönderildi : 23/05/2020 16:50
Yigit
(@yigitt)

@can öğlen saatlerinde girsem bi nebze haklı diyeceğim ama sabahın 5'inde benimle uğraşmasın.. 😆 dediğiniz gibi bizim bizden başka dostumuz yok..

YanıtAlıntı
Gönderildi : 23/05/2020 17:02
Barracuda beğenme
Paylaş :

©2020 www.spearfishingturkey.com Tüm hakları saklıdır. Kullanım Şartları yerine getirilmeden hiçbir şekilde kopyala - yapıştır yapılamaz, yazılar ve bilgiler kullanılamaz.

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account