Zıpkınla Avlanılabi...
 
Bildirimler

Zıpkınla Avlanılabilir Balık Türleri Boy-Adet-Kilo-Zaman Limitleri  

  RSS

Can Aktaş
(@canaktas)
Kendi Halinde Bir Zıpkıncı Yönetici
Katılım : 2 sene önce
Gönderiler: 422
27/11/2019 22:44  

DENİZLERDE AVLANABİLECEK TÜRLER VE LİMİTLER 

zıpkınla balık avı limitleri

Herkese merhaba Zıpkın Avı Mevzuatı isimli konu başlığı altında zıpkınla balık avı ile ilgili uyulması gereken yasal mevzuatı incelemeye devam ediyoruz. Eğer zıpkınla balık avına yeni başladıysanız İl-İlçe Tarım Müdürlüğü ve ya Sahil Güvenlik görevlileri ile problem yaşamamak için  Daha önce hazırladığım yasaklar ve güncel para cezaları isimli yazıya bakmanızı tavsiye ederim.

zıpkınla balık avı limitler

fotoğrafı büyütmek için resmin üzerine tıklayınız.

Yukarıdaki listede avlanabilir asgari boy ve alıkonulabilir miktar bilgileri belirtilen su ürünlerinden daha küçüklerinin ve belirtilen miktardan fazlasının avlanılarak alıkonulmaları yasaktır. Tarih aralığı verilerek zaman yasağı belirtilen türlerin yasak dönemde avcılığı yapılamaz!

Peki yukarıdaki listede yer alan limitler nasıl uygulanır ?

  • Çizelgede boy limitleri belirtilen türlerde % 5 küçük boylara istisna tanınır. 
  • Adet cinsinden limit verilen türlerde kg cinsinden limitlere bakılmaz.
  • Kg cinsinden limit verilen türlerde, avlanılan tür tek veya karışık olsun 5 kg’ı  geçemez.
  • Kg cinsinden sınırlama getirilen türlerde, tek bireyin 5 kg’ı geçmesi halinde, bu birey yasal limitler dâhilinde kabul edilir. Avlanan balıklardan en büyüğünün hariç tutulduğu durumda, geri kalan balıkların toplam ağırlığının 4 kg’ı geçmemesi halinde, avlanan balıklar alıkonulabilir miktar dâhiline kabul edilir.
  • Alıkonulabilir miktar, her türün ayrı ayrı alıkonulacağı miktar olmayıp, av günü sayısına bakılmaksızın bir amatör balıkçının beraberinde götürebileceği toplam balık miktarıdır.
  • Adet sınırlamasına tabi birden fazla türün avlandığı durumda, avlanılan balıklar tek tür gibi kabul edilir. Bu durumda alıkonulacak toplam balık sayısı, avlanan türlerden hiçbirinin izin verilen sayıdan fazla olmaması şartıyla 3’ü geçemez.
  • Sayı ve ağırlık sınırlamasına tabi türlerin karışık olarak avlandığı durumda, sayı sınırlamasına tabi türün alıkonulabilecek adetten fazla olmaması şartıyla, avlanan en büyük balık hariç tutularak geri kalan balıkların toplam ağırlığı 4 kg’ı

Dalış yaptığınız sırada Sahil Güvenlik personeli bot ile yanınıza gelerek avladığınız balıkların yukarıdaki listede yer alan limitlere uygun olup olmadığını denetlemeye yetkilidir. Ayrıca sadece sahil güvenlik değil siz kıyıya çıkarken olta ile balık avlar gibi görünen ancak aslında denetleme yapan il-ilçe tarım müdürlüğü görevlileri tarafından balık dizginizde bulunan avlar incelenmeye başlanabilir (bu yaşanmış bir örnektir)

4/2 numaralı amatör amaçlı su ürünleri tebliğde görevlilerin bu denetimleri ne şekilde yapacakları da yazmaktadır. Aşağıdaki hususlar doğrultusunda yapılan bu denetimler sonucunda listede bulunan limitlere uymadığınız tespit edilirse idari para cezası ile karşılaşabilirsiniz. Para cezaları denetleme yapan görevlilerin sizi amatör  ya da ticari avcı olarak değerlendirmesine göre değişmektedir. Bu değerlendirme avlanılan balık miktarı, kullanılan av araç gereçleri ve karar vermeye etki edebilecek diğer hususlar göz önünde bulundurarak tespit edilmektedir. 2019 yılı için en düşük idari para cezası 480 Tl dir. 

avlanabilir balik asgari limitleri

Bu yazıyı faydalı bulduysanız lütfen Zıpkın Avı Türkiye Forumu kişisel facebook sayfanızda ve üye olduğunuz gruplarda paylaşın. Böylelikle diğer zıpkıncı dostların forumdan haberdar olmasını sağlamış olursunuz.

Forumdaki Faydalı Konu Başlıkları


Alıntı
Paylaş :

©2020 www.spearfishingturkey.com Tüm hakları saklıdır. Kullanım Şartları yerine getirilmeden hiçbir şekilde kopyala - yapıştır yapılamaz, yazılar ve bilgiler kullanılamaz.

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account