Zıpkınla Kofana Avı

Zıpkınla Kofana Avı Hakkında Tecrübe Ettiğim Konular ve Örnek Zıpkın Avı Videoları

Zıpkınla kofana avı en keyif aldığım avlardır. Lüfer-Kofana denizlerin acımasız yırtıcısı olarak bilinir. Kabadayı bir balık olan kofana kendisinden iri balıklara bile göz diker. Avlayacağı balık aklına yattığı anda jilet gibi keskin dişleriyle avına hücum eder ve gerisi malüm 🙂 Zıpkınla balık avı yaparken o sarı gözleriyle korkmadan üstünüze gelir. Onun bu cesareti aslında en büyük zaafıdır.

Zıpkınla kofana avı ile ilgili birkaç konuya değinmek istiyorum.

Özellikle avcı-yırtıcı balıkların geneline baktığınızda av peşinde olduklarına çok dikkatsiz dolaştıklarını görürsünüz.  Ayrıca avcılıktan gelen cesareti zıpkınla kofana avı yaparken bizim işimizi oldukça kolaylaştıracaktır.

Cesaretli ve avcı bir balık olması kofananın sadece iyi yapılmış bir agaşona kolaylıkla cevap vermesini sağlar. Ancak kofana aptal bir balık değildir. Agaşondayken ani hareketler yapar ve balığı ürkütürseniz av vermeden çok hızlı biçimde orayı terk edecektir.

Kefallere ve Zarganalara Dikkat !!!

Orta boy kefaller ve zargana sürülerinin arkasından çok defa kofana geldiğine şahit oldum. Hedef balığınız lüfer-kofana ise  önünüzden geçip giden kefallerin arkasından gelebilecek bir avcı balığı beklemek çoğunlukla iyi bir yöntem olacaktır.

Sessiz Bir Ördek Dalışı ve Gizlenerek Yüzmek !!!

Özellikle mendireklerde su üzerinde yüzerken taşlara çok yakın ve sessiz palet vuruşlarıyla yüzmek oldukça faydalıdır. Ayrıca dalış yapılacak nokta belirlendikten sonra sessiz bir ördek dalışı yapmaya ve paletler suya tamamıyla girmeden palet vurmamaya özen gösterilmelidir. Sessiz bir ördek dalışından sonra yavaş bir şekilde yarım palet vuruşlarıyla mendirek taşları arasından adeta süzülerek dibe yada orta sudaki taşların arasında gizlenerek agaşona başlanmalıdır.

Lüfer-Kofana

Hakkıyla Agaşon Yapmak !!!

Dibe vardıktan sonra 5-10 saniye mera gözlenir. Eğer hiç hareket gözlenmezse gırtlak sesi  ya da kabzayı taşa vurarak birkaç ritmik ses çıkartılarak hareketsiz bir biçimde beklenir. Kefal geçişi olursa arkasından avcı bir balık gelmesi muhtemeldir. Kefal yada yemlik balık olmasa bile açıktan geçen bir kofana varsa sese doğru mutlaka gelip bakacaktır.

Örnek Videolar

Bu videoda yeni boğduğum çift lastiklerden birisi boğum yerinden açılınca tek 16 mm lastikle avlanmaya devam ettim. Güzel bir agaşon sonucunda merakını cezbettiğim bir kofanayı vurmak nasip oldu.

Bu videoda, özellikle vurgulamış olduğum kefal sürülerinin ardında dolaşan avcı balığın (kofana) nasıl av olduğunu gösteren bir kofana avı bulunmakta. Bu videoda kefal sürüsünü sadece dikkatli bir biçimde izledim. Sürünün sağa sola doğru ani bir biçimde kaçışması ile kofananın karnını doyurmak için geldiğini anladım. Bana kalan sadece nişan alıp atış yapmaktı. Her zaman olduğu gibi kofana avlanırken av olmuştu 🙂

TEK KELİME İLE MUHTEŞEM BİR KEFAL KAVURMA TARİFİ ÖĞRENMEK İSTER MİSİNİZ?

KEFAL KAVURMA TARİFİ

kefal kavurma tarifi

TUZDA BALIK TARİFİ MUHTEŞEM BİR LEZZET 

tuzda sinarit

Diğer üyelerimizle fikir alışverişinde bulunmak isterseniz sade bir şekilde hazırlanmış FORUM bölümümüz aktif durumdadır.

Unutamadığınız ve okurlarımızla paylaşmak istediğiniz av anılarınızı bize gönderin ZIPKINCI BLOG sayfamızda yayınlayalım.

ZIPKIN AVI TÜRKİYE YOUTUBE KANALIMIZ

Youtube Kanalımıza abone olarak yeni yayınladığımız videolardan anında haberdar olabilirsiniz. Zıpkınla balık avına yeni başlayan arkadaşlar için birbirinden faydalı içerikler yayınlamaya gayret ediyoruz.Kanalımıza abone olmak için linki tıklayabilirsiniz. Zıpkın Avı Türkiye Youtube Kanalı 

FACEBOOK GRUBUMUZA KATILMAK İSTEMEZ MİSİNİZ? 

spearfishingturkey.com facebook grubu

spearfishingturkey.com facebook grubu

Tags:
0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

©2024 www.spearfishingturkey.com Tüm hakları saklıdır. Kullanım Şartları yerine getirilmeden hiçbir şekilde kopyala - yapıştır yapılamaz, yazılar ve bilgiler kullanılamaz.

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account