Derine Dalmadan Zıpkınla Balık Avı
Derine Dalmadan Zıpkınla Balık Avı

MENDİREKLERDE DERİNE DALMADAN ZIPKINLA BALIK AVI NASIL YAPILIR? (VİDEOLU ANLATIM)

Herkese merhaba. Bu yazıda inceleyeceğimiz konu; mendireklerde derine dalmadan zıpkınla balık avı nasıl yapılır ? Videolu şekilde anlatmaya çalıştım. Kendim uygulamadığım hiçbir yönteme, yazılarımda ve hazırladığım videolarda yer vermediğimi belirtmek istiyorum.

Öncelikle; beğeneceğiniz tahmin ettiğim ve zıpkınla balık avı yaparken geliştirmiş olduğum bir teknik olan Nefes Tutmadan Zıpkınla Balık Avı Pusu Tekniği isimli yazıma mutlaka bir göz atın. Özellikle zıpkınla balık avına yeni başlayan arkadaşlar için faydalı olacağı kanaatindeyim. Ayrıca Ördek dalışı, Kulak Eşitleme ve Nefeslenme ile ilgili tüm detaylara Agaşon Tekniği isimli yazıda değinmiştik. Bu yazıyı daha önce görmediyseniz mutlaka göz atmanızda fayda var.

Gelelim mendireklerde, derine dalmadan zıpkınla balık avı nasıl yapılır ? sorusunun cevabına. Öncelikle aşağıdaki videoyu dikkatli bir biçimde seyredin. Daha sonra videoda yer almayan önemli birkaç konudan bahsedeceğim.

Videoyu izledikten sonra birkaç konu üzerinde durmak istiyorum. Mendirekler sürpriz avlar yapabileceğiniz nadir meraların başında gelmektedir. Özellikle avcı balık türleri ile her an karşılaşabileceğinizi aklınızdan çıkartmayın.

Önemli Not : Mendireklerin iç kısımları ve teknelerin geçiş güzergahları dalışa yasak bölgelerdir. Bu bölgelerde dalış yaparken sahil güvenlik tarafından yakalanırsanız 400 tl civarında bir ceza ödemek durumunda kalabilirsiniz. Cezası bir yana tekne trafiği olan bu yerler sizin için çok tehlikelidir. Tekne çarpması sonucu ciddi yaralanmalar ve hatta sonu ölümle biten üzücü olaylar yaşanabileceğini sakın unutmayın. Mendirek dalışı yapılabilecek yerler mendireklerin denizin açığına doğru uzanan ve tekne trafiği bulunmayan bölümleridir.

TECRÜBE EDEREK ÖĞRENDİĞİM BİRKAÇ ÖNEMLİ NOKTA

  • Yüzeyde yer değiştirirken, mendirek taşlarına yakın mesafede yüzün.
  • Ağırlık ayarınız her zaman çok iyi ayarlanmış olmalıdır. 2-4 metre arası derinliklerde yapacağınız dalışlar sırasında ağırlığınız yeterli değilse, agaşona yattığınızda su sizi havaya kaldırır ve dengede duramazsınız. Her dalışınızda bu duruma dikkat ederek, bir sonraki dalışınız için ağırlık arttırarak-azaltarak en uygun miktarı ayarlamaya çalışın. Ağırlık ayarlamayı nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız. İdeal ağırlık ayarı nasıl yapılır ? İsimli yazıma göz atabilirsiniz.
  • Yüzerken çıkardığınız sesleri dinleyin ve bu sesleri çıkartmamaya özen gösterin (palet vuruşları sırasında çıkan sesler, şnorkelden su çıkartmak için üfleme vs)
  • Mendirek taşları üzerinde gezerken çok uyanık olun. Yüzeydeyken her an sürpriz bir av burnunuzun dibine kadar gelebilir.
  • Mendireklerde av yaparken sürekli olarak çevrenizi kontrol edin. O bölgede sizden başka dalış yapan bir çok zıpkıncı olabilir. Allah korusun 🙂
  • Mendireklerde av yapmak için illaki deniz tabanına inerek avlanmak gerekmez. Uygun yer bulunca 2-3 metre derinliklere inerek kolayca balık vurabilirsiniz.
  • Özellikle sargoz, kefal vb türde balıklar mendirek taşları arasında bolca karşınıza çıkar. Bu balıklara atış yapmadan önce balık arkasında taş olup olmadığını mutlaka kontrol edin. Özellikle bu spora yeni başlayan arkadaşlar balık vuracağım diye mendirek taşlarını vurarak bir sürü şişin kanına girerler 🙂
  • Mendireklerde agaşon için uzun dip süreleri gerekmez. Özellikle 1 dk civarı dip süresi oldukça yeterlidir. Usulüne uygun bir agaşon yaparsanız 35-40 sn sonra çevrede balık varsa mutlaka önünüzden geçecektir.

Bir yazının daha sonuna gelmiş bulunuyoruz. Yeni bir yazı ile tekrar görüşmek üzere kazasız bol avlı dalışlar dilerim. Lütfen yazının altındaki yorum bölümünü kullanarak yazılarımız ile ilgili fikir ve düşüncelerinizi bizimle paylaşın.

Diğer üyelerimizle fikir alışverişinde bulunmak isterseniz sade bir şekilde hazırlanmış FORUM bölümümüz aktif durumdadır.

Unutamadığınız ve okurlarımızla paylaşmak istediğiniz av anılarınızı bize gönderin ZIPKINCI BLOG sayfamızda yayınlayalım.

ZIPKIN AVI TÜRKİYE YOUTUBE KANALIMIZ

Youtube Kanalımıza abone olarak yeni yayınladığımız videolardan anında haberdar olabilirsiniz. Zıpkınla balık avına yeni başlayan arkadaşlar için birbirinden faydalı içerikler yayınlamaya gayret ediyoruz.Kanalımıza abone olmak için linki tıklayabilirsiniz. Zıpkın Avı Türkiye Youtube Kanalı 

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

©2024 www.spearfishingturkey.com Tüm hakları saklıdır. Kullanım Şartları yerine getirilmeden hiçbir şekilde kopyala - yapıştır yapılamaz, yazılar ve bilgiler kullanılamaz.

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account