Zıpkınla Balık Avı Nefes Tutma Problemi Püf Noktalar  

  RSS

Can Aktaş
(@yuzarsif)
Kendi Halinde Bir Zıpkıncı Yönetici
Katılım : 2 sene önce
Gönderiler: 316
05/11/2019 07:55  

zıpkınla balık avı püf noktalar nefes problemi

ZIPKINLA BALIK AVI PÜF NOKTALAR NEFES TUTMA PROBLEMİ

Deniz sevdalısı zıpkıncı dostlarım hepinize merhaba. Zıpkın Avı Türkiye Blog bölümü için uzun zamandır yazı yazmaya vakit bulamıyorum. Ramazan Ayı münasebetiyle denizden uzak kaldığım bu süre zarfında Zıpkınla balık avı püf noktalar isimli bir yazı dizisi hazırlamaya karar verdim. Birinci yazımın konusu zıpkınla balık avına yeni başlayan arkadaşların kafayı çok taktığı bir konu olan agaşon süresi ile ilgili olacak.

LÜTFEN BU VİDEOYU DİKKATLİCE SEYREDİN

 

Yukarıdaki video bana ait. Mendirek dalışı yaptığım bu akya-sarı kuyruk avında videonun 10. saniyesinde nefeslenip dalışa başlıyorum. Dalış derinliğim 5 metre civarı. Dibe varıp agaşon pozisyonu almam yaklaşık 20 saniye sürdü. Agaşona yattıktan tam 30 saniye sonra kuzu-sarı kuyruk geldi. Su bulanık olduğundan videoda görünmesi amacıyla birkaç saniye daha bekleyip balığı kendime iyice yakınlaştırıp atışımı yaptım.

Merada Balık Varsa 30-40 Saniye İçerisinde Geliyor Arkadaşlar !

Videodaki balığı avlamak için su altında nefessiz geçirdiğim toplam süre 1 dakikadan biraz fazla. Balığın gelmesi 30 saniye sürdü. Diğer av videolarımın çoğu bu şekilde. Dalış yaptığınız merada balık varsa, güzel bir ördek dalışı ve usulüne uygun bir agaşon ile 60 saniye içerisinde balığı vurup su üzerine çıkarsınız. Eğer merada balık yoksa su altında 5 dakika bile dursan nafile !

Serbest Dalış Sporcusu musun? Yoksa Zıpkınla Balık Avcısı mı ?

Zıpkınla balık avı yapabilmek için ne kadar nefes tutman lazım ? 1dk -2dk 4dk-10dk Peki balık vurabilmek için ne kadar derine dalmak gerekiyor? 5m-10m-15m-20m 🙂 Bu soruların cevabını videolu bir şekilde yukarıda verdim. Şunu iyi anlamak gerekiyor. Zıpkınla balık avı yapabilmek için uzun dip sürelerine ya da derin dalışlar yapmanıza gerek yok ! Lütfen bu konularda aceleci davranmayın.

Zıpkınla balık avına ilk başladığım zamanlarda su altında ne yaparsam yapayım ancak 20-25 saniye durabiliyordum. Uzun bir süre balık vuramadım ve bu durumdan dolayı canım çok sıkılıyordu. Bu durumu yenebilmek adına yerli yabacı ne kadar yazı varsa okudum araştırdım. Kendimi geliştirmek adına çok gayret ettim. Zamanla tecrübem arttıkça dip süremin de aynı oranda arttığını gördüm. Şu anda su altında kaldığım en fazla süre 1.30 Bu süre ile 0-15 metre derinliklerde av yapabiliyorum. İstersem bu süreyi daha da arttırabilirim ancak buna gerek yok ! Gelin nefes süresini etkileyen konulara bir göz atalım.

15-20 Saniyeden Fazla Nefes Tutamıyorum ! Diyenler İçin Muhtemel Sebepler 

Evde 2 dakika nefes tutarken dalışa gittiğimde yarım dakika bile nefes tutamıyorum diyenlerden misin? Zıpkınla balık avına yeni başlayan bir kişinin baş etmesi gereken bir takım zorluklar bulunmaktadır. Ayrıca aşağıda maddeler halinde yazdığım konuları tam olarak kavrayıp uygulayabilir seviyeye gelmeden yeterli dip sürelerine ulaşmak imkansıza yakındır. Bu konulara hakim olabilmek ise sürekli dalış yaparak tecrübe edinerek yapılır.

Zıpkınla Balık Avı Püf Noktalar-İdeal Ağırlık Ayarı

Gerektiğinden az miktarda ağırlık kullanan bir zıpkıncı dipte rahat bir şekilde sabit duramaz. Dibe tutunmaya çalışırken tüm kasları kasılır. Gereksiz yere efor sarf ederek nefesini tüketir. Fazla ağırlık kullanan biri ise su üzerinde palet vurmadan kalamaz. Su üzerinde nefeslenip dinlenmek yerine batmamak için sürekli palet vurur. Bu şekilde kişinin nabzı yavaşlamaz. Kısa sürede yorulur ve dip süresi kısa olur. Eğer sen de bu durumdaysan aşağıdaki yazıları okuyarak ideal ağırlık ayarını yapabilirsin.,

dalış ağırlığı hesabı

    Ağırlık Hesaplama Uygulamasına Gitmek İçin Tıklayın

1- Zıpkınla Balık Avı Püf Noktalar-Dalış ve Yüzerlik Kavramı ve İdeal Ağırlık Ayarı
2- Kaç Kilo Ağırlık Takmalıyım ? İdeal ağırlık Miktarı Nasıl Hesaplanır?

Zıpkınla Balık Avı Püf Noktalar-Doğru Nefeslenme

Yukarıda belirttiğim gibi biz serbest dalış sporcusu değiliz avcıyız ! 0-10 metrelerde ve ortalama 1 dk dip süresiyle vuramayacağımız balık yok ! Ancak en az 1 dk ve biraz üzeri dip süresine ulaşabilmek için doğru bir şekilde nefeslenmeniz, akciğeri tam kapasiteyle doldurmanız gerekiyor. Aşağıdaki videoda diyafram nefeslenmesi nasıl yapılır ? Diyafram kullanarak ciğerlerin tamamı nasıl doldurulur Milli Sporcumuz Şahika Ercümen Anlatıyor.

Diyafram nefesi

Zıpkınla Balık Avı Püf Noktalar -Tuttuğunuz Nefesi Gırtlakta Hapsedin !

Diyafram kullanarak akciğerinizin tamamını doldurdunuz. Peki bu havayı nasıl tutacağız? Yeni başlayan arkadaşlar bu havayı gırtlakta kilitlemeyi bilmezler ve akciğerdeki hava diyafram kası ile tutulur. Diyafram kasının kasılması oksijen tüketimini aşırı şekilde artırır. Bu şekilde tutulan nefesten pek hayır gelmez dip süresi kısalır. Bir elinizle burnunuzu kapatın. Derin bir nefes alın ve ağzınızdan vermeye başlayın. Nefes verirken "K" sesini çıkartmaya çalışın. Her denemenizde hava akışının kesildiğini fark edeceksiniz. Gargara yaparken siz farkında olmadan diliniz geriye doğru gelerek hava yolunu kapatır ve soluk borusuna su kaçmadan gargara yaparız. Bir bardak suyla alıştırma yaparak bu olayın farkına varın. Daha sonra nefes alın ağzınızdan nefes verirken soluk yolunu kapatıp geri açın. Bu yöntemi dalış yaparken kullanırsanız nefes sürenizi şimdikinden çok daha uzun bir süre tutabilirsiniz.

Zıpkınla Balık Avı Püf Noktalar -Dalıcı Memeli Refleksi

Su = Huzur. 9 ay boyunca anne karnında sıvı içerisinde yaşıyoruz. Duş almak, el yüz yıkamak yani bir şekilde su ile temas etmek insanı rahatlatan aktiviteler. Temel olarak hepimizde var olan, dalış yapanlarda daha çabuk ortaya çıkan bir savunma mekanizmasına sahibiz. Nefes tuttuğumuzda, kanımızdaki karbondioksit miktarıyla ve belirgin bir şekilde basınç değişimi yaşadığımızda bu refleks ortaya çıkıyor. El ve ayaklar gibi hayati olmayan organlara olan kan transferi azalıyor. Akciğer, beyin gibi hayati olan organlara kan transferi artıyor. Ayrıca kalp atış hızı oldukça yavaşlıyor. Bu sayede nefes tutma süremiz artıyor. Dalışa başlamadan deniz suyu ile yüzünüzü birkaç defa yıkayın! Özellikle burun delikleri ve göz çevresine su değmesine özen gösterin. Dalışın başında kendinizi çok zorlamadan ısınma dalışları yapın ve acele etmeyin. Kimse suya girer girmez tam performans gösteremez. Sürekli dalış yapan kişilerin bile dalış refleksini devreye sokmaları için biraz zaman geçmesi gerekiyor. Memeli dalış refleksini harekete geçirdikten sonra çok rahat bir şekilde su altında nefes tutabileceksiniz. Bu refleksin çabucak devreye girebilmesi ve her yazımda belirttiğim gibi su altına adapte olabilmek için bol bol dalış yapmanız gerekiyor. Bu konuyu iyi araştırmanızı ve bu refleksin farkında olmanızı tavsiye ediyorum.

Zıpkınla Balık Avı Püf Noktalar-Doğru ve Sessiz Bir Ördek Dalışı

Doğru şekilde yapılan bir ördek dalışıyla ilk metreleri fazla efor sarf etmeden geçerek oksijen tasarrufu sağlarsın. Ayrıca sessiz bir şekilde dalışa başlar çevredeki balıkları ürkütmeden dibe varabilirsin. Aşağıdaki videoyu seyrederek doğru şekilde ördek dalışı nasıl yapılır daha iyi anlayabilirsin.

Zıpkınla balık avı püf noktalar- Ördek dalışı

3-4 Metreye Bile Dalarken Kulaklarımda Ağrı Oluyor Diyenler-Kulak Eşitleme (Çok Önemli )

Dalış yaparken sinüsler ve kulaklarım ağrıyor diyorsan kulak eşitleme sorunu yaşıyorsun demektir. Zıpkınla balık avı yapanlar için ortalama derinlik 0-10 metre. Bu metreler için ise ileri seviye kulak eşitleme tekniklerini kullanmak zorunda değilsin. Bir elinle burnunu tutup aşırı zorlamadan kademeli şekilde hava vererek (sümkürür gibi) kulaklarını rahatlıkla eşitleyebilirsin. Kulak eşitlerken dikkat etmen gereken kulaklara hava verirken aşırı zorlama. Dalışa başlar başlamaz eşitleme yap ayrıca eşitleme yapmakta gecikme. Frenzel tekniği gibi ileri seviye teknikler uzun dip süreleri isteyenlerin yapması gereken ve tavsiye edilen tekniklerdir. Ancak 25-30 saniyelerden 1 dakika civarına dip süresine çıkmak isteyen 0-10 metrelerde avlanan bir zıpkıncı için olmazsa olmaz değildir.

Dalış Öncesi Beslenme-Mide Rahatsızlıkları

Tok karnına dalışa gidersen nefes tutamazsın. Ben o hatayı bir kere yaptım aman siz yapmayın 🙂 Özellikle dalıştan en az 2-3 saat önce hafif bir şeyler atıştırıp dalışa gitmek en güzeli. Eğer reflü-gastrit-ülser vb. mide rahatsızlığın varsa bir hekime danışarak dalış öncesi yada dalış sırasında kullanabileceğin ilaçlar mevcut. Ben her dalışta mide yanmasını engellemek amacıyla yanıma 1 adet talcid hap almak zorunda kalıyorum.

Su Altı Psikolojisi-Dalış Adaptasyonu-Kullanılan Malzemelere Uyum Sağlamak

Su altında nefes tutmak için fizyolojik durum ne kadar önemliyse, dalgıcın psikolojisi de o kadar önemlidir. Dalış sırasında tedirgin, gergin ya da bir şekilde rahat değilsen uzun dip süresi ve başarılı bir agaşon yapman mümkün değildir. Denize uyum sağlayabilmenin süresi kişiden kişiye farklılık gösterir. Dalıştayken rahat olmak, gereksiz heyecan ve korkulardan uzak durmak, su altı dünyasına adapte olabilmek bu sporun olmazsa olmazıdır.

Uzun agaşon sürelerine kafayı takmak yerine dalış yaptığınız merayı iyi tanımaya çalışın. Balıkların göç mevsimlerini hangi balığın ne zaman av verdiğini takip edin. Bol bol av videoları seyredin. 2 metre suda yapılan ya da 1 dakika civarı sürelerde yapılan o kadar fazla av videosu var ki. Zıpkınla balık avlayabilmek için çok derine dalmak ya da çok uzun dip sürelerine gerek yok. Dip süresini etkileyen aklıma gelen tüm konuları bu yazıda anlattım. Eğer sizin de eklemek istediğiniz konular varsa lütfen aşağıdaki yorum bölümünün kullanın. Dalın sağlıcakla.

Forumdaki İlginizi Çekebilecek Konu Başlıkları

Can Aktaş-1984-Hatay
Site Kurucusu
Lütfen Zıpkın Avı Türkiye Forumu Facebook sayfanızda paylaşın. Serbest Dalış ve Zıpkınla balık avı yapan herkesi foruma davet ediyorum. Kazasız bol avlı dalışlar dilerim.


Birol Baydar beğenme
Alıntı
Birol Baydar
(@birolmania)
Üye
Katılım : 3 ay önce
Gönderiler: 12
06/11/2019 23:43  

Çok güzel bir paylaşım. Süpper.. emeğine yüreğine sağlık 


CevapAlıntı
Paylaş :

©2020 www.spearfishingturkey.com Tüm hakları saklıdır. Kullanım Şartları yerine getirilmeden hiçbir şekilde kopyala - yapıştır yapılamaz, yazılar ve bilgiler kullanılamaz.

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account

Lütfen Giriş yap yada Kayıt ol