Dalış ve ağırlık kullanımı-Dalış ve ağırlık kullanımı-Kaç kilo ağırlık takmam gerek
Dalış ve ağırlık

DALIŞ VE AĞIRLIK AYARI MESELESİ

Yeni bir yazıyla herkese merhaba. Bu yazıyı hazırlamama sebep olan Selim Bulut kardeşime çok teşekkür ederim. Çünkü yazı yazmak için konu sıkıntısı çekiyordum ki kendisi bir Facebook grubunda dalış ve ağırlık ayarı ile ilgili bir paylaşım yaptı. Bu paylaşım üzerine ne kadar yerli ve yabancı kaynak varsa araştırarak kendi edindiğim tecrübelerle harmanlayıp bu yazıyı hazırladım.

Eğer zıpkınla balık avına yeni başlıyorsanız daha önce hazırlamış olduğum Serbest Dalış ve Yüzerlik Kavramı hakkındaki yazıya göz atmanızı tavsiye ederim.

AĞIRLIK AYARI İYİ YAPILMIŞ BİR ZIPKINCININ ÖRNEK VİDEOSU

Video çekimlerinde bana yardımcı olan İbrahim Tağlar badime teşekkür ederim.

Videonun başında badimin su üzerinde palet vurmadan nasıl rahat bir şekilde nefeslendiğine dikkat edin! Dalış ağırlığı ayarlanırken üzerinde duracağımız belkide en önemli konu bu. Eğer yüzeyde normal nefes alıp verirken rahat bir şekilde su üzerinde kalamıyorsanız ağırlık azaltacaksınız!
Videodaki dalgıcımız hem yüzeyde rahat bir şekilde nefesleniyor hem de dipteyken çok rahat bir şekilde agaşon yapıyor. İşte en ideal dalış ağırlığı ayarı budur.

BAŞLANGIÇ AŞAMASI İÇİN KG TESPİTİ

İnce bir ağırlık ayarı yapabilmek için bir yerden başlamak gerekiyor. Elbise Kalınlığı, Dalış Derinliği ve Kilonuzu baz alarak ortalama bir başlangıç değeri belirlemelisiniz. Örnek tablo 100kg bir dalgıç için hazırlanmıştır.

DALIŞ DERİNLİĞİ  3mm    5mm      7mm
0-8 Metre7-8 kg10-11 kg 12-13 kg
9-14 Metre5-6 kg7-8 kg 9-10 kg
15 +4-5 kg6-7 kg 8-9 kg

100 kg ağırlığında 5 mm kıyafet giyen ve en derin noktası 10 metre olan bir mendireğe dalışa gidecek olan zıpkıncımızın, ağırlık kemerini yukarıdaki tabloya göre ve hatta 1 kilo arttırarak 12 kg olarak hazırladığını varsayalım. Bundan sonra yapılması gereken değişik derinliklerde dalış denemeleri yaparak dipte rahat bir agaşon, yüzeyde palet vurmadan nefeslenme ve dinlenme imkanı sağlayabilecek ağırlık miktarına ulaşmaktır.

Yukarıdaki tabloda 3 adet kritere göre belirlenmiş ağırlık miktarı kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Çünkü yüzerliği etkileyen başka bir çok etken bulunmaktadır.

AĞIRLIK AYARI İÇİN PÜF NOKTALAR VE TAVSİYELER

Yüzeyde İken Palet Vurmadan Nefeslenmek

İlk olarak tespit edilmesi gereken su üzerindeyken aşırı şekilde batmaya meyilli bir durumun var mı ? Eğer varsa batma eğilimini daha çok ciğerlerin doluyken mi? Yoksa boşken mi yaşıyorsun? Nefes alırken şnorkel den su kaçabilir. Bu durum batma eğiliminden mi kaynaklanıyor yoksa kafa pozisyonundan yada şnorkelin seviye ayarında mı problem var ? Belirlemeye çalış.

Zıpkınla balık avına yeni başlıyorsanız. Muhtemelen sığ suda denemeler yapmaya başlayacaksınız. 2-3 metre derinliklerde agaşon yapmaya çalışmak az ağırlıkla birlikte çileye dönüşür. Taşlara tutunmaya çalışırsın vücudun ve paletlerin havaya kalkar, tutunurken efor sarf edersin 30 saniyede nefesin tükenir 🙂 Yukarıdaki tabloda 5mm kıyafetle ve 0-8 metre derinlik için 10 kg ağırlık mı takman gerektiği yazıyor. Daha derine gitmemek kaydıyla ve çok sığ sularda deneme yapmak için 1-2 kilo fazla ağırlık takabilirsin.

Ciğerler vücudumuzun şamandırasıdır. Su üzerinde normal şekilde nefeslenirken ne yaparsan yap batıyorsan 1 kilo ağırlık azaltarak tekrar dene. Durum tekrar ederse 1 kilo daha. Bana kalırsa sığ su için ağırlık azaltmana gerek bile kalmayacak 🙂 Unutmaman gereken şey yüzeyde rahat bir şekilde nefeslenip dinlenerek, nabız atışlarını normale döndürebilmenin hayati bir öneme sahip olduğudur. Bundan asla taviz verme!

Dalış derinliğinin yarısından sonra dibe doğru palet vurmadan ağır bir düşüşe geçebilmek tercih edilen şeydir. Bu durum 8-10 metrelerde ya da daha derin dalışlarda gerçekleştirilebilir. 2-3-4 metrelerde agaşon için dipte rahat kalabilmeniz yeterli olacaktır.

Dipte rahat bir agaşon

Yüzeyde rahat bir şekilde nefeslenmeyi başaracak ağırlığı ayarladıktan sonra dipte agaşona yatarak deneme yapmaya başlayın. Dibe varınca rahat olmaya çalışın. Kendinizi kasmadan sanki yatağınızın üzerine yüz üstü uzanmışçasına kendinizi bırakın. Yeni başlayanlar dipteyken ilk başlarda bacak ve kalça kaslarını farkında olmadan sıkarlar. Bunu yapmayın! Dipte durmakta zorlanırsanız bir elinizle tutunacak bir yer bulun. Tutunmaktan kastım iki parmakla ve hafif bir güç uygulayarak tutunmaktır. Genellikle bir yerlerden tutunmak oldukça işe yarar. Kendinizi kasmadan, dizlerinizi kırmadan paletleriniz ve tüm vücudunuz dipte kalıyorsa sorun yok. Eğer ki bunlara rağmen paletler havaya kalkıyorsa işte size mükemmel bir tüyo 🙂

Kendinizi bir miktar ileri doğru itin. Taşa tutunduğunuz eli bırakmadan, vücudunuzu ileri doğru elinizin üzerinden kaydırın. El ve kemer birbirine yaklaşınca paletler havaya kalkmaz.

Tablodaki yazan ağırlık miktarına göre fazla ağırlık takmadan kemeri hazırladınız ve tüm bu anlattıklarıma rağmen dipte duramıyorum diyorsanız 1 kg ağırlık arttırın. Yukarıdaki tabloya ve dipte bekleme yaparken dikkat edilmesi gereken şeylere uygun davranırsanız. Büyük ihtimalle bu artış sizin için yeterli olacaktır.

DALIŞ AĞIRLIĞI AYARI YAPARKEN BUNLARA DİKKAT !

 • Dalış derinliği arttıkça ağırlık miktarı azaltılmalıdır. Sığ suda avlanmak için ayarlanan ağırlık derin dalışlarda kullanılmamalıdır. Ben kemere takıp çıkarılabilen 2 adet 1 kg ağırlık yaptım. (Nasıl yaptığımı başka bir yazıda anlatacağım) Genellikle aynı merada avlanırım ve meramı iyi tanırım. Elbisem 5 mm ve iyi durumda. Kilom 105. Kemerimde genellikle 5 adet sabit 2kg ağırlık takılıdır. Toplamda 10 kg yapıyor. Eğer sığda ve özellikle kuma yatarak avlanacaksam (levrek-minekop vs.) tutunacak bir yer olmadığından kemerime takıp çıkartabileceğim 2 kilo fazladan ağırlık takıyorum. Böylelikle rahat agaşonlar yapıyorum. Yüzeyde iken nefeslenme problemi yaşamıyorum. Derinlik 9 metre civarına ulaşınca 1 kg ağırlığı çıkarıp şamandıram varsa şamandıraya yoksa daha sonra bulabileceğim bir yere bırakıyorum. Biraz daha derine gidince 1kg daha ağırlık atıyorum. Dalış yaptığım en derin nokta 14-15 metre civarı.
 • Ağırlık ayarı kişinin fiziksel özelliklerine, elbise durumuna ve daha birçok detaya göre değişiklik gösterir. Tablolarda yazan ağırlıklar kimine fazla kimine az gelebilir. En ideal ağırlık ayarı deneme yanılma yöntemiyle bulunur.
 • Uzun dalış süresi boyunca yaşanan sıvı kaybı (idrar-terleme) vurulan balıklar ki içinde trofe varsa daha vahim. Bir süre sonra yüzeyde durmak güçleşmeye başlar. Bu sebeple çok sığda oyalanmadan 0-10 metre aralığında avlanacaksanız 1 kg eksik ağırlıkla suya girmekte fayda var. Ya da benim yaptığım gibi tak çıkar ağırlık kullanacaksınız.
 • Dalış elbisesi incelmekten bitap olmuş birisinin kullandığı ağırlığa göre ayar yapmayın yanılırsınız. 2-3 senelik bir elbise ile dalan bir dalgıç en az 1 kg az ağırlıkla dalış yapıyordur.
 • Tecrübeli bir kişinin kullandığı ağırlık miktarı ile tecrübesiz birisinin kullandığı ağırlık bir olmaz. Bu sporun fiziksel olduğu kadar psikolojik bir yönü de var. Tecrübeli bir dalgıç su altında rahat olur, bu rahatlık ona daha az ağırlıklarla dipte güç harcamadan kalabilmeyi sağlar.

Dalış ve ağırlık ayarı ile ilgili tüm belirteceklerim bunlar. Bu spor tecrübe işi eklemek istediğiniz ya da şurası yanlış olmuş demek istediğiniz bir konu varsa lütfen Facebook yerine bu yazının altındaki yorum bölümünü kullanalım. Bu yazıyı okuyan yeni başlayan arkadaşlara yardımcı olmak bir insanlık görevidir. Kazasız bol avlı dalışlar dilerim.

ZIPKIN AVI TÜRKİYE FACEBOOK GRUBU

🇹🇷 Zıpkın Avı Türkiye 🇹🇷 (spearfishingturkey.com)
Herkese Açık grup · 2.297 üye
Gruba Katıl
Üye sayımız 2000 i Aştı! Zıpkın Avı Türkiye Facebook Grubumuzda sizleri de aramızda görmek isteriz.
 

ZIPKIN AVI TÜRKİYE YOUTUBE KANALI

zıpkınla balık avı youtube kanalım

Abone Sayımız 2000’i Aştı! Kanalımıza abone olmak için Zıpkın Avı Türkiye Youtube Kanalı Abone olduktan sonra bildirimleri açmayı unutmayın!

Tags:
12 Yorum
 1. RENKLİ Blog Sayfam 8 ay önce

  Ayrıntılı ve çok yararlı bilgiler teşekkür ederiz emeğinize sağlık

 2. Serdar SEZER 8 ay önce

  Güzel bilgiler vermişsiniz. Teşekkürler.

 3. Recep 8 ay önce

  Çok güzel bir yazı tebrik ederim.

 4. Utku Çabuk 5 ay önce

  Faydalı olmasını bir kenara bırakalım,nice üstadlar en ufak tüyoyu vermekten imtina! ederler.
  Nereden kimden nasıl öğreniriz koşturduk durduk zamanında,
  umarım bu site bunlara bir çözüm olacaktır,
  en azından yeni başlayanlar için çok güzel bir sualtı ansiklopedisi oluşuyor,emeği geçenlere teşekkürler

  • Yazar
   Can Aktaş 5 ay önce

   Çok teşekkür ederim. Ben zıpkın avını çoğunlukla deneme yanılma yöntemiyle çok zor yoldan öğrendim. Umarım bu yazılarımız birilerine faydalı olur.

 5. Emre 3 ay önce

  Güzel bilgilerle dolu akıcı bir yazı olmuş. teşekkürler.

  • Yazar
   Can Aktaş 3 ay önce

   Çok teşekkür ederim. Faydalı olmasına sevindim.Forum bölümünden aklınıza takılan bir şey olursa konu açarak sorabilirsiniz.

 6. Raymond 2 ay önce

  helal olsun abi bir tanesin ben meraklıyim ve yeni başlamak istiyorum,ne öğrenirsek kyardır en azından sizin tercubeniz bize yardımci olur. Sağılıklı ve kutlu olun rasgele 🏕

 7. Yazar
  Can Aktaş 2 ay önce

  Raymond Güzel yorumun için teşekkür ederim. Başlangıç aşamasında gerekli olan bilgileri elimden geldiğince aktarmaya çalılıyorum. Faydalı olduysa ne mutlu 👏👍

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

©2019 www.sperfishingturkey.com Serbest Dalış ve Zıpkınla Balık Avı Topluluğu. Tüm Hakları Saklıdır.

Kullanım Şartları yerine getirilmeden hiçbir şekilde kopyala - yapıştır yapılamaz, yazılar ve bilgiler kullanılamaz.

veya

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

veya

Create Account