Zıpkın Lastiği Çeşitleri

Zıpkın Lastiği Çeşitleri

HANGİ ZIPKIN LASTİĞİ HANGİ TÜFEKLE KULLANILIR LASTİK ÇEŞİTLERİ DETAYLI İNCELEME

 

Herkese merhaba zıpkınla balık avına yeni başlayan arkadaşlar için zıpkın lastiği çeşitleri ve hangi lastiğin hangi tüfek ve şişlerle birlikte kullanıldığı ile ilgili bilgiler vermek istiyorum. Eğer zıpkınla balık avına yeni başlıyorsanız Zıpkınla Balık Avına Başlangıç isimli yazımıza mutlaka göz atın. Ayrıca zıpkın avında kullanılan tüfek çeşitleri ve hangi tüfeği seçmeniz gerektiği ile ilgili zıpkın seçimi ve dikkat edilmesi gerekenler isimli yazımıza bakmanızda fayda görüyoruz.

ZIPKIN LASTİĞİ ÇEŞİTLERİ-KAPLİNLİ LASTİKLER

zıpkın lastiği-kaplinli lastik

 

İlk konuğumuz kaplinli lastikler. Sol taraftaki resimde gördüğünüz lastik çeşidi olan kaplinli lastikler kapalı kafa tüfeklerde, çentikli şiş ve metal palamut ile kullanılır. Bu lastikler çift olarak satılırlar. Lastiklerin uçlarında bulunan siyah renkli sert plastik malzemeler kapalı kafa üzerindeki yuvalara çevrilerek takılırlar. Lastiklerin boşta kalan uçlarına ise Metal palamut takılır. Bu şekilde tüfeğe lastik montajı gerçekleşmiş olur. Çeşitli boylarda üretilen bu lastikler zamanla kaplin altlarından çatlama yaparlar. Aşırı yıprandıkları zaman en pratik yöntem lastiği yenilemektir.

 

 

 

ZIPKIN LASTİĞİ ÇEŞİTLERİ-KAPLİNLİ ÇEVİRME LASTİKLER

zıpkın lastiği-kaplinli çevirme lastik

İkinci Konuğumuz Kaplinli çevirme Lastik. Bu lastik çeşidi Açık kafa tüfeklerde, çentikli şiş ve metal palamut ile kullanılırlar. Lastik tüfeğin kafasında bulunan lastik deliğinden geçirildikten sonra iki ucuna metal palamut takılır. Kaplinli çevirme lastikler tek olarak satılırlar.

Açık kafa tüfeğiniz için Güldiken ya da sharkfin şişiniz var ise kaplinli çevirme lastiğinizin metal palamutunu çıkartıp yerine ip palamut takıp kullanabilirsiniz.

 

 

 

ZIPKIN LASTİĞİ ÇEŞİTLERİ-ÇEVİRME LASTİKLER

Zıpkın Lastiği Çeşitleri

zıpkın lastiği-çevirme lastik

Son konuğumuz ise çevirme lastik. Bu lastik çeşidi açık kafa tüfeklerde, güldiken yada sharkfin şişlerle ip palamut ile kullanılır. Metal palamutlar atış sırasında hem tüfeğin gövdesine zarar verir hem de yaralanmaya sebep olabilir bu nedenlerle açık kafa tüfekler için en çok tercih edilen lastik çeşidi ip palamutlu çevirme-boğma lastik türüdür. Bu lastikler metraj olarak satılırlar.

Tüfeğinizin germe mesafesine göre lastik boyu hesaplanır. Lastik boyu hesaplama işlemi için ilerleyen zamanlarda detaylı bir video hazırlayacağım.

 

 

Tüfeğinizin kafa yapısı ve kullandığınız şiş türüne göre hangi lastiği kullanmanız gerektiğini artık kolaylıkla tespit edebilirsiniz. Aşağıda zıpkın lastiği çeşitleri ile alakalı hazırladığımız video paylaşıyorum.

ZIPKIN AVI TÜRKİYE YOUTUBE KANALIMIZ

Youtube Kanalımıza abone olarak yeni yayınladığımız videolardan anında haberdar olabilirsiniz. Zıpkınla balık avına yeni başlayan arkadaşlar için birbirinden faydalı içerikler yayınlamaya gayret ediyoruz.Kanalımıza abone olmak için linki tıklayabilirsiniz. Zıpkın Avı Türkiye Youtube Kanalı 

FACEBOOK GRUBUMUZA KATILMAK İSTEMEZ MİSİNİZ? 

spearfishingturkey.com facebook grubu

Spearfishingturkey.com Facebook Grubu

 

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

©2019 www.sperfishingturkey.com Tüm hakları saklıdır. Kullanım Şartları yerine getirilmeden hiçbir şekilde kopyala - yapıştır yapılamaz, yazılar ve bilgiler kullanılamaz.

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account