zıpkınla balık avı doğru nefeslenme

DOĞRU NEFESLENME HAYAT KURTARIR BÖLÜM 1

Önemli : Doğru nefeslenme konusunun ilk bölümü olan bu yazı zıpkınla balık avı yaparken vücudumuzda neler olup bittiğini anlamak ve senkop-sığ su bayılması tehlikesine karşı zıpkın avcılarını uyarmak amacıyla hazırlanmıştır. Yazı hazırlanırken tıbbi metinlerden, dünya rekoru sahibi serbest dalış sporcularının çeşitli video ya da makalelerinden yararlanılarak herkese hitap eden bir sadelikte kaleme alınmıştır.

Bu tip yazılar sizlere belirli bir yere kadar yardımcı olur. Zıpkınla balık avı serbest dalış temellerine dayanan bir spordur. Bu nedenle size tavsiyem Uluslar arası standartlarda sertifikalı eğitim veren bir serbest dalış okulundan eğitim almanız yönünde olacaktır. Her insanın doğası farklıdır, konusunda uzman bir eğitmen sizi birebirde değerlendirir. Serbest dalış tekniklerini sağlam bir temel üzerine inşa etme olanağı yakalar, güvenli bir şekilde zıpkınla balık avına başlayarak avcılık tecrübelerinizi geliştirme imkanı bulursunuz.

SOLUNUM – OKSİJEN VE KARBONDİOKSİT TRANSFERİ

Öncelikle bilmemiz gereken en temel şey soluduğumuz havanın tümünün oksijen olmadığıdır. Atmosferdeki hava içerisinde kabaca %79 oranında nitrojen %21 oranında oksijen bulunur. Nefes aldığınızda havada bulunan bu gazlar bu oranla akciğerimize iner. Her nefes alıp verdiğinizde vücudunuza %100 oksijen girişi olmuyor. Bu nedenle nefeslenme belli bir sürede ve doğru şekilde yapıldığında ihtiyacımız olan oksijen miktarı solunum sistemi yardımıyla hücrelerimize aktarılıyor.  

Ak ciğerlerimizde ismi alveol olan ve etrafları kılcal damarlarla çevrili kesecikler vardır. Bu kesecikler soluduğumuz havanın içerisinde bulunan oksijen moleküllerini alıp kana aktarır, kırmızı kan hücremizdeki bir protein olan hemoglobin vasıtasıyla oksijen molekülleri vücudun her yerine taşınır. Daha önceden taşınan oksijen yakılır ve karbondioksit ortaya çıkar. Hücrelerimizde biriken karbondioksit ise kan yoluyla alveollere oradan akciğerlere ve soluk verdiğimizde ise ağızdan yada burundan vücudun dışına atılır. Bu döngü soluk alıp verdiğimiz sürece durmaksızın devam eder.

NEFES TUTARAK SOLUNUM DÖNGÜSÜNÜ BOZAN ÇILGIN ZIPKINCILAR 😀

Oksijenin ve karbondioksitin vücudumuzdaki yolculuğu bu şekilde. Peki döngüyü bilinçli olarak bozan biz zıpkın avcılarının vücudunda neler oluyor ?

Nefes tutmaya başladığımızda akciğerlerimizde tuttuğumuz hava içerisindeki oksijen kana geçerek lazım olan her yere dağılmaya başlıyor. Nefes tutmaya devam ettikçe oksijen miktarı azalıyor ve bozulan döngü nedeniyle dışarı atılamayan karbondioksit miktarı artmaya başlıyor. Karbondioksit miktarının artması kandaki Ph değerinin düşmesine neden oluyor. Ph değerinin düşmesi ve yüksek karbondioksit seviyesi solunumu düzenleyen merkez olan omurilik soğanının uyarılmasını sağlar. Bu uyarılma gerçekleştiğinde ise omurilik soğanı diyaframa nefes almayı sağlamak için emirler göndererek diyafram kasının kasılmasına neden olur. Yani vücut, biriken karbondioksidi dışarı atmaya, düşen oksijen seviyesini arttırmak için ise oksijen temin etmeye çalışır.

Halı sahada maç yaparken ya da koşarken soluk soluğa kalırsınız değil mi ? Bunu sağlayan şey kandaki karbondioksit seviyenizin artmasıyla düşen Ph ın omurilik soğanını uyarması ve solunumu yöneten omurilik soğanının nefeslenme sıklığını artırarak kandaki karbondioksidi daha hızlı bir şekilde dışarı atıp, hücrelere lazım olan oksijeni bir an evvel temin edip tüm vücuda daha hızlı bir şekilde dağıtmaya çalışmasından kaynaklanır. 

DİYAFRAM KASILMALARI AV SIRASINDA SİZİ SABOTE ETMEK İÇİN DEĞİL, SİZİ HAYATTA TUTMAK İÇİN OLUYOR !

Bu döngünün nasıl çalıştığını anlamadan bazı şeylere açıklık getirmek çok zor olurdu. Ama artık nefeslenme döngüsünü ve nefes alma dürtüsünün (diyafram kasılması) nasıl ortaya çıktığını biliyoruz.

ASLA HİPERVENTİLASYON YAPMAYIN !

Hiperventilasyon Nedir :

Dalıştan önce normalden daha derin ve sık nefes alıp verme şekline Hipervantilasyon denilmektedir. Bunu bazı arkadaşlar bilerek, bazı arkadaşlar ise iki dalış arasında yeterli süre nefeslenmediklerinden dolayı ve sarf ettikleri efor nedeniyle solunum merkezinin soluk alıp vermeyi hızlandırması üzerine bilinçsiz bir şekilde yapmaktalar.

Bilinçli olarak hiperventilasyon yapanlar kandaki oksijen miktarını çok fazla arttırdığını düşünerek bunu yapar. Ancak bu doğru değil. Hiperventilasyon yaparken asıl meydana gelen şey, kandaki karbondioksit seviyesinin aşırı düşmesidir. Yazının ilk kısmında belirttiğim üzere nefes alma dürtüsü karbondioksit miktarının artışı ile ortaya çıkıyordu. O zaman hiperventilasyon yaparak diyafram kasılmalarını engellemek mümkün ve bu şekilde dip süresini arttırırım diye düşünebilirsiniz. Sakın bu şekilde düşünmeyin! Bu Çok Tehlikeli !

Hiperventilasyon yaparak dalış yapan biri dipte kendini çok rahat hisseder. Ancak kandaki karbondioksit miktarı aşırı şekilde düştüğünden dolayı omurilik soğanı uyarılmaz ve diyafram kasılması gerçekleşmez. Bu kasılmalar olmadan dipte aşırı zaman geçiren dalgıcın, ihtiyacı olan oksijen miktarı kritik seviyeye düşer ancak zıpkıncı diyafram kasılması olmadığından dolayı bunu anlayamaz. Eğer kandaki oksijen miktarı kritik seviyelere düşerse son çare olarak  beyin şalteri kapatır ve bayılma gerçekleşir. Bu şekilde dalış yapan bir insan dipteyken de bayılabilir. Yüzeye çıkarken orta suda ya da yüzeye çıktıktan hemen sonra da bayılabilir. Lütfen bilinçli-bilinçsiz hiçbir şekilde HİPERVENTİLASYON YAPMAYIN! SOLUNUM SİSTEMİNİZİ KANDIRMAYIN ! İyi anlamamız gereken şey dalış öncesinde hızlı hızlı nefes alıp vererek oksijen depolamak diye bir şey yok ! Aksine bu şekilde nefeslenmek nabzı hızlandırır ve dalış refleksinin gecikmesine neden olur. Bu da oksijen kullanımını arttırarak sizi bayılmaya sürükler. Daha önce okumadıysanız sığ su bayılması ile ilgili genel bilgiler içeren bu yazıya göz atmanızı tavsiye ederim.

SOLUNUM SİSTEMİ BU KADAR BASİT BİR DÖNGÜYE DAYANIYORSA BİZ BU DÖNGÜYÜ BOZARAK NASIL UZUN SÜRELER NEFES ALMADAN AV YAPABİLİYORUZ?

Bajau Yerlisi Serbest Dalış Resmi

MEMELİ DALIŞ REFLEKSİ

Yukarıda anlattığım şeyler solunum sistemi ve bu döngünün nasıl çalıştığıydı. Nefes tuttuğumuzda olanlar ve nefes alma dürtüsünün (diyafram kasılmaları) nasıl meydana geldiğini, insanların solunum sistemini ve bizi hayatta tutan nefes alma dürtüsünü hiperventilasyon yoluyla nasıl kandırdırılabildiğini basit bir şekilde izah ettikten sonra biz zıpkıncılar için en önemli konulardan birisi olan ve neredeyse tüm canlılarda bulunan dalış refleksine bir göz atalım.

Su = Huzur. 9 ay boyunca anne karnında sıvı içerisinde bekliyoruz. Duş almak, el yüz yıkamak yani bir şekilde su ile temas etmek insanı rahatlatan aktiviteler. Temel olarak hepimizde var olan, dalış yapanlarda daha çabuk ortaya çıkan bir savunma mekanizmasına sahibiz. Nefes tuttuğumuzda, kanımızdaki karbondioksit miktarının artması ve belirgin bir şekilde basınç değişimi yaşadığımızda bu refleks ortaya çıkıyor. El ve ayaklar gibi hayati olmayan organlara olan kan transferi azalıyor. Akciğer, beyin ve kalp gibi hayati olan organlara kan transferi artıyor. Bunların yanı sıra kalp atış hızı oldukça yavaşlıyor. Bu sayede oksijen tüketimi düşüyor ve nefes tutma süremiz artıyor. Tüm bunların yanı sıra dalış refleksi ile birlikte dalağımız ekstra kırmızı kan hücresi üreterek kan dolaşımına gönderiyor. Bu da bize ekstra oksijen depolama imkanı sağlıyor.

Dalışa başlamadan deniz suyu ile yüzünüzü birkaç defa yıkayın! Özellikle burun ve göz çevresine su değmesine özen gösterin. Dalışın başında kendinizi çok zorlamadan ısınma dalışları yapın ve acele etmeyin. Kimse suya girer girmez tam performans gösteremez. Sürekli dalış yapan kişilerin bile dalış refleksini devreye sokmaları için biraz zaman geçmesi gerekiyor. Memeli dalış refleksini harekete geçirdikten sonra çok rahat bir şekilde su altında normal kabul edilen sürelerde nefes tutabileceksiniz. Bu refleksin çabucak devreye girebilmesi ve her yazımda belirttiğim gibi su altına adapte olabilmek için bol bol dalış yapmanız gerekiyor.

CO2 TOLERANSI

Nefes tutarak elde ettiğimiz kısıtlı oksijen miktarıyla belirli sürelerde dalış yapmamızı sağlayan dalış refleksinin yanı sıra vücudumuzun yüksek karbondioksit seviyelerine olan dayanıklılığı, bu duruma maruz kaldığımız oranda gelişiyor. Yani sürekli nefes tutarak dalış yapan birisi ile ayda yılda bir dalış yapan birisini kıyaslamak büyük bir hata olur. Sürekli dalış yapan bir zıpkıncı dalış refleksi açısından ve karbondioksit toleransı bakımından daha şanslıdır. Sürekli dalış yapan bir kişi yüksek karbondioksit seviyeleriyle baş edebilme yeteneği kazanır. Karbondioksit toleransını geliştirmek için co2 tablolarına çalışmak oldukça faydalı olur. Evde sırt üstü uzanarak yapabileceğiniz bu antrenman tabloları internette bolca mevcut.

Bu yazıda anlatacaklarım bunlar. Solunum sistemimizin nasıl işlediğini, nefes alıp verme döngüsünü, oksijen ve karbondioksit gazlarının yolculuğunu, diyafram kasılmalarının nasıl meydana geldiğini ? Nefes alıp vermeye programlı olan insan vücudunun nasıl nefes tutarak dalış yapabildiğini ve en tehlikeli soluklanma çeşidi olan hiperventilasyonun ne olduğunu anlatmaya çalıştım. Eksik ve ya yanlış olduğunu düşündüğünüz bir konu olursa lütfen yazı altındaki yorum bölümünü kullanarak fikrinizi belirtin.

İkinci Bölümde

İkinci bölümde dalış öncesinde hiperventilasyon yapmadan doğru nefeslenme nasıl yapılır? Senkop oluşumuna zemin hazırlayan etmenler ve senkoptan korunma yolları ile ilgili bilgiler yer alacaktır.

ZIPKIN AVI TÜRKİYE FACEBOOK GRUBU

🇹🇷 Zıpkın Avı Türkiye 🇹🇷 (spearfishingturkey.com)
Herkese Açık grup · 2.297 üye
Gruba Katıl
Üye sayımız 2000 i Aştı! Zıpkın Avı Türkiye Facebook Grubumuzda sizleri de aramızda görmek isteriz.
 

ZIPKIN AVI TÜRKİYE YOUTUBE KANALI

zıpkınla balık avı youtube kanalım

Abone Sayımız 2000’i Aştı! Kanalımıza abone olmak için Zıpkın Avı Türkiye Youtube Kanalı Abone olduktan sonra bildirimleri açmayı unutmayın!

Tags:
0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

©2019 www.sperfishingturkey.com Serbest Dalış ve Zıpkınla Balık Avı Topluluğu. Tüm Hakları Saklıdır.

Kullanım Şartları yerine getirilmeden hiçbir şekilde kopyala - yapıştır yapılamaz, yazılar ve bilgiler kullanılamaz.

veya

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

veya

Create Account