sığ su bayılması

SIĞ SU BAYILMASI (SENKOP) YÜZÜNDEN BİR ARKADAŞIMIZI DAHA ARAMIZDAN AYRILDI

27.05.2018 günü zıpkınla balık avı yapmak için bir arkadaşıyla beraber Muğla’nın Bodrum ilçesine iki mil uzaklıktaki Kara Ada bölgesine giden, zıpkıncı camiasının sevilen üyelerinden Emre Atılgan’ı malesef  Senkop – Sığ Su Bayılması sebebiyle kaybettik. Arkadaşımıza Allah’tan rahmet, ailesi ve sevdiklerine baş sağlığı ve sabır diliyorum.

ÖNEMLİ : Sığ su bayılması-Senkop ile ilgili hazırladığımız bu yazıyı mutlaka okuyun. Sessiz Katil Senkop

Senkop Sığ Su BayılmasıGenellikle derin dalışlar yaparak zıpkınla balık avlayan Emre Atılgan oldukça tecrübeli bir serbest dalıcıydı. Zıpkınla balık avı videoları birçok kişi tarafından beğenilerek izlenen arkadaşımızı sığ su bayılması nedeniyle kaybetmiş olmamız gerçekten çok düşündürücü. Edinilen ve kesin olmayan bilgilere göre vurduğu balığın kaya altına girmesi sonucunda, balığı çıkartmak için yeterince dinlenmeden ardı ardına bir çok dalış yapması sonucu bu vahim olay gerçekleşmiş.

Her vefat haberi sonrasında sosyal medya üzerinde bu tip olayların yaşanmaması için bir çok yorum yapıldı ve yapılıyor “Badisiz dalmayın”, “Derin Dalış Yapmayın”, “Eğitim Almadan Dalış Yapmayın” ve zaten yasaklarla dolu olan bu spora “Yeni Yasaklar Getirmek Lazım” gibi. Her vefat haberi sonrasında bol miktarda yapılan bu yorumlar malesef hiç bir işe yaramıyor. Bu sporu tehlikeli hale  kendimiz getiriyoruz. Değişik bir takım hırslar yüzünden sürekli ensemizde dolaşan tehlikeyi çabucak unutuyoruz.

BU SPORA OLAN BAKIŞ AÇIMIZI ACİLEN DEĞİŞTİRMEMİZ GEREKİYOR

Bu yazıyı yazma amacım;  camiadan birinin ölüm haberiyle aklımıza gelen, üzerinden bir süre geçince hemen unutulan baş düşmanımız sığ su bayılmasına bizi götüren kafa yapısını ortaya koymaktır. Bizleri sığ su bayılmasına götüren fizyolojik faktörleri ve bazı teknik konulara değinmiyorum. Bu konularda bizleri bilgilendirmek, bilgi ve tecrübeleriyle kendilerini kanıtlamış hocalarımıza düşüyor. Dalış sırasında sevdiklerimizi aklımızdan çıkartacak kadar bizi körleştiren, gereksiz yere riskler almamızı sağlayan şey nedir ?

AŞIRI HIRS YAPMAK = SIĞ SU BAYILMASI !!!

Zıpkınla balık avını tehlikeli kılan ve bizi sığ su bayılmasının kucağına iten bence en önemli faktör, kişisel hırslarla limitleri zorlamaktır. Peki  insanları tehlikeli dalışlar yapmaya iten sebepler nedir? Hırs yapmak en önemli nedenlerden birisi olsa gerek. Boş çıkmak ayıp değil arkadaşım. Bugün boş çıkarsın yarın trofe bir av yaparsın. Kısmetinde yoksa zorlama kendini !!! Çevremde, sabah gün ışırken suya giren ve akşam güneş batana kadar av yapan insanlar var ve bu insanlar aklıma geldiğinde hep içim ürperir. Allah korusun evde bizi bekleyenlerin olduğunu hiçbir zaman aklımızdan çıkartmamalıyız.

Zıpkınla balık vurup satan arkadaşlar için  para kazanma hırsı,  Sosyal medya üzerinden sürekli av paylaşımı yapma ve övgü alma isteği, ya da başkalarının yaptıkları av paylaşımları ile birlikte artan, daha büyük balık yada daha çok balık vurma isteği ve bu isteği hırsa dönüştürerek kendini bilinçsizce zorlamak, zaman geçtikçe ve tecrübe arttıkça oluşan aşırı güven duygusu ve beraberinde gelen tedbirsizlik. Bunları daha da çoğaltabiliriz.

Bu kafa yapısı ile bu sporu yapmaya devam edersek malesef üzücü haberler ile karşılaşmaya devam ederiz. Sığ su bayılması (senkop) denen bu illeti lütfen aklımızdan hiç çıkartmayalım. Sonuç olarak zıpkınla balık avı spor ve stres atmak amacıyla yapılmalıdır. Hırsla değil ! Eğlence amacıyla dalış yapmak bizim için en hayırlısı olandır. Hiçbir şey hayatımızdan ve sevdiklerimizden kıymetli değil. En iyi zıpkıncı evine sağ salim dönendir!!!

Umarım bir daha böyle kayıplar yaşamayız. Tüm camianın başı sağ olsun.

Senkop – Sığ su bayılması gerçekten çok önemli bir konu Benim aklıma gelmeyen ve eksik kalan noktalar olabilir. Ekleme yapmak istediğini bir şey olursa yazının altındaki yorum bölümü kullanmaktan çekinmeyin.

 

spearfishing turkey

ZIPKIN AVI TÜRKİYE YOUTUBE KANALIMIZ

Youtube Kanalımıza abone olarak yeni yayınladığımız videolardan anında haberdar olabilirsiniz. Zıpkınla balık avına yeni başlayan arkadaşlar için birbirinden faydalı içerikler yayınlamaya gayret ediyoruz.Kanalımıza abone olmak için linki tıklayabilirsiniz. Zıpkın Avı Türkiye Youtube Kanalı 

 

FACEBOOK GRUBUMUZA KATILMAK İSTEMEZ MİSİNİZ? 

spearfishingturkey.com facebook grubu

 

5 Yorum
 1. yasin 2 sene önce

  şuan çok yeniyim yavaş yavaş geliştiriyorum kendimi yaklaşık 17 – 18 m lere kadar inebiliyorum. fakat fark ettiğim bir detay var. tecrübe sanki içimdeki o korkuyu yavaş yavaş götürüyor tamda bu noktada ya ileride bu benim başıma bi iş açarsa sorusu hep aklımda umarım bu konuda hep dalışa başladığım ilk günkü kadar bilinçli kalabilirim.

  • Yazar
   Can Aktaş 2 sene önce

   “çok yeniyim yavaş yavaş geliştiriyorum kendimi ve 17-18 metrelere iniyorum” diyorsun. Aman ha dikkat 18 metre çok ciddi bir derinlik. Özellikle tek başına lütfen derin dalış yapma. Yukarıda seni takip eden ve acil müdahale yapabilecek birisi mutlaka olsun. Allah hepimizi korusun.

 2. yasin 2 sene önce

  cen aktaş farkındayım kardeşim derin olduğu için içimdeki hissi bastırıp erken yukarı çıkıyorum kendimi hiç zorlamıyorum dıyafram vurmaya başladımı ben yukarı palet vurmaya başlıyorum ama ileri ki aşamalarda umarım hırsıma ve hevesime yenik düşüp daha fazlasını yapmak istemem

  • Yazar
   Can Aktaş 2 sene önce

   bende aynı şekilde davranıyorum. Kendimi asla zorlamam. Balık varsa 30-40 saniyede geliyor zaten. Kazasız bol avlı dalışlar dilerim

 3. yasin 2 sene önce

  amin hepimiz için kardeşim teşekkür ederim.

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

©2020 www.spearfishingturkey.com Tüm hakları saklıdır. Kullanım Şartları yerine getirilmeden hiçbir şekilde kopyala - yapıştır yapılamaz, yazılar ve bilgiler kullanılamaz.

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account