Bildirimler
Tümünü Sil

Reverse Block/Kışın Kulak Sağlığı-Aman Dikkat

 
Caner Fuat KURT
(@canerfuatkurt)
Trofe Üye

Malum kış avları, bir konuya dikkat çekmekte fayda var. Kulak sağlığımızı korumanın temel birkaç kuralı var, ben videolarda da sık sık değiniyorum buna. Elbette hem suya girerken hem çıkarken hızlıca bere kullanmalıyız.Bununla birlikte üst solunum yolu enfeksiyonuna (nezle, grip, sinüzit) bağlı bir rahatsızlığımız varsa, genizde ve burundaki sümük orta kulağa ilerleyebilir. Bu da orta kulak iltihabına sebep olur, ciddi bir ağrı ve eşitleme sorunu yaşarız. Tedavi şarttır.

 

Daha kötü bir sonuç reverse block denilen bir sorun yaşayabiliriz ki kulak zarımız yırtılabilir. Derinlere inildikçe hacmi küçülen havayı orta kulağa eşitleme amacıyla yollarız. Çıkışa geçtiğimizde eğer bu sümük, havanın çıkış yolunu tıkarsa, içeride kalan hava çıkış yeri bulamaz, tabi yüzeye yaklaştıkça da genleşmeye devam eder. Kulak zarı yırtılması burada an meselesidir. 

 

Bu sebeple birçok dalgıç kulak zarı yırtılması ya da kalıcı kulak çınlaması problemi yaşamaktadırlar, birçoğunun dalış hayatı bitmiştir.

 

Sağlıcakla dalın.

YanıtAlıntı
Konuyu Başlatan Gönderildi : 06/01/2020 11:07
2000watt, Birol Baydar, Cüneyt ve 1 kişi beğendi
Barracuda
(@can)
Yönetici

Çok faydalı bir paylaşım olmuş teşekkürler caner. 👍 

YanıtAlıntı
Gönderildi : 06/01/2020 11:49
Barracuda
(@can)
Yönetici

Bu arada konuyu Dalış sağlığı bölümündeki Kulak Problemleri kısmına taşıdım.

YanıtAlıntı
Gönderildi : 08/01/2020 11:51

©2021 www.spearfishingturkey.com Tüm hakları saklıdır. Kullanım Şartları yerine getirilmeden hiçbir şekilde kopyala - yapıştır yapılamaz, yazılar ve bilgiler kullanılamaz.

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account