Bildirimler
Tümünü Sil

Yeni zıpkın zamanı, Meandros vs Pathos vs SigalSub  

 
 Mert
(@manix)
Yeni Üye

Merhaba arkadaşlar, 
Bu haftasonu Gökçeada'da 90'lık Omer HF tüfeğimi kaybettim 🙁  Yeni bir tüfek almam gerekiyor. Omer tüfekleri beğenmeme rağmen sorun yaşadığımda cevap vermeye tenezzül bile etmemeleri nedeni ile sildim.

Piyasada bütçem için görebildiğim en iyi alternatifler bunlar;

Meandros b28 Open 95

Pathos Pro Open 90

Sigalsub Nemesis Pro

Meandrosu inceleme fırsatım oldu, her şey güzel düşünülmüş görünüyor, boyutuna göre germe mesafesi de uzun (104cm), benim gibi kısa tüfekte uzun menzil arayan biri için güzel. Boş satılıyor tüfek, 6,5 şiş ve çift 14 ile kombinasyon yapma planım var.

Pathos Pro klasik bir seçim, 95cm germe mesafesi var, plastik ama sorunsuz bir tetiğe sahip. Kapalı kafa alıp açık kafa+lastik yapılabilir veya direk open special alınabilir.

 

Sigalsub Nemesis Plus 92/104, yazılan boy germe mesafesi boru boyu değilmiş. Listedeki en pahalı tüfek, bu da Meandros gibi ince ayrıntılara dikkat edilmiş kaliteli bir tüfek gibi duruyor, namlusu gövdesi vs. Makara+ 6,5 sharkfin şiş+çift 14mm lastik ile geliyor. Değişiklik yapmadan kullanabilirim.

 

Başka bir zıpkın tavsiyesi ve yorumları olan var mıdır? Pathos Pro nun manevrası yüzerliliği nasıl sizce? Özellikle Meandrosu kullanmış olan arkadaşların yorumlarını bekliyorum.

Nispeten ufak avlar için manevrası iyi ama uzak atış yapabilen bir zıpkın arayışındayım .

YanıtAlıntı
Gönderildi : 20/11/2020 00:35
Buğra Batuhan
(@bbatuhan)
Kıdemli Üye

Bütçe düşük deil sosyal mecrada bu bütçeyle güzel 2 .el temiz carbon bir tüfek alınır hatta çok güzel 2 ilan var.( Biri öpen lazaer carbon ve sk40 100)

Sigale hiç bakmadım ama meandros u inceledim kullanmadım tetik mekanizmasını çok ovuyorlar.

Şekli şemalı güzel ama yuzerlilik yada diğer şeyler için hiç bir video bende göremedim.

Ben SK 40 kullanıyorum çok memnunum.kara kıyı için en tüfeği almışım diyebilirim cunki manevrası harika.

Bütçen düşük deil o yüzden iyi karar ver derim.

Birde biri bir markayı çok över yada severken diğer bir kişi çok gömüyor . Adamın kafasında çorba oluyor.allah kolaylık versin.

YanıtAlıntı
Gönderildi : 20/11/2020 20:11
(@ganos)
Aktif Üye

Omer Hf de ne sorun çıktı ve kime sordun. Eski dağıtıcısı değişti galiba. Eğer elin alıştı ve sevdi isen omer devam et derim yeni zıpkın alırsan alışma süren olacaktır. Bunun harici belli bir dalış deneyimi varsa sonradan düz boru zıpkın almak tercihine kalmış ben tercih etmem, bulabilirsen temiz cressi elite/pro 95 al büyük ihtimal manevra olarak saydıklarından iyidir. Sk40 veya suda akacak başka karbon da düşünebilirsin. 

YanıtAlıntı
Gönderildi : 20/11/2020 21:54
Haktan N. beğenme
 Mert
(@manix)
Yeni Üye

@bbatuhan Açıkcası bu boylarda karbonun yardımı olur mu bilemedim, hiç kullanmadım. Gövdeye sağlamlık katması zaten bu boylarda olmaz, hafiflik desek zaten hafif olan bu tüfekleri iyice hafifletip tepmeyi arttırır mı acaba? Ama gözüm açık gene de ilanlara bakacağım.SK40 güzel bir tüfeğe benziyor gerçekten güle güle kullanın.

Meandros'a tetik mekanizması kısmında güveniyorum dediğiniz gibi, adamların işi buydu zaten başlarda. Roller tetik kullanmamışlar mekanizmada, standart ters tetik ama düzgün dizayn edilmiştir heralde.

 

Şu an piyasa görebildiğim kadarıyla 500-600e Apnea Rebel var, sonra 1300-1400 e çıkıyor Pathos İmvros-Pro falan var sonra 2000e doğru benim baktığım modeller ve Omer'in Aluminyum modelleri var.2500 üstünde karbonlar başlıyor. 2 Sene önce 500tl'ye Cayman HF almıştım nerde o günler 

YanıtAlıntı
Gönderildi : 20/11/2020 22:35
 Mert
(@manix)
Yeni Üye

@ganos Omer'in kafası ve kabzası gövdeye yamuk montajlanmıştı, Decathlon ilgilenmedi, Omer'e e-mail Instagram vs her yerden ulaşmaya çalıştım detaylı fotoğraflar ile adamlar takmadı. Kendimce düzeltip kullandım.

HF'nin manevrasını sevmiştim ama zıpkınla attığını vurur hale gelmemiştim o nedenle çok problem olmaz diye düşünüyorum.

Cressi Geronimo Elite beğenilen bir model, sıfır birinci önceliğim o nedenle belki Kiowa modeli düşünülebilir. Yüzerliliğini beğeniyorlar Cressi'lerin, şiş seçme olayı can sıkıcı ama.

YanıtAlıntı
Gönderildi : 20/11/2020 22:43
(@ganos)
Aktif Üye

Decahtlondaki omer marka ürünler decahtlon garantisi altındaydı yani decahtlon sorunu çözmeliydi, yurtiçindeki distribütöre ulaştı isen onlar dönmeyebilir çünkü dağıtıcı olduğu halde yurtiçinde başka mağaza kendi ürünlerini satıyordu yani ticari kayıp söz konusuydu, yurtdışı üreticisine ulaştıysan onlar da ilgilenmeyebilir ilgilenirse de yurtiçindeki distribütöre durumu iletebilir. Çok hafif kafa kabza montaj sorunları gördüm ama omer'de görmedim, ilginç olmuş burada sorumlu firma decahtlon olmalı.

Karbon sağlam markaysa korkma, sağlamlıktan öte manevra kabiliyeti rahatlık için alınabilir. Tek lastik kullanırsan tepme yapmaz , 6.25 şiş 18 lastik güzel karbonda iyi verim verir. Bence 80-95 lik zıpkın bir kere sağlam alınır sonra değişmez bulanık suda sığ suda elin iyice alışır zor şartlarda balık varsa sudan balık çıkartır bu yüzden o fiyatlara düz boru alüminyum tavsiye etmem. Ben de kullanıyorum ama sonradan hantal kalıyor. Kabze desen artık iyi markaların çoğu kabzesi sorunsuz, şiş lastik sonradan değiştirilebilir. Yani zıpkın tercihinde önce gövde tercihi yap derim, o boydaki zıpkın kıyı avında iyi manevralı olmalı.

YanıtAlıntı
Gönderildi : 20/11/2020 23:40
Haktan N.
(@dreamdiver)
Kıdemli Üye

@manix Merhabalar ilk olarak Omer zıpkının eski ithalatçısı değişti ama siz Decathlon'dan aldım diyorsunuz bu sorunu zaten Decathlon çözmeli. Bunun dışında eğer yardımı olacaksa şu anki ithalatçı Mertsub, çok düzgün işinin uzmanı eski bir firmadır, onun için zaten işinin uzmanı firmalardan almanızı tavsiye ediyoruz. Meandros, Pathos yada Sigal konusunda alacağınız firma muhtemelem ya İmrozsub yada Mertsub zaten satıcı size tavsiyede bulunmuştur ve tavsiyesine güvenilir gözle bakabilirsiniz, üçü de kendi getirdikleri markalar. Benim tercihim ilk Sigal, ikinci Pathos. Meandrosu daha deneme imkanım olmadı sadece makaralarını kullanıyorum ama en kısa sürede incelemek için bir tane isteyeceğim. Şimdiden iyi günlerde kullanın.

YanıtAlıntı
Gönderildi : 21/11/2020 01:28
Haktan N.
(@dreamdiver)
Kıdemli Üye

@manix Biraz önce bu üç markanın ithalatçısı İmrozsub'ın sahibi ile görüşmem vardı arada bunu da sordum . Cevabi "Hocam bu segmentte kesinlikle Meandros " dedi. 

YanıtAlıntı
Gönderildi : 21/11/2020 10:56
Mert beğenme
Buğra Batuhan
(@bbatuhan)
Kıdemli Üye

@dreamdiver haktan abi meandros tetik olayı tamam güçlü güzel ama suda manevra ve yuzerliligi hakkında hiç bir bilgi yok. Açıkçası ucuz zıpkınla arasında tek fark tetikmi.

Suda nasıl hareket kabiliyeti.

Zıpkın üreticileri bin en buyul eksik yani bu , hangi zipkini begensem bu sebeple arada kalıyorum . Aynı olay ahşaplar içinde geçerli.

Cunki artık ciddi paralara satiliyor malesef beğendiğiniz ürünler biz görsellerine bakıp alıyoruz ama sudaki islevselliklerinhakkinda en ufak bir cevap yok .

YanıtAlıntı
Gönderildi : 21/11/2020 12:25
Haktan N. beğenme
 Mert
(@manix)
Yeni Üye

Decathlon sorunu cozmedi evet fakat Omer,in ilgilenmemesi benim icin daha buyuk sorun.Eger alirsam Omer Invictus Rex /HF modeli olur.Ozan Abi'ye guveniyorum o konuda.

Meandros da tetik disinda gordugum artilar

Mekanizma cok geride, ekstra germe mesafesi saglio, V tipi sis kanali var surtunmeyi azaltmasi icin.Cift lastik alabilen kafa lastikler ust uste oturmasin diye dizayn edilmis.28mm capta govde, suda hantal kalmaz diye dusunuyorum. Alirsam testini paylasirim sizle.

 

 

YanıtAlıntı
Gönderildi : 21/11/2020 12:42
Haktan N.
(@dreamdiver)
Kıdemli Üye

@bbatuhan aynen öyle ne yazık ki bende kendi paramla alıp deneme yazılarını yazıyorum bazen denemem için gönderiyorlar kendi istedikleri modeli. Bu Meandros'tan istedim bir tane denemek için göndersinler paylaşacağım sizinle 

YanıtAlıntı
Gönderildi : 21/11/2020 14:09
 Mert
(@manix)
Yeni Üye

@dreamdiver Haktan Bey, göndermezlerse Antalya yolcusu olduğum bir gün kullanirsiniz denersiniz, alacağım gibi duruyor.

YanıtAlıntı
Gönderildi : 21/11/2020 14:32
Haktan N. beğenme
Haktan N.
(@dreamdiver)
Kıdemli Üye

@manix şimdiden hayırlı olsun güzel avlarda kullanın. Gönderirlerde biraz yavaştır bizimkiler 🙂 Dün akşam konuşma arasında ithalatçı firmanın sahibi Hakan'a sordum o kesinlikle Meandros Hocam bu kategoride dedi. İstersen ara konuş ve selamımı söyleyip Haktan Hoca indirimi de diyebilirsin İmroz'a 🤣 🤣 🤣 

YanıtAlıntı
Gönderildi : 21/11/2020 14:37
Mert beğenme
Zek
 Zek
(@zek)
Aktif Üye

İlk defa ahşap aldım ve kafam sabitlendi. Ahşaptan başkası yalan. Karbon bile yalan. 85 90 da yalan. Boyunuz çok kısa, kollarsınız kısa değilse. Denny de vito değilseniz 80-82-85-90 almayınız. Zıpkın 60-70-75 taş altı, 100-110-120 agaşon. Kara kıyı için de bu uzun tüfekler daha yumuşak kombinasyonla kullanılır. 
ahşap 1000 yıldır kullanılıyor ve ilk defa kullandım keşke daha önce kullansaydım. 

YanıtAlıntı
Gönderildi : 21/11/2020 20:56
Paylaş :

©2020 www.spearfishingturkey.com Tüm hakları saklıdır. Kullanım Şartları yerine getirilmeden hiçbir şekilde kopyala - yapıştır yapılamaz, yazılar ve bilgiler kullanılamaz.

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account