Bildirimler
Tümünü Sil

Foruma Üye olduktan sonra "Aktivasyon-Şifre Belirleme Aşamasında Sorun Yaşayan Üyelerimiz

Foruma üye olurken "hotmail, outlook, msn" uzantılı bir mail adresi kullandıysanız size gönderdiğimiz aktivasyon-şifre belirleme e postası hesabınızdaki "gereksiz-spam" klasörüne düşmüş olabilir. Lütfen "gereksiz-spam" klasörünü kontrol ediniz. Destek için instagramdan @spearfishingturkey bize ulaşabilirsiniz.

Apnea Amarok 115, 8 yılın dökümanı

4 Mesajlar
3 Üyeler
2 Beğeniler
245 Görüntüleme
Mert Ozkan
(@mert-ozkan)
Yeni Üye
Konuyu Başlatan

Eski platformumuzda çokca incelemesi bulunan fakat günümüzde ulaşılamadığı için yeni bir tüfek edinmek isteyen hobidaşlarımızın aklında fikir oluşması adına yaklaşık 8 yıldır kullanmakta olduğum tüfeğimi sizlere detaylı olarak anlatmaya çalışacağım.Bu tüfeği gerek baskın,gerek agaşon avlarında kullandım.Baskın avlarında en sevdiğim özelliği gövdesinin üzerine giydirilmiş olan poliüretan benzeri kalamar yapısı yanal manevralarda hem etkili hem de tüfeğe bir tokluk kazandırmakta.Özellikle alüminyum gövdenin üzerinde böyle bir  yapının bulunması manevra sırasında tüfek bir taşa,kayaya çarptığında sesi çok güzel absorbe ediyor bu sessizlikten çok güzel geri dönüşler aldım.Önceki tüfeğim rebelde taşlık meralarda tüfeği çevirirken bir taşa çarpıp çıkan sesten kaçırdığım çok balık oldu.Daha önce forumlarda bu tüfeğin aşağıya atış yaptığı ile ilgili çokca konu başlığı açılmış ve testler yapılmıştı.Eğer ki tek lastik kullanıyorsanız bu sorunu şişi +40cm değil de +35cm  şeklinde ve lastiği en öndeki kafa deliğinden geçirerek bu problemi çözebilirsiniz.Bir diğer etken de kalama misinasını aşırı sıkı yapmamak,bu durum şişin gövde bölümünden kasmasına sebep oluyor.Tüfeği tek 18,2x16 ve 2x14mm lastiklerle kullandım.Tek 18mm lastikler şişi sürmekte zorlanıyor,15m lerin altında ciddi performans kaybı oluyor sığ suda ise gereksiz uzun kalan bir tüfek dolayısıyla bu lastiğin bu tüfek için uygun olduğunu düşünmüyorum.2x16mm lastikler ile kullandığımda ise 6.5mm şişin vibrasyon yapmaya meyilli olduğunu gördüm özellikle yüksek katsayılar ile kullanırsanız şişte vibrasyon ve anlamsız nasıl ıskaladım atakları geçirmeniz muhtemel ayrıca lastiği tam veriminde kullanamıyorsunuz burada mekanizmanın 7mm şişleri kabul etmiş olmasını dilemedim değil fakat ne mekanizmada bir sertleşme ne de anlamsız tepmeler yaşamadım.Bir diğer husus ise benim gibi elleri çok büyük olmayan ya da elleri normalden daha büyük olan insanlar için tetik ayar bölümünün olması.Bu özellik benim çok işimi gördü,tetikten uzak kalan bir parmak ile isabetli atışlar çok zor...
Bu tüfekte primeline 14mm small ıd lastikleri kullandığım anda aklımdan geçen düşünce ''İşte ideali yakaladık'' oldu.Bu lastiklerle bu tüfek hem minimum tepme hem de müthiş bir hıza kavuştu.Lastikleri olması gereken katsayılarda kullanmama rağmen 150cm şiş yeterli ağırlığı verdiğinden hem vibrasyon yapmadı hem de 15m lerin altında performans düşüklüğü yaşamadım.Daha şaşırtıcı olan şey ise genellikle biraz daha derin sularda performans veren lastikler sığ sularda tepme yaratır şişte vibrasyon yapardı.Bu lastikler ve bu şiş ayarıyla tüfek hemen her derinlikte yeterli performansı sağladı.150cm şiş,2x14mm small ıd lastiklerden daha iyi bir kombinasyonu ben 8 sene boyunca bulamadım alacak hobidaşlarımızın bilgisine...Tüfeğin kafası az miktarda pozitif,ben kafası batıp da bileği yoran tüfeklerden ziyade kafası çok olmamak şartıyla biraz pozitif tarafta kalan tüfekleri seviyorum.Yönlendirmesi daha basit ayrıca yukarıdan gelen balıklara tepki verebiliyor olmanın güveni beni memnun ediyor.Bu tüfek ile kule avları yapmak,uzun süre gezer avlar yapmak biraz yorucu olur.Bu tüfek daha çok belirli derinliklerde baskın ya da agaşon avları için uygun bir tüfek.Üzerinde 50m makarasıyla ben sephiyesinden çok memnunum.Eğer agaşon yapacaksanız ve ahşap tüfeklerin bakımından çekiniyorsanız,menzilli atışlar ve bu atışları destekleyecek toklukta bir gövde istiyorsanız klasik boru gövdeli tüfeklerden çok daha iyi bir alternatif olduğunu düşünüyorum fakat özellikle dediğim kombinasyon ile kullanmanızı öneririm.Vuramam diyip arkasından salladığım çokca balığı aldım.Benim fikrim agaşon avları yapıyorsanız kesinlikle marka takıntısından kurtulup düz alüminyum gövdeli boru tüfeklere bir dünya rakamlar ödemek yerine böyle bir tüfek edinip bahsettiğim kombinasyonu alacağınız yere uygulatırsanız hem paranız cebinizde kalır hem de daha çok verim alırsınız.Peki hangi şartlarda? Görüşü açık olan,agaşon avı yapılan ve mesafeli atışlar istenen şartlarda.Kullanıcıların bir diğer şikayeti ise bu poliüretan giydirmenin üzerindeki şiş kanalının zamanla kayması,şekil değiştirmesi.Fakat ben tuzlu şekilde sıcakta bırakılmaz ise böyle bir durumun yaşanacağını düşünmüyorum zira benim tüfeğim 8 yaşında 🙂 
Olabildiğince hem tüfekten hem de kullanılan kombinasyonların veriminden bahsetmeye çalıştım umarım faydalı olmuştur,Sağlıcakla dalın...

Gönderildi : 23/12/2023 12:18
Alper and ONR6NKOC reacted
ONR6NKOC
(@onr6nkoc)
Başımı o denizden çıkarayım desem! Balığım ya; nefesim kesilir.... Forum Yönetimi

Merhaba kalemine sağlık. Bir ürün anca bu kadar güzel anlatılır.  Sonuçta 8 yılın vermiş olduğu bir tecrübe yaşanmışlik var kullanılmışlik var. Marka bile bu kadar tecrübeyi aktaramazdi.

Gönderildi : 25/12/2023 19:37
motovet
(@motovet)
Yeni Üye

Kaleminize sağlık.

Gönderildi : 25/12/2023 19:57
Mert Ozkan
(@mert-ozkan)
Yeni Üye
Konuyu Başlatan

Güzel yorumlarınız için teşekkür ediyorum 🙂

Gönderildi : 26/12/2023 12:34
Paylaş :

©2024 www.spearfishingturkey.com Tüm hakları saklıdır. Kullanım Şartları yerine getirilmeden hiçbir şekilde kopyala - yapıştır yapılamaz, yazılar ve bilgiler kullanılamaz.

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account