Dalış öncesi nefeslenme-zıpkınla balık avında doğru nefeslenme hayat kurtarır.

DALIŞ ÖNCESİ NEFESLENME-DOĞRU NEFESLENME HAYAT KURTARIR BÖLÜM 2

Herkese merhaba. Dalış öncesi nefeslenme bilgileri içeren doğru nefeslenme hayat kurtarır yazı dizisinin 2. bölümü ile devam ediyorum. Bir önceki yazımda solunum yoluyla edindiğimiz oksijenin vücudumuzdaki yolculuğundan, uzun süreler nefes tutabilmenizi sağlayan dalış refleksinden ve çok tehlikeli bir nefeslenme yolu olan hiperventilasyondan bahsetmiştim. Eğer okumadıysanız Doğru Nefeslenme Hayat Kurtarır -Bölüm 1 isimli yazıma göz atmanızı tavsiye ederim.

Dalış Öncesi Nefeslenme Nasıl Yapılmalı ?

Hayati bir öneme sahip olan bu sorunun cevabını facebook yorumları arasında aramak için uğraşmayın çünkü bulamazsınız 🙂 Şimdi size dalış öncesinde benim uyguladığım nefeslenme tipinden bahsedeceğim.

Dalış öncesinde rahatlayarak dalışa konsantre olabilmek bence çok önemli. Bu nefeslenme çeşidinde rahatlayarak kalp atış hızınız yavaşlatırsınız. Kaslarınızı gevşeterek fazladan oksijen kullanımını engellemiş olursunuz. Su altında en büyük silahımız olan dalış refleksi zaten bize yardımcı olacak. Ancak rahatlamak ve nabzı düşürmek her zaman için bize ekstra avantaj sağlamaktadır. Ayrıca psikolojik olarak rahatlamak ve odaklanmak büyük önem taşımaktadır.  

Bu nedenle dalış öncesinde normal olarak nefeslendiğim sürenin haricinde dalıştan hemen önce yaklaşık 1-1.5 dakika süren rahatlama nefeslenmesi yapıyorum. Rahatlama nefeslenmesi yaparken diyafram kullanarak normal bir şekilde nefes alıp veriyorum. Öncelikle bu diyafram nefesi nasıl alınıyor bir göz atalım.

Diyafram Nefesi Nedir?

Diyafram nefesi nasıl alınır bilmiyorsanız kısaca anlatayım. Normal zamanda en doğru nefeslenmeyi bebekler yapar. Sırt üstü yatan bir bebeği izlediğinizde nefes alıp verirken göbeğinin inip kalktığını görürsünüz. Bu nefeslenme tipi maalesef zamanla unutulur ve  yetişkinler gün içerisinde nefes alıp verirken akciğerin üst kısımını kullanırlar. Aklımızda yer edinmesi gereken bir püf nokta vücudumuz en güzel oksijenlenmeyi akciğerin alt bölümünü kullanarak yani diyaframdan nefes alıp vererek elde eder.  Şimdi diyafram nefesini uygulamaya çalışalım.

Dik bir şekilde oturun ve  sağ elinizi göbeğinizin üzerine koyun, sol eliniz ise göğsünüzde olsun. Nefes alırken göbeğinizi dışarı doğru şişirerek nefes alın. Ancak sol elinizin olduğu üst göğüs bölgesi hareket etmesin. Diyafram nefesi tam olarak bu.

Dalış Öncesi Nefeslenme -Rahatlama Nefeslenmesi

Şu meşhur horlama efektini bilmeyen yoktur 3 saniye süren bir horlama sesiyle nefes aldıktan sonra 1-2 saniye duraklayıp ıslık sesine yakın bir sesle aldığı nefesin yaklaşık iki katı uzunluğunda nefes veren,  genelde çizgi filmlerde kullanılan “uyuyan adam” efektinden bahsediyorum. Ne kadar anlatabildim bilmiyorum 😀 Çizgi filmlerdeki uyuyan adamın çıkardığı, nefes alırken hafif horlar gibi nefes verirken de ıslık çalar gibi uzatarak çıkardığı sesi hayal etmeye çalışın.

Dalış Öncesi Rahatlama Nefeslenmesi Yapıyoruz

Satıhta hareketsiz şekilde yüz üstü yatık vaziyette beklerken diyafram kullanarak ve içinizden bir-iki-üç diyerek yaklaşık 3 saniye uzunluğunda bir nefes alın (tüm ciğerleri doldurmuyorsunuz sadece akciğerin alt bölümü) 1 saniye duraklama ve aldığınız nefesi zorlamadan içinizden (bir-iki-üç-dört-beş-altı ) diyerek yaklaşık 6 saniyede verin. 1 sn duraklama ve ikinci tekrara başlayın bu döngüyü en az 1-1.5  dk devam ettirin.

Rahatlama nefesi “al-ver” süreleri kişiden kişiye değişmekle birlikte ben ” 3sn al- 6sn ver ” şeklinde rahat ediyorum. Siz ” 4sn al-8sn ver ” şeklinde nefes alıp verebilirsiniz.  Evdeyken hangi sürelerin size uygun olduğunu deneme yaparak anlamaya çalışın. Yeterli süre bu şekilde nefeslendikten sonra, zihninizi boşaltıp rahatladığınızı hissedecek, nabız hızınızın yavaşladığını göreceksiniz. Evde nefes tutma antrenmanı yapıyorsanız. Önce normal bir şekilde nefeslenerek bir deneme yapın. Sonra yukarıda anlatılan şekilde 1-1.5 dakika nefeslendikten sonra nefes tutma denemesi yapın. Arada bir fark görürseniz bu yazının altına yorum olarak eklemeyi ihmal etmeyin.

Bu nefeslenmeyi yaparken zihninizi boşaltarak tüm kaslarınızı rahatlatmaya gayret edin. Dalış öncesinde palet vurmadan ve hareket etmeden yaklaşık olarak 1-1.5 dk bu şekilde nefeslenmekteyim.

Unutmayın! Merada balık arayarak, yer değiştirirken palet vurarak rahatlama nefeslenmesi yapamazsınız! Ayrıca rahatlama nefeslenmesi normal bir şekilde nefeslendikten sonra dalış öncesi rahatlamak, nabzı yavaşlatmak ve konsantrasyonu sağlamak amacıyla yapılmaktadır.

ÖNEMLİ : 1.5-2 dakikadan uzun olan rahatlama nefesleri hiperventilasyon riski taşıyabilir ve kalp atışını yükseltebilir. Bu sebeple süre 2 dakikayı geçmemeli.

Dalışa Geçiyoruz ! Rahatlama Nefeslenmesi Sonrasındaki Büyük Nefes

Dalış öncesi nefeslenme kısımlarından biri olan rahatlama nefesini uyguladıktan hemen sonra, normal bir nefes verip peşi sıra diyaframdan başlayarak duraklamadan ve nefes alırken “A” sesi çıkarmaya çalışır vaziyette büyük bir nefes ile tüm ciğeri (alt-üst) dolduruyoruz. Büyük nefes alırken, havayı ciğerlerin en uç noktalarına ulaştırabilecek derecede bir kuvvet oluşması önemlidir. Sonra havayı gırtlakta kitleyerek dalışa başlıyoruz. Rahatlama nefeslenmesi yaptıktan sonra dalışa geçmeden hemen önce nefes tutmak için bu şekilde nefes alıyorum ve nefes tutup dalışa başlıyorum.

Tavsiyeler

Çoğunlukla 0-10 metre derinliklerde avlanan yiyeceği balığın peşinde olan avcılarız. Bu nedenle zıpkınla balık avı yaparken rekor dip sürelerine ihtiyacımız yok. Youtube videolarından etkilenip Paketleme (Ciğerleri tam olarak doldurduktan sonra yutkunarak hava basmak) yapmanıza ya da ciğerlerinizi patlarcasına doldurmaya çalışmanıza asla gerek yok.

Doğru bir ördek dalışı ile ilk metreleri kolayca geçebilir, 2 ya da 3 palet vuruşuyla orta suya ulaşıp sonrasında dibe kadar süzülebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken dalış sırasında ve agaşonda iken fazla oksijen tüketen bacak, kalça, boyun, diyafram vb kaslarınızı kasmadan evde kendi yatağına uzanır gibi rahat bir şekilde beklemeye gayret etmenizdir. Fazla hareket etmezseniz merada balık varsa 35-40 saniye içerisinde size kendini gösterecektir. Zıpkın Avı Türkiye Youtube kanalım bu tip videolarla dolu. Yeter ki sessiz bir ördek dalışı, nereye agaşona yatacağınızı ve nasıl balık çağıracağınızı öğrenin. Lütfen sevdiklerinizi aklınızdan çıkarmayın.  Uzun dip sürelerine kafayı yormak yerine avcılığınızı geliştirin Hiçbir balık insan hayatından önemli değil ! Herkese kazasız bol avlı dalışlar dilerim.

Bu yazıda anlatılan herhangi bir konu ile ilgili yanlış ya da eksik bir nokta görürseniz lütfen yazı altındaki yorum bölümünü kullanarak fikrinizi belirtin.

ZIPKIN AVI TÜRKİYE FACEBOOK GRUBU

 
🇹🇷 Zıpkın Avı Türkiye 🇹🇷 (spearfishingturkey.com)
Herkese Açık grup · 2.056 üye
Gruba Katıl
Üye sayımız 2000 i Aştı! Zıpkın Avı Türkiye Facebook Grubumuzda sizleri de aramızda görmek isteriz.
 

ZIPKIN AVI TÜRKİYE YOUTUBE KANALI

zıpkınla balık avı youtube kanalım

Abone Sayımız 2000’i Aştı! Kanalımıza abone olmak için Zıpkın Avı Türkiye Youtube Kanalı Abone olduktan sonra bildirimleri açmayı unutmayın!

Sonraki Bölümde : Dalış sonrası yüzeye varır varmaz yapılması gereken Nefeslenme tekniği ve dikkat edilmesi gereken konular.

Tags:
0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

©2019 www.sperfishingturkey.com Serbest Dalış ve Zıpkınla Balık Avı Topluluğu. Tüm Hakları Saklıdır.

Kullanım Şartları yerine getirilmeden hiçbir şekilde kopyala - yapıştır yapılamaz, yazılar ve bilgiler kullanılamaz.

veya

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

veya

Create Account