Bildirimler
Tümünü Sil

Av paylaşımı yarışması başladı oy kullanmak için Tıklayın. Lütfen Forum Kılavuzunu okuyunuz. Ayrıca forumu cep telefonu ekranınıza kısayol olarak ayarlamanızı rica ediyoruz. Bu şekilde forumu bir mobil uygulama gibi kullanabilirsiniz  Kısayol Ayarı Resimli Anlatım

Taş Hanisi (İzbir-Züber-Şeytan-Çakal)-Mottled grouper  

  RSS
Barracuda
(@can)

Taş Hanisi (Mycteroperca rubra)

taş hanisi şeytan çakal izbir züber
   Photo by Juan Andrés Fuentes Martínez
 
  • Bilimsel Adı : Mycteroperca rubra
  • Yöresel Adları : Züber, İzbir, Şeytan, Çakal, Çingene Kayası
  • İngilizce Adı : Mottled grouper

Deniz sevdalısı zıpkıncı dostlarım hepinize merhaba. Bu yazımda sizlere Taş Hanisi (İzbir-Züber-Çakal) balığı  ile ilgili tecrübelerimi ve yaptığım araştırmalar sonucu edindiğim bilgileri aktarmaya çalışacağım. Yazı içerisinde bu balıktan İzbir olarak bahsedeceğim.

Öncelikle İzbir balığı ile ilgili önemli bir konuya değinmek istiyorum. Sosyal medya ve forumlarda İzbir (Züber-Çakal) balığı ile Orfoz balığının genellikle karıştırıldığını görüyorum. Forum içerisinde bu şekilde bir karışıklık yaşanmaması adına İzbir (Züber-Çakal) ve Orfoz balıklarını birbirlerinden nasıl ayırt edileceğini açıklamaya çalışacağım.

seytan züber izbir taş hanisi

Vücudu orfoz balığına göre daha uzun bir yapıya sahiptir. En belirgin özellikleri ; alt çenesi belirgin şekilde üst kısıma göre daha uzundur. Sivri bir çene yapısına sahiptir. Kuyruk uç kısımları çıkıntılı, kuyruk yüzeyi geniş ve içe doğru meyillidir. İzbir (Züber-Çakal) koyu renkli bir balıktır. Vücudunun geneline yayılmış halde beyaz lekeleri vardır. Bu lekeler canlı iken çok belirgindir ancak balık öldükten sonra kaybolurlar. Çok iri bireylerinde bu lekeler bulunmayabilir.

Orfoz balığının çene yapısı daha düzgün, kuyruk yuvarlak, vücut yapısı bakımından İzbir (Züber-Çakal) balığına göre daha ovaldir. Orfoz balığının vücudunda yeşilimsi, sarı lekeler vardır. Ayrıca vücudunun üst bölümü koyu alt bölümü (solungaç altı ve karın bölgesi) açık renktedir.

İZBİR-ZÜBER GENEL BİLGİLER

Ülkemizdeki yaşam alanı Akdeniz ve Ege Denizinin Güney kesimleridir. En yoğun olarak görüldüğü bölgemiz Doğu Akdeniz'dir. Çoğunlukla küçük gruplar halinde yaşarlar. Balık yoğunluğunun az olduğu yerlerde ayrıca iri bireylerin tek başına yaşadığı görülmektedir. İzbir (Züber) balıkları bilinenin aksine göç yapan bir türdür. Su sıcaklığı ve su akıntıları göç davranışlarını etkiler. Zamanlarının çoğunu yuva dışında avlanarak ya da dolaşarak geçirirler.

Mycteroperca Rubra

    Foto: Luis Sánchez Tocino

Avcı ve yırtıcı balıklardır. Ufak balık sürülerinde saldırarak av yaparlar. Hermafrodit bir türdür. Zıpkın avcıları arasında "şeytan,çakal" olarak adlandırılırlar. Bunun nedeni oldukça uyanık bir balık olmasıdır. Anormal bir durum sezinlediklerinde ani bir hareketle oradan uzaklaşırlar. Bu hareket esnasında çıkardıkları kuyruk sesi su altında oldukça duyulur seviyededir. Genellikle agaşon tekniği ile avlanırlar, yuva önlerinde bulunduğu zamanlarda baskın-kule tekniği ile, taş altlarında ise taş altı avı tekniği ile avlanabilirler.

AV YASAĞI VE LİMİTLER

Taş Hanisi-İzbir (Mycteroperca rubra) için yasal mevzuatta boy, adet ve zaman limiti yoktur. Günlük 5 kg olan avlanabilir balık miktarı dahilinde av yapılabilir.

Bir yazının daha sonuna geldik. Taş Hanisi-İzbir ile ilgili ekleme yapmak istediğiniz bir konu olursa konu altına yorum yapmayı ihmal etmeyin. 

Forumdaki İlginizi Çekebilecek Konu Başlıkları

YanıtAlıntı
Gönderildi : 24/10/2019 11:51
Yunus Emre ve 2000watt beğendi
Paylaş :

©2020 www.spearfishingturkey.com Tüm hakları saklıdır. Kullanım Şartları yerine getirilmeden hiçbir şekilde kopyala - yapıştır yapılamaz, yazılar ve bilgiler kullanılamaz.

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account