Bildirimler

Grida-İstire-İstirya-Çizgili Lahoz (Epinephelus Costae)  

  RSS

Can Aktaş
(@canaktas)
Kendi Halinde Bir Zıpkıncı Yönetici
Katılım : 2 sene önce
Gönderiler: 422
28/10/2019 00:05  

Grida (Epinephelus Costae)

Grida İstire Epinephelus costae

   Photo by Dieter Achtelstetter

  • Bilimsel Adı : Epinephelus Costae
  • Yöresel Adları : Grida, Plaka Gridası, İstire, İstirya, Çizgili Lahoz 
  • İngilizce Adı : Goldblotch Grouper

Deniz sevdalısı zıpkıncı dostlarım hepinize merhaba. Bu yazımda sizlere Grida (Plaka Gridası, İstire, Çizgili Lahoz) balığı  ile ilgili tecrübelerimi ve yaptığım araştırmalar sonucu edindiğim bilgileri aktarmaya çalışacağım. Yazı içerisinde bu balıktan Grida olarak bahsedeceğim.

Her zamanki gibi öncelikle Grida balığı ve avlanması yasak bir tür olan Orfoz balığını karıştıran arkadaşlar için resimli bir karşılaştırma yapmak istiyorum. Bu paylaşımdan sonra forum içerisinde ya da sosyal medya platformlarında orfoz, grida, taş hanisi vb türlerin artık birbirleri ile karıştırılmayacağını umuyorum 🙂 

grida

   

GENEL ÖZELLİKLER

Grida - Epinephelus costae, ağzı büyük, çenesi sivri ve oval gövdelidir. Sırt yüzgecinin alt kısmında gövdede belirgin sarı leke bulunan kahverengi veya grimsi kahverengidir. Genç bireylerde kafadan kuyruğa doğru uzanan belirgin şeritler vardır. 4 metreden 160 metrelere kadar taşlık, kayalık, özellikle yatay kaya ve oyukların bulunduğu kaya kümelerinde küçük gruplar halinde yaşarlar. En büyükleri 120 cm uzunluğa ve 25 kilo ağırlığa ulaşabilir. Taş Hanisi (Çakal-Şeytan-İzbir) gibi Orfoz balığı ile çok sık karıştırılır. Genellikle taş altı avı yapan avcıların sık avladığı bir balık türüdür.

grida istire çizgili lahoz

Akdeniz'in tümüne dağılmış bir balık türüdür. Doğu Akdeniz'de daha az görülmekle birlikte Batı Akdeniz ve Güney Ege de yaygındır. Büyük bireyler ortalama 15-20 metre ve daha derinlerde yaşarlar. Ufak (genç) olanları kıyı bölgelerde yaşamlarını sürdürürler. 2-3 yaşlarında cinsel olgunluğa erişirlerken hermafroditlik (çift cinsiyet) özelliği de taşırlar.

AV YASAĞI VE LİMİTLER

Grida - Epinephelus costae için yasal mevzuatta boy, adet ve zaman limiti yoktur. Günlük 5 kg olan avlanabilir balık miktarı dahilinde av yapılabilir.


Alıntı
Paylaş :

©2020 www.spearfishingturkey.com Tüm hakları saklıdır. Kullanım Şartları yerine getirilmeden hiçbir şekilde kopyala - yapıştır yapılamaz, yazılar ve bilgiler kullanılamaz.

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account