Bildirimler
Tümünü Sil

Lütfen Forum Kılavuzunu okuyunuz. Ayrıca forumu cep telefonu ekranınıza kısayol olarak ayarlamanızı rica ediyoruz. Bu şekilde forumu bir mobil uygulama gibi kullanabilirsiniz  Kısayol Ayarı Resimli Anlatım

Zıpkınla Balık Avı Palet Seçimi Nasıl Yapılır-Önemli Bilgiler  

  RSS
Barracuda
(@can)
zıpkınla balık avı palet seçimi

Herkese merhaba. Zıpkınla balık avına yeni başlayanların dikkat etmesi gereken bir konu olan dalış paleti seçimi ve palet çeşitleri ile ilgili bilgiler vermeye çalışacağım. Serbest Dalış ve Zıpkın Avı Malzemeleri Bölümünde diğer zıpkın avı malzemeleri ile ilgili faydalı bilgiler bulabilirsiniz. Eğer zıpkınla balık avına yeni başlıyorsanız Zıpkınla Balık Avı Nasıl Yapılır ? konulu yazıya göz atmayı unutmayın.

Dalış Paleti Nedir ?

Paletler, sudayken hareket etmemiz için gerekli itiş kuvvetini bize sağlayan malzemelerdir. Bu nedenle palet seçimi çok önemli bir konudur. Kullanım alanı ve yapıldıkları malzeme çeşitleri bakımından farklı boy ve türlerde paletler bulunmaktadır. Serbest dalış ve zıpkınla balık avı yaparken sürekli olarak bacak kaslarımızı kullanmak durumunda olduğumuz için, palet seçimini amacına uygun yapmadığımız takdirde bu spor bizim için tam bir eziyete dönüşebilir.

Konumuz serbest dalış ve zıpkınla balık avı olduğuna göre scuba (tüplü dalış) yada sadece yüzme amaçlı kullanılan palet çeşitlerini atlayarak direkt bizi ilgilendiren palet türlerine göz atalım.

Palet Çeşitleri Nelerdir? 

palet seçimi değiştrilebilir palalı palet

Yukarıdaki resimde zıpkın avında kullanılan bir paletin parçalarını görmektesiniz. Paletler, ayaklık ve pala olmak üzere iki parçadan oluşmaktadır.  Palası değişebilen yada değişemeyen olarak iki tür palet bulunmaktadır.

Palası Değişebilen Paletler

Bu tip paletlerde ayaklık ve pala kısımları birbirinden ayrılabilir. İlerleyen zamanlarda palalarda kırılma yada çatlak meydana gelirse, yeni paletler almak yerine sadece değişmesi gereken palayı değiştirerek fazla masraf etmekten kurtulabilirsiniz. Aynı şey ayaklıklar için de geçerli. Palası değişmeyen paletlere göre fiyat olarak biraz pahalıdır.

Palası Değişmeyen Paletler

Bu paletler piyasada en çok bulunan ve fiyat olarak uygun paletlerdir. Pala yada ayaklık kısımları birbirinden ayrılmadıkları için, palalarında çatlak yada kırık oluşması durumunda yeni palet almak zorunda kalırsınız. Ayrıca tecrübe kazandıkça derinlik miktarı ve av stilinize uygun palalar alıp, plastik palalarla değiştirmek isteyebilirsiniz ancak palaları sabit olan bu paletler buna izin vermez. Bu sebeplerle palası değişmeyen paletleri tavsiye etmiyorum.

Pala Türlerine Göre Palet Çeşitleri

Piyasada bulabileceğiniz, yapıldıkları malzeme bakımından üç farklı pala türü bulunmaktadır. Termoplastik, Kompozit, Karbon Palalar.

Termoplastik Palalı Paletler

termoplastik palet

Pala kısımları termoplastik malzemeden imal edilmiş paletlerdir; başlangıç aşamasında hor kullanıma müsait, meraya kıyıdan girenler, taşa kayaya basanlar için uygun paletlerdir. Fiyat olarak uygun, çeşidi bol olmalarının yanı sıra kara kıyı avlarda, 0-10 metre derinlikler için rahatlıkla kullanılabilirler. Benim kullandığım paletin markası Omer Eagleray, 0-15 metre derinliklerde  2 senedir kullanıyorum. Ayaklıkları biraz rahatsız ancak, kuma taşa her yere basıyorum bugüne kadar en ufak bir sıkıntı yaşamadım. Başlangıç aşamasında bu tür bir palet almanızı tavsiye ediyorum.

Kompozit Palalı Palet

kompozit palalı palet

Termoplastik palalı paletlere göre biraz daha pahalı ancak bide iniş ve çıkışlarda daha performanslı paletlerdir. Karbondan daha dirayetli oluşu hem kıyıdan girerek yapılan dalışlarda kullanılmasını, performans olarak karbona yakın oluşu da derin sulara yapılan dalışlar için tercih edilebilir olmasını sağlar. Bütçeniz uygunsa başlangıç aşamasında alınabilir. Eğer ekonomik çözümler arıyorsanız termoplastik paletleri tavsiye ederim.

Karbon Palalı Paletler

karbon palet

Karbon malzemeden imal edilen paletlerdir, derin dalış performansı en iyi palet türüdür. Fiyat olarak en pahalı paletler karbon paletlerdir. Diğer türdeki paletlere göre daha hafif olduklarından ayak yormazlar. Hassas bir malzemeden yapıldığı için kıyıdan meraya girenler, taşa kayaya basanlar ve derin dalış yapmayanlar için bu tür paletler önerilmez. Fakat tekne veya bot yardımı ile açıklara gitme imkanınız varsa, 15 metre ve üzeri derinliklere iniyorsanız karbon palalı paletler ilk tercihiniz olmalıdır. Başlangıç aşamasındakiler için önermiyorum. Benim maddi durumum yerinde ve bu sporu konforlu bir şekilde yapmak isterim diyenler tabi ki alıp kullanabilirler.

BAŞLANGIÇ AŞAMASINDA HANGİ PALETİ TERCİH ETMELİYİM ?

Yazı içerisindeki resimlere dikkat ettiyseniz hep uzun palalı paletler olduğunu görmüşsünüzdür. Serbest dalış ve zıpkınla balık avı yapanlar palet seçimi olarak hep uzun palalı paletleri tercih ederler. Bunun sebebi az efor sarf ederek hızlı bir şeklide dibe inip çıkmak bu sayede dip süresini arttırmaktır. Uzun pala yüzerken kontrol etmezi zor, ayağı çabuk yoran bir pala türü olsa da dibe inip çıkarken hız ve itiş kuvveti olarak bize fayda sağlarlar.

Zıpkınla balık avına yeni başlayan biri genelde kara kıyı ve çok derin olmayan sularda avlanacaktır. İlk başlarda rahatlık arıyorsanız orta uzunluğa sahip palaları olan bir palet tercih edebilirsiniz. Bu tür bir palet 0-10 metrede sizi idare edecektir. Ayrıca uzun yüzüşler sırasında sizi yormayacaktır. Ben bu spora başladığımda hem uzun tüfek hemde uzun palalı bir palet ile başladım. Şunu belirtmekte fayda görüyorum. Tecrübe artışı ile birlikte dalış derinliği de artmaya başlayacaktır. Bu sebeple uzun pala palete geçmek isteyeceksiniz. Fazla masraf etmek istemiyorum derseniz uzun pala, ayaklığı hafif ve rahat termoplastik bir palet tercih edin.

Paletlerde Beden Seçimi

Palet ayaklık numaraları markalarına göre çift veya tek sayılar olmak üzere ikiye ayrılır. Ör : 40-42 yada 41-43 gibi. Kişinin ayak numarası ve kullanılacak çorabın kalınlığı palet seçimi için çok önemlidir. Diyelim ki ayak numaranız 40 ve 3mm kalınlığında bir çorabınız var. 43 numara bir palet tercih etmeniz doğru olacaktır.

Palet denemeden alınmaz!

Marka ve model çeşitlerine göre paletlerin ayaklıkları farklılık gösterir. Alacağınız paleti belirledikten sonra kullanılacak çorapla birlikte herhangi bir mağazaya gidilerek paletin denenmesi gerekir. Paletin tekini çorapla giydikten sonra ayağınızı havaya kaldırıp yukarı aşağıya doğru sallayın. Palet çorapla giyildiğinde tatlı sıkı bir kıvamda olmalıdır. Palet ayağınıza tam oturmalı, sanki ayağınızın devamıymış gibi olmalıdır. Ayağınızı çok sıkan bir palet yüzerken kan akışını yavaşlatır ve ayağınıza kramp girmesine neden olabilir. Çok bol bir palet ise ayaktan kolaylıkla çıkar ve size rahat vermez. Bu yöntemle kolay bir şekilde palet seçimi yapabilirsiniz.

Toparlayacak olursak; başlangıç aşamasında; palası değişen, orta boy, termoplastik palalı bir palet başlangıç için en ideal ve ekonomik çözüm olacaktır.

Bu yazıyı faydalı bulduysanız lütfen Zıpkın Avı Türkiye Forumu kişisel facebook sayfanızda ve üye olduğunuz gruplarda paylaşın. Böylelikle diğer zıpkıncı dostların forumdan haberdar olmasını sağlamış olursunuz.

Forumdaki İlginizi Çekebilecek Konu Başlıkları

YanıtAlıntı
Gönderildi : 03/12/2019 19:17
Paylaş :

©2020 www.spearfishingturkey.com Tüm hakları saklıdır. Kullanım Şartları yerine getirilmeden hiçbir şekilde kopyala - yapıştır yapılamaz, yazılar ve bilgiler kullanılamaz.

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account