Bildirimler
Tümünü Sil

Dunlop 19mm lastik boğma katsayısı  

 
(@ozbaltus)
Üye

Merhabalar, açık kafaya çevirdiğim 85 lik kalamar rebelle ikinci dalışımı gerçekleştirdim, ancak 2-3 metre derinlikteki 6-7 atışın sadece birinde balık vurabildim. Hele taşın önüne dibime kadar gelen iri karagözü nasıl kaçırdım hala akıl sır erdiremiyorum. Açık kafa tüfeğe alışma süreciyle mi ilgili yoksa lastik kombinasyonum mu zayıf bilemedim. Çevirme lastiği önceki kapalı kafadaki 18lik freesub lastiğe göre daha kolay kuruyorum. 

Dunlop çevirme lastiği 3.1 katsayıyla 19 usta bir zıpkıncı arkadaş tavsiye etti, hani kurma problemi vs olur veya yetersiz kalırsa kısaltırsın diye biraz uzun bıraktığını söyledi. 

Kullandığım standart formül :Son çentik delik mesafesi x 2 / 3.1 +2 cm  

Datasheet teki önerilen uzama katsayısı ise 3.3 (max 3.5).

Sizce dunlop 3.1 katsayı yetersiz performans mı yoksa tüfeğe alışma süreciyle mi alakalıdır.

 

YanıtAlıntı
Gönderildi : 21/09/2020 20:56
Barracuda beğenme
(@sohayli)
Üye

@ozbaltus

şiş kaç mm? Yakındaki balığı ıskalamanın lastiğin gücü ile ilgisi yok. Şiş hafif ise sapıyor olabilir. Derinlik çok az olduğu için kafa kalkıyor olabilir atış esnasında. Şiş yamuk olabilir. 

Bunlardan bağımsız olarak hesaplarınızda kullandığınız formüldeki +2cm i formülden çıkarın. Çünkü aslında o 2 cm ve palamut boyunu germe mesafesinden düşmeniz gerekir.

 

Ayrıca 2-3 metre derinlikler için 17.5 mm lastik biraz daha iyi bir tercih. Veya 19 mm lastiği en geriye değil öndeki çentiğe takmak da başka bir yöntem.

YanıtAlıntı
Gönderildi : 22/09/2020 09:54
Barracuda
(@can)

@ozbaltus Bu tip konuların içinden çıkmak pek mümkün olmuyor 🙂 Neden mi ? Birincisi kapalı kafadan açık kafaya geçmişsiniz alışkanlık oluşana kadar ıskaya neden olabilir. İkincisi ise şiş ve lastik değişimi olmuş. 

19 mm lastik için max uzama katsayısı 3.5 ise katsayı olarak 3.1-3.2 alınması kurulum rahatlığı ve atış olarak bence ideal.

Problemin kaynağını tespit amacıyla bir hedef olarak bir strafor parçası bulun ya da bir su şişesi. Straforu yada şişeyi suda asılı kalacak biçimde ayarlayarak 3-4 metre sığ suda hedefe değişik mesafelerde atış denemeleri yapın. En kesin sonucu bu şekilde alırsınız.

YanıtAlıntı
Gönderildi : 22/09/2020 10:26
(@ganos)
Aktif Üye

Dunlop sarı siyah , cressi g20 .. 19-19.5 mm lastiklere 3.4 katsayı alırım çift kalamada makaradan hafif ip açar. Seri avlarda keyifli olur.

YanıtAlıntı
Gönderildi : 22/09/2020 14:51
(@ozbaltus)
Üye

Tavsiyeleriniz için teşekkürler, en iyisi şimdilik Can üstadın tavsiye ettiği strafor işini denemek olacak. Alışana kadar bol bol atış yapmakta fayda var. Tüfeğe lazer pointer mı taksak ,fena fikir değil aslında:)

@sohayli şiş 6.5 mm 130 cm, şişte eğiklik gözükmüyor. Strafor testinden sonra performans hoşuma gitmezse dediğiniz gibi lastik kısaltıp tekrar deneyebilirim. Teşekkürler.

YanıtAlıntı
Gönderildi : 22/09/2020 17:18
Barracuda beğenme
Paylaş :

©2020 www.spearfishingturkey.com Tüm hakları saklıdır. Kullanım Şartları yerine getirilmeden hiçbir şekilde kopyala - yapıştır yapılamaz, yazılar ve bilgiler kullanılamaz.

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account