Bildirimler
Tümünü Sil

SUBEA 540 - BOT TİPİ ŞİŞME ŞAMANDIRA

 
kaanc
(@kaanc)
Üye Palazı 🙂

Merhaba, yeni aldığım dalış şamandırasının özelliklerinden bahsedip, fotoğraflarını göstereceğim.

https://www.decathlon.com.tr/540-bot-tipi-samandira-id_8563266.html

DJI 0795

Bu şamandırayı, karadan açık denize doğru uzun mesafeler yüzeceğim için tercih ettim. içerisine malzeme çantası koymak ve su, şekerli atıştırmalar gibi malzemelerin koyulabilir olması önemli olduğundan bu boyut bir şamandıranın uygun olacağını düşündüm.

kapalı hali çok hafif ve ekstra bir şeye ihtiyaç duymadan taşınabiliyor. aslında livar olarak da kullanılan çantasında taşıma halkaları olsaymış daha iyi olurmuş, bu hali ile sırtımda 30 litrelik su geçirmez çanta (içinde dalış malzemelerimin bulunduğu) ile bunu elimde taşıyarak rahatlıkla araçtan deniz kenarına kadar gelebildim, ağır olmadığından elde taşıması rahatsızlık vermiyor. dalış sırasında ihtiyaç duyduğunuz her şeyi bot içerisinde taşıyabiliyorsunuz.

deniz kenarında 5-10 dakikalık bir hazırlık ile (şişirme, çantasını livar olarak yerleştirme, diğer malzemeleri giyme ve çantayı bot içinde sabitleme) hemen suya girebiliyorsunuz. 

decathlonun bot tipi kanolarındaki malzeme ile birebir aynısı kullanılmış o yüzden çok kaliteli bir dokunuş hissi var, rahatsız etmiyor, oldukça sağlam gözüküyor. şişme kanolarını yıllarca kullanan arkadaşlarım var, yırtılma ve sökülme gibi sorunları hiç yaşamadılar.

DJI 0764
DJI 0765

bot üzerine uzanarak veya oturarak ilerleyebiliyorsunuz. uzanarak gittiğinizde elde ettiğiniz hız nerdeyse yüzme hızınıza eşit. ön kısımlardaki tutma yerleri ile çok rahat tutup üzerine binebiliyorsunuz, alt kısmındaki destekler ile sizi rahatsız eden hiç bir şey bulunmuyor.

su altından çıkıp bot üzerindeki malzemelere ulaşmak da çok rahat.

zıpkınımı daha önceki dalışımda suya düşürdüğüm için bu dalışta av yapmak değil de hem konyaaltı falezlerde aslan balığı olup olmadığını kontrol etmek, hem de bot ile gidebileceğimiz mesafeyi görmek için denizde olduğumuzdan livara balık koyma konusundaki performansını bilmiyorum. varyanttan, yat limanına doğru tüm falezleri dolaştık.

DJI 0784

yaklaşık 3.5-4 saatlik gezimiz sırasında hiç yorulmadık, rahatça yüzüp, ilerleyip dalışlarımızı yaptık.

DJI 0515

çok dalmayan dalış buddyleri için de gayet konforlu bir alan sunuyor, soğuk sudan etkilenmeyi minimuma indiriyor.

uzun mesafeler yüzenlere rahatlıkla tavsiye edebilirim.

DJI 0755 copy
YanıtAlıntı
Konuyu Başlatan Gönderildi : 26/07/2021 12:54
gkhnkck1990, Barracuda, ONR6NKOC ve 2 kişi beğendi
(@ugurinann94)
Yeni Üye

Merhaba, aynı bottan bende aldım, tecrübelerimden bahsedeyim. Kullandığım ilk gün hava biraz bozuktu, d ring ve karabina yardımı ile kemerime bağladım. Dalgalar 40-50 cm olmasına rağmen çekerken çok zorladı. Üzerine binmeyi denedim, bu seferde sürekli inip çıkmaktan çarptı. Apnea nın yarım kiloluk şamadıra kurşunu ile kullandım ancak hafif rüzgarda bile kurşunu dipte sürükleyip götürdü. Onun dışında bir eksisi yok, gayet kullanışlı.

YanıtAlıntı
Gönderildi : 26/07/2021 16:54
Barracuda, ONR6NKOC ve kaanc beğendi
ONR6NKOC
(@onr6nkoc)
Prof Üye Forum Yönetimi

İyi günlerde kullanın. Umarım bilinçsiz tekne sahipleri başı bos sahipsiz birsey sanıp almaya yeltenmezler. 

YanıtAlıntı
Gönderildi : 26/07/2021 22:36
gkhnkck1990 beğenme
kaanc
(@kaanc)
Üye Palazı 🙂

@onr6nkoc öyle bir durumda dalış bayrağının üstüne bir tane de tekne sahiplerinin rahatça anlayabileceği zıpkıncı sancağı çekmek gerecektir. 

şamandıra kullanımı yaygınlaştıkça bu sorunun ortadan kalkacağını düşünüyorum.

YanıtAlıntı
Konuyu Başlatan Gönderildi : 27/07/2021 09:06
Barracuda beğenme
Barracuda
(@can)
Yönetici

@kaanc dalış şamandıranızı forumda yeni konu açarak bizlere tanıttığınız için teşekkürler. Google da Subea 540 bot tipi şamandıra için arama yapan hobidaşlar için güzel bir kaynak oldu bu yazı. 

şamamdıranızı keyifli ve bol avlı dalışlarda kullanmanız dileğiyle iyi forumlar.

YanıtAlıntı
Gönderildi : 27/07/2021 11:01
kaanc beğenme

©2021 www.spearfishingturkey.com Tüm hakları saklıdır. Kullanım Şartları yerine getirilmeden hiçbir şekilde kopyala - yapıştır yapılamaz, yazılar ve bilgiler kullanılamaz.

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account