Zıpkınla Balık Avı Yasaklar

ZIPKINLA BALIK AVI YASAKLAR VE LİMİTLER

Not : Zıpkınla balık avına yeni başlıyorsanız Zıpkınla Balık Avı Rehberi-Başlangıç  ve Zıpkınla Balık Avı Tehlikeli Durumlar-SENKOP isimli yazılarımıza göz atmanız oldukça faydalı olacaktır.

Bu yazıda zıpkınla balık avı yapanları ilgilendiren yasal mevzuatı inceleyeceğiz. Bu mevzuatın ismi 4/2 Numaralı Amatör Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen Tebliğdir. Bu tebliğde yer alan maddelere dikkat etmek gerekiyor. Özellikle balık türleri ile ilgili limitler ve yasaklar bu tebliğde belirtilmiştir. Görevliler bu yasak ve limitler doğrultusunda denetim yapmaktalar. Yapılan denetimler sırasında bu tebliğe uymayanların tespiti halinde idari para cezası uygulanmaktadır.

Mevzuata göre ticari balıkçılık faaliyeti dışında su ürünleri avcılığı yapan herkes amatör balıkçıdır.  Zıpkıncı ya da oltacı fark etmez. Spor-hobi amaçlı av yapan herkes için bu tebliğ geçerlidir. Ticari balıkçılar için geçerli olan mevzuat farklıdır. Tebliğde yer alan ve önem arz eden konuları maddeler halinde inceleyelim.

AVLANMASI YASAK OLAN TÜRLER ( Madde 7)

Zıpkınla avlanması yasak balık türleri

Bu listede bulunan türlerin avlanması kesinlikle yasaktır. Nesli tükenmekte olan ve koruma altına alınan bu deniz canlıları için lütfen duyarlı olalım.Yapılan denetimlerde bu balıklardan avladığınız tespit edilirse  güncel rakam olan 1.322 TL idari para cezası ile karşılaşırsınız. Eğer ki av türünüz görevlilerce ticari balıkçılık faaliyeti olarak değerlendirilirse vay halinize ! Para cezası yanında bütün malzemelerinize de el konuluyor. Aman dikkat!!!

LAGOS BALIĞI İÇİN ÖNEMLİ UYARI !

9 Ekim 2018 Tarihli ve 30560 Sayılı Resmî Gazetede yayınlanan değişikliğe göre; daha önce avlanması yasak olan Lagosun (Epinephelus Aeneus), 01 Haziran-31 Ağustos tarihleri dışında, 1 adet ve en az 50 cm boyunda olmak üzere av yasağı kaldırılmıştır.

Lagos Balığı zıpkınla balık avı

Bu tebliğ ile 2020 yılına kadar av yasağı getirilen ORFOZ  balığının resmini aşağı kısımda paylaşıyoruz. Özellikle orfoz balığı insanlardan kaçmadığı için vurulması çok kolay bir balıktır. Ayrıca çift cinsiyetli olup üremesi ve büyümesi oldukça zahmetlidir. Nesli tükenme tehlikesi altında olan bu balığı lütfen VURMAYIN!!

Amatör balıkçılıkla avlanmış olan her türlü su ürününün satışı, canlı olarak nakledilmesi ve başka kaynaklara bırakılması yasaktır. (Madde 9)

zıpkınla vurulan balığın satılması
zıpkınla balık avı yasaklar

Bu maddeye göre zıpkınla, oltayla ya da başka bir yöntemle yapılması önemli değil. Amatör balıkçılıkla avlanmış su ürünlerinin satılması kesinlikle yasaklanmıştır!  Zıpkınla balık avı ticari bir faaliyet değildir ve kesinlikle “meslek” olarak görülmemelidir. Bu sporun içerisine “PARA” girince maalesef insanlar daha çok kazanmak için gereksiz risklere girmekteler. Lütfen para kazanmak, ailenizin geçimini sağlamak için daha tehlikesiz yollara başvurun.

İç sularımızda (göl, gölet, nehir ve barajlarda) zıpkınla balık avı yapmak yasaktır. (Madde 14)

zıpkınla balık avı yasaklar

 

DENİZLERDE AVLANABİLECEK TÜRLER VE LİMİTLER (Madde 16)

Yukarıdaki listede avlanabilir asgari boy ve alıkonulabilir miktar bilgileri belirtilen su ürünlerinden daha küçüklerinin ve belirtilen miktardan fazlasının avlanılarak alıkonulmaları yasaktır. Tarih aralığı verilerek zaman yasağı belirtilen türlerin yasak dönemde avcılığı yapılamaz!

Peki listedeki limitler nasıl uygulanır ?

Çizelgede boy limitleri belirtilen türlerde  % 5 küçük boylara istisna tanınır. Adet cinsinden limit verilen türlerde kg cinsinden limitlere bakılmaz.

Kg cinsinden limit verilen türlerde, avlanılan tür tek veya karışık olsun 5 kg’ı  geçemez. Kg cinsinden sınırlama getirilen türlerde, tek bireyin 5 kg’ı geçmesi halinde, bu birey yasal limitler dâhilinde kabul edilir. Avlanan balıklardan en büyüğünün hariç tutulduğu durumda, geri kalan balıkların toplam ağırlığının 4 kg’ı geçmemesi halinde, avlanan balıklar alıkonulabilir miktar dâhiline kabul edilir.

Alıkonulabilir miktar, her türün ayrı ayrı alıkonulacağı miktar olmayıp, av günü sayısına bakılmaksızın bir amatör balıkçının beraberinde götürebileceği toplam balık miktarıdır. Adet sınırlamasına tabi birden fazla türün avlandığı durumda, avlanılan balıklar tek tür gibi kabul edilir. Bu durumda alıkonulacak toplam balık sayısı, avlanan türlerden hiçbirinin izin verilen sayıdan fazla olmaması şartıyla 3’ü geçemez.

Sayı ve ağırlık sınırlamasına tabi türlerin karışık olarak avlandığı durumda, sayı sınırlamasına tabi türün alıkonulabilecek adetten fazla olmaması şartıyla, avlanan en büyük balık hariç tutularak geri kalan balıkların toplam ağırlığı 4 kg’ı

GECE ZIPKINLA BALIK AVI YAPMAK YASAKTIR ! (Madde 17 )

Denizlerde gün batımından gün doğumuna kadar olan sürede su altı tüfeği ile avcılık yapılamaz.

Gece zıpkınla balık avı yapmanın neden yasaklandığını yukarıdaki videoyu izleyerek anlayabilirsiniz. (Yukarıdaki video, gece balıkların nasıl savunmasız olduğunu ortaya koymak amacıyla paylaşılmıştır.) Gece uyuyan balığın kafasına sıkmak ne kadar eğlenceli olabilir? Bu durumun spor ya da avcılıkla hiçbir bağlantısı yok !

ZIPKINLA BALIK AVI YAPARKEN IŞIK, TÜP, NARGİLE KULLANMAK YASAKTIR (Madde 17)

dalış feneri

Tüple dalıp zıpkın avı yapmak, gece zıpkınla balık avlamak gibi konuların yasak olduğunu önceden de biliyordum. Ancak zıpkınla balık avı yaparken ışık kaynağı (dalış feneri) kullanmanın yasak olduğunu bu tebliği detaylı bir şekilde incelerken öğrendim. Özellikle taş altı avında kullanılan dalış fenerlerinin yasak olması nedeniyle, taş altı avı tekniği ile ilgili konulara artık içeriklerimde yer vermeme kararı aldım.

Tüple dalıp zıpkın avı yapanlar özellikle bu işi gece yaparlar. Dalış yaptıkları bölgede ne kadar yuva varsa hepsini talan ederler. Gececi ve tüpçülerin talan ettiği bir meraya sabah spor amaçlı gelen zıpkıncı yada oltacı arkadaşlar büyük ihtimalle balık avlayamadan geri dönerler.  Gece tüple yada tüpsüz zıpkınla balık avlayan kişiler zıpkıncı değil bohçacı-çuvalcı diye tabir edilen, amaçları sadece para olan, merhametsiz ve vicdansız katliamcılardır. Gece Tüple Zıpkın Avı yapanlara denk gelirseniz mutlaka Alo 158 sahil güvenlik ihbar hattına bildirin.

Zıpkınla Balık Avı Yasaklar ve Limitler Konulu Videomuz.

Diğer üyelerimizle fikir alışverişinde bulunmak isterseniz sade bir şekilde hazırlanmış FORUM bölümümüz aktif durumdadır.

Unutamadığınız ve okurlarımızla paylaşmak istediğiniz av anılarınızı bize gönderin ZIPKINCI BLOG sayfamızda yayınlayalım.

ZIPKIN AVI TÜRKİYE FACEBOOK GRUBU

🇹🇷 Zıpkın Avı Türkiye 🇹🇷 (spearfishingturkey.com)
Herkese Açık grup · 2.297 üye
Gruba Katıl
Üye sayımız 2000 i Aştı! Zıpkın Avı Türkiye Facebook Grubumuzda sizleri de aramızda görmek isteriz.
 

ZIPKIN AVI TÜRKİYE YOUTUBE KANALI

zıpkınla balık avı youtube kanalım

Abone Sayımız 2000’i Aştı! Kanalımıza abone olmak için Zıpkın Avı Türkiye Youtube Kanalı Abone olduktan sonra bildirimleri açmayı unutmayın!

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

©2019 www.sperfishingturkey.com Serbest Dalış ve Zıpkınla Balık Avı Topluluğu. Tüm Hakları Saklıdır.

Kullanım Şartları yerine getirilmeden hiçbir şekilde kopyala - yapıştır yapılamaz, yazılar ve bilgiler kullanılamaz.

veya

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

veya

Create Account