zıpkınla balık avı

Tral-Travilya-Trakun Balığı İle İlgili Her Şey

Bazı balık türleri iyi bilinmiyor, bazı türler ise birbirine karıştırılıyor. Özellikle zıpkınla balık avına yeni başlayan kişilere balık türlerini tanıtabilmek ve amacıyla avladığım balıkların resim ve videolarının yanı sıra avlar ile ilgili detaylı bilgiler içeren yazılar hazırlamaya gayret edeceğim.  İlk konuğumuz ve ayrıca son avım olan  Tral Balığını yakından tanıyalım.

Bilimsel adı Caranx crysosİngilizce ismi ise Blue Runner dır. Ülkemizde TRAL-TRAVİLYA-TRAKUN ya da İSTAVRİT BOZMASI olarak biliniyor. Kızıl Denizden geldiği söylenen Tral balığı Akdeniz ve Ege’de bol miktarda bulunan bir türdür. Genellikle çok tez canlı, hareketli ve hızlı yüzen bir balıktır. Zıpkınla vurması zor ama bir o kadar keyiflidir.

Tral-Trakun-travilya

Genellikle porsiyonluk olarak tabir edilen boylarda ve sürü halinde, küçük balık sürülerinin çevresinde avlanırken rastlanır. Son dalışımda karşıma çıkan tral oldukça iriydi ayrıca tek başına avlanıyordu.

Avın Hikayesi

Su üzerinde zıplayan yavru balıkların telaşından 5-10 metre ileride bir avcı olduğunu anladım. Biraz yaklaştıktan sonra mendirek taşlarını takip ederek dibe vardım. Dibe varır varmaz yavru balıkların peşinde koşan şeyin iri bir tral olduğunu gördüm.  Normalde çok hızlı yüzen ve ani hareketler yapan tral, bu sefer ani bir dönüş yaptıktan sonra önümden yavaşlayarak geçti. Tralı kendime iyice yaklaştırdıktan sonra gecikmeden atışımı yaptım. Makara açmaya çalışsa da güzel yerinden vurduğumu bildiğim için makara açmadan balığı alıp söndürdüm.

Mera 

Mera mendirek, balıkçı barınaklarının mendirek taşlarında tral balığı ve sürpriz avlarla  karşılaşmanız muhtemeldir. Özellikle yavru balık sürülerinin gezindiği noktalara dikkat edin.

Kullanılan Zıpkın ve Kombinasyon

90 cm ahşap tüfek üzerin 130 cm 6.50mm sharkfin şiş, çift 16mm lastik (Kombinasyon daha iri avlar için yapılmıştır.)

Kamera 

Kullandığım kamera sjcam sj6 legend. Av normal video olarak 1080p 60 fps modunda kayıt altına alınmıştır.

Tral Balığının Pişirilmesi

Bu balığın eti yağsız ve sıkı, hafifi mayhoş olmakla birlikte, nar ekşili roka salatası ya da balık ekmek yapan yerlerin tarzında soğanlı bir salata ile ekmek arasında çok iyi gitmektedir. Büyük boy, eti yerinde olan trallar ortadan ikiye yaprak olarak açılıp, ızgarada hafif yağlayarak pişirilebilir ayrıca baharata gelen bir balıktır. Izgara öncesinde iç kısımlara toz biber ya da damak tadınıza göre sadece tuz atabilirsiniz. İkinci bir yol olarak tral balığı, tavada-kızartma olarak her zaman tercih edilebilir. Her iki yöntemle de lezzetli bir öğün olacağını söyleyebilirim.

Av Videosu

Diğer üyelerimizle fikir alışverişinde bulunmak isterseniz sade bir şekilde hazırlanmış FORUM bölümümüz aktif durumdadır.

Unutamadığınız ve okurlarımızla paylaşmak istediğiniz av anılarınızı bize gönderin ZIPKINCI BLOG sayfamızda yayınlayalım.

ZIPKIN AVI TÜRKİYE FACEBOOK GRUBU

🇹🇷 Zıpkın Avı Türkiye 🇹🇷 (spearfishingturkey.com)
Herkese Açık grup · 2.297 üye
Gruba Katıl
Üye sayımız 2000 i Aştı! Zıpkın Avı Türkiye Facebook Grubumuzda sizleri de aramızda görmek isteriz.
 

ZIPKIN AVI TÜRKİYE YOUTUBE KANALI

zıpkınla balık avı youtube kanalım

Abone Sayımız 2000’i Aştı! Kanalımıza abone olmak için Zıpkın Avı Türkiye Youtube Kanalı Abone olduktan sonra bildirimleri açmayı unutmayın!

2 Yorum
 1. Okan Kurtuluş 9 ay önce

  Özellikle akdenizde çok bol bulunan bir balık olmasına rağmen internette hakkında çok az bilgi var. Bu güzel yazı için teşekkür ederim.

  • Yazar
   Can Aktaş 9 ay önce

   Güzel yorumunuz için ben teşekkür ederim. Elimden geldiğince faydalı yazılar yazmaya gayret ediyorum. Beğendiğinize sevindim.

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

©2019 www.sperfishingturkey.com Serbest Dalış ve Zıpkınla Balık Avı Topluluğu. Tüm Hakları Saklıdır.

Kullanım Şartları yerine getirilmeden hiçbir şekilde kopyala - yapıştır yapılamaz, yazılar ve bilgiler kullanılamaz.

veya

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

veya

Create Account