Kefal Balığı
Kefal Balığı

Denizlerin kralı, acemi zıpkıncıların baş tacı olan kefal balığını yakından tanımaya ne dersiniz?

Soyu sopu nedir diye merak edenler için Kefal balığı Mugilidae familyasından olup, denizlerimizde bol miktarda bulunmaktadır. Birçok türü bulunur ve birbirinden küçük farklarla ayrılırlar. Has kefal, sarı kulak kefal, altınbaş kefal, mavi kefal, topan kefal, rus kefali en çok karşılaşılan kefal türleridir. Ortalama boyu genellikle 40-50 cm olan kefal balığının bugüne kadar karşılaşılmış en büyük bireyi 120 cm boyunda ve 12 kg ağırlığındadır.

kefal balığı

Kefal balığı yapısı itibariyle kirlilik düzeyi yüksek sularda rahatlıkla yaşamını sürdürebilir, kirli bölgelerde beslenen kefallerde doğal olarak kötü bir koku olur. Ayrıca bu kefallerin karın zarlarının simsiyah olduğunu rahatlıkla görebilirsiniz. Bu sebeple pek tercih edilmez 🙂

Kefal balığı ile ilgili pek bilinmeyen bir konu ise havyarının çok kıymetli olduğudur. Kefal balığının havyarı güzelce çıkartılır ve bal mumuna batırılır, sonbahar rüzgarında kurutulur. Ülkemizin birçok bölgesinde kefal havyarı büyük ticari öneme sahiptir. Bu havyarın kilosu ise 100-150 tl arasında satılmaktadır. Özellikle Yumurtalık ilçesinde Çamlık dalyanından çıkan yumurtalar kıymetlidir. Bu havyarın nasıl çıkartıldığını aşağıdaki videoyu seyrederek öğrenebilirsiniz.

Kefal Balığının Havyarı Nasıl Çıkartılır ?

Kefal Balığı Yenir mi ?

Kefal balığı yenir. Ancak balığın nerede avlandığı büyük önem taşımaktadır. Kirliliğin yüksek olduğu atık su deşarjları, liman içleri gibi bölgelerde yaşayan kefallerin tüketilmesi sağlık açısından zararlı olabilir. Çünkü kirlilik seviyesi yüksek bölgelerde yaşayan ve beslenen bu balıklarda alüminyum ve civa gibi zararlı maddeler bulunmaktadır. Tüketeceğimiz balıkların temiz bölgelerde avlandığını bilmemiz çok önemli. Su kirliliğinin az olduğu bölgelerde avlanan kefallerde ağır bir koku bulunmaz ayrıca karın zarları siyah değil kahverengi olur.

mullet-kefal
mullet-kefal balığı

Kefal Balığı Tarifi

Kefal, beyaz etli ve son derece lezzetli bir balıktır. Özellikle sarıkulak olarak bilinen ve 1 kilogram üzeri kefallerin tadına doyum olmaz. Bu balığın marinesi ve pişirme şekli gerçekten çok önemlidir. İşin ehli birisinin elinde bu balık gerçekten çok lezzetli bir öğün olabilir. Öncelikle kefal balığının temizlenmesi ve kendi özel tarifimi sizlerle paylaşmak istiyorum.

Kefal Balığı nın Temizlenmesi

Kefal balığını iyi temizlemek çok önemlidir. Kefalin pulları soyulduktan sonra iç organları ve solungaçları ayıklanır. İyi temizlenmeyen karın zarı balığa acı bir tat verecektir. Bu sebeple karın zarı güzel bir şekilde temizlenir. Balığın iç kısmında beyaz eti haricinde hiçbir şey kalmamalı. Balığın iç organları ayıklandıktan sonra yine iç kısımdan omurgası boyunca bıçakla çizik atılır. Omurga boyunca sağlı sollu bulunan siyah kalıntılar temizlenir. Hepsi bu kadar. Ben kafasını da kesip atıyorum.

Kefal balığının Pişirilmesi

Zevkler ve renkler tartışılmaz lakin ben kefali sadece ızgara olarak tüketiyorum. Özellikle belirmek istiyorum. Tarif ettiğim şekilde sarıkulak kefali pişirdiğinizde tadına inanamayacaksınız. Öncelikle kefali ortadan ikiye yaprak şeklinde açıyoruz. Ay çiçek yağı ile iki tarafını bolca yağlıyoruz. Damak tadınıza göre 3-5 diş sarımsağı üzerine bir tutam tuz dökerek havanda dövüyoruz. Dövdüğümüz sarımsağı balığın özellikle iç kısmına ve dışına elimizle yediriyoruz. Balığın üzerine kafi miktarda tuz, isteyenler bir miktar toz biber serpebilir. Izgaraya koyduğumuz kefali ateşi çok güçlü olmayan mangala yatırıyoruz. Fazla kurutmadan pişiriyoruz.

Püf Noktası : Balığı adeta kömür ateşinde kızartacağız. Bu nedenle pişireceğiniz tarafı mangala koymadan önce elimizle yada fırça yardımıyla bolca yağlayıp ateşe koymalıyız. Başka bir husus önce balığın iç kısmını sonra derili kısmını pişirelim. Afiyet Olsun 🙂

TEK KELİME İLE MUHTEŞEM BİR KEFAL TARİFİ ÖĞRENMEK İSTER MİSİNİZ?

KEFAL KAVURMA TARİFİ

kefal kavurma tarifi

TUZDA BALIK (SİNARİT) TARİFİ

tuzda balık tarifi-tuzda sinarit nasıl yapılır
tuzda balık

Sitemize üye olarak bu platformun bir parçası olabilir, profil sayfanızda av fotoğraf ve videolarınızı paylaşabilirsiniz. Şikayet ya da önerileriniz için iletişim : destek@spearfishingturkey.com

ZIPKIN AVI TÜRKİYE FACEBOOK GRUBU

🇹🇷 Zıpkın Avı Türkiye 🇹🇷 (spearfishingturkey.com)
Herkese Açık grup · 2.297 üye
Gruba Katıl
Üye sayımız 2000 i Aştı! Zıpkın Avı Türkiye Facebook Grubumuzda sizleri de aramızda görmek isteriz.
 

ZIPKIN AVI TÜRKİYE YOUTUBE KANALI

zıpkınla balık avı youtube kanalım

Abone Sayımız 2000’i Aştı! Kanalımıza abone olmak için Zıpkın Avı Türkiye Youtube Kanalı Abone olduktan sonra bildirimleri açmayı unutmayın!

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

©2019 www.sperfishingturkey.com Tüm hakları saklıdır. Kullanım Şartları yerine getirilmeden hiçbir şekilde kopyala - yapıştır yapılamaz, yazılar ve bilgiler kullanılamaz.

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account