Bildirimler
Tümünü Sil

Foruma Üye olduktan sonra "Aktivasyon-Şifre Belirleme Aşamasında Sorun Yaşayan Üyelerimiz

Foruma üye olurken "hotmail, outlook, msn" uzantılı bir mail adresi kullandıysanız size gönderdiğimiz aktivasyon-şifre belirleme e postası hesabınızdaki "gereksiz-spam" klasörüne düşmüş olabilir. Lütfen "gereksiz-spam" klasörünü kontrol ediniz. Destek için instagramdan @spearfishingturkey bize ulaşabilirsiniz.

Çeşme Zıpkın Avı Trofe Sinarit Rekorum 11,5 kg 94cm

9 Mesajlar
6 Üyeler
26 Beğeniler
2,041 Görüntüleme
GKHN YRN
(@trofesor)
Yeni Üye
Konuyu Başlatan

Yaklaşık on üç yıldır peşinde gezdiğim sinarit balığının son yıllarda sadece trofe sayılabilecek büyüklerini bulmaya ve avlamaya çalışıyorum. Bu süreçte çok fazla ıska attığım balık da oldu. Ancak hatalarımdan ders alarak öğrenmeye, bu balığı tanımaya ve avcılığımı geliştirmeye devam ettim.
Peşinde olduğum sinaritler, Çeşme bölgesinde genelde sürü halinde ama bazen de tek iri birey olarak, yıl boyunca yaklaşık 15 km2 genişliğinde bir merada, çok farklı derinliklerde karşıma çıkıyorlardı. Bazen öyle sürüler görüyordum ki, kalbimin çarpıntısından dalış yapamaz hale geliyordum 🙂
O gün de balıklar, daha önce çift sinarit ıska yaptığım taşların iki farklı noktasında, önce 3-4 kilolukları sonra 1-2 kilolukları olmak üzere karşıma çıktılar. Birkaç saat sakin ve uzun pusularla (agaşon) en irilerini kandırmaya çalıştım ama büyükler mutlaka uzak duruyordu. Bu esnada pusulara cevap veren güzel 1 çipurayı ve 1 eşkinayı avlamıştım 🙂
En sonunda yorulup bota dönerken taşların kıyıya doğru bitip kuma-erişteye döndüğü yerde güzel bir sargoz gördüm. Balık çok ürkekti ve taşların üstünde ama taşlardan uzaklaşmadan geziyordu. Sakince aşağı inip güzel bir pusuyla balığı aldım ve yine sakince yukarı çıkıp deepro gold zıpkınımı toplamaya başladım, ki o anda ilerideki kumun üstünden irice bir sinaritin geçtiğini gördüm. Taşın diğer açık tarafında uğraştığım bireylerin bana doğru geldiğini sandım. Güzelce nefeslenip sakince yine aşağı indim ve biraz önce sargozu vurduğum taşın yanındaki eriştelerin arasına saklandım. İleriden balıklar geldi ama sürü yaklaşmayıp sağa doğru akmaya başladı, ben de tüfeğimi yavaşça oraya doğru çevirdim (video buradan başlıyor) "Sürüyü nasıl döndürebilirim? Acaba aralarından biri gelir mi?" diye düşünürken, sürünün arkasından ama bana daha yakın olarak kocaman bir kellenin de takip ettiğini gördüm. O anda elim ayağım buz kesti diyebilirim, çünkü balık çok büyüktü 🙂
Bari bunu çağırayım diye sakince bir iki hareket ve ses yaptım. Balık bunları gördü ve duydu, ki hemen yön değiştirip direkt üstüme gelmeye başladı. Bana da sakin kalmaya çabalayıp en sağlam yerinden vurabilmek düştü. Ve nihayetinde bunu da başardım 🙂
Fakat balık vurulduktan sonra makaranın tamamına yakınını boşaltırken birden durdu! Tahminen şişten çıktı ya da bir yere girdi diye düşünerek ipi çekmeden yavaş yavaş üstüne yüzerek makarayı topladım. Misinanın gittiği yerdeki erişte kenarında büyük bir karaltı vardı ama ilk başta balığa benzetemedim. Zıpkını bırakıp aşağı inince, akan kanların ortalığı bulandırdığını ve bu yüzden sinariti görmekte zorlandığımı anladım. Önce şişi iyice ittirip tamamen emin olduktan sonra şişin iki tarafından da tutup sıkıca kavradım ve yavaş yavaş yukarı çıkmaya başladım. O esnada yıllardır kullandığım fondeep carbon paletlerim ilk defa bu kadar yükü gördüğü için bir an korkmadım desem yeridir, zira balık 12-13 kilo vardı 🙂
Nihayetinde yüzeye vardım ve hem balığı zapt etmeye hem de bıçakla söndürmeye çalıştım. Ancak inanın işin en zor kısmı burasıydı, çünkü balığa bıçak işlemiyordu! Zar zor avuç içimle bıçağı galsamadan çakıp balığı öldürdükten sonra da keyif videolarını çektim 🙂
Ömrüm boyunca unutamayacağım bir av gününü, sevgili dalış eşim Bilgin Ergün'le kah bağırarak kah gülerek kah sarılarak, ama en önemlisi sondaki müziği 'düttürü-düdüt-düdüt' şeklinde söyleyip kutlayarak bitirdik 🙂
Kıyıya geldiğimizde gün batmış, karanlık çöker olmuştu. Balığı dijital el tartısı ile tarttık, 11.4 gibi bir rakam yazdı ama doğrusu çok tutamadım çünkü acayip yorulmuş ve üşümüştük. Balığı arabanın arkasına yatırıp bir de metreyle ölçtük, 94cm düz boyu vardı. Ama bu anların fotoğraflarını çekmek aklımıza bile gelmedi. Zaten botta çektiğimiz resimler de, dalgadan ve titremekten hep bulanık çıkmış 🙂
Allah tüm denizcileri korusun ve selamet versin, dalın sağlıcakla...

Gönderildi : 06/05/2020 20:38
Cozer, 2000watt, pasha and 6 people reacted
Rıdvan (scotchsoda)
(@ridvan)
Sığ su avcisi Forum Yönetimi

Hey masallah abi nefesine saglik cok saglam av merak ettim simdi kayitli sinarit rekoru nedir ?

Gönderildi : 06/05/2020 20:49
Barracuda and GKHN YRN reacted
GKHN YRN
(@trofesor)
Yeni Üye
Konuyu Başlatan

@ridvan kardeşim dünyada rekor olarak kayıtlı olan 12,7 imiş sanırım ama derinde çiftleşen yatan iki balıktan birini vuruyor eleman... ayrıca 10 kilo üstü üç beş av daha var videolarda gördüğüm, ancak resmi kaydı bilmiyorum.

eğer bir daha denk gerirsem noter huzurunda lisanslı tartı ile tartım yaptırıp en azından ülke rekoru için başvurayım diyorum

😇

Gönderildi : 06/05/2020 22:12
Rıdvan (scotchsoda)
(@ridvan)
Sığ su avcisi Forum Yönetimi

Gönderen: @trofesor

@ridvan kardeşim dünyada rekor olarak kayıtlı olan 12,7 imiş sanırım ama derinde çiftleşen yatan iki balıktan birini vuruyor eleman... ayrıca 10 kilo üstü üç beş av daha var videolarda gördüğüm, ancak resmi kaydı bilmiyorum.

eğer bir daha denk gerirsem noter huzurunda lisanslı tartı ile tartım yaptırıp en azından ülke rekoru için başvurayım diyorum

😇

Vallahi uzun sure forumdan uzak kaldik ama seninki bence kayda deger sekilde tescilli av olacakmis resmen bu sekilde sanirim faydasi olmaz ama videodan resim alip ben olsam duvara asarim dursun evladina torunlarina anlatirsin baban iyi avciydi deden attigini vururdu diye videolari izletirsin insallah 😃

Gönderildi : 06/05/2020 22:26
Barracuda and GKHN YRN reacted
Passiontripmaster
(@sonertas)
Zıpkıncı Forum Yönetimi

Maşallah maşallah abiciğim nefesine yüreğine yazan parmaklarına sağlık daha videoyu seyretmeden anı yaşattın bize teşekkür ve tebrik ederim dal sağlıcakla...

Gönderildi : 06/05/2020 22:29
GKHN YRN reacted
GKHN YRN
(@trofesor)
Yeni Üye
Konuyu Başlatan

FB IMG 1588793594521
FB IMG 1588793603135
FB IMG 1588793613993
FB IMG 1588793622028
FB IMG 1588793627591
FB IMG 1588793624619

Gönderildi : 06/05/2020 22:44
Selim BULUT, Passiontripmaster, Barracuda and 1 people reacted
ONR6NKOC
(@onr6nkoc)
Başımı o denizden çıkarayım desem! Balığım ya; nefesim kesilir.... Forum Yönetimi

Harika bir av abi... Kisketin daim olsum..

Gönderildi : 06/05/2020 22:54
GKHN YRN and Barracuda reacted
muhsin5791
(@muhsin5791)
Üye Palazı

Nefesine sağlık , çok kral av.

Gönderildi : 07/05/2020 09:22
GKHN YRN and Barracuda reacted
Barracuda
(@can)
Yönetici

@trofesor

Av hikayesi, av videosu ve fotoğraflarla çok güzel bir paylaşım olmuş abi. Av için ayrıca tebrikler sinarit tam bir trofe. Bu av paylaşımını forumdaki "Trofeler" bölümüne ayrı bir konu açarak ekleyeceğim. Sosyal medyanın bizi alıştırdığı şipşakçılığa inat emek vererek av hikayesi yazarak fotoğraflı videolu av paylaşımları ile zıpkıncı camiasında farklı bir yer edineceğimize inanıyorum. Paylaşımlar az olsun ama böyle öz olsun diyerek yorumumu bitireyim 🙂

Gönderildi : 07/05/2020 09:54
GKHN YRN reacted
Paylaş :

©2024 www.spearfishingturkey.com Tüm hakları saklıdır. Kullanım Şartları yerine getirilmeden hiçbir şekilde kopyala - yapıştır yapılamaz, yazılar ve bilgiler kullanılamaz.

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account