Tecrübelerinize iht...
 
Bildirimler
Tümünü Sil

Tecrübelerinize ihtiyacım var

 
gkhnkck1990
(@gkhnkck1990)
Trofe Üye

merhabalar ustalarım ,

bir kaç konuda tecrübelerinize ihtiyacım var. karşılaştıkça da buradan paylaşıp sizlerden yardım isteyeceğim. şimdiden teşekkürler , sağlıklı dalışlar..

beni ilk dalışa götüren abi şnörkeli çıkartma dedi , forumda okuduklarıma göre şnörkelsiz dalmalıyım. şnörkelsiz dalmaya dalıyorum da dibten çıkınca başlıyor bi stres. bulamıyorum ağzımın yolunu veya şnörkeli tam oturtamıyorum ağzıma , baya su yutuyorum. şnörkelsiz dalışa nasıl alışabilirim.

internette çok video izledim fakat çoğunda çekilen videolar av vurmak ile alakalı olduğundan dalan adamın hareketlerini vs çok gözlemleyemedim. yani ben sağ elimi kullanıyorum şnörkeli yüzümün sağına mı soluna mı takmalıyım. veya diyelim ki sağıma taktım sudan çıktıktan sonra şnörkeli sağ elle mi ( sağ elimde tüfek olucak ama ) yoksa sol elimle mi ağzıma getirmeliyim. bu sorular belki komik ama benim şuan aşamadığım sorunlar o yüzden lütfen kusura bakmayın 🙂

birde bazen dalmakta zorlanıyorum , yani 1 metre falan indikten sonra balon gibi su yüzüne çıkıyorum. ve dibe gittiğimde duramadan başlıyorum su yüzüne çıkmaya ,neler tavsiye edersiniz. bu biraz da adaptasyone ve konsantrasyon ile alakalı mı eğer öleyse zamanla aşılır sanırım. videoları izliyorum , forumdaki bilgileri okuyorum fakat su ya girince heyecandan bazılarını unutuyorum.

 

herkese sağlıklı dalışlar..

YanıtAlıntı
Konuyu Başlatan Gönderildi : 01/09/2020 09:52
ONR6NKOC
(@onr6nkoc)
Prof Üye Forum Yönetimi

Merhaba @gkhnkck1990

Şnorkel ile başlayalım.  Şnorkel sağ yada sol ne tafaftan taktiginin bir önemi yokm ben solak olduğum için sol tarafta. Sen sağlak sındır sağ taraf ta kullanabilirsin bunun pek bir önemi yok. Şnorkeli yalnizca satihta yani yüzeyde kullanırız. Nefeleniriz gerekse taşları ararız inecegimiz yeri ararız bu süre zarfinda kafamızı sudan kaldirmaya gerek kalmaz. Dalışa gececegimiz zaman son nefesi alıp şnorkeli çıkartıyoruz. Şnorkel ağzında dalış yaparsan içine su dolar su yutarsın kabarcık yapar balık ürker. 

2. Konuda ise ağırlık. Hesabın yanlış. Kaç metrelerde dalmak istiyorsun. Yeni oldugun için 5 metre varsayıyorum o bile çok su an için. Kullandığın ağırlık az. En güzel ağırlık hesabi. Dalış plani yaptığın meraya göre değişir. Mesela dalacagin merada derinlik 5 metre. Bu derinlikte 5 metrelerde notr olacak gibi ağırlık ayarlamak gerekir. (Not daha derinlikler için ağırlık azaltmak gerekir.)  Bu ağırlık olayını dalis yaptıkca teknikleri öğrendikce daha iyi anlayacaksin. 

Başka sorun olursa bu konu altında sormaya devam edebilir sin..

Sağlıcakla Dal..

YanıtAlıntı
Gönderildi : 01/09/2020 11:31
gkhnkck1990 beğenme
Barracuda
(@can)
Yönetici
Gönderen: @gkhnkck1990

şnörkelsiz dalışa nasıl alışabilirim.

Şnorkelsiz dalışa bol bol şnorkelsiz dalış yaparak alışabilirsiniz 🙂 sağ elinizi kullanıyorsanız şnorkeli boşta olan yani sol el için sol tarafa takın. Şnorkelin ağzınıza olab mesafesini iyi ayarlayın yukarıda yada aşağıda olmasın.

Şnorkel ağzınızdayken asla dalış yapmayın. Zamanla bu sorun ortadan kalkacaktır.

Yukarıdaki en üstte yer alan ana menüden AĞIRLIK HESABI UYGULAMASI nı kullanarak dalış ağırlık miktarınızı hesaplayabilirsiniz. 

YanıtAlıntı
Gönderildi : 01/09/2020 12:23
gkhnkck1990 beğenme
gkhnkck1990
(@gkhnkck1990)
Trofe Üye

@onr6nkoc

abi sol elle mi ağzına götürüyorsun şnörkeli. benim kast ettiğim diyelim ki daldık su yüzüne çıktık nefesi verip nefesi alıp ağzımıza şnörkeli takmayı beceremiyorum. şnörkeli ağzıma takana kadar kafam suya gömülmüş ve su yutmuş oluyorum. belki de burada hatam suyun üzerinde kalamamamdır bilemiyorum .

dediğin gibi 5 metrelere falan dalıyorum en fazla belki o kadar da değildir ağırlık ise 7 kilogram kursun ile dalıyorum. hesaplamalarda 72 kiloya 7 kilo yeterli diye öğrenmiştim.

inşallah abi niyetim acele edip hızlı öğrenmek değil fakat yanlış yapmayarak doğruyu öğrenmek geçte olsa.. sağlıcakla dalasın..

YanıtAlıntı
Konuyu Başlatan Gönderildi : 01/09/2020 12:43
gkhnkck1990
(@gkhnkck1990)
Trofe Üye

@can

abi denedim ama denemeye devam edeceğim de maksatım yanlış yaptığım bişey varsa düzeltmek, ağırlık uygulamasını kullanmıştım 7 kilo ile dalıyorum 

YanıtAlıntı
Konuyu Başlatan Gönderildi : 01/09/2020 12:52
Barracuda beğenme
Barracuda
(@can)
Yönetici

@gkhnkck1990 bazı şeyler zamanla oluyor. Zıpkın avında ilk başlarda çok zor gelen şeyler belli bir süre sonra refleks haline geliyor. Şnorkel kullanımı da bunlardan biri eğer sağ elinizde zıpkın oluyorsa sürekli şnorkeli sol tarafta olması şnorkel kullanımı için pratik olacaktır. 

Ağırlık hesabını 0-7 metre için aslında olması gerekenden bir kilo fazla ağırlık önerecek şekilde programladım.

Çünkü yeni başlayan arkadaşlar genelde 1.5-2 metre derinliklerde denemeler yapıyorlar. Bu kadar sığ sularda dipte rahat kalabilmek için bir iki kilo ağırlık arttırmak gerekli oluyor. 

Bence denemeye devam et. Aklına takılan ne varsa anlık olarak bizimle paylaşabilirsin 

 

 

YanıtAlıntı
Gönderildi : 01/09/2020 14:57
gkhnkck1990 ve ONR6NKOC beğendi
gkhnkck1990
(@gkhnkck1990)
Trofe Üye

@can

teşekkür ederim Can abi Cansınız..

YanıtAlıntı
Konuyu Başlatan Gönderildi : 01/09/2020 16:27
Mehmet Reyhanoğlu
(@sarimehmet)
Kıdemli Üye

Ben genelde şnorkeri maskekayışı altına sıkıştırrım bazı balıklar şnorkerden korktugu için çıkarması rahat olur dalisa  şnorkersiz başlarsam kurşun kemerimin arasına alır öyle dalarım yukarıya çıkarken son 3 4 metrelerde şonorkeri hazırlar satıha varmama 0.50 cm kala takar ve dalışa devam ederim alışması zaman alır ama çok daha keyif verici oluyor

YanıtAlıntı
Gönderildi : 02/09/2020 12:50
gkhnkck1990
(@gkhnkck1990)
Trofe Üye

@sarimehmet

ustam bende böle yapmaya uğraşıyorum , yapana kadar da devam edicem çünkü doğrusu bu. yani nasıl alışırsam öle gider doğruya alışmalıyım. sanırım acemilikten ve korkudan yapamıyorum.

yanlız ben şnörkeli maskeye yüzük parçası ile takıyorum ,ondan dolayı mı yapamıyorum acaba . sizin yaptığnız gibi lastikten geçirip deneyeyim ilk gitmem de sağ olun

YanıtAlıntı
Konuyu Başlatan Gönderildi : 02/09/2020 12:53
Mehmet Reyhanoğlu
(@sarimehmet)
Kıdemli Üye

@gkhnkck1990

Direk şnorkeli lastikten gecirirsen takması ve çıkarması daha kolay olur 

YanıtAlıntı
Gönderildi : 02/09/2020 17:53

©2021 www.spearfishingturkey.com Tüm hakları saklıdır. Kullanım Şartları yerine getirilmeden hiçbir şekilde kopyala - yapıştır yapılamaz, yazılar ve bilgiler kullanılamaz.

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account