Bildirimler
Tümünü Sil

Foruma Üye olduktan sonra "Aktivasyon-Şifre Belirleme Aşamasında Sorun Yaşayan Üyelerimiz

Foruma üye olurken "hotmail, outlook, msn" uzantılı bir mail adresi kullandıysanız size gönderdiğimiz aktivasyon-şifre belirleme e postası hesabınızdaki "gereksiz-spam" klasörüne düşmüş olabilir. Lütfen "gereksiz-spam" klasörünü kontrol ediniz. Destek için instagramdan @spearfishingturkey bize ulaşabilirsiniz.

çentikli şişte ip palamut kullanılabilir mi

28 Mesajlar
15 Üyeler
40 Beğeniler
4,796 Görüntüleme
Konuyu Başlatan
(@kaan-ozker)
Yeni Üye

merhaba .arkadaşlar zıpkın avı türkiyeye yeni kayıt oldum.belli aralıklarla 2001 den beri hobi amaçlı, sınırlarımı zorlamadan dalıyorum. emektar picasso century 100 lükle. şiş çentikli, palamut mafsallı.ip palamuta geçme şansım var mı onu merak ediyorum.  çok teşekkürler. dalın sağlıcakla...  🙂

Yanıt
27 Adet Yanıt Var
EmAy
 EmAy
(@emay)
Yeni Üye

Anladığım teli çıkarıp ip kullanabilirmiyizi kastediyorsan  ben kullandım çentikli şişte bir sorun yaşamadım.

pr 01 1676
Yanıt
5 Adet Yanıt Var
(@kaan-ozker)

Yeni Üye

çok teşekkürler.  ip hangi marka kullanıyorsunuz.önerdiğiniz bir marka rica etsem

Yanıt
zencuk
Forum Yönetimi
(@zencuk)

Yönetici

@kaan-ozker

İkinci entry'niz iki kere girildiği için birini sildim.

Öncelikle çentikli şişinizin çentik kenarlarının palamut ipinin bineceği kısımlarını ince bir eğe yardımı ile eğelemeniz gerek. Bu işlemi hafif hafif yapmalı sadece keskinliğini azaltmalısınız.

IMG 20200514 165006

Daha sonra palamut tarafındaki kaplinleri keski veya spral yardımıyla kırabilirsiniz ardından boğarsınız. Üstteki fotoğraftaki gibi mafsalları söküp ip palamut takarakda kullanmak mümkün. Fakat bu şekilde kullanırsanız; kapline bağlanan palamutun plastik kısımları hem zıpkınınızın gövdesine hemde ip palamutun kurulum aşamasında kopması durumunda elinize zarar vermeye devam edecektir. Dolayısıyla önerim palamut tarafındaki plastik ve metal bölümden komple kurtulmanız.

Şişin çentiklerini eğelemezseniz ip palamutun ömürü az olucaktır. Kalitesine göre her dalış sonrası yenilemeniz gerekebilir. Makara ipi güçlü bir lastikte palamut ipi işlevi görmez. 14mm 16mm lastikde belki iş görür ama yine sık sık değiştirmek gerekir. G20 lastikde 1 dalış dahi dayanmıyordu. Dalış esnasında koptuğunda idareten kullanmaya çalışmışlığım olduğundan biliyorum. Şuanda dalış esnasında yedek olsun diye kabzedeki şamandıraya bağlamak için olan halkada bilek geçecek uzunlukda palamut ipinden halka bağlı (tavsiye ederim)

Kaplinlerin nasıl boğulduğuyla alakalı fikir vermesi açısında şu videoyuda ekliyorum.

Yanıt
(@farabi)

Yeni Üye

@emay apnea power point kullanıyorum normalde fabrika çıkışı çelik palamut olarak aldım iki yıldır bir sorun yaşamamıştım ancak geçtiğimiz günlerde şişin kitlendiği yuva üst klipsinden kırılmış farketmedim lastiği gerip palamutu çentiğe takmamla şiş bi anda fırladı ve sol el serçe parmağımı palamuta kaptırdım kemiğe dayanmasa da parmağımdan bi parça et koptu bu durum da beni bu işlerde max güvenliğe geçme konusunda tetikledi araştırırken konuyu gördüm bu ip palamutu çentik şişe taktığımda yırtılma kopma patlama olmaması için ne yapmak gerekir yaşadığım olay beni oldukça ürküttü şu an hala çelik palamutla giriyorum ek önlem olarak eldiven kullanıyorum

Yanıt
ONR6NKOC
Forum Yönetimi
(@onr6nkoc)

Başımı o denizden çıkarayım desem! Balığım ya; nefesim kesilir....
Gönderen: @farabi

@emay apnea power point kullanıyorum normalde fabrika çıkışı çelik palamut olarak aldım iki yıldır bir sorun yaşamamıştım ancak geçtiğimiz günlerde şişin kitlendiği yuva üst klipsinden kırılmış farketmedim lastiği gerip palamutu çentiğe takmamla şiş bi anda fırladı ve sol el serçe parmağımı palamuta kaptırdım kemiğe dayanmasa da parmağımdan bi parça et koptu bu durum da beni bu işlerde max güvenliğe geçme konusunda tetikledi araştırırken konuyu gördüm bu ip palamutu çentik şişe taktığımda yırtılma kopma patlama olmaması için ne yapmak gerekir yaşadığım olay beni oldukça ürküttü şu an hala çelik palamutla giriyorum ek önlem olarak eldiven kullanıyorum

Merhaba çok geçmiş olsun. İp palamuta geçmek istiyorsanız Çentikli şiş kullanıyorsanız ince bir zımpara ile çentikleri zımparalamaniz gerekiyor çapaklari ve kesecek gibi ince kenarlı kısımlarida kalınlaştırmalisiniz. Sonra çevirme lastik almalı yada olan lastiğinizi ip palamuta çevirip kullanabilirsiniz.. sağlıcakla Dalin.

Yanıt
(@zbanko)

Yeni Üye
Gönderen: @farabi

Gecmis olsun. Ip palamut ve en az 1,5mm lik neopren bir eldiven kullandiginiz takdirde palamut ipi kopsa dahi bir daha yaralanmaniz söz konusu olmayacaktir.

Yanıt
EmAy
 EmAy
(@emay)
Yeni Üye

Makara ipi 🙂

Yanıt
2000watt
(@2000watt)
Üye Palazı

Ben kış başından bu yana, çentikli şişte ikinci lastik olarak 18 mm lik bir çevirme lastiği boğup ip palamut kullanıyorum, hiç sorun olmadı. Yani ip palamut kaplinli değil.

Yalnız palamut ipi kalın olmalı, makara ipi özellikle kalın lastikler için uygun değil. @zencuk `un dediği gibi çentik kenarları eğelenmeli ve önerdiği diğer konulara dikkat ederek bu uygulama yapılmalı. Ne kadar uygun bir yöntem bilmiyorum ama benim işimi görüyor.

Yanıt
5 Adet Yanıt Var
(@hellbowen)

Yeni Üye

@2000watt kalın derken belli bir oranı var mı? 2 güne böyle denemeyi düşünüyorum da ona göre ip alacağım. sonra dalış yarıda kalmasın.

Yanıt
pasha
(@pasha)

Yeni Üye
Gönderen: @hellbowen

@2000watt kalın derken belli bir oranı var mı? 2 güne böyle denemeyi düşünüyorum da ona göre ip alacağım. sonra dalış yarıda kalmasın.

Öncelikle foruma hoşgeldin @hellbowen,

Bunun kesin bir oranı olmadığını her zıpkıncı bilir.Denklemin içinde birçok değişken var çünkü.

Burada olan arkadaşlar ne üretici ne de satıcıdır.Herhangi bir menfaat gütmeden herkes kişisel tecrübelerini paylaşarak birbirine yardım etmeyi amaçlar.

Sonra dalış yarım kalmasın yaklaşımı bence hoş bir yaklaşım değil.

Yanıt
(@hellbowen)

Yeni Üye

Merhaba teşekkürler hoşbuldum @evren-lafci.

Yeni başlayacağım mümkün olduğunca bir şeyler öğrenmeye çalışıyorum. Atıyorum 0,9 mm ip vardır dersin ki aman çok ince kullanma veya en şu kadar ip kullanırsan daha iyi olur diyebilirsin. Gittiğiniz her mağaza size doğru dürüst bilgi vermiyor. Kandırılmamak ve bu durumdan zarar görmemek için soruyorum ve "her zıpkıncı"dan biri olmadığım için de sormaya devam etmeyi düşünüyorum. Umarım yardımcı olacak kişiler çıkacaktır.

Bence yazdığım şeye negatif odaklı bir cevap yazmışsınız. Siz dalış yarım kalınca üzülmüyor olabilirsiniz.

Yanıt
zencuk
Forum Yönetimi
(@zencuk)

Yönetici

@hellbowen

Selamlar, yazı dilinden dolayı yanlış anlaşılmalar olabiliyor. Durumun tamamen bunun ile alakalı olduğunu düşünüyorum. İlk yazıdan sitemkar bir dil algılanabiliyor fakat öyle demek istemediğinizin farkındayım. Palamut ipinin iç dolgusuyla makara ipininki farklı altta fotoğrafını eklediğim palamut ipinden piyasada kalmadı yıllar önce tükendi diğerlerinin tamamı bana sorarsanız aynı. Daha öncede bahsettiğim gibi çentikleri eğelediğiniz taktirde palamut ipini kaplinli veya kaplinsiz kullanabilirsiniz sezonda maks 2-3 kere değiştirirsiniz. Makara ipi bu ip kadar randıman vermez belki 14 mm lastiklerde 1-2 dalış götürür ama adı üzerinde her iki ipide kendi amacına yönelik kullanmak lazım.

IMG 20200601 173952

Yanıt
(@nrcnft)

Yeni Üye

@zencuk meraba bende apnea MT serisi açık kafa çift lastik zipkinimi satılığa çıkardım ve daha kısa ve kurması kolay olan apnea rebel kapalı kafaya geçiş yaptım. Hiç kullanmadım daha. Fakat aynı endişeyi yaşıyorum yaralanmalar çok oluyormuş. Buna nasıl cozum bulunabilir. Eldiven çare olmaz mi gerekirse milimini yukseltsek

Yanıt
Passiontripmaster
Forum Yönetimi
(@sonertas)
Zıpkıncı

Eğer güzel traslanmissa ipi kesmeyecek gibi kullanılır ince ege Yoksa ip şeklinde zimparalar var onlarla centiklerin keskin kenarları yumusatilmalidir

Yanıt
2000watt
(@2000watt)
Üye Palazı

@hellbowen

Merhaba,

En başta söylemiliyim ki ben acemiyim ve öğrenmeye çalışıyorum. Ustaların yaptıklarını yapmaya çalışıyorum ve bu arada kendimce standart dışı uygulamalar da deniyorum.

Bunları özellikle yazdım çünkü benim uyguladıklarımın başkalarınca uygulanıp herhangi bir kazaya uğramalarını ve zarar görmelerini istemem. Benim zıpkın lastik kombinasyonu belki başka bir zıpkında sorun yaratıp kazaya neden olabilir, bunun sorumluluğunu alamam.

Ben salgın sonrası izinler çıktıktan sonraki ikinci gün yani geçen Salı günü fotoğrafını gönderdiğim tertiple dalışa gittim. Yaklaşık 4 saat yüzdüm ve tahminim 15 veya daha fazla atış yaptım. İlk defa 1,7 mm'lik beyaz palamut ipi yerine doğrudan lastik boğma ipini daha ince ve uygun olmamasına karşın palamut ipi olarak çentikli şişte kullandım. Tek bir kez sorun yaşadım : o da sanırım 10. veya 11. artıştan sonra palamut ipi boğmuş olduğum lastiğin ortasından çıkan ve palamut ipinin bağlı olduğu ipten kurtuldu lastiği gererken. Bir patlama sesi oldu korktum ip koptu sandım ama ip kopmamıştı. Tekrar palamut ipini yerine bağladım ve daha sonra defalarca atış yaptım ve son durum resimdeki gibi. Yine o şekilde dalış yapacağım.

Resimdeki sol lastiğin yanında beyaz olan kalın palamut ipini ve altında iki renk ve daha ince olan palamut ipi olarak kullandığım lastik boğma iplerini görebilirsiniz. Bunları yanımda yedek olarak taşıyorum eğer palamut ipi koparsa diye ama çok şükür şimdiye kadar hiç palamut ipi kopmadı.

Tüfek pandelli lx 90 lık. Deeper firmasının ürünü. Siyah ince lastik geçen sene tüfeği aldığımdaki 14 mm'lik orijinal lastiği. Sadece kaplinleri kestim ve lastiği boğdum. Bunu yapmamın nedeni metal palamut çentikten kurtulunca parmaklarımı yaralamasıydı. İp palamut o kadar zarar vermez diye düşünüyorum. Diğer sarı çevirme lastik 18 mm'lik. Burada malzemeciden aldım. Sanırım yan sanayi ama işimi görüyor yaklaşık 5 aydır kullanıyorum.

Tekrar belirtmek isterim, benimki standart dışı uygulama, kendimce deneyip öğrenmeye çalışıyorum. Dolayısıyla yaptığımın kimseyi yanlış yönlendirip zarar vermesini istemem.

İşe yarıyor mu derseniz, geçen Salı birkaç karagöz, bir sargoz, iki papağan (iskaroz) balığı ve benekli bir kikla vurdum. Bunlar bizim eve yetiyor. Kefal, çipra vurduğum da oldu salgın yasaklarından önce. Ama benim parolam iki karagöz iki barbun, herkesin zevki farklıdır tabi ama bu ikisi benim favori balıklarım.

Sağlıkla ve kazasız belasız, evinize götüreceğini taze balıklı dalışlar diliyorum.

Selam ve saygılarımla

Yanıt
6 Adet Yanıt Var
2000watt
(@2000watt)

Üye Palazı
(@hellbowen)

Yeni Üye

@2000watt uzun uzun anlatmışsınız çok teşekkürler. ben de yeni başlayacağım, mümkün olduğunca bilgi edinmek istiyorum. normalde çevirme lastiğe kaplin takıp acaba böyle mi kullansam diye düşünüyordum ama yabancı sitelerde sonradan takılan kaplinlerin fabrikasyona göre daha riskli olduklarına yönelik yazılarla karşılaştım.

Bu 2 lastiği aynı anda mı geriyorsunuz? öyle ise bir tepme veya kafa kaldırma oluyor mu?

Yanıt
2000watt
(@2000watt)

Üye Palazı
Gönderen: @hellbowen

@2000watt uzun uzun anlatmışsınız çok teşekkürler. ben de yeni başlayacağım, mümkün olduğunca bilgi edinmek istiyorum. normalde çevirme lastiğe kaplin takıp acaba böyle mi kullansam diye düşünüyordum ama yabancı sitelerde sonradan takılan kaplinlerin fabrikasyona göre daha riskli olduklarına yönelik yazılarla karşılaştım.

Bu 2 lastiği aynı anda mı geriyorsunuz? öyle ise bir tepme veya kafa kaldırma oluyor mu?

Bir sorun olmuyor. İnce olan siyah lastikleri ilk çentiğe, kalın olan sarı lastikleri kabzeye daha yakın olan ikinci çentiğe takıyorum.

Yanıt
2000watt
(@2000watt)

Üye Palazı

@hellbowen

Bence @zencuk şunları yazarken haklı: "Makara ipi bu ip kadar randıman vermez belki 14 mm lastiklerde 1-2 dalış götürür ama adı üzerinde her iki ipide kendi amacına yönelik kullanmak lazım. "

Dün dalış yaptım ve bu makara ipi kullanarak yaptığım ikinci dalıştı. Belki üçüncü bir dalışı da yapabilirim ama palamut ipi olarak kullandığım makara ipindeki iplikçiklerde yırtılmalar başladı..Gerçekten makara ipiyle ancak bir, bilemedin iki dalış yapılabilir. Palamut ipine göre çok daha çabuk yıpranıyor ve emniyetli, güvenilir olmaktan çıkıyor.

Yanıt
(@hellbowen)

Yeni Üye

@2000watt evet doğrudur. ben ip palamut kullanıyorum, makara ipini bağlamadım hiç. kopma ihtimaline karşı yanımda yedek de taşıyorum koparsa hemen kesip yeniden bağlayabileyim diye.

Yanıt
2000watt
(@2000watt)

Üye Palazı

@hellbowen

Evet en doğrusu yanında yedek taşımak.

Ben de öyle yapıyorum. 👍

Yanıt
Tgezer17
(@tgezer17)
Yeni Üye

Arkadasim paslanmaz elektrot alip, centiklere gul diken eklemisti gayet guzel oldu ama biraz beceri ve emek gerektiriyor eğe ve zımpara işçiliği ile

Yanıt
1 Yanıt
(@hellbowen)

Yeni Üye
Gönderen: @tgezer17

Arkadasim paslanmaz elektrot alip, centiklere gul diken eklemisti gayet guzel oldu ama biraz beceri ve emek gerektiriyor eğe ve zımpara işçiliği ile

hocam senin iş gerçekten çok ciddi bir el işçiliği gerekiyor. dikeni geçtim şiş'i bile yakabilirsiniz kaynak ile. kapalı kafa olduğu için zaten çevirme şansım yok:)

Yanıt
(@hellbowen)
Yeni Üye

Evet arkadaşlar bu tarz konuda merakı olanlar için ben de deneyimimi buraya yazayım dedim. ip palamut ile kullanma şansım oldu. herhangi bir kopma durumu yaşamadım. hatta alıştıktan sonra ve gerdikçe daha da kolay gelmeye başladı. zıpkım omer 100'lük. yaşadığım sıkıntılar:

- ilk çentiğe ip düzgün yerleşmediği için bazen kaçırmalar oldu (çok nadir ve benim şişimle alakalı bir durum)

- eğer lastikleri eşit olarak germezseniz yani bir tarafa yakın olursa ip palamut o tarafa kayıp düğümü açıyor. o kısmı zorlamasın ve ipe zarar vermesin diye yakarak sabitlemedim. çözüldüğü zaman suda tekrar bağladım.

Yanıt
Rıdvan (scotchsoda)
Forum Yönetimi
(@ridvan)
Sığ su avcisi

Zıpkın kazalarından korunmanın bir yoluda doğru malzemeyi kullanmaktır doğru kullanılmayan malzeme ya kazaya sebebiyet verir ya dalış konforunuzu düşürür belkide avlarınızı kaçırmanıza sebep olur her türlü kullanırsınız ama ileride yaşanacak sıkıntı ip kaçırmak sürekli palamut ipi değiştirmek vs yakınınızda bu işten anlayan biri varsa yardım alın daha iyi olur burdan anlatmak bir yere kadar iyi ama bi yerden sonrada yetersiz kalıyor..

Yanıt
(@bnym55)
Yeni Üye

hocam yeni şiş aldım ds hunter 130cm 6.5mm lik . aldıgın sayfada açık ve kafalara uygundur yazıyor ama apnea mokana takamıyorum. kitlenme yerinde tutmuyor. nasıl yapıcaz

Yanıt
1 Yanıt
Barracuda
Yönetici
(@can)

Gönderen: @bnym55

hocam yeni şiş aldım ds hunter 130cm 6.5mm lik . aldıgın sayfada açık ve kafalara uygundur yazıyor ama apnea mokana takamıyorum. kitlenme yerinde tutmuyor. nasıl yapıcaz

Merhaba forumdaki konuların altına o konudan bağımsız mesajlar yazarsanız konu dağılmasın diye kimse cevap vermez. Forum işleyişi sosyal medya (facebook zıpkıncı gruplarından) biraz farklı. Forumda eğer Ds Hunter Şişin Apnea Mokan Tüfeğe olan uyumsuzluğu ile ilgili bir konu varsa altına mesaj yazarak soru sorun ancak yoksa yapmanız gereken şey Uygun başlığın altına "Yeni Konu" açmak olacaktır.

Forum kullanımı ile ilgili detaylı bilgiye Forum Kılavuzu üzerinden ulaşabilirsiniz. İyi forumlar.

Yanıt
Paylaş :

©2024 www.spearfishingturkey.com Tüm hakları saklıdır. Kullanım Şartları yerine getirilmeden hiçbir şekilde kopyala - yapıştır yapılamaz, yazılar ve bilgiler kullanılamaz.

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account