Zıpkınla Balık Avı-...
 
Bildirimler
Tümünü Sil

Zıpkınla Balık Avı-Dalış Öncesi Deniz Durumuna Nasıl Bakılır ?  

 
Barracuda
(@can)

Zıpkın Avı Türkiye Forum sakinleri hepinize merhaba. Zaman buldukça Serbest dalış ve zıpkınla balık avı ile ilgili faydalı konular açmaya ve yazılar hazırlamaya gayret ediyorum. Aramıza yeni katılan hobidaşlarımızla birlikte üye sayımız 1,165 e ulaşmış bulunmakta.

Facebook ortamında mantar gibi çoğalan birçok zıpkıncı grubundan fazla üye sayısı, canlı aktivitesi ve güncel bilgi paylaşımlarıyla platformumuz sizlerin de destekleriyle daha da büyüyecektir. Üye olan, forumda konu açan ve ya açılan konulara mesaj yazarak forum aktivitesine katkı sunan herkese teşekkürler. Bu arada "Hava ve Deniz Tahminleri" isimli yeni bölümümüz hayırlı olsun. Bu bölüm içerisindeki ilk konuyu ben açmış oldum 🙂

Dalış Öncesi Hava ve Deniz Durumuna Nasıl Bakılır ?

Hava ve deniz durumunu gösteren çeşitli platformlar ve uygulamalar mevcut. Ben yerli malı yurdun malı Meteoroloji Genel Müdürlüğü Deniz Tahmin Sistemi üzerinden konuyu detaylandıracağım. Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak deniz tahmin sistemine ulaşabilirsiniz. 

Link : Deniz Tahmin Sistemi

Açılan sayfada Marina Tahminleri bölümünden dalış yapacağım bölgelere en yakın yeri seçiyorum. Aşağıdaki resimden adım adım görebilirsiniz. 

zıpkınla balık avı deniz durumu

 

Uygun lokasyonu seçtikten sonra rüzgar yönü, rüzgar şiddeti ve dalga boyu gibi sonuçları değerlendiriyorum. 

Zıpkınla Balık Avı deniz tahmini

 

Yukarıdaki resimde sağ kısımda bulunan tabloda yazan bilgilerden bize en lazım olanı rüzgar hızı bölümüdür. Burada iki tür rakamsal bilgi mevcut knot ve bofor. Bu bölümlerde yazan rakamsal değerlerin esen rüzgar açısından karşılıklarını belirten bir tablo paylaşacağım. Bu tabloya bakarak rüzgar hızını ve denize olan etkilerini çok rahat bir şekilde değerlendirebileceksiniz. 

 

 

Bofor Tanımı Hızı Karada Denizde
0 Sakin (calm) 0 knot Dumanlar dikine yükselir. Deniz yüzeyi ayna gibidir
1 Hafif Rüzgar
(light air)
1-3 knot Dumanlar meyilli yükselir. Deniz yüzeyi buruşmaya başlar.
2 Hafif Meltem
(light breeze)
4-6 knot Rüzgar yüzde hissedilir, yapraklar sallanır, hışırdar. Deniz yüzeyi tamamen buruşmuştur.
3

Mutedil
(gentle breeze)

7-10 knot Yapraklar ve bayraklar devamlı sallanır. Denisde küçük dalgalar oluşur.
4 Sakin Meltem (moderate breeze) 11-16 knot Bayraklar düzleşir, baca dumanları yere paralel bir hal alır. Dalgaların uçları beyazlaşır.
5 Fırışka
(fresh breeze)
17-21 knot Dallar sallanır. Bayraklar düzleşir. Dalgaların uçları kıvrılarak kırılmaya başlar.
6 Kuvvetli Rüzgar (strong breeze) 22-27 knot Büyük dallar sallanır. Şemsiye tutmak güçleşir. Dalgaların uçları koparak uçmaya başlar.
7 Sert Rüzgar
(near gale)
28-33 knot Bütün ağaçlar sallanır. Rüzgara karşı güçlükle yürünür. Dalgalar büyür. Rüzhar halatlarda, çarmık ve istralyalarda ıslık çalar.
8 Çok Sert Rüzgar (gale) 34-40 knot Ağaçların dalları kırılır. Rüzgara karşı yürümek imkansızdır. Büyük gemiler yalpaya düşer. Güvertede çok zor yürünür.
9 Fırtına
(strong gale)
41-47 knot Bazı binalarda hasar olur. Baca kapakları sökülür, çatılar uçar. Gemilerin yalpası büyür. Bordaya çarpan sular güverteye çıkar.
10 Büyük Fırtına (storm) 48-55 knot Ağaçlar köklerinden sökülür, binalarda ciddi hasarlar oluşur. Dalgalar çok büyür. Ağır tonajlı gemiler denizler içinde büyük yalpalar yapar.
11 Bora
(violent storm)
56-63 knot Geniş çaplı hasar yaratır. Büyük gemiler bile zorlukla mücadele eder.
12 Kasırga (hurricane) 64-71 knot Büyük ve müthiş tahribat yapar. Denizlerde büyük zararlara yol açar.

 

 

Gelelim yazımın sonuç bölümüne. Normalde hava tahminlerine sürekli göz atıyorum. Bu bende bir alışkanlık haline geldi. Mesela dalışa gitmeden önceki gece sabah erken saatlerde rüzgar hızı en fazla 4 knot iken öğlen saatlerinden sonra rüzgar hızı 17-18 knot görünüyorsa hava patlayacak diye düşünürüm. İllaki dalış yapacaksam kısa bir sabah suyu yapar çıkarım. Bu şekilde bir çok kez deniz patlamadan kıyıya çıkmışlığım var ve her seferinde de güzel balık almışımdır 🙂 

 

Hava Tahmini İle Denizdeki Görüş Durumunu Anlayabilir miyiz ?

 

Hava tahminlerine bakarak denizdeki görüş iyidir yada kötüdür demek için merayı iyi bilmek gerekiyor. Görüş durumunu etkileyen birçok etken bulunmakla birlikte. Mesela İskenderun Körfezinde yazları denizden esen rüzgarlar denizi bozuyor. Denizden esen rüzgar şiddetli olursa dalga boyu artıyor ve dalış yapılamaz hale geliyor. Ancak kışın dağ tarafından esen rüzgarda görüş güzel oluyor. Dağdan esen rüzgar çok şiddetli olsa bile deniz dalgalanmıyor ve görüş bozulmuyor. 

Mera dip yapısı da görüş durumunu doğrudan etkileyebiliyor. Mesela dibi geniş palakalar, taşlıklar olan bir merada deniz bozuk olsa bile en azından avlanacak görüş oluyor. Ancak dip yüzeyi ince kumlu yada balçık olan meralar en ufak harekette bulanıyor. 

Konu hakkında bilgim dahilinde olan her şeyi yazdım. Eksik veya yanlış olan hususlar varsa mesaj olarak konu altına ekleme yapmaktan çekinmeyin. İyi forumlar. 

YanıtAlıntı
Gönderildi : 28/07/2020 23:07
ONR6NKOC
(@onr6nkoc)
Forum Yönetimi

Telefon için guzel uygulamalarda mevcut. Mobil uygulamalarida kullanabilirsiniz. 

Şu anda en iyi sonuç veren uygulama Windy dir. 

Bir çok hava olayini. Saatlik olarak yaklaşık 12 gün sonrasına kadar gösteriyor. Rüzgar, yağmur, kar , sis, nem, dalga boyu gibi olayları takip edebilirsiniz. Ücretsiz güvenli bir uygulamadır

Screenshot 20200729 210734 com.windyty.android

 

YanıtAlıntı
Gönderildi : 29/07/2020 21:10
Barracuda beğenme
İlker İnal
(@devrencik)

@can

@onr6nkoc

Hem mgm hem de Windy aktif olarak takip ettiğim uygulamalar. Özellikle denize uzak olan,dalış planı yapıp önemli mesafeler kateden arkadaşlar için oldukça önemli bir konu. Sayısal modelleme oldukları için hata ihtimalleri mutlaka var ama genel itibariyle doğru çalıştıklarını söyleyebilirim. Özellikle uzak mesafe giden, denize yakın olmayan arkadaşlar mutlaka takip etsinler.

YanıtAlıntı
Gönderildi : 29/07/2020 21:28
Barracuda beğenme
Barracuda
(@can)

@onr6nkoc windy uygulamasını ben de kullanıyorum. Çok faydasını gördüm. Yukarıda paylaştığım tabloyu çözen herkes için bu uygulamaları okumak artık çok kalay olacaktır. 

YanıtAlıntı
Gönderildi : 29/07/2020 22:06
Barracuda
(@can)

@devrencik mera yapısını bildikten sonra gerçekten bu tahminler çok faydalı. Senin de bahsettiğin gibi uzak mesafelerden dalış için gelen hobidaşlarımız için çok elzem bir konu 

YanıtAlıntı
Gönderildi : 29/07/2020 22:10
Paylaş :

©2020 www.spearfishingturkey.com Tüm hakları saklıdır. Kullanım Şartları yerine getirilmeden hiçbir şekilde kopyala - yapıştır yapılamaz, yazılar ve bilgiler kullanılamaz.

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account