Bildirimler
Tümünü Sil

Yoğun istek üzerine Kofana-Bluefish

 
Barracuda
(@can)
Yönetici

Zıpkın Avı Türkiye Forum sakinleri herkese slm. Başlıkta da belirttiğim gibi ev ahalisinden gelen yoğun balık talebi üzerine 🙂 yine bir sabah suyu yapmaya karar verdim. İki dalış arasına 4 ay koyunca doğal olarak organik ve taze balığa olan hasret muazzam derecede artıyor. Neyse ki bu sefer son dalışımdan sadece 8-9 gün geçti ve yeninden dalışa gidebildim. 

Hafta içi olmasından dolayı merada tek başıma at koşturacağımı biliyordum 😀 Bulanık olsa da rahat rahat avlanacağım için keyfim yerindeydi. Malzemelerimi rahatça kuşandım ve huzur içinde kendimi serin sulara bıraktım.

Bulanık olacağını tahmin ettiğim deniz beni haklı çıkarmıştı. Yüzeyde biraz görüş vardı ancak dipte görüş sıfırdı. Denizin biraz hareketli olması avcı türlere denk gelebileceğim düşüncesi ile agaşonlara devam ediyordum. Her agaşonuma akın eden kefaller ve ufak sargozlar haricinde kayda değer bir av görememiştim. Balık yapacağını tahmin ettiğim bir noktada güzel nefeslenip iyi de bir konuma agaşona yattım.

Kuyruğu kıtlanmış, gövdesinde diş izleri olan yaralı kefaller önümden geçiyordu ve aklıma tek bir isim geliyordu denizlerin predatorü "KOFANA" Her kefal sürüsünde birkaç tane yaralı, canını zor kurtarmış kefal görüyordum ve heyecanım gitgide artıyordu.

Yine kofana hayaliyle agaşona yattım ve kendimi güzelce gizledim. Agaşonda beklerken oldukça iri bir sargozun taş etrafında hafif tedirgin bir oyana bir buyana yüzdüğünü fark ettim. Gözüme bu sargozu kestirdim ancak balık inatla mesafeyi korumaya devam ediyordu. Tüfeğimdeki balık çağırıcı aklıma geldi bir iki tıkırdama ile ilgisini çekmeyi başardım sanırım diye düşünürken bizim sargoz kendini naza çekti ve atış imkanı vermedi. Resmen bir sinagrit gibi nazlanıyordu kerata. Nefesim tükenirken ben bu balığı alırım dedim ve kendimi azıcık öne doğru aldım. Tüfek zaten balığa doğru atışa hazır konumdaydı. Balık son yaptığı harekette bana en yakın konumdan dönüş alırken ezdim tetiği. çift 14 small id lastiklerin sürdüğü 7 mm şiş balığa girdi ve çıktı. Uzak atışta aldığım isabet bende büyük bir keyiflenmeye sebep olmuştu.

Sargozu belime taktım ve yer değiştirip sığ agaşonlara devam ettim. Güzel kefaller denk geldim ancak atış yapmadım çünkü hedefim avcıyı avlamaktı. Keşke görüş iyi olsaydı birkaç av videosu çekerdim. Kendini sinagrit sanan bu sargoz güzel video olurdu derken aklıma mendireklerde uyguladığım pusu tekniği geldi uzun zamandır bu şekilde av yapmamıştım ve uygun bir yer denk gelince deniz hareketli olsada nefeslenirken pusu avını uygulamaya karar verdim. Pusu tekniği de neymiş diyenler olabilir bu sebeple daha önce youtube kanalında yayınladığım anlatımlı videoyu da paylaşıyorum.

Neyse fazla uzatmadan pusu tekniği ile bekleme yaparken bir iki tıkıtrı da çıkardım. İrili ufaklı kefaller önümden geçiyorlardı nasıl olsa nefes tutmuyorum ya beklerim istediğim kadar bakalım neler olacak diye düşünürken kefaller çok ani bir hareketle kaçıştılar ve beklediğim an gelmişti. Tüfeğim atış pozisyonunda ve tüfeğimin ucunda sarı gözleri ve keskin bakışlarıyla o muhteşem avcı. Kefallerin arkasından çıka gelmişti. Tek yapmam gereken tetiği ezmek oldu ve tüfeğimin makarasından çıkan o ses 🙂 Anlatılmaz yaşanır dedikleri bir andı benim için. 

En az 2.5 kg gelir diye tahmin ettiğim kofana beni biraz uğraştırdı. Birkaç defa şişin ucunda ani hareketler yaptı şiş yukarı kalksa kelebek kapanacaktı ve sonrası felaket 😀 Hayvan iri ve hareketleri çok değişik buna güven olmaz diyerek ve balığın biraz yorulduğunu da hesaba katarak dalışa geçtim. Su altında balığı bir kuçaklayışım var ki insan seviglisine böyle sarılmaz 😀 Keskin dişleri ile göz göze geldim ama yapacak bişey yok kaçma ihtimalini düşünmek bile istemiyordum. Balığı solungaçlarından kavradıktan sonra derin bir ohhh çektim. 

Dizgide yerini alan kofana ile bu kadar av yeter diyerek dönüşe geçtim. Huyumdur yeterli miktara ulaştıktan sonra avı sonlandırırım çünkü uzun dalışlar çok yorucu oluyor malum bende de kondisyon eksik 🙂

Eve geldiğimde bir bayram havası esti tabiki. Ev ahalisi memnun benim keyfim yerinde güzel bir dalış oldu vessselam.

Daha güzelleri sizlerin olsun diyerek yazımı sonlandırıyorum. Sağlıklı ve keyifli dalışlar.

zıpkınla sargoz ve kofana avı
zıpkınla sırtıkaraavı zıpkınavıtürkiye

 

Zıpkınla lüfer kofana sırtıkara avı
zıpkınla kofana avı
YanıtAlıntı
Konuyu Başlatan Gönderildi : 07/06/2021 20:58
Hasan Atay, Samet K., Ali S. ve 6 kişi beğendi
Vefa
 Vefa
(@caretta)
Üye Palazı 🙂

@can nefesine sağlık abi bizim buralarda yok artık o eski kabadayılardan...

YanıtAlıntı
Gönderildi : 07/06/2021 21:13
Barracuda beğenme
Barracuda
(@can)
Yönetici

@caretta teşekkürler çok nadir de olsa arada denk getirebiliyorum bunlardan. Daha güzelleri size nasip olsun 👍 

YanıtAlıntı
Konuyu Başlatan Gönderildi : 07/06/2021 22:44
Wolfenstein
(@wolfenstein)
Trofe Üye

Şahane av olmuş, tebrikler..

YanıtAlıntı
Gönderildi : 07/06/2021 22:49
İlker İnal
(@devrencik)
Üye

@can Çok güzel bir av olmuş tebrikler.

YanıtAlıntı
Gönderildi : 07/06/2021 23:15
Barracuda
(@can)
Yönetici
Gönderen: @wolfenstein

Şahane av olmuş, tebrikler..

Teşekkürler. Daha güzelleri size nasip olsun.

 

Gönderen: @devrencik

@can Çok güzel bir av olmuş tebrikler.

Sağol kaptan daha güzelleri sana kısmet olsun. 👍 

YanıtAlıntı
Konuyu Başlatan Gönderildi : 08/06/2021 01:58
ONR6NKOC
(@onr6nkoc)
Prof Üye Forum Yönetimi

Nefesine sağlık @can balıkta anlatımda şahane. Yarışmada bu av kesin birinci gelir benden söylemesi bu avı yarışmaya kat 😃😃😃😃

YanıtAlıntı
Gönderildi : 08/06/2021 03:06
Barracuda beğenme
Barracuda
(@can)
Yönetici

@onr6nkoc sağol dostum daha güzelleri sana nasip olsun 👍buralarda kofana sezonu geçti derken böyle bir av denk getirmek benim için yeterli 😊

YanıtAlıntı
Konuyu Başlatan Gönderildi : 08/06/2021 14:13
Hasan Atay
(@hsn-ty)
Trofe Üye

@can. Helal olsun Tebrikler kardeşim

YanıtAlıntı
Gönderildi : 11/06/2021 21:26
Barracuda beğenme
Barracuda
(@can)
Yönetici
Gönderen: @hsn-ty

@can. Helal olsun Tebrikler kardeşim

Sağol abi kısmetin bol olsun 

YanıtAlıntı
Konuyu Başlatan Gönderildi : 11/06/2021 21:54

©2021 www.spearfishingturkey.com Tüm hakları saklıdır. Kullanım Şartları yerine getirilmeden hiçbir şekilde kopyala - yapıştır yapılamaz, yazılar ve bilgiler kullanılamaz.

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account