Yaprak Balığı | Üç Kuyruk Balığı  


Can Aktaş
Gönderiler: 140
Yönetici
(@yuzarsif)
Katılım : 2 sene önce

 

 yaprak-balığı-üç-kuyruk-balığı

 

Yaprak Balığı - Üç Kuyruk Balığı

Yaprak Balığı - Üç Kuyruk Balığı'nın bilimsel adı Lobotes surinamensis' tir. Bu balığa hey yörede farklı bir ad takmışlar. Bilinen diğer adları ise tahta ya da tavuk balığıdır. İnternette yaptığım araştırmalar sonucu bu balığın Süveyş kanalın'dan geçerek Akdeniz'e ulaştığı ve yabancı bir tür olduğunu öğrendim. 

Avın Hikayesi :

Bir sabah suyunda ilk defa karşılaştığım bir tür olan yaprak balığı su yüzeyine çok yakın bir yerde hareketsiz bir biçimde dururken buldum. Önce ne tür bir balık olduğunu kavrayamadım. Yanına iyice yanaştıktan sonra ani bir atış yapmaya karar verdim.  Hareketsiz duran yaprak balığı bir anda 10 kaplan gücünde önce sağa sol sonra da aşağı doğru yüzmeye başladı 🙂 biraz mücadele ettikten sonra balığı solungaçlarından kavradım ancak balığı söndürmek hiç kolay olmadı. Balığın kafa kemiği o kadar sertti ki apnea attack bıcağım iki büklüm oldu 😀 Balığı söndürdükten sonra dalışı sonlandırdım.

Üç kuyruk - Yaprak balığı oldukça sert kemikli ve iri pullu bir balık. Benim vurduğum bu balık 3.5 kilogram civarıydı. Yaprak balığının pullarını sıyırmak çok zor oldu. Ayrıca balığı bıçakla parçalamak neredeyse imkansız bunun için satır kullanmak zorunda kaldım. Satırla parçalara ayırdığım yaprak balığını ızgarada pişirdim.

Balığın tadı inanılmaz lezzetli ! 2017 yılında avladığım Üç kuyruk balığını malesef bir daha görmek nasip olmadı. O kadar lezzetli bir eti var ki her dalışımda aklıma gelir ve bir daha karşıma çıkar diye yüzerken  gözlerim onu arar 🙂

Çok değişik bir balık türü. Vurması kolay. Yanına sessizce yaklaşıp atış yapabilirsiniz. Etli güzel lezzetli bir balık. Herkese kazasız bol avlı dalışlar.

Akıllı telefonlar ile forumu rahatlıkla kullanabilirsiniz. Facebook giriş butonuyla foruma kolaylıkla üye olabilirsiniz. Lütfen forumu aktif olarak kullanalım.

ZIPKINLA KOFANA AVI ÖRNEK VİDEOLAR VE FAYDALI BİLGİLER

Zıpkınla Kofana Avı

 

 

 

Cevap
Paylaş :

©2019 www.sperfishingturkey.com Tüm hakları saklıdır. Kullanım Şartları yerine getirilmeden hiçbir şekilde kopyala - yapıştır yapılamaz, yazılar ve bilgiler kullanılamaz.

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account

Lütfen Giriş yap yada Kayıt ol