Bildirimler
Tümünü Sil

Foruma Üye olduktan sonra "Aktivasyon-Şifre Belirleme Aşamasında Sorun Yaşayan Üyelerimiz

Foruma üye olurken "hotmail, outlook, msn" uzantılı bir mail adresi kullandıysanız size gönderdiğimiz aktivasyon-şifre belirleme e postası hesabınızdaki "gereksiz-spam" klasörüne düşmüş olabilir. Lütfen "gereksiz-spam" klasörünü kontrol ediniz. Destek için instagramdan @spearfishingturkey bize ulaşabilirsiniz.

Zıpkın seçiminde kararsız kaldım

15 Mesajlar
6 Üyeler
0 Beğeniler
2,104 Görüntüleme
Kayra Aydın
Konuyu Başlatan
(@kaydn66)
Yeni Üye

Merhaba forumda yeniyim. Bu sporda da yeniyim. Yaz sezonunda Gökçeada'da dalış yapacağım. Nasıl bir zıpkın almalıyım? Bilenleriniz vardır Gökçeada'nın denizi bayağı bir berrak. Buna göre ne büyüklükte bir zıpkın almam gerekir? Çift lastik mi tek lastik mi daha efektif olur? Şimdiden teşekkürler.

Yanıt
Konu Etiketleri
14 Adet Yanıt Var
Barracuda
Yönetici
(@can)

En az 90 cm, hafif ve manevrası iyi  tek lastikli bir tüfek ile başlamak lazım diye düşünüyorum👍

Yanıt
Kayra Aydın
Konuyu Başlatan
(@kaydn66)
Yeni Üye

Yanıtınız için teşekkürler. Alacağım zıpkının boyu değişince fiyatı değişmiyor. Haliyle 90-100 arasında kaldım. Sizce hangisini tercih etmeliyim? 100lük 90a göre ne kadar daha zorlar?

Yanıt
1 Yanıt
ONR6NKOC
Forum Yönetimi
(@onr6nkoc)

Başımı o denizden çıkarayım desem! Balığım ya; nefesim kesilir....

@kaydn66  aradaki 10cm sizi cok fazla zorlamaz...  cok fark edecek durum lastik ile alakalidir. cok sert lastik kullandiğinizda ve kollarinizdaki güce orantisiniz katsayili lastik kullandiğinizda daliş performansinizi etkiler. kollariniz güclü ise  normal lastik kullanabilirsiniz.. ama kollariniz gücsüz ise yumusak lastik tercih edin...

Yanıt
ONR6NKOC
Forum Yönetimi
(@onr6nkoc)
Başımı o denizden çıkarayım desem! Balığım ya; nefesim kesilir....

bu sporda yenisiniz. yeni satin alacağiniz zipkin.  90 lik ve 100 lük sizin oralari için ideal olacktir. daha önce zipkin kullanmadiysaniz tek lastik öneririm. dediğiniz gibi adalarda gökceada ve bozcada görüşün iyi oldugu yerler.. baska sorunuz olursa buraya yazabilirsiniz..

Yanıt
Kayra Aydın
Konuyu Başlatan
(@kaydn66)
Yeni Üye

O halde 100lük alacağım. Yardımlarınız için teşekkür ederim.

Yanıt
EmAy
 EmAy
(@emay)
Yeni Üye

Şahsi fikrim taş altı için 100'lük zıpkın manevra bakımından ağır kalır eğer agaşon veya baskın avı yapacaksanız  suyun berrak olmasınıda hesaba katarsak zıpkının 100'lük olması mantıklı gelebilir ancak şahsi fikrim 90'lık ile başla.İllede 100'lük alıcaksanda karbon bak,manevralar eziyet olmasın.

Yanıt
Buğra Batuhan
(@bbatuhan)
Kıdemli Üye

Bende yeni basladim ilk olarak  90 Lik diverman marka zıpkın aldım fiyatına göre bence gayet iyi.

Balıkta vurdum çift 14 mm 6.5 130 sis ile tam takım aldım.

Şimdi başka bir zıpkın daha aldım oda bilindik bir markanın karbon zipkini.

Tamamiyle sizin butcenizle alakalı bir durum ve av sitilinizle.

Ben kıyı avcılığı yapmak istiyorum biraz birazda agason becerebilirsem bu yüzden sığ suda (0-8metre arası ) en hızlı manevrası alan ve orta güçlü bir zıpkın almak istedim yani nokta atışta yapsın dedim ve öneriler doğrultusunda karbon zıpkın aldım.

Suana kadar 12 dalış yaptım bu arada belirteyim egitde aldim.

Eğer eğitim almadıysanız bence zıpkın yerine eğitime harcayın parayı cunki zıpkın almak kolay.

Yanıt
Kayra Aydın
Konuyu Başlatan
(@kaydn66)
Yeni Üye

Kararsız kaldığım bir nokta var. Tek lastik mi, çift mi? Ve ikisi arasında nasıl bir fark var? İzlediğim bir videoda iki ince lastiği çekmenin bir kalını çekmekten daha kolay olacağı söyleniyordu. Bana da mantıklı geldi. Siz ne düşünüyorsunuz?

Bu arada ben de 90lık diverman düşünüyorum.

Yanıt
5 Adet Yanıt Var
Barracuda
Yönetici
(@can)

@kaydn66

14 mm lastiği germek,18mm ya da 19 mm lastiği germekten daha kolaydır ancak zıpkına yeni başlayan birisi için tek 18mm yumuşak bir lastik en güzeli olacaktır. Atış sonrası çift lastikle uğraşmak zordur, taşa kayaya yapılan atışlarda şiş kolaylıkla eğilir. Lastik germe ile ilgili bir video paylaşıyorum. Bu videoda anlatılanlara uyarsanız sorun yaşayacağınızı zannetmem

Yanıt
Buğra Batuhan
(@bbatuhan)

Kıdemli Üye

Ben 90 Lik çift lastik aldım ilk zipkinim asos bölgesinde dalış yaptım orjinal lastikleri fena deil ama kötüde deil fakat yumuşak ve rahat çekiliyor ben sonuna kadar yani sisin son finine getirmeden 3 metre rahat attı diyim.

Fakat asostan döndüğümde tek lastik takılan kafayı da aldım bir de yanına cressi s45 lastik aldım.

Çift lastik biraz vakit alıyor ve güç ilk lastiği kur sonra ikinciyi kur gibi enerji ve vakit.

Her iki türlü avantajlari ve dezavantajları var.

Lastik konusu en en önemlisi gibi zipkinda cunki herkezin kendine göre bir kombini ve tecrübesi var.burada kafan biraz karışabilir.

Tabi çift lastik alınca tahninimce çift 13 yada 14 mm olucak fakat tek olunca lastik kalınlaşır çekimi biraz zorliyacaktir bilgine.

Yanıt
Kayra Aydın
(@kaydn66)

Yeni Üye

Can Bey, ne demek istediğinizi anladım. Ancak şuan yeni lastik almayı düşünmüyorum. Ve alacağım diverman zıpkının 18mm lastiğinin sert olduğu söyleniyor. Hal böyle olunca ben de acaba çift lastikli versiyonu daha rahat olabilir mi diye düşündüm.

Yanıt
Barracuda
Yönetici
(@can)

@kaydn66

O zıpkındaki lastiğin sertliğini bilmiyorum. Üzerinde primline lastik olduğunu duydum eğer orjinal primline ve taze ise çok sert bir lastik olacağını zannetmiyorum. Zıpkınla balık avına yeni başlayan birine çift lastik önermek bana mantıklı gelmiyor ancak karar sizin. Tek 18 mm atış sonrası daha pratik bir kurulum sağlar. Sizin av tarzınız ilk başlarda kıyılarda taş aralarında balık kovalar tarzda olacaktır. Agaşon yapsanız bile 0-10 metrede sargoz, kefal, levrek vb balıklar için çift lastik bence gereksiz olacaktır. Tüm bunların yanında lastik germe vs çok çabuk atlatılabilecek bir aşama. Hepimiz aynı yolllardan geçtik. Lastik kurmak gözünüzü çok korkutmasın

Yanıt
Buğra Batuhan
(@bbatuhan)

Kıdemli Üye

@kaydn66

14 mm diverman lastikleri gayet yumuşak yani rahat cekiliyor. Daha kalini nasıl bilmiyorum.fakat ben birde zipkina tek lastik takılan kafadanda aldım onada s-45 lastik aldım cressi.

İstersen tek lastikli alacaksan lastiksiz al daha sonra güzel bir lastik alırsın.

Yanıt
(@yigit-efe-uzunlar)
Yeni Üye

Merhabalar ben 1-2 senedir zıpkınla avlanan 15 yaşında bir zıpkın sevdalısıyım eskiden amcamın 82 lik zıpkınını kullanıyordum ama artık şiş bırakmaya başladı ben de zıpkın araştırırken free sub golden horn 100 brown camuda karar kıldım ve kullanan arkadaşlardan bilgi almak istedim

Yanıt
1 Yanıt
Barracuda
Yönetici
(@can)

@yigit-efe-uzunlar

Merhaba yiğit. Soru içerisinde soru yerine bu konubaşlığı altında freesub goldernhorn isimli yeni bir konu açıp soru sorabilirmisin. şimdiden teşekkürler 👍

Yanıt
Paylaş :

©2024 www.spearfishingturkey.com Tüm hakları saklıdır. Kullanım Şartları yerine getirilmeden hiçbir şekilde kopyala - yapıştır yapılamaz, yazılar ve bilgiler kullanılamaz.

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account