Bildirimler
Tümünü Sil

Dalış elbisesi ve lastik hakkında bir kaç soru.

 
dexter4597
(@dexter4597)
Yeni Üye

Herkese merhabalar.

Adım Utku Kılıç, otomotiv mühendisliği son sınıf öğrencisiyim. Yaklaşık 4 yıllık aradan sonra bu sevdiğim spora tekrar vakit ayırma imkanım oldu. Aradan geçen yıllar dolayısı ile ekipmanlarım bıraktığım gibi değil. Öncelikle M beden jak boeno elbisemin üstü dar geliyor, içine yastık vs doldurdum esneterek, bir süredir bekliyor işe yarar mı ? Başka bir sorun ise 82 lik yakayasub ghost hunter zıpkınımın üzerinde orjinal gelen 16 lık lastikler hem zayıf geliyor hemde eşit uzunlukta olmadığı için atışı bozuyor. Çevirme veya boğma lastik düşünüyorum sizin önerileriniz nedir ? 

YanıtAlıntı
Konuyu Başlatan Gönderildi : 23/01/2021 22:07
Barracuda beğenme
zencuk
(@zencuk)
Prof Üye Forum Yönetimi

Öncelikle foruma hoşgeldiniz. Sıcak su dolu şişeyi elbisenin başlık kısmının genişlemesi için kullananları okumuştum. Özellikle jak boenolarda o problemi yaşayan çoktu. Bütün bir elbiseyi yastıkla genişletme işe yararmı bilemedim. 

82lik yakaya için 18-19mm tek lastik ile yapacağınız kombinasyon uygun olacaktır. Cressi G20 veya dunlop 19mm tavsiye edebilirim. Edremit körfezinde dalıyorsanız şayet genelde dalgalı olsada görüş bol olur. Zıpkınıda büyütmekde fayda var gibi.

YanıtAlıntı
Gönderildi : 23/01/2021 22:16
Barracuda beğenme
Barracuda
(@can)
Yönetici
Gönderen: @dexter4597

Öncelikle M beden jak boeno elbisemin üstü dar geliyor, içine yastık vs doldurdum esneterek, bir süredir bekliyor işe yarar mı ?

Merhaba foruma hoş geldiniz. Benim elbisem de aynı marka. Özellikle boğaz kısmında yaşadığım sıkılık nedeniyle boğaz bölgesine havası indirilmiş bir lastik top yerleştirdim. Daha sonra topu popma yardımıyla şişirdim ve bir gece öyle kaldı. Elbisemin boğaz kısmı oldukça rahatladı ve sorunum ortadan kalktı 🙂

elbisede sıkan bazı bölgeler için yukarıdaki yöntem kısmen işe yarıyor. Ancak "dar gelen elbise" için bence uygun beden tercih etmek en güzeli olacaktır. Demek istediğim 4 sene boyunca kilo alarak elbisenin beden tablosundaki kilo aralığı dışına çıktıysanız yastık vs çözüm olmayacaktır. 

 

Gönderen: @dexter4597

Başka bir sorun ise 82 lik yakayasub ghost hunter zıpkınımın üzerinde orjinal gelen 16 lık lastikler hem zayıf geliyor hemde eşit uzunlukta olmadığı için atışı bozuyor.

Zıpkın için lastik önerisini kombinasyon konularında benden daha tecrübeli hobidaşlarıma bırakıyorum. yorumları takipteyim. İyi forumlar.

 

YanıtAlıntı
Gönderildi : 23/01/2021 22:23
Passiontripmaster
(@sonertas)
Üye Forum Yönetimi
Gönderen: @dexter4597

radan geçen yıllar dolayısı ile ekipmanlarım bıraktığım gibi değil. Öncelikle M beden jak boeno elbisemin üstü dar geliyor,  

Bence elbiseler bıraktığınız gibidir 😁 değişen siz olabilirsiniz 😄 elbisenin boğaz kısmında bu işlemi kullanıyoruz ama o kısım inceliyor. Elbisenin tamamına yaparsanız elbise genislemez sadece incelir yani 5mm elbiseniz 3mme kadar düşer ve birazda sertlesir bu gibi işlemler yerine takas yoluna gidin şayet 4 senedir yatan bir elbise raf ömrünü doldurmustur diye tahmin ediyorum.

YanıtAlıntı
Gönderildi : 23/01/2021 23:18
ONR6NKOC beğenme
dexter4597
(@dexter4597)
Yeni Üye

Hoşbuldum 🙂 değerli yorumlarınız için teşekkür ederim hepinize.

Evet elbisenin boğaz ve koltuk altı kısmında problem yaşıyorum onun haricinde rahat, dediğinize yakın bir şekilde bekliyor şuan bakalım biraz daha dursun deneyip görücem. Olmazsa yeni bir üst gerekecek. @can

Elbiseyi 10 defa anca kullanabilmişimdir o yüzden kıymak istemiyorum hala güzel, belirli bölgelerde incelmeyi sanırım dert etmem çünkü en son hatırladığım kasım ayında bile 5mm ile terlemiştim bizim bölgede. Ama dediğiniz gibi kauçuk yapısı sertleştiyse zaten yeteri kadar genişlemeye izin vermeyebilir. @sonertas

Genelde kara kıyı erişteli meralarda agaşon şeklinde avlandığım için yeterli geliyor, belki ilerleyen zamanlarda büyütebilirim. Daha önceki zıpkınlarımda apnea lastik kullanıyordum ve genel anlamda memnundum. Asıl aklıma takılan kısa boy ince lastik mi uzun boy kalın lastik mi daha performanslı ve stabil olur ? Birde çevirme palamutlu şekilde kullanımın boğmaya göre bir dezavantajı var mı ? @zencuk

YanıtAlıntı
Konuyu Başlatan Gönderildi : 23/01/2021 23:37
Barracuda beğenme
ONR6NKOC
(@onr6nkoc)
Kıdemli Üye Forum Yönetimi

Merhaba foruma hoş geldiniz. Elbisenizi uzun zamandır kullanmadığıniz için esneme kabiliyetini zamanla kaybediyor. Aynı sorunu ben sezon geçişlerinde yaşıyorum.  Bir kaç kez dalış yaptıktan sonra esnemeye başlıyor. Neopren ıslanıyor jarse ıslanıyor. Giyip çıkartınca esnetiliyor haliyle eski haline geliyor. Bir şey yapmanıza gerek yok. Dalışa gitmeden önce biraz ılık suda bekletin duzelir.

Lastik boyları farklıysa ve uzun süredir kullanmiyorsanız yeni lastik almanız sart Cok uzun süredir bekleyen lastikler performans vermez. 

Sağlıcakla dlin.

YanıtAlıntı
Gönderildi : 24/01/2021 11:52
dexter4597
(@dexter4597)
Yeni Üye

Aynı soruyu size de yönelteyim, daha önceki zıpkınlarımda apnea lastik kullanıyordum ve genel anlamda memnundum. Asıl aklıma takılan kısa boy ince lastik mi uzun boy kalın lastik mi daha performanslı ve stabil olur ? Birde çevirme palamutlu şekilde kullanımın boğmaya göre bir dezavantajı var mı ?

YanıtAlıntı
Konuyu Başlatan Gönderildi : 24/01/2021 16:58
zencuk
(@zencuk)
Prof Üye Forum Yönetimi

82'lik zıpkında tek 18mm ve üzeri lastik çifte göre daha iyi performans verir. Zıpkın açık kafa ise çevirme kapalı kafa ise kaplinli lastik kullanmalısınız. Palamut kısımı her türlü boğma olabilir. 

YanıtAlıntı
Gönderildi : 24/01/2021 17:23
dexter4597
(@dexter4597)
Yeni Üye

@zencuk;

Zıpkın hem açık kem kapalıya uygun yani çevirme veya kaplinli kullanmak bana kalıyor. Anladığım kadarıyla kalın ve uzun lastik ince ve kısa lastiğe göre daha iyi olacak. Peki kaplinli çevirme kullanmanın bir sakıncası olur mu normal palamut ile ?

YanıtAlıntı
Konuyu Başlatan Gönderildi : 24/01/2021 17:47
zencuk
(@zencuk)
Prof Üye Forum Yönetimi

@dexter4597

İp palamut koptuğunda elinizden kayar gider. Metal palamutla olası bir kazada elinizi parçalar. Metal palamut gövdeyi çizer ip palamutta böyle bir sorun olmaz. 

YanıtAlıntı
Gönderildi : 24/01/2021 18:44
dexter4597
(@dexter4597)
Yeni Üye

Teşekkür ederim yorum için, sanırım çevirme kaplinli lastikle zıpkının kendi palamutunu kullanıcam

YanıtAlıntı
Konuyu Başlatan Gönderildi : 24/01/2021 20:07

©2021 www.spearfishingturkey.com Tüm hakları saklıdır. Kullanım Şartları yerine getirilmeden hiçbir şekilde kopyala - yapıştır yapılamaz, yazılar ve bilgiler kullanılamaz.

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account