Bildirimler
Tümünü Sil

Foruma Üye olduktan sonra "Aktivasyon-Şifre Belirleme Aşamasında Sorun Yaşayan Üyelerimiz

Foruma üye olurken "hotmail, outlook, msn" uzantılı bir mail adresi kullandıysanız size gönderdiğimiz aktivasyon-şifre belirleme e postası hesabınızdaki "gereksiz-spam" klasörüne düşmüş olabilir. Lütfen "gereksiz-spam" klasörünü kontrol ediniz. Destek için instagramdan @spearfishingturkey bize ulaşabilirsiniz.

Dalış Şamandıranı Kendin Yapmak İster misin?

25 Mesajlar
11 Üyeler
29 Beğeniler
4,346 Görüntüleme
Barracuda
(@can)
Yönetici
Konuyu Başlatan

İnternette gezinirken bu videoya denk geldim. Videodaki hobidaşımız kendi şamandırasını yapmış ve detaylarını videoda anlatıyor. Elinden iş gelen, bu tip yetenekli insanlara hayranım 🙂 Belki aramızdaki arge meraklısı arkadaşlara bir ilham kaynağı olur iyi seyirler.

Gönderildi : 28/02/2020 23:36
Caner Fuat KURT
(@canerfuatkurt)
Üye Palazı

Valla muhteşem olmuş. Aklıma yattı, maliyeti hesaplamak lazım.

Gönderildi : 04/03/2020 23:29
Barracuda reacted
2000watt
(@2000watt)
Üye Palazı

Bir takım işler ve sorunlardan ötürü iki aydan fazla oldu dalış yapamıyorum. Şimdi Eylül`de tekrar ufak ufak başlarım dedim kendi kendime. Dalış şamandırası almak istiyordum bir süredir, ama dün forumdan öğrendim ki dalış şamandırası zorunlu olmuş. İlçeye indim ama dalış şamandırası yoktu baktığım malzemecilerde. Yalnız "armut" diye tabir ettikleri bir şamandıra ve bayrak bir de ip bulabildim ayrı ayrı dükkanlardan. Sadece bu sarı şamandırayı kullanmam yeterli midir yoksa bayrağı da bir şekilde monte etmem gerekir mi? Resimleri aşağıda.

IMG 20200826 184054 6

Gönderildi : 26/08/2020 18:56
Barracuda reacted
Barracuda
(@can)
Yönetici
Konuyu Başlatan

@2000watt yerinizi belli eden herhangi bir malzeme şuanki mevzuat için yeterli.

Resimdeki sarı renkli şamandıra işinizi görür. Bayrak olması hem bilinçli kaptanlar için bir mesaj hemde daha uzaktan görünebilirliği arttıran bir ayrıntı olacaktır.

Gönderildi : 26/08/2020 22:38
Wolfenstein and 2000watt reacted
2000watt
(@2000watt)
Üye Palazı

@can

Bilgilendirmeniz için çok teşekkür ederim Can Bey. Bir süredir dalış yapamıyorum, dalışı çok özledim. Tabi yakın zamanda dalışa tekrar başlayacağım inşallah ama sahil güvenlikle sorun yaşamak istemiyorum. Sirküler değişmiş, dalış şamandırası zorunlu olmuş. Aslında iyi oldu diye düşünüyorum, tehlikeli olaylardan korur...

Bir de merak ettiğim ben mesela baskın avı yapıyorum, 10 metreyi de pek geçmem. Bu şamandıranın ipini tüfeğin kabzesine bağlamak daha mı uygundur? Kemerime bağlasam aşağıdaki kayalara veya misinalara takılma tehlikesi olabilir şamandıra ipinin? Forumda bununla ilgili bir tartışma görmüştüm ama orada hatırladığım kadarıyla şamandıra ağırlığı tartışılıyordu..

Bilgilendirmeniz için tekrar teşekkür ediyorum. Selam ve saygılarımla.

Gönderildi : 26/08/2020 23:13
Barracuda and Dr.trainer reacted
(@metinolgn)
Yeni Üye

on numara mükemmel yapmış, denenebilir

Gönderildi : 26/08/2020 23:44
gkhnkck1990
(@gkhnkck1990)
Üye Palazı

@can

adam uğraşmış yapmış , kendine göre de tasarlamış helal olsun.

Gönderildi : 27/08/2020 10:42
Barracuda
(@can)
Yönetici
Konuyu Başlatan

@2000watt bence en rahat olanı şamandırayı bir noktada ağırlık ile sabitlemek ve şamandıradan çok uzaklaşmadan çevresinde avlanmak. Ancak yer değiştirdikçe şamandırayı da çekmek gerekiyor.

Kemere de bağlasanız tüfeğe de iki yol da biraz meşakkatli olacaktır.

Gönderildi : 27/08/2020 19:11
2000watt reacted
2000watt
(@2000watt)
Üye Palazı

@can

Can Bey, bugün ben de ara ara aklıma gelince düşündüm bu konuyu. Eh denizden çok korkmak da olmaz ama olası bütün alınabilecek önlemleri de göz önüne almak gerekir diye düşündüm. Sizin öneriniz de aklıma geldi. En makulu o görünüyor.

Sanırım benim için en uygun çözüm olacak. Ama yine de bel kemerime bağlamayı da tamamen dışlamayacağım, en azından dibi çok karışık olmayan yerlerde.

Bu arada dün internetten spariş verdim bir dalış şamandırası için. Şamandıra şöyle adlandırılmış : "Apnea Torpido Şamandıra (PVC)."Bu sipariş ettiğim şamandırayı kullanırım ama o gelinceye kadar yukarıdaki resimdekini  kullanırım, sonrasında da yedek olur artık.

Ben Çeşme`de bulamadım, belki yeterince dolaşmadım.. Antalya`da bir firmada buldum, bugün kargoya vermişler. bakalım hayırlısı..

Gönderildi : 27/08/2020 19:38
Barracuda reacted
Barracuda
(@can)
Yönetici
Konuyu Başlatan

@2000watt hayırlı olsun. Şamandıranın yanında gelecek olan kurşunda kemere takmak için yer mevcut. Böylelkle çok pratik şekilde kullanabilirsiniz.

Gönderildi : 27/08/2020 19:46
2000watt reacted
2000watt
(@2000watt)
Üye Palazı

@can

Tüm bilgilendirmeleriniz için teşekkürler Can Bey.

Gönderildi : 27/08/2020 20:01
Barracuda reacted
Barracuda
(@can)
Yönetici
Konuyu Başlatan

@2000watt rica ederim

Gönderildi : 27/08/2020 22:05
2000watt reacted
Onkrash
(@onkrash)
Yeni Üye

@can Herşeyimiz tamam bir tek şamandıramız eksikti. Eski bir tekniker olarak bunu yapmak benim için basit olacak. İnternette araştırıp gözüme kestirdiğim birçok çok amaçlı şamandıra bunun yanında kullanışsız kalabilir bile. Cebime kalacak parada cabası. Paylaşımınız çok faydalı oldu benim için Can abi. Teşekkür eder iyi forumlar dilerim. 😊 🖐️

Gönderildi : 27/08/2020 22:19
Barracuda and 2000watt reacted
Barracuda
(@can)
Yönetici
Konuyu Başlatan

@onkrash rica ederim. Şamandırayı yaptıktan sonra forumdaki El Yapımı/Arge Bölümünde bol fotoğraflı bir el yapımı şamandıra konusu isteriz 🙂

Gönderildi : 27/08/2020 22:43
Rıdvan (scotchsoda)
(@ridvan)
Sığ su avcisi Forum Yönetimi

super bir video fikir verici ...

Gönderildi : 28/08/2020 18:00
Onkrash
(@onkrash)
Yeni Üye

@can Tabiki Can abi bu sıralar yoğunum ancak elde eder etmez forumda ilgili yerde paylaşım yapacağım.

Gönderildi : 28/08/2020 21:46
Barracuda reacted
(@ahmet)
Yeni Üye

@2000watt Merhaba,

Konu ile ilgili naçizane tavsiyem olacak lakin bu şamandıraya nasıl uydurabilirsiniz bilemeyeceğim.

Bende beuchat pluma bot tipi şamandıra mevcut. Şamandıra ipini iki kat yaptım ve ortasından bir düğüm atarak resimdeki karabinayi geçirdim. Karabininin diğer ucunu ,sırt ağırlığına taktım. İpin bir ucunu şamandıraya diğer ucunu da şamandıra ağırlığına bağladım. Şamandıra Ağırlığını şamandıranın üzerine bıraktım. istediğim zaman ağırlığın bağlı olduğunu ipi sertçe çekerek suya düşmesini sağlıyor ve karabinden çözerek serbestçe hareket ediyorum.

Umarım yardımcı olabilmişimdir.

Gönderildi : 31/08/2020 01:04
2000watt reacted
2000watt
(@2000watt)
Üye Palazı

@ahmet

Merhaba Ahmet Bey.

Öneriniz için çok teşekkür ederim.

Bana uygun göründü, deneyeceğim.

Gönderildi : 31/08/2020 11:03
2000watt
(@2000watt)
Üye Palazı

Merhaba Arkadaşlar,
Dün bir kaza atlattım.
3 ay kadar ara vermiştim dalışa. Dün dayanamadım, sahillerde insanlar azalmıştır hem de kulağımın daha doğrusu östaki sorunumun ne durumda olduğunu görmek için bir deneme dalışı yapayım dedim.
Geçenlerde aldığım ve burada sözünü ettiğim "Apnea Torpido Şamandıra (PVC)" dalış şamandıramı da bel kemerimdeki kurşuna bağladığım ipe kolay kopan plastik karabinayla bağladım. Ben yüzdükçe o da yaklaşık 15 metre peşimden geliyordu. Sonra 5-6 metreyi geçmeyen bir sığlıkta pusuya yattım, yani deniz tabanında kayanın arkasına gizlenip geçecek balığı vurmak için. İşin doğrusu pusu (agaşon) tekniğini öğrenmeye çalışan birisiyim..
Tam yattım deniz tabanına, bir ses, motor sesi. Yukarıdan bir tekne geçiyor ama nereden geçtiğini göremiyorum ama yakın olduğu motor sesinin şiddetinden belli. Derken ses arttı, hani gökyüzünde bir uçak geçerken arkasından beyaz bir duman bırakır ya, işte öyle motorun pervanesi de tam başımın üzerinde denizi beyaz köpüklerle yarıp hızla geçti. Tam bu sırada belimdeki kemerde ani bir çekme ve sonrasında da hafifleme oldu. Şamandıra ipini tekne kopardı..
Yüzeye çıktım, benim şamandıra tekneye takılmış.. Teknedekiler de durdu, yaklaşık 100 - 200 metre vardı. Bağırdım şamandırayı verin diye, zıpkını havaya kaldırıp dikkat çekmeye çalıştım. Durdular, ben de yüzerek yanlarına gittim ve şamandıramı aldım. Görmediniz mi dedim, görünmüyor dedi bir tanesi. Bana öyle geliyor ki bakmıyorum diyemiyordu.. İki karı kocaydılar galiba.. Adamlardan bir tanesi iki defa su ister misin dedi. Diğeri çok açıktan yüzüyorsun dedi.. Yönetmelik, tebliğ, sirküler belli 5 km açıkta da olsan yerini belli eden şamandıra olacak, o bir işarettir, karayollarındaki trafik levhası gibi..
Ben de teknedekilere dedim ki, kışın dalış yapmak lazım..
Su ister misin diyene de, yok kıyıya çıkacağım dedim. Ama şamandırayı tekrar bağladım ve 2-2,5 saat daha yüzdüm ama hep tedirgin bir şekilde.
Neyse, dün eğer dipte olmasaydım bugün bunları yazamayacaktım belki de. Tabi kazayla kurtulup sakat kalmak da var... Kısmet bakalım, koronadan olacak ölümümüz galiba.. Bu salgın çok kötü oldu, anladığım kadarıyla artık virüsün bulaşmadığı yer kalmadı..
Allah en başta sağlık çalışanlarına ve cümlemize kolaylık versin.
Naçizane önerim, şamandıra ipi eğer bel kemerinize ya da zıpkınınıza bağlıysa kolay kopacak şekilde bağlansın. Dün teknenin şamandıra bağlantısını kolay koparması benim için şanstı. Ayrıca dipte değişik kayalıklar, su altında kalmış misina ağ parçaları da var. Herhangi bir takılmada kolay bir şekilde şamandıra ipinin bağlantısının kopması önemli.

DeIarIUXcAEI0EM

Gönderildi : 12/09/2020 12:49
(@gokhankeles_1979)
Yeni Üye

IMG 20210522 135538 691

Samandrama motor ekledim. 34 lbs trolling motor. 1 can simidi 2 usturmaca ile ufak bir katamaran. Tekerlek de ekleyip bavul gibi tasiyacagim. Resimler prototip halidir. Ahşap çıtalar yerine alüminyum çıtalar olacak ama üstte değil altta olacaklar bu sefer. Yuzerlık ve denge testi için yapılmıştır. Beraber av da yaptık 1 2 saat sıkıntı yaşamadım.  Kolay çekiliyor. Ufak bir capasi da var😃

20210525 133549

Gönderildi : 26/05/2021 00:44
gkhnkck1990
(@gkhnkck1990)
Üye Palazı

@gokhankeles_1979 ortada güzel bi emek ve emeğin güzel sonucu var, helal olsun usta. ama denemeleri kendinizi riske atmayacak şekilde güvenlik tedbiri alarak yapınız ki bu güzelliğie gölge düşürmesin 🤗 😊

Gönderildi : 26/05/2021 15:47
Barracuda reacted
Yusufselcukank
(@yusufselcukank)
Yeni Üye

Ben kontur plaktan kasa yapıp dışını fiber elyafla kapladım fena olmadı bu yaz deneyeceğim inşallah.

WhatsApp Image 2021 05 30 at 16.00.22 (1)

Gönderildi : 30/05/2021 20:24
(@yazgan)
Yeni Üye

@yusufselcukank Bu çok zarif olmuş elinize sağlık.

Gönderildi : 30/05/2021 22:18
Yusufselcukank
(@yusufselcukank)
Yeni Üye

@yazgan teşekkür ederim

Gönderildi : 31/05/2021 08:05
(@gokhankeles_1979)
Yeni Üye

@yusufselcukank güzel olmuş eline sağlık. Ben motor koymak istediğim için bu şekilde yapmıştım. Bir yerden bir yere gitmek meralar arası artık zorlamaya başladı. Giderken de denizin içini de görmek istediğim için yapmıştım. Altta takılan paddle boardlarda vb motorlarda var ama 10.000 tl civarı 300 watt motor için.  Benim trolling motor 380 watt ayrıca 500 tl civarına almıştım. En mantiklisi bu gözüktü. Sadece aklımda 18 lbs 1.5 kilo olan water snake trolling motorlar var. Fazla torka gerek yok. 18 24 lbs de olurdu gibi hız pek fark etmezdi. Daha kisa şaft ve daha hafif olabilirdi.

Gönderildi : 31/05/2021 13:28
Paylaş :

©2024 www.spearfishingturkey.com Tüm hakları saklıdır. Kullanım Şartları yerine getirilmeden hiçbir şekilde kopyala - yapıştır yapılamaz, yazılar ve bilgiler kullanılamaz.

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account