Bildirimler
Tümünü Sil

Lütfen Forum Kılavuzunu okuyunuz. Ayrıca forumu cep telefonu ekranınıza kısayol olarak ayarlamanızı rica ediyoruz. Bu şekilde forumu bir mobil uygulama gibi kullanabilirsiniz  Kısayol Ayarı Resimli Anlatım

Bot Tipi Dalış Şamandırası Detaylı İnceleme | Beuchat Pluma | Decathlon  

  RSS
Barracuda
(@can)

Herkese merhaba spearfishingturkey.com olarak Serbest dalış ve zıpkınla balık avı sporunda önemli bir yere sahip olan dalış şamandırası ile ilgili faydalı bilgilerden bahsetmek istiyoruz.

Zıpkınla balık avına yeni başlıyorsanız, Zıpkınla balık avı genel bilgiler konulu yazımıza göz atarak bu maceraya giriş yapabilirsiniz.

Dalış Şamandırası Nedir ? 

Dalış şamandırası dalış yapan dalgıcın nerede olduğunu özellikle deniz taşıtlarına bildirmeye yarar. Dalış yaptığınız bölgeden tekne geçişi var ise kendinizi mutlaka teknelere göstermek zorundasınız. Aksi halde tekne çarpması sonucu yaralanma ve hatta ölümle sonuçlanan kazalara uğrayabilme ihtimalimiz bulunmaktadır.

Dalış Şamandırası Seçimi

Piyasada çok fazla türde dalış şamandırası bulunmaktadır. Amaca uygun malzemeyi seçebilmek  serbest dalış ve zıpkınla balık avı sporunda çok önemlidir. Dalış yaparken yanınızda bulundurmanız gereken malzemelerin taşınması. Örneğin su ve birtakım yiyecek malzemeleri şamandıra olmadan dalışa götüremezsiniz. Bunların yanında su geçirmez kılıfla cep telefonu, araba anahtarı hatta yedek zıpkın taşıyacaksanız kullanıma uygun cepli, zıpkın takma yerleri olan ve kullanışlı bir ürün seçmeniz daha uygun olur.

Bunların dışında ben yedek zıpkın, yiyecek içecek taşımam. Sadece yerim belli olsun tekne kazasına uğramak istemiyorum diyorsanız sizin için en uygun şamandıra en basit olanıdır. Bu şekilde bir kullanım için size önerimiz 5 litrelik deterjan bidonu olacaktır. Bu bir şaka değil. Sadece yerinizi belli etmek amacıyla şamandıra satın almanıza gerek yok. Özellikle ülkemizdeki teknecilerin renkli şamandıralara karşı bir zaafları bulunuyor. Deniz yüzeyinde renkli bir şamandıra gören tekneciler şamandıranın dibine kadar yaklaşıyorlar. Şamandıra kullanımına ters bir durum olsa da bize düşen tedbirli olmaktır.

Piyasadaki En Ucuz ve En Kullanışlı Bot Tipi Dalış Şamandırası

Decathlon internet mağazasında satılan tam bir fiyat ve performans ürünü diyebileceğimiz şamandıra Beuchat Pluma Bot Tipi Dalış Şamandırası nı sizler için inceledik. Bot tipi dalış şamandırasının kumaşının çok kaliteli olduğunu söylemek gerekiyor. Uzun süre gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Kutu içerisinden iki adet bayrak, şamandıraya ait hava tüpleri (3 adet) ve şamandıra çıkıyor. Şamandıra ipi, ip kasnağı ve çapa gibi kullanabileceğiniz sabitleme kurşununu ayrıca satın almanız gerekiyor.

Neden Bu Şamandırayı Tercih Etmeliyim ?

Dalış yapacağınız meraya uzun yüzüşler yapıyorsanız bu şamandıra size ilaç gibi gelecek. Şamandıraya 100 kg ağırlığında birisi olarak rahatlıkla yüz üstü uzanıp sadece palet vurarak istediğim yere gidebiliyorum. Malzeme saklama cebine 1.5 litrelik su, yiyecek malzeme, yedek maske, araba anahtarı, su geçirmez kılıfla cep telefonu, şamandıranın yanlarında bulunan tokalara iki adet zıpkın takıp rahatça merama gidebiliyorum. Yorulduğumda yine şamandıra üzerine yatıp dinlenebiliyorum.Ayrıca vurduğum balıkları şamandıraya takıyorum. Eğer sizde bu şekilde kullanacaksanız bu şamandırayı kaçırmayın.

Bot tipi Şamandırayı  Nasıl Kullanabilirim ?

Seçenek 1 : Şamandıra ile birlikte kullanmak için yüzer tipte sağlam bir şamandıra ipi alın ayrıca ipi sarmak için bir kasnak edinmeniz gerekiyor. İpi kasnağa sarın. Kasnaktan çıkan ipin ucuna 1kg kurşun ağırlık takabilirsiniz. İp kasnağını şamandıra üzerinde uygun bir yere takarak (karabina ile) sabitleyin. Kasnaktaki ipi çözerek kurşunu dibe doğru salın. Böylelikle şamandıra akıntı ile sürüklenmez sizde şamandıra çevresinde dalış yapabilirsiniz.

Şeçenek 2 : Birinci seçenekten farklı olarak şamandıra ipine kurşun takılmaz. Kurşun yerine ipin ucu bir karabina ile tüfeğin kabzasına yada dalış kemerine takılır. Dalınacak derinlik kadar ip salınır. Siz yüzdükçe şamandıra sizi takip eder.

Bu yazıyı faydalı bulduysanız lütfen Zıpkın Avı Türkiye Forumu kişisel facebook sayfanızda ve üye olduğunuz gruplarda paylaşın. Böylelikle diğer zıpkıncı dostların forumdan haberdar olmasını sağlamış olursunuz.

Forumdaki İlginizi Çekebilecek Konu Başlıkları

YanıtAlıntı
Gönderildi : 01/12/2019 21:20
Paylaş :

©2020 www.spearfishingturkey.com Tüm hakları saklıdır. Kullanım Şartları yerine getirilmeden hiçbir şekilde kopyala - yapıştır yapılamaz, yazılar ve bilgiler kullanılamaz.

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account