Bildirimler

Kefal Balığı Hakkında Tüm Bilgiler- Kefal Yenir mi ? Kefal Lezzetli mi ?  

  RSS

Can Aktaş
(@canaktas)
Kendi Halinde Bir Zıpkıncı Yönetici
Katılım : 2 sene önce
Gönderiler: 421
22/10/2019 09:51  

kefal

Denizlerin kralı, acemi zıpkıncıların baş tacı olan kefal balığını yakından tanımaya ne dersiniz?

Soyu sopu nedir diye merak edenler için Kefal balığı Mugilidae familyasından olup, denizlerimizde bol miktarda bulunmaktadır. Birçok türü bulunur ve birbirinden küçük farklarla ayrılırlar. Has kefal, sarı kulak kefal, altınbaş kefal, mavi kefal, topan kefal, rus kefali en çok karşılaşılan kefal türleridir. Ortalama boyu genellikle 40-50 cm olan kefal balığının bugüne kadar karşılaşılmış en büyük bireyi 120 cm boyunda ve 12 kg ağırlığındadır.

Kefal balığı yapısı itibariyle kirlilik düzeyi yüksek sularda rahatlıkla yaşamını sürdürebilir, kirli bölgelerde beslenen kefallerde doğal olarak kötü bir koku olur. Ayrıca bu kefallerin karın zarlarının simsiyah olduğunu rahatlıkla görebilirsiniz. Bu sebeple pek tercih edilmez ?

Kefal balığı ile ilgili pek bilinmeyen bir konu ise havyarının çok kıymetli olduğudur. Kefal balığının havyarı güzelce çıkartılır ve bal mumuna batırılır, sonbahar rüzgarında kurutulur. Ülkemizin birçok bölgesinde kefal havyarı büyük ticari öneme sahiptir. Bu havyarın kilosu ise 100-150 tl arasında satılmaktadır. Özellikle Yumurtalık ilçesinde Çamlık dalyanından çıkan yumurtalar kıymetlidir. Bu havyarın nasıl çıkartıldığını aşağıdaki videoyu seyrederek öğrenebilirsiniz.

Kefal Balığı Yenir mi ?

Kefal balığı yenir. Ancak balığın nerede avlandığı büyük önem taşımaktadır. Kirliliğin yüksek olduğu atık su deşarjları, liman içleri gibi bölgelerde yaşayan kefallerin tüketilmesi sağlık açısından zararlı olabilir. Çünkü kirlilik seviyesi yüksek bölgelerde yaşayan ve beslenen bu balıklarda alüminyum ve civa gibi zararlı maddeler bulunmaktadır. Tüketeceğimiz balıkların temiz bölgelerde avlandığını bilmemiz çok önemli. Su kirliliğinin az olduğu bölgelerde avlanan kefallerde ağır bir koku bulunmaz ayrıca karın zarları siyah değil kahverengi olur.

kafal yenir mi

Kefal Balığı Tarifi

Kefal, beyaz etli ve son derece lezzetli bir balıktır. Özellikle sarıkulak olarak bilinen ve 1 kilogram üzeri kefallerin tadına doyum olmaz. Bu balığın marinesi ve pişirme şekli gerçekten çok önemlidir. İşin ehli birisinin elinde bu balık gerçekten çok lezzetli bir öğün olabilir. Öncelikle kefal balığının temizlenmesi ve kendi özel tarifimi sizlerle paylaşmak istiyorum.

Kefal Balığının Temizlenmesi

Kefal balığını iyi temizlemek çok önemlidir. Kefalin pulları soyulduktan sonra iç organları ve solungaçları ayıklanır. İyi temizlenmeyen karın zarı balığa acı bir tat verecektir. Bu sebeple karın zarı güzel bir şekilde temizlenir. Balığın iç kısmında beyaz eti haricinde hiçbir şey kalmamalı. Balığın iç organları ayıklandıktan sonra yine iç kısımdan omurgası boyunca bıçakla çizik atılır. Omurga boyunca sağlı sollu bulunan siyah kalıntılar temizlenir. Hepsi bu kadar. Ben kafasını da kesip atıyorum.

Kefal balığının Pişirilmesi

Zevkler ve renkler tartışılmaz lakin ben kefali sadece ızgara olarak tüketiyorum. Özellikle belirmek istiyorum. Tarif ettiğim şekilde sarıkulak kefali pişirdiğinizde tadına inanamayacaksınız. Öncelikle kefali ortadan ikiye yaprak şeklinde açıyoruz. Ay çiçek yağı ile iki tarafını bolca yağlıyoruz. Damak tadınıza göre 3-5 diş sarımsağı üzerine bir tutam tuz dökerek havanda dövüyoruz. Dövdüğümüz sarımsağı balığın özellikle iç kısmına ve dışına elimizle yediriyoruz. Balığın üzerine kafi miktarda tuz, isteyenler bir miktar toz biber serpebilir. Izgaraya koyduğumuz kefali ateşi çok güçlü olmayan mangala yatırıyoruz. Fazla kurutmadan pişiriyoruz.

Püf Noktası : Balığı adeta kömür ateşinde kızartacağız. Bu nedenle pişireceğiniz tarafı mangala koymadan önce elimizle yada fırça yardımıyla bolca yağlayıp ateşe koymalıyız. Başka bir husus önce balığın iç kısmını sonra derili kısmını pişirelim. Afiyet Olsun ?

TEK KELİME İLE MUHTEŞEM BİR KEFAL TARİFİ ÖĞRENMEK İSTER MİSİNİZ?

Kefal kavurma ailecek severek tükettiğimiz bir tarif. Kefal balığının bence en lezzetli hali kavurma olarak yapılmasıdır. Kefal balığını kavurma olarak bir kere yaptıktan sonra kesinlikle başka bir pişirme yöntemi denemeyeceksiniz.

KEFAL KAVURMA TARİFİ İÇİN TIKLAYIN

kefal kavurma tarifi

ZIPKIN AVI TÜRKİYE YOUTUBE KANALIMIZ

Youtube Kanalımıza abone olarak yeni yayınladığımız videolardan anında haberdar olabilirsiniz. Zıpkınla balık avına yeni başlayan arkadaşlar için birbirinden faydalı içerikler yayınlamaya gayret ediyoruz.Kanalımıza abone olmak için linki tıklayabilirsiniz. Zıpkın Avı Türkiye Youtube Kanalı

Forumu cep telefonlarınızla rahatlıkla kullanabilirsiniz. Lütfen arkadaşlarınıza forumdan bahsedin ve onları foruma üye olmaya teşvik edin. Sizlerin destekleriyle Zıpkın Avı Türkiye olarak her geçen gün biraz daha büyüyerek kocaman bir aile olacağımıza eminim.

Bu yazıyı faydalı bulduysanız lütfen Zıpkın Avı Türkiye Forumu kişisel facebook sayfanızda ve üye olduğunuz gruplarda paylaşın. Böylelikle diğer zıpkıncı dostların forumdan haberdar olmasını sağlamış olursunuz.

Forumdaki Faydalı Konu Başlıkları


Cüneyt beğenme
Alıntı
Paylaş :

©2020 www.spearfishingturkey.com Tüm hakları saklıdır. Kullanım Şartları yerine getirilmeden hiçbir şekilde kopyala - yapıştır yapılamaz, yazılar ve bilgiler kullanılamaz.

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account